RC MODELI JEDRILICA > THERMAL

Vortex 2 DLG - build

(1/5) > >>

SABURO:
Prosle godine magic i ja smo imali priliku da sastavimo Vortex 1 slovenacke proizvodnje, a ove godine tradicija se nastavlja. Na red je dosao Vortex 2 koji je drasticno, tehnicki gledano izmenjen za razliku od verzije 1, dok su izgled/liniju zadrzali.
Verzija 1 je i dalje popularan model medju takmicarima i vrlo rado ga lete na takmicenjima i rekreativno.

Na veriziji 2, Denis i ekipa koja razvija vortexe su se odlucili na malo radikalnije i smelije izmene na modelu. Izbacen je kompletno pokretan horizontalac, sto ima logike jer smanjuju tezinu repa, a samim time i kolicinu olova koja se po defaultu nalazi u nosu svake DLG jedrilice, tako da je horizontalac fiksan, skracen je trup za nijansu, a produzena njuska modela za nijansu. Cini mi se da je povecan razmah na 1500 sa 1490mm, ali je zato suzeno krilo u korenu za dobrih 1.5cm u odnosu na vortex 1. Krilo nije konstruktivno sa D Box-om, kao sto je imao vortex1 vec je ispuna krila cist rohacell u kombinaciji sa carbonskim vlaknima. Prvo prototip krilo je bilo sa D Box izvedbom, ali je ubrzo napravljena revizija i doneta odluka da krilo bude sa ispunom.
Upravo ove izmene kao rezultat daju jednu potpuno novu jedrilicu.

Naravno, kalupi su radjeni kao i za prethodni model u aluminijumu









Vise informacija o modelu na facebook stranici: https://www.facebook.com/pages/Vortex-f3kdlgsal/167982523266281?ref=ts&fref=ts
Cena modela je oko 700+ evra

Trup i repove sam dobio na poklon prosle godine od Denisa negde u ovo vreme kada je magic kupio Vortex 1 i to su prvi odlivci modela koji je tek usao u test fazu. Probni pilot za Vortex modele je Nikola iz Zagreba i to radi s puno predanosti i rada, tako da celokupan tim je po meni napravio sjajan model koji osvaja mnoga takmicenja sirom sveta.
Krilo sam porucio pre neki mesec i bilo je veoma brzo zavrseno, isporuka i logistika sjajna, za dan i po krilo je bilo u Srbiji, ali su ga zato na carini drzali dobrih 10 dana. Obzirom da model isporucuju na sve kontinente, pakovanje i sigurnost modela je na najvisem nivou u ojacanoj kartonskoj kutiji.













Tehnicke specifikacije modela Vortex 2
Full carbon fiber construction done with all CNC molds. This Glider is proving to be the next great DLG/F3K innovation.

Technical Specs:
Wing:
Span:1500mm
Chord: 167mm
Area: 20.6 dm2
Weight: 110-120

Rudder:
Span: 218mm
Chord: 114mm
Area: 2 dm2
Weight: 6-6.5g

Elevator:
Span: 310mm
Chord: 88mm
Area: 2.23 dm2
Weight: 5.9-6.2g

Fuselage:
Weigh: 30-31g + canopy 2g









Trup je verzija jedan i vrlo brzo su ga zamenili sa narednom verzijom, tako da ova verzija trupa nije serijski primerak modela. Pretpostavljam da je razlog sto se kevlar jako tesko obradjuje i trazi dosta vremena da se izrezu rupe za elektroniku.






nastavice se...

mirce:
Ćao Nikola, čestitam ti na lepom modelu...

Čuo sam, ne znam jeli to tačno, da se spremate za neko takmičenje preko. Ajde napiši koju reč o tome...

Napiši nešto i o propozicijama takmičenja, jer mnogi modelari, ubrajajući i sebe tu, pojma nemamo šta je cilj ove kategorije.
Da li je to dužina leta, broj odredjenih figura,...
Mi vidimo da se modeli bacaju u vazduh, a posle šta?

Konačno jedna tema koja je počela da se piše onako kako treba, od uvoda i transportne kutije...

