Author Topic: Nove baterije  (Read 6204 times)

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Nove baterije
« on: May 02, 2015, 01:46:47 PM »
Pozdrav svima na forumu.Potrebna mi je pomoc oko baterije i njenog punjenja.Skoro sam dobio bat. 3s,11.1V,2200mAh,za stanicu Turnigy r9x.Koliko sam shvatio,bat.dolazi u takozvanom uspavanom modu,3.75V(3.85V) po celiji.Da li bat. treba dopuniti do 100%, 12.6V,puniti u balans modu na punjacu.Imam punjac iCharger 1010B+.Imam i napajanje za iCha.od lap-top. univerzalan sa naponom od 12-24 V,strujom max. 5A. i 120W.Mozeli neko ko je iz BGD. i dobro zna o ovom prethodno napisanom,dosao bih kod njega da bolje naucim.U napred puno hvala.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Nove baterije
« Reply #1 on: May 02, 2015, 04:33:43 PM »
Dodji sutra na aerodom 13. Maj ponesi to sto imas i sve cemo dileme razresiti. Ja sam tamo od 11:30.

poz
Veljko

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Nove baterije
« Reply #2 on: May 02, 2015, 04:36:19 PM »
Bateriju slobodno možeš da napuniš pre praženjenja a možeš i obrnuto sasvim je svejedno. Ono što bih ti savetovao jeste da je dok je budeš punio nikako ne puniš preko 1C odnosno u tvom slučaju 2.2A ja bih čak uzep 2A (C broj ti je onaj broj koji kaže 2200 mAh gde je C broj iznosi 2200 mA ili ti 2.2 A kako na bateriji piše maksimaan broj C za praženjenje pomnožš taj broj sa brojem C i dobiješ koliko baterija može da izdrži struje pri konstatnom pražnjenju. onaj drugi veći C broj znači samo da baterija može da u kratkim vremenskim intervalima izdrži i više. u tvom slučaju je to nebitno jer bateriju koristiš za stanicu koja vuče jako malo struje). Znači prvo bateriju spojiš sa glavnim + i - izlazom na punjaču, zatim spojiš balans kabal od baterije to ti je onaj mali sa 4 žice, na punjaču odabereš balans mod, staviš da baterija bude 3S i staviš da ti struja punjenja bude 2A. Vreme tog prvog punjenja bi trebalo da bude oko 40 minuta a posle kada je isprazniš skroz punjenje će sa ti  postavkama da traje oko 1h i nešto možda malo više u zavisnosti koliko su ti ćelije izbalansirane kod pražnjenja. I naravno nikada ne ostavljaj bateriju samu dok se puni uvek budi pored!!!!!!
The ground is the limit (or a water)

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Nove baterije
« Reply #3 on: May 03, 2015, 09:17:05 PM »
Magic,upravo sam dosao kuci sposla,napisao sam da radim po smenama,video odgovore na moju postavku,a obeco si da ce mo se cuti preko fona.Hvala Marko.J na odgovoru,nisam napisao da bat. ima 8C mak.a kon. ne pise.Prepostavljam da je kon. praznjenje 2A(ili 1C),ovo kazem zato sto na bateriji pise samo ono sto sam prethodno napiso,11.1V/2200mA i 3s.Pitam posto u postavci pocetka punjenja podesis struju punjenja,a ne mogu da podesim napon,pise AUT.Da li to znaci da ce punjac napuniti bat. do 12.6V(4.2V po celiji),da li stanic moze da radi na 12.6V.Pitao bih jos nesto,prilikom obicnog punjenja bat. moze se podesiti struja 1C,!,a napon pise 11.1V(3S),moze li se napon podesiti na recimo 12V,ili punjac uvek puni 4.2V po celiji.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Nove baterije
« Reply #4 on: May 03, 2015, 09:31:16 PM »
Napon namestiš onako kako piše za 3S i to ne treba da te brine.
To 11.1 se dobije jer nominalan napon baterije po ćeliji je 3.7 pa kada pomnožiš 3.7 sa 3 koliko ima ćelija to znači da da dobiješ 11.1V
znači punjač podesiš na 2A ili 2.2 preko toga ne bih savetovao jer rizikuješ da ti baterija crkava dosta brže, ako imaš mogućnost na punjaču da biraš charge ili balance mod preporučujem da uvk puniš u balance modu jer on automatski puni i balansira svaku ćeliju da bude na istom naponu. 4.2V je maksimano koliko punjači pune lipo baterije po ćeliji. sve što radi na toj bateriji radiće na tih 12.6V bez problema. 8C je maksimalan konstantana broj a u kratkim vremenskim intervalima izdržava i više. Obzirom da je to baterija koju koristi stanica nema zime jer stanice ne vuku puno struje kao elektromotori....
Napon sa kojim punjač puni na nekim punjačima možeš da vidiš i on bude i veći od 12V i to ne treba da te brine jer je to prosto tako i to tako radi.
Znači bilo koju bateriju koju puniš sem ako niej 1S ubavezno puni u balance modu i naravno moraš priključiti balance kabal kao i glavni kabal sa + i -. Nikada nemoj puniti preko 1C i uvek odaberi napon da bude za tu bateriju koju puniš. Koji punjač imaš?
The ground is the limit (or a water)

