Author Topic: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva  (Read 5331 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« on: March 15, 2015, 09:39:12 PM »
Ima li neko iskustva sa ovim FC? Zasnovan je na MultiWii.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__42250__MINI_MWC_Flight_Control_Board_and_DSM2_Compatible_Receiver_ACC_GYRO_BARO_MAG.html





Ideja mi je da ga iskoristim za 250 FPV qvadic, a svidja mi se sto ima integrisan DSM2 prijemnik. U pocetku bih ga iskoristio kao stabilizator leta na avionima dok polako skupljam delove za qvad. Vidim da ima i kompas i barometar a gps me ne zanima jer je u FPV trkanju suvisan.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #1 on: March 16, 2015, 08:59:23 AM »
Multiwii je odlicna diy platforma, uostalom i naze32 je portovan multiwii na st procesore...
Ako volis da cackas i igras se sa FC...imas preporuku jer to leti odlicno!
Ja sam sa multiwii-jem poceo-atmel 328 uC, sa ITG3205 gyro...mnogo lemljenja :)...i na poljance!
Pre 2-3godine se letelo samo u acro modu  :)aplauz...slabo bilo acc/baro/mag sezora i ostalih bakraca...
pozz

 (<--)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #2 on: March 16, 2015, 03:17:53 PM »
Kompas i barometar ti takođe ne trebaju za jurnjavu. eventualno mogu da pomognu samo u zadržavanju visine i pravca u koliko ti je neko amatersko slikanje sa multirotorima bitno i u koliko ti je bitno da model stoji ravno dok snimaš. Kao što je rekao kolega ta platforma je jako dobra i tu nema greške.
Ja lično imam nazu32 najobičniju i leti bez ikakvih problema. U koliko ti je avion dobro natrimovan on neće nogo menjati visinu prilikom leta. A mislim da ti to i nije toliko bitno. Može samo da te zeza recimo barometar ako ga ne pokriješ kako treba i slične stavri...
Jedino pitanje je koliki je domet tog recivera. Čisto sumnjam da je neka varijanta full range što zna da bude malo nezgodno ako se opustiš i letiš neki FPV posebno sa avionima....
Moj savet ti je flip 32 ili naze 32 i standardna varijanta nekog full recievera za spektrum ili možeš dodati neki satelit punog dometa umesto recievera što sam ja radio i odrađuje posao.
Jer na tim platformama postoji mogućnost postavljanja samo satelita kao prijamnika. Na taj način izbegavaš žičurine i dobijaš full range domete sa veoma malim masama reciver-a
Ako ti treba samo za neki let po livadi ne nešto preterano daleko ta varijanta koju si naumio da uzmeš ti je super stvar.
Sve preko toga bi razmislio.
The ground is the limit (or a water)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #3 on: March 16, 2015, 05:23:02 PM »
 Generalno hoću da sklopim qvad klase 250 za FPV trkanje i jurnjavu po livadi, šumarku i sl. Svideo mi se jer ima integrisan DSM2 prijemnik a ja koristim DX7   koja mi u potpunosti zadovoljava prohteve. Dok sklopim qvadić hteo bih da ga iskoristim kao stabilizator leta na avionu i letim ga po ovom vetrovitom vremenu...

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #4 on: March 16, 2015, 07:07:48 PM »
Ok onda kažem barometar i magnetometar ti nikakvu ulogu ne prave u toj priči.
Preračunaj se dobro koliko će te koštati sa HK sem ako nemaš neku šemu mislim na poštarinu i ostalo.
ovde kod nas koliko vidim imaš naze 32 za te novce jedino ti fali reciever.
A za letenje po vetru ja sam koristio orange stabilizator sa dsm2 prijemnikom u sebi i radio mi je posao mada ja nešto ne volim da letim sa tim spravama, više volim kontrolu u svojim rukama i učenej kotriranja po vetru. Ali dobro svako ima svoj ukus.
Ako nabaviš po toj ceni ili nešto malo većoj isplati se
The ground is the limit (or a water)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #5 on: August 19, 2015, 08:22:09 PM »
Stigao controler pre par dana, a sad sam u guzvi na poslu pa ne mogu da se igram njime. Nisam hteo da kupujem FTDI kablic sa HK, nego sam narucio od nekog lika iz BG za 200 din, boga pitaj dal ce da radi  :sljus

