Author Topic: DLG problem sa letenjem  (Read 11673 times)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
DLG problem sa letenjem
« on: May 07, 2015, 12:04:10 AM »
Od pre 2 dana sam vlasnik ove DLG jedrilice:


Isprobavao sam je bez olova, sa 10gr i sa 20gr. Za sada mi se cini da najbolje leti sa 20gr, sutra cu probati i sa 15gr. Inace CG sam stavljao na 1/3 krila, pomerao sam i po 1-2 cm ka sredini. Jos uvek se ucim da je bacam, tj od juce bukvalno  :D  Uspem da je bacim na nekih 30-40 metra, ali skoro uvek kada je bacim i kada dostigne najvecu visinu ona bude naopako okrenuta i ja dok je ispravim vec izgubi visinu. Zanima me zbog cega to moze da bude? Da li zbog odredjenog ugla bacanja ili zbog CG ili je takva konstrukcija jedrilice?
« Last Edit: May 07, 2015, 12:07:57 AM by MAVERICK »

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #1 on: May 07, 2015, 07:00:57 AM »
Ja sam imao slican problem pri izbacaju sa dlg marabu.Trebas da nadjes pravi polozaj ailerona pri izbacaju.Ako je previse hoce da ga prevrne.E sad iz posta ne mogu da shvatim kako ti se okrene,na bocnu stranu,ili napravi luping.Ako je na bocnu stranu,to mozes korigovati da pri izbacaju das na rudder mali kontra polozaj,pa se nece izokretati.Tako je bar kod mene bilo.A za luping probaj da das elevator na dole malo ili jednostavno dok leti gore koriguj na palici.A sto se tice mog marabua ja ga nisam ni mogao da izbacim na 30,40m pa bolje i da ne komentarisem tu puno.
E a ovaj model je i skroz drugaciji.Svaki model se drugacije ponasa.Najbolje bi bilo da pitas nekog iskusnog dlg letaca ne ko ja sa malo iskustva.Preporuka SABURO
« Last Edit: May 07, 2015, 09:24:46 AM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #2 on: May 07, 2015, 07:04:58 AM »
 :sljus pa posto ovo gledam sad na mobilnom na poslu ,tek sad sam primetio da ovaj dlg i nema ailerone.Onda sigurno leti skroz drugacije pri izbacaju.Ostaje ono sto sam i napisao,da pitas nekog( strucnijeg )sa vise prakse.
« Last Edit: May 07, 2015, 09:25:57 AM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline young

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #3 on: May 07, 2015, 08:04:50 AM »
Hm, prije svega trebao si napomenuti neke osnovne karakteristike tog modela, raspon , težina..
Koliko vidim iz slike, rep na tom dlg-u nije ''profiliran'' tj nije brušen na način da se uklone eventualne rotacije.
Repovi na dlg modelima su veoma bitni i obično se bruse u profil, zavisno od toga na kojoj strani se nalazi launch peg.
Ovo je jedan mali citat dokazanih majstora koji su ''doktorirali'' letenje sa dlg modelima:

''Repovi su prica za sebe i oko njih je razvijena cjela znanstvena fantastika.
Na vecini modela se koriste normalni vertikalac i horizontalac. Zbog korekcije rotacija
na izbacaju, vertikalni stabilizator se smirgla u asimetrican profil HT23. Taj profil
deblji je s unutarnje strane modela (na strani s koje se nalazi stift za bacanje) i kod
velikih brzina na izbacaju stvara se uzgon koji korigira rotaciju na startu. Navodno da
se s tim vertikalcem dobija i do 5 metara veca visina (na neki solidan prosjek od 50 metara
to je 10% sto nikako nije zanemarivo). Za vertikalac vrijedi pravilo - sto efikasniji to bolji
bolji vertikalac ispravlja "ribicu" na startu.
Horizontalac je potpuno simetricnog profila, HT22 i predlazem da on bude pendel sto znaci
da je cijeli pokretan (osim ako na trupu nije napravljen tvornicki dosjed, pylon).''

