Author Topic: V ili T rep  (Read 10043 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
V ili T rep
« on: April 04, 2015, 07:58:08 PM »
Pošto pravim neki DLG i sada sam se debelo zarazio sa ovim hteo bih da pitam da li ima neke bitnije razlike u T repu u odnosu na V rep.
V rep mi nekako izgleda logičnije rešenje mada vidim da se retko koristi kod ovih jedrilica.Iz prostog razloga što mi izgleda dosta lakše i za napraviti a i čini mi se da je lakša varijanta u odnosu na T rep a takođe kod ovih jedrilica V rep mi deluje kao bolje rešenje pri sletanju jer kod T repova obično vertikalac štrči i dole ispod trupa pa vrlo lako čak i kada je pojačan pri nekim teškim sletanjima može da strada.
Koja s vaša iskustva i mišljenja?
Sikdanjem svakog grama sa repa kod DLG-a dobija se dosta toga
The ground is the limit (or a water)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: V ili T rep
« Reply #1 on: April 04, 2015, 08:12:14 PM »
v rep nije toliko efikasan kao t rep a kod dlg je veoma  bitan pravac  i iz tog razloga ga ne koriste kod dlg jedlilica, jedina prednost im je tezina nista vise pozdrav

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: V ili T rep
« Reply #2 on: April 04, 2015, 08:28:38 PM »
V rep je odlična stvar ali obrnuti V ^ iz razloga što se npr levom komandom zaokreta se model uvodi i u levi nagib s tim da je takva izvedba podložnija oštećenjima pri sletanju (mada ti modeli su lagani) dok kod "klasičnog" V repa npr levom komandom zaokreta stabilizator teži da naginje model na desno......

E sad gledajući DLG modele praktično 100% su sa + repom što ukazuje da su se ljudi opredelili za tu izvedbu verovatno iz empirijskih razloga, ali ljudi su i skloni da ne rade ništa novo već da kopiraju neko rešenje.

Moj glas ide za V rep ali obrnuti ;-)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: V ili T rep
« Reply #3 on: April 04, 2015, 08:37:36 PM »
Uf tek onda ću morati isključivo da pazim da ga slećem direktno u ruke ili da menjam svaki rep za svako sletanje....
Ovo sa V repom ću probati kod DLG jedrilice raspona 500mm koji pravim pa ću probati da napravim dve jednu sa obrnutim V repom jednu sa normalnim. Koče me kinezi odnosno naša carina nikako da mi stigne neka roba da konačno sednem da pravim ono što sam naumio.
pola jedrilice već stoji izrađeno i čeka druge delove...
Kako god bilo probaću pa šta me košta. I ovako će ti modeli biti samo sa rudder, elevator komandama bez ailerona.
Pa mi se V nekako nameće kao logičnije rešenje.
The ground is the limit (or a water)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: V ili T rep
« Reply #4 on: April 04, 2015, 08:42:02 PM »
Ako nema elerone onda mi je logičniji obrnuti V a realna "virtuelna" površina "vertikalca" je nešto manja od klasične DLG izvedbe ali i dalje glasam za to ;-)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: V ili T rep
« Reply #5 on: April 05, 2015, 08:08:02 AM »
verujte mi da  sa v repom model nema efikasnu komandu pravca!! zbog toga ga ne koriste,  dlg jedrilice i f5j jedrilice u termici moraju sto pjosnatiji krug da prave da bi ostali u istoj, sa v repom je to znatno teze jer ona pri komandi pravca  hoce da krivi trup sto je i logicno jer imamo dve kontrolne povrsine od kojih jedan ide gore dok drugi ide dole dok  klasican rep  ga gura po horizontalnoj osi jer imamo samo jednu kontrolnu povrsinu pri ulazak u pljosnati zaokret , vrep se ni kod pravih jedrilica slabo koristi zbog istih problema , jedina prednost im je samo tezina naspram klasicnih repova ()-()

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: V ili T rep
« Reply #6 on: April 06, 2015, 05:32:59 PM »
Osnovni problem sa V-repom kod DLG-a je bio što nisu mogli efiksano da drži pravac prilikom izbačaja, ergo nisu mogli da postignu istu visinu prilikom izbačaja.
Što se tiče debate između običnog (još ga nazivaju i X rep) i T-repa (T-rep je onaj sa horizontalcem montiranim gore na vertikalcu) običan rep je definitivno bolji izbor. Što se tiče debate između V i X repa, ona traje dvadeset i više godina. I jedan i drugi imaju prednosti i mane, npr. V rep ima manju težinu ali i manji otpor (što je važnije od težine) ali i manju upravljivost od X repa...
Pozdrav
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: V ili T rep
« Reply #7 on: April 06, 2015, 06:33:52 PM »
Uf nisam mislio da izazovem prepirku i pozovem stare DEMONE DEBATE ali definitivno ću probati i jedan i drugi metod pa šta me košta.
Ako kod DLG-a nema primenu zbog izbačaja.... Što se onda ne primenjuje kod jedrilica sa motorom?
The ground is the limit (or a water)

