Author Topic: Projekat Zvezdica  (Read 36683 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #30 on: April 03, 2015, 05:37:37 PM »
eto kolega ti je dao adekvatno objasnjenje u vezi moje primedbe koju sam uvideo kod tebe na slici,popravi to i bice mnogo bolje,kruce,stabilnije na kraju krajeva kad naoravis nov horizontalac onda napravi test rucnim uvijanjem ,jednog pa drugog pa ces i sam videti razliku u krutosti

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Pocelo je, pocelo...
« Reply #31 on: April 08, 2015, 11:48:35 AM »
Kao sto sam rekao u temi u kojoj sam mislio da je svrsishodnije, drugi laserdzija mi je malo silovao balsu i to je imalo svoje posledice. Napravili su se zazori koje sam nekako morao da popunim. Mogao sam i da nategnem malo kraj i slepim tako ali mislim da nije dobro da bilo koji deo bude prenapregnut konstantno. To se najvise odrazilo na jednom delu vertikalca gde je sve pobeglo za nekih 2mm. Da je do lasera a ne do projekta vidi se na primeru prethodnog repa koji leze u milimetar.

Sklopljeni repovi izgledaju ovako.




Najbolji primer problema nastalih nestrucnim rezanjem.



To sve tek treba fino da se osmirgla. Prethodnog dana sam ulepio delove koji imaju neka ojacanja i stranice trupa secene zig zag metodom. To se u starom dobrom srpskom jeziku zove cik cak, ali za to mislim da ne treba neko posebno slikanje i opis. Na sledecoj slici se vide ojacanja stranica sperom, na mestu gde ce leci krila. Letvica u koju ce se krilo srafiti je idelano posluzila jer je, kada sam je utakao, savrseno poravnala ojacanje sa stranicom trupa.



Prva greska u projektovanju je isplivala. Nisam otvorio prolaz u Solidu na rebru koje se preklapa sa ojacanjem trupa. Roze linija je vodjica za secenje.  :big smile



Na sledecoj fotografiji se vidi smisao onoga sto sam hteo da uradim od samog pocetka. Da sve sto mogu sklopim kao slagalicu, da su svi delovi povezani, i da tako olaksam sam sebi poravnavanja, dodatna smirglanja i intervencije. Ovo je sklopljeno kao prikaz. Nista nije jos lepljeno.



Problem u ovom pristupu je sledeci. U mom konkretnom slucaju, ovaj nosac servoa i baterija je malo kriv. Nista izvitopereno ali dovoljno da mi zada muku prilikom poravnanja. Drugi problem je sto delovi tako ulaze jedan u drugi da je nemoguce komad po komad slagati na stranicu i lepiti jer ako tako uradim ima komada koji nece moci da udju u predvidjeni otvor. Opcija da sve ovako poslozim pa ulepim nije dolazila u obzir jer nisam imao ideju kako da sve poravnam pre nego sto lepak pocne da hvata. Resio sam da prvo taj centralni deo sklopim uz puno paznje pa ga ceo usadim i prilepim za stranice trupa. To je, u teoriji, izvodljivo, ali da li cu ja uspeti da to poravnam kako treba, videcemo. Do kraja posta necemo u svakom slucaju. Krenuo sam da lepim deo koji mi je bio najlaksi za pocetak da poravnam pa ce dodavanjem svakog sledeceg biti sve lakse i lakse. Za to sam koristio "specijalni alat za poravnavanje" umotan u foliju da ne ostane na modelu.  :sljus Normalni ljudi to inace koriste za smirglanje.



Polurebro je najlakse bilo da se prvo poravna i ulepi pa sam to i uradio.




Zatim sam naisao na sledeci problem. Na nosac servoa i baterija se navlaci rebro koje nosi krilo. Sve to udje i legne kako treba ali je problem u tome sto bi se beli lepak, dok budem rebro navlacio, potpuno razmazao dok rebreo ne legne na svoje mesto.