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Nove baterije
« Reply #5 on: May 06, 2015, 01:25:16 PM »
Izvinite, malo kasnim sa odgovorom, imam iCharger 1010+B.Pitam da li punjac puni bateriju u fulu (12.6V), ili do 11.1V svaki put kad se puni baterija.Proverio sam sa buzerom napon i dobio,
11.5V ful, i po celiji Ic(3.81V), IIc(3.83V), IIIc(3.83V).Na forumu sam procito da bi trebalo oformiti bateriju,puni-prazni 2-3 puta,ili mogu ovih 11.1V da trosim do 9.9V (3.3V po celiji) odmah?, pa onda da punim u balans modu.Za prvo punjenje koliko napuni punjac u AUT. balans resimu,posle proverim na buzeru ful===V, nemami druge. Imacu jos pitanja kad stignu jos dve
baterije.Hvala unapred!.

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: Nove baterije
« Reply #6 on: July 18, 2015, 06:43:41 PM »
Ne znam da li si rešio problem sa iskusnijim kolegama pa cu da napisem i zbog tebe i zbog nekog ko možda ima problem kao i ti.

Baterija nakon punjenja treba da ima 4.2V po ćeliji. U tvom slučaju ukupan napon treba da bude 3*4,2= 12,6V

Meni na pamet pada nekoliko razloga zašto punjač ne puni baterije do kraja.

1. da je tvoj punjač postavljen na mod za čuvanje baterije tj na storage mod pa zbog toga ne puni bateriju do kraja.
2. da je time limit podršen tako da punjač ne stigne da napuni bateriju do kraja pre nego što se automatski isključi.
3. ne valja punjač.
4. baterija nije dobra, ali s obzirom da razlike po ćelijama nisu drastične isključujem ovu opciju.

Bateriju ne moras formirati, i nema razloga da je punis i praznis nekoliko puta pre prve upotrebe. Vremenom će se baterija "razraditi" i blago će se povećati kapacitet u odnosu na prvo punjenje.


pozdrav

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Nove baterije
« Reply #7 on: July 18, 2015, 09:49:37 PM »
Ako hoćeš neki relevantan podatak koliko su ti pravi naponi trebaće ti za to bar nekakav unimer.
Onda lepo vidiš da se naponi razlikuju od instrumenta do instrumenta ali ne toliko drastično.
Buzzer nije loša stvar ali nikako se ne bih uzdao u podatak sa njega. Razlike od 0,01 ili 0,02V u ćelijama nikako ne treba da te brinu jer je to prosto normalno i to su jako mali naponi. Po ovim naponima koje si postavio vrlo lako može da se desi da je storage mod u pitanju kako je rekao i miticmiroslav. Pošto je u pitanju iCharger 1010+B provri u kom modu pniš baterije. Mora da bude balance mode.
The ground is the limit (or a water)