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #6 on: August 20, 2015, 09:18:21 AM »
Ja sam od mog flipa napravio potpuno integrisanu varijantu. Odlemio sam sve pinove koji su bili za prijemnik i direktno na njega zalemio prijemnik ali samo cppm mod jer više od toga ne treba. Skoro isto kao i ovaj mali kontroler.
Takođe sam na njega zalemio i buzzer tako da sam smanjio maksimalno broj žica. A signalne žice od esc-ova i bec-a sam takođe zalemio direktno sa PDB-a na njega. Jedino što mi se ne sviđa jesu kratke antene pa ću morati da uzmem neki prijemnik sa dužim antenama jer mi FC stoji na ZMR250 frejmu u sredini između dve karbonske ploče tako da može da pravi probleme. Ova antenica se čini malo duža ali svakako ako možeš proturi je da štrči što više napolju da ne bi posle bolela glava. Uzgred koji frejm nabavljaš?
The ground is the limit (or a water)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #7 on: September 18, 2015, 08:05:19 PM »
Poz, evo bas letim sa time na emachine q200 okviru sa dys 1306 motorima i 4045 propima, super leti, jedino sto sam morao da nabavim i taj hk ftdi adapter, zbog toga sto moras da imas onaj reset pin na kablicu, koji nema na standardnom ftdi, tj ima mislim da je to DTR pin koji bi trebalo preko kondenzatora i kabla sa pogo pinom (sa malim federom) upotrebiti kao reset, ali nije mi se dalo zajeb... Inace postoje dve verzije 1.2 i 1.3, osim vanjskih promena - i2c portovi i manjak gps serijskog na verziji 1.3 .. ima i jedna velika promena na samoj ploci, to je da je gyro cip okrenut 180 stepeni!! Ako ti treba multiwii config sa pravilnim force_GYRO define, javi mi, inace moras da okrenes board tako da ti strelica na donjoj strani pokazuje nazad i onda upotrebis HK-multiwii_se_v2 konfiguraciju - ovo nisam proverio.

evo kako to izgleda https://dl.dropboxusercontent.com/u/23772826/20150907_222452.jpg.


Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #8 on: September 18, 2015, 10:56:12 PM »
 Fantastično druže, a već sam pomislio da niko neće da se javi sa konkretnim iskustvom  ()-().

 Kontroler mi je stigao pre jedno mesec i po dana al' od posla nikako da sednem i da mu se malo više posvetim. Uzeo sam običan ftdi za 200 din sa bgelektronika sajta, a reset kablic zalemio na minus. Čim sam ga povezao na komp imao je pravilnu orijentaciju u smeru strelice ali sam to pogubio ubacivanjem drugih softw. Uglavnom sam pratio leocopterova uputstva i ubacio ovu HK-multiwii_se_v2 ali jedna stvar od početka nije kako treba a to je orijentacija kompasa, dakle nagib levo-desno i napred nazad je ok ali strelica na GUI pokazuje sever a kontroler usmeren ka jugu. Zadnje što sam uradio je da sam upucao soft od helikoptera i isto mi je kompas naopako orijentisan dok leveli pokazuju ok.

Mene zanima klasa qvadića od 150 do 250, još nisam odlučio, uglavnom neka zujalica za jurnjavu, ali hoću da ga probam i u helikopteru kao stabilizator leta.

Zamima me tvoj config.h

p.s. moja verzija je 1.3

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #9 on: September 18, 2015, 11:33:50 PM »
Čekaj zar taj kotroler nemože da e koristi preko clanfligt aplikacije za google chrome.
Na aplikaciji odnosno kada se učita firmware imate mogućnost okretanja ploča u kojem god hoćete smeru i kojim god hoćete uglom i da to snimite kao default.
TRebalo bi da može jer i naze 32 kao i flip su zasnovani na multiwii platformi na baš istoj ali mi se čini da u cleanflight-u kada se učitava firmware ima nešto za multiwii. Moraću da proverim pa javljam ako treba
The ground is the limit (or a water)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #10 on: September 18, 2015, 11:43:46 PM »
Ako ti ftdi radi super, sve je u tajmingu :) Ja nisam imao pico konektora pa sam jednostavno narucio od hk :)