To sam resio tako sto sam rebro navukao, poravnao u odnosu na drugo pomocu ovog "poklopca" koji predstavlja ojacanje za trap, fiksirao sa par kapljica super lepka i zatim ulepio sve uglove sa epoksijem. Stipaljke koje se vide su drzale ojacanja kroz koja ce trap prolaziti. Kasnije sam odozgo dodao jos dve vece stipaljke i ulepio i "poklopac". Ovo sam ostavio preko noci da se dobro osusi.



U medjuvremenu sam na stranice trupa zalepio ojacanja od spera... i obnovio spanski.  :big smile



Nastavak radova veceras a teme sutra...
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pocelo je, pocelo...
« Reply #32 on: April 08, 2015, 05:20:00 PM »
Neću biti vulgaran, kao što si ti bio prema meni, u nekim ranijim postovima...

Znači, nemoj ovo da shvatiš pogrešno, ali, osim ideje i namere, sve je totalno diletantski i liči na ono "Igrala se mala deca!.."
Nebitne delove radiš iz komada a vitalne seckaš ko "pazle" i izvodiš kerefeke, verovatno po savetu onih tvojih "jako iskusnih modelara"  :big smile
Bojim se da će tvoja, inovativna namera, skupo da te košta ! (malo pleonazma, neće da škodi).
.....

Kao sto sam rekao u temi u kojoj sam mislio da je svrsishodnije, drugi laserdzija mi je malo silovao balsu i to je imalo svoje posledice. Napravili su se zazori koje sam nekako morao da popunim. Mogao sam i da nategnem malo kraj i slepim tako ali mislim da nije dobro da bilo koji deo bude prenapregnut konstantno. To se najvise odrazilo na jednom delu vertikalca gde je sve pobeglo za nekih 2mm. Da je do lasera a ne do projekta vidi se na primeru prethodnog repa koji leze u milimetar.
.........
........
........
:sljus

Najlakše je pljunuti po "laserdžiji". Činjenica je da drugi ili nema pojma ili si ga-ih "udavio" da ti iseku, pa je to bilo preko... Čini mi se da je i jedno i drugo...

SAVET TEBI, A I SVIMA ONIMA KOJI IMAJU NAMERU DA SEKU NA LASERU:

Svi programi za sečenje laserom podržavaju AutoCAD-ov *.DXF fajl, koji se snimi ili exportuje u metričkom sistemu tj "mm". Može i *.DWG ali on sadrži i neke nepotrebne podatke (za ovu vrstu rada) koji mogu dovesti do pogrešnih dimenzija i viška linija (duplih)...
Ako se desi da "laserdžija" pri učitavanju kaže da fajl nije u redu i da mora da se bla, bla, bla... pokupite materijal i fajl i idite kod drugog.
Ima i lasera koji mogu direktno iz Corela da rade i uglavnom su to oni za graviranje...

Da bi isečeni delovi bili ko lego kockice, mora se i "crtež" prilagoditi KONKRETNOM LASERU ZA KONKRETNI MATERIJAL !!!
Šta to znači ? - To znači da svaki laser ima svoju "debljinu" zraka sečenja i nije isti za sve materijale i sve debljine materijala.
Onaj drugi nije podesio ni fokus ni debljinu materijala, a verovatno ni ostale parametre. Ne bi me čudilo ni da su sočiva bila prljava... Preterano paljenje materijala tj pojava otvorenog plamena, "predebeo" zrak, "naprasno" sečenje do pola debljine - najverovatnije se isprljala sočiva od plamena, itd...
Znači, pre konačnog sečenja, mora se uraditi test na istom materijalu i videti kojom debljinom seče tj koliku rupu pravi zrak na pravcu a koliku na krivini. (Obično od 0,3mm do 0,6mm)
Tako dobijenu meru rasporediti pola-pola. Otvore smanjiti, klinove povećati...
U prevodu; nije dovoljno samo "sklepati" plan...