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: V ili T rep
« Reply #8 on: April 06, 2015, 07:04:08 PM »
Pa zavisi od kategorije i postavljenih prioriteta. Npr. u F5J i F3J kategoriji dominira standardni rep, ali se mnogi modeli nude u obe varijante, a neki se nude samo u izvedbi sa V-repom. Ali to su kategorije u kojim se boduju samo trajanje leta i precizno sletanje. U F3B kategoriji u kojoj se pored trajanja leta i sletanja boduje i prelet (brzina) apsolutno dominiraju V repovi. Kod F5B kategorije ponovo dominiraju T repovi opet zbog praktičnih prednosti. Sve u svemu aerodinamika je vrlo složena disciplina i mojim empirijskim vrednovanjem se ne može puno postići. IVAN3D je svakako jedan ok kompetetnijih članova foruma po tom pitanju, od mene sigurno!
Pozdrav
Btw to je tvoj model, saslušaj sve pa uradi kako TI prosudiš.
« Last Edit: April 06, 2015, 07:07:27 PM by Daki »
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: V ili T rep
« Reply #9 on: April 06, 2015, 07:22:47 PM »
Bitna je aerodinamika, naravno, ali proizvodjačima je bitna i prodaja.
Shodno tome, nude jedrilice sa recimo V repom, onda kad se zasiti tržište, malo marketinga, pa je X rep bolji, ajde da sad prodajemo takve trupove, onda "new trend" na tržištu, daj malo T rep, pa potom opet V i tako u krug...

Ko oseti razliku izmedju V i X repa, taj je stvarno car...
Pogotovo na nivou modelarstva kojim se bavi 98% modelara.

Nemojte me pogrešno razumeti, verovatno ima razlike, ali po meni je glavna stvar prodaja modela i menjanje dizajna zarad iste.

Ja se godinama nisam bavio F3J ili F5J kategorijom i ono što se jedino vidi kao osetna promena je težina modela, koja je mnooooooogo manja nego pre desetak godina.
Sa druge strane i to ima mana, jer po vetrovitom vremenu mora da se dodaje teret...

 (pijemo)


Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: V ili T rep
« Reply #10 on: April 06, 2015, 07:24:12 PM »
 (:good) (:good)
Bitna je aerodinamika, naravno, ali proizvodjačima je bitna i prodaja.
Shodno tome, nude jedrilice sa recimo V repom, onda kad se zasiti tržište, malo marketinga, pa je X rep bolji, ajde da sad prodajemo takve trupove, onda "new trend" na tržištu, daj malo T rep, pa potom opet V i tako u krug...

Ko oseti razliku izmedju V i X repa, taj je stvarno car...
Pogotovo na nivou modelarstva kojim se bavi 98% modelara.

Nemojte me pogrešno razumeti, verovatno ima razlike, ali po meni je glavna stvar prodaja modela i menjanje dizajna zarad iste.

Ja se godinama nisam bavio F3J ili F5J kategorijom i ono što se jedino vidi kao osetna promena je težina modela, koja je mnooooooogo manja nego pre desetak godina.
Sa druge strane i to ima mana, jer po vetrovitom vremenu mora da se dodaje teret...

 (pijemo)
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: V ili T rep
« Reply #11 on: April 06, 2015, 11:24:28 PM »
Kod DLG pri tom mislim na F3K kategoriju se ne koristi V rep. Svaki krsten DLG ima profilisan vertikalac i s namerom je onoliki i s namerom ide ispod trupa jer daje stabilnost modelu prilikom izbacivanja.
Prilikom izbacivanja modela, model ima tendenciju da se rotira/skrece u jednu stranu (zavisi da li izbacujete levom ili desnom rukom) i spram toga se koristi profilisan vertikalac kako bi kompenzovao rotiranje/skretanje i zadrzao idealan pravac u penjanju.
Mirce je  totalno u pravu, sve dok ne krenete sa nekim takmicenjem ili sl, svejedno je sta cete koristiti.

s druge strane, sletenja sa DLG-om su uzasno mekana, tako da vertikalac ne treba da bude briga, sem ako bas nemas osecaj za letenje

P.S. Koju stanicu koristis za letenje modela?

 
« Last Edit: April 06, 2015, 11:36:49 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: V ili T rep
« Reply #12 on: April 07, 2015, 01:24:16 AM »
Uf...  :sljus

Kad "ubodeš" stub, vidi, mož' da bude i V i T i malo gore, a i dole...
Uopšte nije bitno...

Trening je veoma važan, mnogo letenja i vežbanja. Bez vežbe nema ništa...
A kad provedeš sate i sate na letenju, onda ćeš sa svakom konfiguracijom napraviti zaokret kako treba.

