Author Topic: Pravljenje prvog multikoptera  (Read 6043 times)

Offline lordofserbia

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Pravljenje prvog multikoptera
« on: February 02, 2015, 03:09:14 AM »
Pre par dana sam naleteo na ovaj forum. ODUSEVLJEN SAM!!  :big smile :big smile :big smile :big smile NIsam znao da u Srbiji postoji ovakvo carstvo :) Iskren da budem, nisam se ni puno trudio da trazim forume, pretezno sam jurio sajteove sa prodajom rc modela i opreme... Od malena sam hteo neku rc igracku, i naravno imao sam samo automobile, koji su smesni (procitao sam na forumu da ima ljudi sa sa istom traumom)  :-[, e sad su se stvari malo promenile i imam dva modela. Prvo sto sam kupio je bila ogranicena serija Cyclon 5013 helija, na time square-u. Namerno kazem ogranicena jer nigde osim na tom mestu nisam mogao da nadjem rezerne delove za njega, pa sam malo istrazivao i nasao da mu je najslicija syma 107, koju sam nasao kod nas, tako da od njega sada uzimam delove i pasuju mu... Od pre par meseci sam postao ponosan vlasnik syme x5c, sa kojom sam osetio cari MULTIKOPTERA  (<--). E sad, sve bi bilo lepo, da se apetiti nisu povecali i da pored modifikacija antene i skidanja tezine, nisam mogao da dobacim vise od cirka 100m... Iskren da budem, to mi je u prvu ruku bilo super, ali sad mi djavo ne da mira, i imam zamisao da napravim sam svoj multi.  (work) Znaaaaaam da nije bas tako kao sto sam ja u glavi zamislio, i da treba puno truda i para, ali ja sam optimista. Nemam koga drugog da smaram, pa sad moram vas. Voleo bih kada biste mi odgovorili na nekoliko pitanja... Koliko bi me novca otprilike izasao neki najeftiniji multi, u mojoj radinosti? Imam li racuna, posto uskoro idem u USA, da kupim delove tamo, msm da li cu dosta ustedeti? Elektrotehnicar sam po struci, pa tako da nisam bas duduk za struju  ;namig ali ima dosta stvari koje mi nisu jasne oko sklapanja komponenti, sta za sta sluzi, da li mogu da nadjem nesto na netu step by step? I iskreno, interesuje me vase misljenej, da li vredi zivaca i truda, ja kao POCETNIK da se upustem u takav posao.... Jos jedno izvinjenje, ali razumite me, nemam kome LICNO da se obratim...  oo)) oo)) oo)) oo))

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #1 on: February 03, 2015, 12:05:42 PM »
Ja sam imao dve Syme X1 , to je tek krs bio, stalno motorcici crkavali, i gubio domet na 30 metara ... Isto sam sebi bio uvrteo u glavu kako bi bilo dobro da sklopim multirotor iz delova ali sam na kraju uzeo DJI Phantom. Ima i oko njega posla da se stalno nešto čačka i nadogradjuje, ali je makar česta platforma, pa ima i delova i uputstva za njega, i zadovoljan sam. Još uvek me po neki put hvataju bubice kako bi ipak bilo dobro da sklopim jedan bolji multirotor, ali kad sednem i sračunam se, ne isplati se.
Najbitnije ti je da definišeš u startu zašta ti treba multirotor za zujanje (tj. letenje), za amatersko snimanje, za profesionalno snimanje, za koje težine nosivosti, pa će ti već neko na forumu odgovoriti.
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline turshija

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #2 on: February 09, 2015, 01:05:56 PM »
Overi ovu temu ako te interesuje jeftina zujalica :)
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13251.0.html

A u lazarevoj temi sam video ovaj link za jeftin kit:
http://www.aliexpress.com/item/Carbon-Fiber-Mini-QAV250-C250-Quadcopter-Motor-12A-Esc-Flight-Control-Prop/32254683835.html

deluje kao odlicna letelica, samo ti fali stanica ...
Racunaj jos toliko para (ili malko vise) za neku kvalitetniju stanicu koja ce ti sluziti ceo zivot za sve moguce RC igrackice koje budes sklapao :)

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #3 on: February 22, 2015, 03:38:56 AM »
Koju stanicu preporucujete?