I ono što svi gledaju CENA REZANJA.
Uglavnom je po minutu sečenja + priprema ili ti "puštanje". Negde i po dogovoru, ako je komplikovanije ili već...
Cena rezanja od recimo 60din/min na laseru od 100W i recimo 40din/min na laseru od 60W je, takoreći ista (uslovno, mmmm prvi seče brže)
#FFCC00

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #33 on: April 08, 2015, 07:05:41 PM »
e evo i mene da se oglasim,gledao sam ti ove fotke do nekle je ok do nekle treba dorada
sto se tice lasera viduse da ga je baja radio nabrzaka i teraj,niti je podesiovparametre jacine lasera,niti pomak a ni visinu sociva,sve u svemu skinute sk...ca i ti si zadovoljan,
kao sto rece misa svaki laser nebitno koji ,dal kinez,japanac,amer ima program pre pustanja fajla za podesavanje tih uslova
 e sad sta ti fali,do duze meni nesmeta te tvoje kerefeke cak sta vise ojacao si sredisnji sastav onih dveju kanatica u prvom delu trupa dok recimo u onom druhom deli gde se spaja vertikalni cik cak tu ti je slabo,moj savet,zalepi sad balzu duznih godova suprotno kanaticama da bi taj sastav rasteretio pri nekom padu,u suprotnom puca,uhvati slobotldno to rebro sto je iza tog sastava i pusti napred isto toliko koliko ti je i pozadi a mozes i duze,nije greda
sto se tice dal si izvodio krive drine ili ne to je na tebi da vidis i izvedes,sto je prostije resenje to je bolje,sto se vise komplikuje to je gore po graditelju a nije po modelu,al tvoj je rad i imas pravo da radis kako mislis
zrak lasera barem kod mene sto ja secem i radim na tome je 0.2mm Epilog 75w

nastavi dalje i bice kako treba,to sto mi kritikujemo to neka ti bude nauk za drugi model

vedro

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #34 on: April 08, 2015, 10:23:02 PM »
E, ne javljam se dugo na forum ali ne mogu ponekad precutim gluposti kojima se bave pojedinci koji znaju sve. Najcesce je to Misa2002 koji sa svojim genijalno iskonstruisanim Piperom od 15kg po metru raspona govori drugima kako ne znaju sta rade pri konstruisanju.
Da drugi ne bi upadali u zablude zbog njegovih postova samo da dodam da je apsolutno nebitno u kom je programu radjen nacrt sve dok je uradjen tacno. To da li ce balza da bude korektno izrezana zavisi iskljucivo od operatora lasera koji treba da podesi brzinu i snagu. Najcesca greska koju prave je pokusavajuci da sto vise naplate, podese laser da reze polako i onda on spali balzu.
Znaci Miso tvoj post i ne moze da se shvati pogresno kako si ti napisao, tvoja zelja da pljujes po drugima i ucis ih pameti svima je odavno poznata, samo je pitanje dokle je tolerisati i dozvoljavati ti da pises guposti kojima ces pocetnike navesti da grijese.
Veliki pozdrav.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #35 on: April 09, 2015, 01:01:40 AM »
@saxpg

 :)aplauz
Ne lupaj i ne pravi se pametan. :sljus
Za tvoju informaciju, ja lično radim i sečem na laseru, kad mi treba i na kom mi treba, jer imam tri (za sad) na raspolaganju... Srednji je 1400x900mm - 120W...
Zato ne lupetaj o tome kakav i koji crtež-fajl je potreban.  :_D
A laser ima vek trajanja i nikom nije u interesu da produžava nepotrebno vreme...