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Nove baterije
« Reply #8 on: July 25, 2015, 08:02:52 PM »
Izvinite momci sto nisam odgovorio na vase komentare,ali sam se snasao sa mojim punjacem.Puni do 12.6V ful,ali ima ogranicenje po vremenu punjenja-praznjenja 120min.,i 5000mAh.Da li mogu te vrednosti da menjam?!Hteo bih da pitam u vezi Sorage moda,kad se baterija u tom modu puni-prazni ostane po celiji 3.85V,moze u ovom rezimu da
se ne koristi baterija duzi period( recimo 3 meseca ),ipak po ovoj vrucini sve gori.Vidim da bat. stize u Storag rezimu
pa me interesuje da li prodavac pre slanja napuni u tom rezimu, ili njemu to stoji na lageru pa izracuna vreme slanja i ono stajanje kod njega,pa ga bas briga da li ce otkazati,ako ne koristis neko vreme,misleci da je u Storagu pa mogu da je ne koristim 2-3 meseca.Hvala unapred!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Nove baterije
« Reply #9 on: July 25, 2015, 08:39:44 PM »
Prvo tih 120 minuta je dovoljno sasvim ako puniš jednu bateriju jer je puniš sa maksimalnih 1C što znači da bi trebalod a bude puna za jedan sat. Čak i kada puniš paralelno nekoliko baterija i kada izabereš veću struju punjenja tih 120 minuta je u većini slučajeva dooljno. Verovatno da postoji da se to ograničenje ukine prčkaj malo po meniju punjača sigurno ćeš naći.
Storage mod je bezbdan mod za ćuvanje baterija u dužev vremenskom periodu bez da se koriste. 3 meseca nisu neki period ali 6 meseci već jeste. Tako da je to mod bezbedan za čuvanje baterija na duži period. E sad to važi za prodavnice... Ako si kupio bateriju sa nemrom da ti stoji 6 meseci i duže onda bolje da je nisi kupovao. Naravno uvek postoji i onaj zimski period i loše vreme ali ja letim i po snegu tako da su mi sve baterije u funkciji. Uglavnom gledam kada biram model ili ga pravim da unificiram flotu tako da svi lete sa tim baterijama koje imam, jer je ovo jasko skup hobi.
The ground is the limit (or a water)

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Nove baterije
« Reply #10 on: July 26, 2015, 07:32:23 PM »
Hvala Marko.J

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Nove baterije
« Reply #11 on: July 27, 2015, 01:13:23 PM »
 oo))
Džaba... Al, brate, ako već savetuješ druge, a da nisi dobro naučio prethodne lekcije, onda se bar ogradi i napiši: "Po mojoj varijanti... Bla, bla, bla..."
 :)aplauz
..........
 Čak i kada puniš paralelno nekoliko baterija i kada izabereš veću struju punjenja tih 120 minuta je u većini slučajeva dooljno. Verovatno da postoji da se to ograničenje ukine prčkaj malo po meniju punjača sigurno ćeš naći.
..............

:sljus

Lep savet i predlog
Dodji sutra na aerodom 13. Maj ponesi to sto imas i sve cemo dileme razresiti. Ja sam tamo od 11:30.

poz
#FFCC00

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Nove baterije
« Reply #12 on: July 27, 2015, 04:28:15 PM »
Da ne bi bilo opet svađe samo ću postaviti ovo i zaćutati
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Nove baterije
« Reply #13 on: July 27, 2015, 04:29:50 PM »
Ili ovo
The ground is the limit (or a water)

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Nove baterije
« Reply #14 on: August 02, 2015, 09:21:59 PM »
Momci,imam pitanje u vezi baterija,bat. 14.8V,3300mAh,kad je dosla imala je 3.85V po celiji.Sad sam hteo da je napunim do kraja,pri punjenju celije su:1) 3.78V; 2) 3.79V; 3) 3.68V; 4) 3.78V. Punim sa 2A bat.ali u toku punjenja u balans modu,celija 3 puna (4.2V ) a ostale tek 3.9V, a ukupno 16.01V prikazuje. Na 120m. punjenja nije uspela da se izbalansira. Ponovio sam jos dva puta punjenje,ali sam doguro do 16.45V ukupno, a celije 4.10V; 4.09V; 4.20V; 4.07V. Da napomenem, punjenje bat. punjac pokazuje oko 0.15 do 0.35 A. Da li je ova bat. gotova ili moze da se koristi, puni-prazni dok moze,bez posledica tipa pozara ili da se naduva. Napominjem da svo vreme bat. je bila hladna,za sad bez ostecenja ( nije se naduvala ).Da li mogu da je praznim do 3.7V po celiji, pa da ponovo punim do max. 4.2V,u balans modu pa da vidim da li ce uspeti da se jednako napuni po celiji.Hvala unapred!