Offline Romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 143
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #4 on: February 22, 2015, 10:34:18 AM »
Što se tiče stanice, svako ima svoje mišljenje ali najčešće kod početnika pa i kod mene samog prva stanica mi je turnigy 9xr sa DJT modulom i V8fr II prijemnikom:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31544__Turnigy_9XR_Transmitter_Mode_2_No_Module_.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14349__FrSky_DJT_2_4Ghz_Combo_Pack_for_JR_w_Telemetry_Module_V8FR_II_RX.html
Ovo i dalje imam, i sve mi perfketno radi evo jos malo i godinu dana

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #5 on: February 22, 2015, 04:32:31 PM »
Koju stanicu preporucujete?
Potrazi malo po forumu naci ces bolji odgovor, isto pitanje je postavljeno vise puta.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine


Offline Romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 143
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #7 on: March 03, 2015, 08:06:20 PM »
Odlična je kombinacija, ovi motori na 4s i 9" propeleri ili 3s i 10". Ne mogu da komentarisem puno o APM-u jer ga nisam imao, mozda je on za pocetak malo komplikovaniji od recimo naze, ali kazu da je bolji ako se sve dobro podesi.. Srećno  (<--)

Offline brale

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #8 on: March 22, 2015, 07:23:48 PM »
Хоћу да направим H квадкоптер, пошто ми конструкција делује једноставно. Видео сам разне варијанте, од различитих материјала, али ме интересује како се код квада са "H" рамом врши прорачун страница?  4e  Да ли су мотори подједнако удаљени по обе странице или постоји неки други однос?

« Last Edit: March 22, 2015, 07:27:29 PM by brale »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #9 on: March 23, 2015, 03:54:28 PM »
Pa vidi sam izgled kako će izgledati frame je nebitan.
Bitan je odnos sledećeg:
Kada osovine motora povežeš zamišljenom linijom ali samo u krug ne po dijagonali dobiješ ili kvadrat što ti dođe Xquad ili pravougaonij što ti dođe H quad, a + quad verzija ti je kada xquad zarotiraš pod 45 stepeni pa onda imaš jedan prednji i zadnji motor i dva sa trane..
E sada koliko ja znam kod serija tipa q250, q450 bitna ti je diagonala tj te vredonsti se odnose na diagonalu u mm i to ti treba da bude neki reper. Tj pomerajući ugao diagonale u odnosu na recimo prednju ili zadnju stranicu onog četvorougla ti dobiješ H i X quad što će reći ako je diagonala 45 stepeni uvek je X quad ako je nešto manja onda je H. Ali konstrukcijski treba uzeti aspekt razmaka i udaljenosti propelera da ne bude previše uzak a dugačak quad pa da se propeleri ne sustižu ili prave sebi kojekakve vrtloge i otpore.
Šta da ti kažem nego eksperimentiši pa vidi. Sve zavisi i od elisa, i od motora, i pd radaljine i od baterije i od dosta toga...
Ali ne treba previše praviti razliku između stranica kažem.
Na znam što bi se uopšte cimao oko toga napraviš X i ne boli glava. Suviše male su ti razlike u tim varijacijama.
E sada razlike su osetne ako rpaviš recimo trikopter, heksa.....
U ostalom evo ti link pa vidi kako to ovi momci rade. na njihovom sajtu možeš naći gomilu dosta korisnih stvari i sve uglavnom video zapis

http://flitetest.com/articles/knuckle-h-quad-build

ili ovo
http://flitetest.com/articles/Simple_Quad

ili ovo
http://flitetest.com/articles/H_Quad_Scratch_Build

Ja pravim trenutno ovo

http://flitetest.com/articles/tricopter
« Last Edit: March 23, 2015, 03:59:40 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline brale

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #10 on: March 23, 2015, 07:49:34 PM »
H  квад ми је био интересантан због једноставности конструкције. Видео сам један од Flite Test - ових модела, али ја не бих да правим толико велики модел, па сам због тога питао како се одређује однос страница, да бих направио нешто слично, али мало мање по димензијама.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #11 on: March 23, 2015, 08:54:59 PM »
Pa vidi ovi kineski zmr250 frejmovi su ti h quad koliko se ja sećam čak je i recimo onaj lumenier  i blackout takođe h quad a ne x kako neki mislie ali za zmr250 ću da ti proverim dimenzije sutra ako te baš zanima i ako ti je ta veličina diagonale odgovarajuća. Ako ne onda probaš da u nekom progamu kao što je corel ili autocad napraviš te dimenzije i povećaš ih srazmerno na veličinu diagonale koja tebi odgovara i onda dobiješ neki odnos veličina
The ground is the limit (or a water)

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #12 on: March 24, 2015, 02:12:28 AM »
Al ovaj malisa izgleda dobro, jel zna neko gde ima ovakav frame da se kupi?

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Pravljenje prvog multikoptera
« Reply #13 on: March 24, 2015, 03:35:16 PM »
Make things as simple as possible, but not simpler.