Osim detalja iz ovog citata treba obratiti pažnju i na krilo, da li je u ravnoteži, tj da li krilo, prateći od centra, preteže na jednu stranu.
Obzirom da na tom modelu nema flaperona i ne može se napraviti kompenzacija te razlike, može se dodati malo balasta na strani krila koje je lakše.
Prije pravog izbacivanja dlg-a potrebno je po mirnom vremenu reglirati model.
Izbačajem iz ruke mora fino planirati prema zemlji. Na taj način se ispravljaju eventualne nepravilnosti položaja elevatora.
No to još nije sve: moraju se podesiti i faze letenja. Nije isti položaj horizontalca prilikom izbačaja i prilikom jedrenja.
To se podešava miksanjem komandi i aktiviranjem prekidača na stanici.
« Last Edit: May 07, 2015, 08:18:58 AM by young »

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #4 on: May 07, 2015, 10:06:14 AM »
Pa ovako:
Raspon krila: 760mm
Duzina jedrilice: 660mm
Letna tezina: 134gr
Nema elerone.
Inace krila su uranovtezena i ne predstavlja mi problem kormilo pravca. Jedilica jednostavno cim predje 20 metra visine  prevrne se i bude naopacke ali prevrne se zbog elerona, nema veze to sa ravnotezom krila i kormilom pravca. Ali najvise sumnjam na ugao bacanja, jer ne prevrce se uvek tako, zavisi pod kojim uglom bacim. Na stanici ne mogu da stignem da odreagujem, jer to za 2 sekunde vec bude na 20 metra i prevrne se, tj. jedrilica odradi polu loop! Ako budem imao nekog danas da snima, okacicu klip. Za sada evo slike repa:
« Last Edit: May 07, 2015, 10:08:56 AM by MAVERICK »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #5 on: May 07, 2015, 10:40:00 AM »
Ako stvarno dostize 40m onda svaka cast, ali sumnjam u to...
To sto se tebi desava je nosat avion utrimovan da leti normalno pri nekoj normalnoj brzini. Naime, turio si olovo u nos, pa si morao da utrimujes elevator da ispravlja letelicu u horizontalan let. To je katastrofa. Prvo zato sto elevator konstantno radi i to trosi energiju jedrilice unistavajuci joj performanse. A drugo, posto je sada utrimovan da kompenzuje tezinu u nosu pri krstarecoj brzini, kada ga izbacis iz ruke on ima mnooogo vecu brzinu. Zato je sila na repu mnogo veca i propinje avion praveci loop u nazad. Tu nema nikakve nauke, samo lose balansiran i utrimovan avion. Posto nema neki video, ovo sam zakljucio na osnovu tvog opisa problema.

Skini masu iz nosa. Ti si stavio CG na 30% krila, ali tvoje krilo ima veliki sweep back, bas je iskoseno. Slobodno idi jos 5mm u nazad, pa vidi da li treba jos malo. Tada ces utrimovati elevator na dole, i videces razliku. Ja uvek trimujem jedrilicu na skoro neutralno ponasanje, to jest da pri bilo kojoj brzini zadrzi svoj pravac leta.  (pijemo)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #6 on: May 07, 2015, 11:08:49 AM »
Jedilica jednostavno cim predje 20 metra visine  prevrne se i bude naopacke ali prevrne se zbog elerona, nema veze to sa ravnotezom krila i kormilom pravca.

Kojih elerona? ")
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #7 on: May 07, 2015, 01:20:00 PM »
Moguce je da su krila nejednako izvitoperena to jest postoji razlika u napadnom uglu leve i desne polovine krila, ne mora da bude velika i u normalnom letu je neprimetna,ali pri ternutku izbacaju je brzina velika, pa imas roll, hteo ne hteo...

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #8 on: May 07, 2015, 01:28:32 PM »
Čekaj ako sam dobro razumeo čovek se uči da baca a već sa ovim mikro dlg-om baca 40m.
Svaka čast ako je tako ali mislim da je percepcija visine ovde malo otišla u stranu!
Bez uvrede ali što je mnogo mnogo je.
Negde sam na netu pronašao sve kako trimovati DLG prilikom izbačaja pa ako nađem postaviću link
The ground is the limit (or a water)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #9 on: May 07, 2015, 01:33:59 PM »
@Anakin  Kojih elerona? ")
Ma nema elerone, nego to se rajkeru ucinilo pa sam ja hteo da kazem da nisu problem eleroni zato sto ih i nema :)