Zamisli ja sam isto nabavio ovaj kontroler da bi ga namestio na heli trex 250 :)

Sto se tice config-a ...

pratis i dalje leocopterova uputstva, to je za verziju 1.2 .. da ne nabrajam

Izaberes HK_MultiWII_SE_v2

i onda nakucas

#define FORCE_ACC_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.accADC[ROLL] = X* imu.accADC[PITCH] = Y* imu.accADC[YAW] = Z*}
#define FORCE_GYRO_ORIENTATION(X, Y, Z){imu.gyroADC[ROLL] = -Y* imu.gyroADC[PITCH] = X* imu.gyroADC[YAW] = -Z*}
#define FORCE_MAG_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.magADC[ROLL] = -X* imu.magADC[PITCH] = -Y* imu.magADC[YAW] = -Z*}

ovo ti okrene gyro za 180 stepeni, sve ostalo je isto, ja sam namestio i tviter na A2, i VBAT na A0 (to mislim da je u leocopterovim upustvima, ako nije potrazit cu u configu, mislim da samo odkomentujes 2 reda), e da i jos nesto mnogo je osetljiv na napajanje, nece da lepo radi sa 5V, barem meni nije, tako da sam povezao 2s bateriju direktno na A2 a ESC povezao samo sa masom i signalom, crvenu zicu od beca sam otkacio, i to na sva 4.

Ja imam inace zmr250 klon, eachine q200 i diatone ET seriju 200, i ako mislis da sastavljas nesto manje, ja bih ti priporucio bas tu diatone ET seriju, posto mozes sa promenom krakova da napravis od 200ke 180ticu :) Plus diatone ima pdb, 200tica tera 5inca (mozda cak i 6) prope dok ovaj eachine samo 4  :) A i krakovi su 2mm debeli dok kod eachine 1mm .. moras da kupis i pojacanje za njih sto je opet 7$ ili tako nesto, i kad se polomi sve skupa, bacas ceo frame, krakovi su u kompletu sa telom.

A 250 zmr je legenda za sebe, ne znam dali ima neki popularniji frame, ja sam hteo nesto malo sporije da ucim fpv letenje, 250 sa 2204 motorima i 5 inca propima je ultrabrz jos narocito na 4s ovaj 200 je ipak sporiji i okretniji - 328g puna tezina sa baterijom i fpv sistemom. Ako bi pravio samo jedan quad, to bi onda ipak bila 250tica.

inace evo malo starije slike moje avijacije https://dl.dropboxusercontent.com/u/23772826/20141103_211138.jpg, jedan 250 trex je otisao, dosao je novi blade 230s (bas je stigao pre nego sto sam otisao na odmor, tako da nije ni jednom poleteo), fali i hcp100s i tu na slici nema ovih malih quadova posto su po kutijama.

Za stabilizaciju helija mislim, da je bolji izbor cc3d atom nego ovaj multiwii, izgleda mi da je to tamo malo bolje doradjeno a i po forumima su malo aktivniji.

@marko.jovanovic, ne moze, ima 328p procesor - 8 bitni, koliko ja znam cleanflight je za 32 bitne STM32x ?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #11 on: September 19, 2015, 08:48:10 AM »
Šteta.
The ground is the limit (or a water)

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #12 on: September 23, 2015, 11:59:49 PM »
e crko mi punjac, nista od letenja sa ovim mwc dok ne dodjem kuci .. a bas se fino razradio :P

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #13 on: September 25, 2015, 02:47:08 PM »
Šteta za punjač...   Imaš li neku predstavu oko dometa prijemnika koji je ugrađen, ja nikako da se poigram sa ovim  :(

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Mini MWC flight kontroler + DSM2, iskustva
« Reply #14 on: September 25, 2015, 10:17:09 PM »
Ovako, 100mW tx sa 5dBi (kineskih) 2.4Ghz paličastom antenom, quad na visini stolice - range test preko 100m, nije mi se vise setalo :) a i nije mi bilo bitno posto ionako je premali model da ga vidim na toj razdaljini, a za fpv je vise nego dosta.