Sem toga, koncepcija jedrilice, a samim tim i repa u mnogome zavisi od kategorije kojom se baviš.

Trimovanje modela je takodje izuzetno važno, a kad se malo čovek upusti u "materiju", vidi da ima mnogo sitnih caka oko setovanja.
Aerodinamika je bitna, ali nije presudna, šta više...

Ovo je moje skromno mišljenje, što ne znači da sam u pravu... :big smile

 (pijemo)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: V ili T rep
« Reply #13 on: April 07, 2015, 09:39:01 AM »
Izbacaj je IZUZETNO bitna, po nekima i najbitnija faza leta, jer je to sve od energije sto ce jedrilica dobiti. Nema motorcica, propelera... Vertikalac je tu najbitnija komponenta, i pod 90 stepeni je tu je najbolji i gotova prica. Mnogo ima detalja i u dizajnu vertikalca i u teoriji i u praksi, i zna se da je najbolje kako je, samo se usavrsava dalje. Druga stvar su sile koje trpi telo DLGa. Koriste se svi ti egzoticni materijali da bi bio sto laksi ali da izdrzi sve te sile. Sa razlogom se pravi i da vertikalac bude manje-vise po sredini pricvrscen za trup. Ako ga ucvrstis klasicno samo sa donje strane imaces usled centrifugalne sile veliku torzionu silu na najtanjem delu trupa. Bas zato se i ne koristi kod DLGa T rep vec + rep. Horizontalac je mnogo manje kritican u ovoj prici. Ja puno eksperimentisem, bas puno. Ali gledaj da to bude u dobrom pravcu da ne trosis vreme i rad bezveze. Eto toliko, moja 2 centa.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: V ili T rep
« Reply #14 on: April 07, 2015, 06:38:22 PM »
Veoma mi je darago što je ova tema malo krenula na ovom forumu mislim na DLG
Kod samog izgleda repa nisam se baš dobro ni izrazio misleći an T rep. Pri tome sam mislio baš na + rep.
A T rep postoji u normalnoj i u naravno obrnutoj varijanti koja je najčešća kod velike većine modela. Normalan T rep zanači da je horizontalac na vertikalcu. Svejedno. Bilo kako bilo ja ću probati sve varijante na ovim malim modelima a na velikom od 1500 mm raspona ću da idem po izreci GDE SVI TU I MALI MUJO. Znam da je sletanje mekano ali vidim isto da dosta ljudi je imalo problema na ovom forumu sa repovima počevši od marabu-a pa do ostalih, pa se samo pitam kako to su uspeli ako su sletali mekano.... Što se tiče letenja naravno da mi ne pada na pamet da letim DLG bilo koliki da je u okrućenju sa žicama, drvećem, banderama....
Za to već imam proverene livade veoma velikih površina. Stanicu koju koristim je trenutno DX7s a treba da mi stigne od burazera DX8 jer je on uzeo DX 18QQ a meni poklanja ovu DX8. Jebiga brale amerika pa se ima. A meni nema nešto velike razlike između DX7s i DX8 sem u tom jednom kanalu....
Za DLG sam se zainteresovao jer mi je već dojadilo da bacam gomilu novaca na avione koje stalno nešto popravljaš, preptavljaš, crkava ovo crkava ono, lepiš, krpiš... Realno imam par WWII ptica koje obožavam i koje volim da letim scale ali to letenje zna da dojadi jer je malo monotono. A kada se leti 3D sa nekim modelima tu onda novci idu u bestrag. Koliko god ko bio dobar letač mora bar nekada da ollivadi model. Ne računam trener modele i scale letenje jer tu ide sve polako i što realnije. Kod DLG-a mi je dobro što pre svega ne treba gomila SKUPIH baterija da bi uživao, sam si ti sa prirodom i beskonačnim lovom termika i nema ništa lepše za opuštanje.
Znači DLG samo iz zabave. Koliko sam do sada novca potrošio na kojekakve setup-e mogao sam kupiti takmičarski model ladno, takođe oprema koju sam kupio za DLG-ove i materijal prevazilazi ekonomsku računicu ali jebiha moja strast je da pravim i da letim to što sam napravio. Najlakše je kupiti gotov model. Kada nešto što si ti pravio poleti i da neki rezultat adrenalin i sreća su neizmerljivi.
Još jednom bih pitao da mi neko da savet za aileron servoe koji su dobri, dostupni nama recimo sa HK-a a dobar su pandan dymond d60 koji svi hvale. Ja imam dva ova http://www.shop.malaivanca.com/kupi/a3020-sub-micro-digital-hi-speed-aircraft-metalgear-servo-295418 nisu loši. jedan koristim na trikopteru koji ću postaviti uskoro. Da li su ovi dobri za DLG ailerone. Za rudder i elevator ima servoe
The ground is the limit (or a water)