E sad ovo za @Vaci
Jedrilica mi je utrimovana na neutralno, a ako ne stavim olovo CG bude na polovini krila. Bez olova ne mogu da je bacim vise od 20 metra i ne bude mi bas dobro upravljiva imam osecaj da joj je rep tezi. Ali zato kad stavim 20gr olova bacim je kao kamen na 30-40m :D Ali zato bude prebrza kao hotliner kada pada :D
ALi imam jos jedan problem bez olova, tada jedrilica uvek radi polu loop, a sa olovom barem uspem ponekad da je bacim da ne odradi polu loop. Nevreme sad, kisa pocinje pa necu moci danas da bacam da snimim da vam pokazem :(
A sto se tice visine ne mogu jos uvek precizno da odredjujem pocetnik sam u ovom hobiju, mozda gresim za 5-10 metra, ali zavrljacim je dobro sa olovom :D
« Last Edit: May 07, 2015, 01:39:51 PM by MAVERICK »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #10 on: May 07, 2015, 01:43:51 PM »
Evo ovo oko CG-a može da pomogne
file:///D:/MY%20FILES/Planovi%20viona%20od%20deprona/Jedrilica%20drella%20mark/Charles%20River%20Radio%20Controllers%20-%20Center%20of%20Gravity%20-%20Dr.%20Mark%20Drela.html

Visina izbačaja ti nije bitna ako ti je model previše nosat  i težak pa pada ko cigla. Što se tebi i dešava.
Bolje je baciti ga duplo niže pa ostati sa njim u vazduhu duže nego da ga baciš i 100 metara ako možeš a da se on vrati u istoj trajektoriji kao što se i popeo. Suština jedrilica je JEDRENJE a ne propadanje! Doduše neko ih koristi i za neke lupinge ali to su druge stvari.
Takođe pokušaj da izguglaš kako se trimuju klizači koji se ipaljuju iz praćke tu sam čini mi se našao jedno slikovito uputstvo šta treba raditi u kojim slučajevima. Znam da nije baš to ista tema ali dosta može da pomogne
« Last Edit: May 07, 2015, 01:46:33 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #11 on: May 07, 2015, 01:52:20 PM »
Moracu da izguglam oko toga i oko performanse drugih DLG-a. Verovatno i ne mogu da ocekujem mnogo od ovog modela, mozda je i teska za svoju velicinu(cak i bez olova) u poredjenju s nekim performansnim DLG-a. Znam samo da ne jedri bas dobro, brzo pada i sa olovom i bez olova.
Inace marko taj link sto si mi poslao je url adresa snimljene stranice sa tvog compa koju samo ti mozes da otvoris. Jedino da rarujes ili zipujes taj fajl pa attachujes ovde ;)
Mislim da sam uspeo da ti desifrujem link i nadjem izvor na google.
Jel za ovo pricas?
http://www.charlesriverrc.org/articles/supergee/CGMarkDrela.htm
« Last Edit: May 07, 2015, 02:00:15 PM by MAVERICK »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #12 on: May 07, 2015, 05:30:04 PM »
Ne znam tvoj nivo u jedrilicama, ali tako mali model mozes da trimujes sa 1-2gr a ne sa 10-20gr... preveliki su ti koraci, treba malo finese.... I u pravu si da ne mozes da ocekujes previse od tog i tako malog modela, ali ipak moze da leti za lepo zezanje. Na osnovu tvog opisa to je moje misljenje. Javi sta si uradio  ()-()

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #13 on: May 07, 2015, 08:31:45 PM »
Da sorry nisam ni skontao št sam ti prekopirao.
Jeste to je ta adresa. Tu negde na tom sajtu može biti i deo oko trimovanja modela pri izbačaju.
The ground is the limit (or a water)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: DLG problem sa letenjem
« Reply #14 on: May 08, 2015, 07:03:30 PM »
Pustao sam sada, bio je tu i sasa i nasli smo problem. Jedno krilo je malo upredeno isto tako i elevatori. Bacao sam je do sada i nasao sam koliko toliko idealan trim sa 10gr i elevatore istrimujem malo na dole i onda se fino baci. Takodje i hod elevatora sam smanjio i istrimovali smo ruder u jednu stranu.
Dok nisam istrimovao na dole elevatore, jedrilica em sto se stalno prevrcala, stalno je nekako letala gore dole, jako vrljavo ali sada bas fino leti kada sam spustio trimove na dole.
« Last Edit: May 08, 2015, 07:07:20 PM by MAVERICK »