A to da li moj pajper ima 15kg ili 100kg, apsolutno nema veze sa konstruktivnim delom, već sa upotrebljenim materijalom i namenom istog - testiranje tamo nečega, što je španija za tebe... :big smile
#FFCC00

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #36 on: April 09, 2015, 01:12:20 AM »
ej  ljudi odoste sa teme,pustite Anakina da pravi model i lepo da ga predstavi,koliko znam medju prvim postovima covek je lepo reko da je poceo sa rafom u SW i tu dizem kapu druga stvar voljan je da prihvati nase zamerke sa datim objasnjenjem i treca stvar sto totalno nema veze sa vezom prestanite da se prepucavate preko tudjih postova,stvarno je glupo i tuzno,ako vam je do toga stalo imate livade imate sredstava sa cim letite pa na dvoboj i dokazivanje ko je ko i sto je to,
daj manitese gluposti ajdemo coveku da damo dobre savete i da uoci nesto sto ni on nezna a mi smo to vec prosli,ustrdsredite se i vratite se na temu
eto ispricali ste se oko laseta i secenja,znamo da postoje parametri za njega i znamo da moze da sece iz bilo kog fajla samo da su vektorskog pravca
da sam admin ,verujtemi sve bih vas bagovao i stavio zabranu na bilo kakve komentare i postove
skontajte ovo je forum za priuciti i uputiti a ne za licne raspravi i stvatno vas molim da se to batali i da se krene u temu koja vec postoji od strane Anakina

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #37 on: April 09, 2015, 10:01:15 AM »
Nije da sam se juce pretrgao od posla. Po Dejanovim instrukcijama sam ojacao vertikalni cik cak spoj i probao da sklopim trup. Bez trunke muke, sve se uklopilo kako treba.Cela ideja sad dobija na smislu jer ovo sto se vidi na slici je neulepljen trup, sklopljen bez plana. Sve je apsolutno poravnato kako treba. Veceras cu da ga ulepim...

And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #38 on: April 09, 2015, 12:19:15 PM »
to je to,sad kad budes ulepio jos gornju i donjju povrsinu trupa bice jako na uvijanje,nego gde su ti zadnja rebra,nevidim ih na slici,verovatno da ih nisi jos ukepio,ona ce dodatno da ukrute zadnjak

jos par dana i ti zavrsi trup u celosti sa gradnjom
hoces li vertikala i horizontalac da lepis na trup ili ides metodom srafljenja,moj savet ti je da to ulepis dvokomponentnim lepkom i to nema gde da mrdne

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #39 on: April 09, 2015, 12:38:42 PM »
Ma kada sam video kako je leglo rekoh daj da uhvatim stipaljcicom da dobije oblik. Imam rebra, bice namestena.
Rep sam planirao da ulepim i to je to.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #40 on: April 09, 2015, 01:40:01 PM »
Iskreno, zbog tezine sam planirao da koristim beli lepak. Razmislicu jos malo.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #41 on: April 09, 2015, 01:53:11 PM »
pa neces da ga nalivas sa dvokomponentnim,vrlo tanak sloj,ipak je to jedan od bitnih sastava gde ja uobicajno stavljam jaci lepak,tipa bizon dvokomponentni 24h u tankom sloju

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #42 on: April 09, 2015, 03:59:39 PM »
Ok, onda epoxy ali do tada ima vremena. Ne planiram pre presvlacenja da lepim rep tako da kad dodje na red...
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #43 on: April 09, 2015, 04:12:28 PM »
samo polako i po redu voznje,nego sad nesto gledam i razmisljam,kd ga vec pravis u konstrukciji zasto nebi i krilo,tada ce ti model biti bas u fulu od balze i sav u konstrukciji,pravo delo

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Projekat Zvezdica
« Reply #44 on: April 09, 2015, 08:55:03 PM »
posto sam do sad gledao sve preko telefona i pisao isto preko njega nisam uvideo ono podnozje vertikalca ,to u praksi ide iscela taj donji deo ,imacesh opet problem ,ali mozes ga resiti kad ga ulepis u horizontzalac,kad ga budesh ulepio u njega onda sa obe strane zalepi duzno parce  trouglaseog preseka balzu 6x6mm, tako ces anulirati onaj puzle sastav koji si stavio

neznam dal i dalje postoji moj post kada sam zapoceo velikog telemastera na 2.4m pa mozes i tamo videti neka reshenja ,naravno samo sto  mozes nesto i improvizovati