Author Topic: Pomoc oko balansiranja elisa.  (Read 4319 times)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Pomoc oko balansiranja elisa.
« on: May 19, 2015, 07:22:01 PM »
Da li ima neka dobra dusa sa malo vremena da mi balansira 4 para elisa za Blade 350qx 2 ?
Probao sam na sve moguce nacine, ali mi ne ide.
Svaki put kada mislim da sam balansirao i pomerim konuse , dodje do disbalansa.
I tako u krug... :(
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #1 on: May 19, 2015, 08:21:07 PM »
Probaj ovaj metod najlakši je a i daje savršene rezultate.
http://flitetest.com/articles/Laser_Balancing_Props
The ground is the limit (or a water)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #2 on: May 20, 2015, 08:15:50 AM »

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #3 on: May 20, 2015, 08:49:05 PM »
Jeste, proucavao sam sve linkove. Za balansiranje pomocu magneta , koliko se razumem, potrebna je idealno balasirana osovina, kao i cones, zar ne ?
Dzaba balansiranej, ako je gornje u ekscentru.

Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #4 on: May 20, 2015, 10:13:21 PM »
Ja ću probati da ti pomognem koliko mogu:

Kupio sam balanser za elise sa HK-a, nema ga više u ponudi - plastični providni nosači, dva magneta, osovina i gumeni držači elise.
Prvo sam se patio kao patika da probam da balansiram te gumene držače. KAda sam video da je to uzaludan posao, uzeo sam adapter za elisu koji odgovara prečniku osovine za balansiranje i sa njime pričvrstio elisu. Tako da sam eliminisao dva moguća izvora disbalansa. Kada balansiram, prvo skupim magnete i nađem koji krak elise je teži. Kada to dovedem "u ravan", onda toliko popustim magnete da mi jedan kraj osovine bukvalno drži magnetno polje. Tu jurim disbalans oko centralne rupe elise (ne znam pravi termin  :-[ ). U glavnom, ne idem na perfekciju, ali se trudim da što bolje balansiram.

Verovatno neko iskusniji može da ti kaže više :)

Offline mishko.bb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #5 on: May 20, 2015, 11:22:18 PM »

Offline mishko.bb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #6 on: May 20, 2015, 11:25:52 PM »


Samo sto ja lepim traku umesto smirglanja

Offline mishko.bb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #7 on: May 20, 2015, 11:31:36 PM »
Mogu ti izbalansirati naravno besplatno, ako ti se isplati placati postarinu u oba pravca.
 ()-() pozz

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #8 on: May 21, 2015, 08:23:03 AM »
Ja sam se zanosio kupovinom balansera (nije skup i verovatno vredi). Medjutim onda sam odustao od toga jer sam uzeo veci ekser (onaj od 15cm) stavio u stegu i sa vaservagom podesio da mi ekser bude u horizontali. Nakacim propeler na ekser i polako pomeram (okrecem) elisu za po recimo 2-3 cm. Kad vidim da elisa iz novog polozaja pocne da se vraca nazad ili da krece u drugu stranu (sama od sebe), znaci da je van balansa.
elem onda uzmem parce selotejpa (onog od 1cm) i obmotam jedan krug na kraju propelera (kontra strana), pa opet na ekser. Ako treba jos ulepim jos jedan "krug" selotejpa. Do sada nisam nikada lepio vise od dva kruga.

Krajnji cilj je da propeler ostane u onom polozaju u kojem ga rucno postavim bez tendencije da se sam okrece u neku od strana.

Mozda ovo nije dovoljno precizno ali nisam primetio da mi je i jedan motor imao problem sa disbalansom propelera. Doduse ja nemam multikopter(e).

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #9 on: May 31, 2015, 10:02:16 AM »
Takođe dve limenke od piva okrenute naopačke i balanser od 3 eura savršeno daju rezultate
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18630__Simple_Hand_Propeller_Balancer_Alloy_2pcs_bag_.html
Osovine su polirane tako da je trenje kotrljanja minimalno a takođe su vam i konzerve dobro rešenje a i u tom slučaju mesto dodira osovine balansera i ravne površine konzervi se svodi na jako tanku liniju pa je okretanje istih idealno....
The ground is the limit (or a water)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #10 on: June 05, 2015, 08:25:52 AM »
Hvala svima.
Na rcavioni.rs  sam kupio magnetni balanser , cca 12 € . Stigao mi je i zavrsio sam posao sa elisama na 350qx2 + rezervnim.
Pre toga sam isao do IPM-a , do IMR-a, do Boban sajle, moleci da mi naprave na strugu ravnu metalnu osovinu i da mi narezu navoj.
Kao da sam trazio da mi projektuju raketni motor. 
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline mishko.bb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: Pomoc oko balansiranja elisa.
« Reply #11 on: June 09, 2015, 11:11:15 PM »
 :)aplauz