Author Topic: Manta DLG izgradnja (Build Log)  (Read 29412 times)

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Manta DLG izgradnja (Build Log)
« on: March 11, 2015, 12:03:50 PM »
U ovom topic-u opisao bih gradnju jedne termal DLG jedrilice pod nazivom Manta DLG. Kao početnih u ovom hobiju i naravno finansijskim mogućnostima odlučio sam baš za ovu jedrilicu shodno tome šta sam imao od materijala za start gradnje iste. Cilj je da napravim koliko toliko jedrilicu u letnom stanju da nešto novo naučim u izgranji a isto tako i da izvučem poku na nekim greškama koje sam pravio u toku gradnje. Nije mi bio konkretno cilj savršenstvo nego realna slika trenutnog stanja materijala kojeg posedujem i želja da počnem sa izbacivanjem jedne termal DLG jedrilice.

Ko bude čitao ovaj topic nadam se da neće zameriti u nekim delovima procesa gradnje jer napominjem još jednom ne idem na takmičenje sa ovim modelom a i ne tražim savršenstvo nego početnički DLG koji će mi izmamiti osmeh na livadi...

Početak gradnje se sveo na informacije i planove koje sam naravno našao na internetu i isto tako ovde prenosim sve to. Plan gradnje koji sam pratio je na komšijskom FLYfreak forumu jer mi se dopao način izrade trupa. http://www.flyfreak.net/samogradnja/dlg-manta/

Ostale informacije a i šire sam potražio na RC Groups forumu na sledećoj strani http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=688041

Planove sam skinuo sa oba linka gore ali ja bih ovde dodao moj link sa celokupnim planom, odvojenim krilima, dihedralom, rebrima, i najvažnije trupa koji sam modifikovao po mojim dimenzijama.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/25354770/Manta%20DLG.zip

Za početak uvoda je dosta idemo na samu izgranju....

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #1 on: March 11, 2015, 12:10:17 PM »
Kao što sam rekao gore za mene sam još početnik i nemam preterano iskustva o izlivanju kalupa te sam se odlučio za meni proverenu metodu balzu. Trup je izgrađen po mom crtežu tj onome što sam mogao da stavim u isti. Plan je da od avio špera debljine 2mm isečem prstenove oko kojih ću lepiti letvice od balze debljine 2mm i širine 5mm. Sve je to u startu lepljeno acetonskim lepkom. Da na pomenem da sam na samom dnu trupa umetnuo karbonsku traku 5x2mm da bi trpelo opterećenje prilikom nepoželjnih udaraca...

« Last Edit: March 11, 2015, 01:07:27 PM by rajevic »

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #2 on: March 11, 2015, 12:30:16 PM »
Nakon sušenja trupa počeo sam da sečem rebra od balze 2mm i da pripremam ramenjače od lipovih letvica 2x5mm napadna ivica od tvrde balze 3x3mm i izlalna 6x6mm


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #3 on: March 11, 2015, 12:36:02 PM »
Elerone nisam radio sa punom balzom nego mojom omiljenom metodom što komplikovanijom naravno isto od balze na sastavnom selu 6x6mm ka izlazu letvica 3x10mm između je sečeno po šablonu od balze debljine 2mm...

Na sastavu krila je isečen profil od tvrde balze 6mm i aviošpera 2mm...


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #4 on: March 11, 2015, 12:43:08 PM »
Nakon postavljanja rebara i lepljenja za ramenjaču i izlaznih ivica da bi poklopio odozgo drugu ramenjaču morao sam da popunim između rebara balzom od 5mm vodeći računa po godovima kako je okrenuto. To sam lepio epoxy smolom od 15min. Dok se to sušilo igrao sam se sa eleronima.... A nakon toga je došao i donji plank od 1mm sa napadnom ivicom od tvrde balze 3x3mm


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #5 on: March 11, 2015, 12:45:24 PM »
Ceo proces se ponavlja i za drugo krilo tako da evo par slika sve u kompletu...


