Author Topic: CG na automobilima  (Read 1930 times)

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
CG na automobilima
« on: February 04, 2015, 03:51:12 PM »
Pozdrav svima.

Zanima me da li se neko bavio ili proucavao CG na automobilima mene tacno interesuje za buggy modele. Da li ima nekog efekta ako se pomera CG kao i ponasanja modela pri obicnoj voznji kao i pri skokovima ... ?

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: CG na automobilima
« Reply #1 on: February 04, 2015, 04:18:00 PM »
Idealno je da cg bude na sredini, tacno izmedju osovina. Naravno sto nize. Oversteer resavas pomeranjem napred, understeer pomeranjem nazad. Naravno ne previse jer ako nema dovoljno tezine na tockovima opet gubis kontakt sa podlogom i dobijes kontra efekat..... Za skok je idealno da je u sredini.
Da odma napomenem da je ovo sve onako, generalno. Svako ima svoj stil voznje po kome ce i to stelovati isto kao i geometriju trapova i vesanja. Ako mozes da utices na CG, probaj da si sto blizi centru, pa eksperimentisi. Nadji kako tebi najvise odgovara za voznju.

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
Re: CG na automobilima
« Reply #2 on: February 04, 2015, 06:00:11 PM »
Ako je teziste vise napred pri skoku model ce teziti napred i obrnuto.
U letu model se kontolise dodavanjem gasa ili kocenjem,dodavanjem gasa podize se prednji deo a kocenjem spusta se prednji deo.Ja sam od skoro u svetu autica neka me isprave iskusniji ako gresim.
Ovde ima finih saveta:
http://www.rcscrapyard.net/roll-center.htm
Ovde ima dobra shema za stelovanje motora,da ne otvaram topic a mozda nekom pomogne:
http://www.rctech.net/forum/nitro-off-road/361588-help-me-my-rb-ws7-l2g.html

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: CG na automobilima
« Reply #3 on: February 05, 2015, 09:20:28 AM »
Hvala Vam na odgovorima, uzeo sam jedan buggy nitro pa zelim da ga preradim u elektro ali zelim da pokusam da mi ostanu kocnice od nitro vaijante tj. da ne kocim motorom nego servo motorom i time da dobijam mogucnost podesavanja kocenja za prednje i zadnje tockove. Pa zbog toga se i raspitujem za CG da vidim kako bi bilo najbolje da sve uklopim, a da bude funkcionalno i efikasno.