Hvala na odgovorima...

Pozdrav iz Sente

 (pijemo)

marko.jovanovic:
Koliko je koštalo krilo sa sve carinam i sličnim stvarima?

SABURO:
hvala hvala  8)

Imao sam plan da se takmicim u Ludbergu na svetkom prvenstvu ali zbog privatnih razloga ne mogu sebi da dopustim tih 8 dana uzivanja. Najverovatnije cu otici prva dva dana (subota i nedelja) da se oprobam i upoznam ekipu. Nikola rece da je vec prijavljeno oko 150 takmicara sirom sveta. Njegov predlog je da dodjem ta prva dva dana jer ce praviti probna takmicenja da uhodaju sudije i celu pricu, pa eto mi prilike da se i ja oprobam u tom neoficijalnom delu.

Generalno, ova kategorija zahteva jako puno vezbanja, a ja sam jos uvek pocetnik u ovoj kategoriji, letim je samo za sebe jer me relaksira. Verovatno tek tokom iduce godine cu ici na malo vise takmicenja jer trenutno nemam automobil koji moze dalje od 13-og maja :)

O pravilima je bilo reci: http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11890.msg81857.html#msg81857

Poenta je da se takmicar bori protiv vremena i svojim fizickih sposobnosti. Npr. jedna od cestih "igara" u F3K je radno vreme 10min, 5 letova maksimalno za tih 10min sto znaci idelano je da svaki let traje 5 x 2min... svi jako dobro utrenitrani takmicari ostvaruju rezultate 5 x 1:59sek sto znaci da se model hvata u letu i ponovo baca uvis... Nikola trenutno trenira brzinu izbacaja, tj da mu izbacaj traje sto krace, cini mi se da je nesto ispod sekund upeglao izbacaj.... itd itd...

Da se vratim gradnji modela...

Posto sam dobio prototip trupa koji nije dosao sa vec ulepljenim maticama u trupu, a nisam ih dobio u hardveru, napravio sam ih kod lokalnog bravara i obradio u blagi konus



posto je trup veoma tanak i ne moze se lako prici otvorenim rupama, koristio sam se stapom i kanapom, tj na kraj plocice spera sam zalepio duplo lepljivu traku


maticu blago naslonio na nju i naneo epoksi lepak koji je zgusnut dodavanjem tiksija i bombaz platna. Odnos je 2:1 kako bi dobio nesto gusci lepak i lepo ulepio maticu za trup modela.


gustina epoksija nakon dodavanja tiksija i bombaz platna


matice postavim na svoja mesta u tupu, odozgo zasrafim krilo da ih lepo privucem ka trupu i ostavim par minuta da se lepak stegne...

Naredni posao je bio da se takodje ubace matice u repni deo trupa gde se usrafljuje horizontalac


Rupe sam fino otvorio da budu u simetriji trupa i dosao do dela koji je malo zahtevao mozganja. Zid klasicne M3 masinske matice smo moj matori i ja obradili toliko da bude najtanji moguci, e sad  kako bih mogao da ih ulepim u otvore koje sam otvorio jer  samo odatle imam pristup da ubacim lepak, stvar se malo komplikuje. Mada mozganjem vrlo brzo smo dosli do jednostavnog resenja.



Sam vrh matice sam zacepio parcetom krep trake kako lepak ne bi ulazio u navoj. Maticu navrnuo na vrh M3 srafa, krep trakom zastitio povrsinu trupa i naneo srednje gust epoksi lepak u koji je takodje mesan tiksi i bombaz platno. Lepak se stavi na vrh matice (navoj je zasticen sa krep trakom) i samo se spusti kompletan sraf na mesto gde treba da bude. Matica ima blag konusni oblik.


Da bi lepak uhvatio maticu i trup, potrebno je trup okrenuti na dole kako bi se epoksi koji je prethodno nanet slio i obuhvatio maticu i trup




ulepljene matice


i horizontalac fiksiran


Cisto da napomenem, matice na serijskom trupu dolaze vec ugradjene u trupu modela.

rajker:
Sto bi se reklo ,,male tajne velikih majstora,,  :)aplauz

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version