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #6 on: March 11, 2015, 12:50:21 PM »
Malo da pređemo na horizontalac i vertikalac. Oni su rađeni od tvrde balze debljine 3mm. Pokretni delovi su izbušeni zbog olakšanja a statični su ojačani karbonskom trakom 5x1mm i sve preko toga sa staklenim platnom 18g/m2 (Super Thin) i epoxy-jem. Linkove za stakleno platno i epoxy
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10905
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=8685


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #7 on: March 11, 2015, 12:58:29 PM »
Vratimo se na krilo jer je ostalo da se doda lipova letvica tj. ramenjača i gornji plank. Nakon toga je krenulo šmirglanje i doterivanje uglova. Da bi dobio što uverljiviju napadnu ivicu oštampao sam na kartonu šablon rebara sa plankom naravno i isekao. Kad god mi je trebalo zbog šmirglanja to mi je bio paser i mera da dobijem koliko toliko dobru napadnu ivicu. Ramenjaču sam na krajevima krila blago zakrivio da bi bilo što bliže mestu gde ću probušiti rupu i postaviti deo za isbacivanje DLG-a. na krajevima krila sve što je po šablonu ispuna je išla sa punom balzom od 6mm. E tu je išlo šmirglanja do besvesti dok nisam dobio odgovarajući ugao. Na kraju i ako je falilo gde išla je ispuna od balze pa opet šmirglanje dok nisam dobio ono što sam želeo.


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #8 on: March 11, 2015, 01:05:15 PM »
Posle šmirglanja ostalo je samo da se ojača staklenim platnom i epoxy-jem ali to posle pošto šmirglanje je još u toku. Na samom početku trup je ostao po strani pa je sad i on došao na red da se šmirgla. I na njemu je trebalo dosta rada da bi dobio željeni oblik. Vrh trupa je dodatno rađen balzom kao kljun pa naknadno lepljen i oblikovan prema trupu.Sve je to trebalo naravno spojiti sa štapom po mogućstvu karbonskim ALI finasijska situacija je htela da to bude štap za pecanje. Spoj trupa i štapa je lepljen epoxy-jem.

« Last Edit: March 11, 2015, 01:08:17 PM by rajevic »

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #9 on: March 11, 2015, 01:11:46 PM »
Kada se sve to svelo sa šmirglanjem na minimum i kad sam viseo da nema više šta došlo je vreme za ojačavanje sa staklenim platnom https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10903

Krajeve krila sa gornje i donje strane i trup isto tako....


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #10 on: March 11, 2015, 01:18:58 PM »
Posle 24h sušenja došlo je na red da se neravnine išmirglaju i da se nakon toga ispune rupe tankim slojem epoxy-ja.


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #11 on: March 11, 2015, 01:22:20 PM »
Nakon doterivanja sa epoxy-jem došlo je i da se spoje dva krila. ja sam malo bio skeptičan oko lepljenja dva krila pa sam dodatno odradio dihedralu od aviošera 2mm za svaki slučaj. Kako je lepljeno evo na slikama...


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #12 on: March 11, 2015, 01:25:11 PM »
Evo na koji način sam radio šahte za elerone na krilima ... Slika sve govori ...


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #13 on: March 11, 2015, 01:28:35 PM »
Na trupu je morala kabina doći a to sam radio tako što sam markerom iscrtao i po tom sekao dremelom... Isto tako rupe za pričvršćivanje krila sa štapom sam bušio a o tome detaljnije ispod....


Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Manta DLG izgradnja (Build Log)
« Reply #14 on: March 11, 2015, 01:39:02 PM »
Sam spoj krila sa štapom je igra živaca. Naravno toga ima na pretek i strpljenja pa se trud na kraju i siplatio. Na štapu je izbušene tri rupe dve od po 5mm prečnika za mesinganu cevku koja ima u sebi urezan navoj na koji će naleći Carbon Fiber okrugla cev D7 x d5 koja se lepi za krilo. U sredini je izbušeno mesto za MPX Connector link - https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=9638 Radi lakšeg rastavljanja krila.

Kako da opišem taj proces jer je to bilo najzahtevnije do sad MPX konektor po sredini krila je imao dve rupe za kablove prema servoima sve je to trebalo zalemiti i zalepiti epoxy-jem da stoji. Sa druge strane na štapu drugi kraj konektora zelmiti produžetke servoa koji idu kroz isti ka trupu na mesto prijemnika.