Author Topic: INTERESANTNI ALATI  (Read 8946 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
INTERESANTNI ALATI
« on: January 31, 2015, 11:56:02 AM »
Pokrećem ovaj topik iz razloga da svako ko ima neki sebi svojsvtven alat koji e sam napravio ili video negde kako se pravi okači sliku pa da pomognemo svima koji počinju sa modelarstvom.
Siguran sam da ima raznih varijanti od sečiva, do pegli, sekče stirodura smo videli, lemilice, sredstva koja se koriste u modelarstvu a koristimo ih po kući.....
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #1 on: February 01, 2015, 09:11:30 AM »
Pokrećem ovaj topik iz razloga da svako ko ima neki sebi svojsvtven alat koji e sam napravio ili video negde kako se pravi okači sliku pa da pomognemo svima koji počinju sa modelarstvom.
Siguran sam da ima raznih varijanti od sečiva, do pegli, sekče stirodura smo videli, lemilice, sredstva koja se koriste u modelarstvu a koristimo ih po kući.....

E ovo ti je dobra tema ! Doduse mogla bi se zvati tema i sam svoj alat-majstor :) Verujem da svaki modelar ima nesto svoje.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #2 on: February 01, 2015, 11:49:34 AM »




Za perforaciju folije kojom prekrivam krilo prilikom vakuumiranja. Zovem ga "Buzdovan Kraljevica Marka". :hehe Za cas napravis vise hiljada rupica i tako sprecis vazdusne dzepove.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #3 on: February 01, 2015, 03:36:08 PM »
TERMO BURGIJA ZA STIRODUR
Za rešavanje jednog manje estetskog problema, napravio sam dugačku burgiju za stirodur.  Nije mi se svidelo da se žice od zadnjih servoa vide, jer se vode na donjem delu trupa, pa sam odlučio da ih sprovede kroz rupu u sredini.  Izabrao sam termalni način, znajuću da se na temperaturi stirodur lako predaje.

Za to sam upotrebio grejač od jedne manje električne lemilice od ≈25W i pričvrstio ga na kraj alu. cevi od 10x1x1000mm. Istrugao sam konusni trn isto od alum. šipke 10mm prečnika i stavio u vrh grajača. Trn će da se zagreje i tako topljenjem prodirazi kroz stirodur. Cev sam fiksirao za stol tako, da stoji paralelno sa stolom u potrebnoj visini. Trup, koji je već pre isečen na CNC sekaču, postavio sam na nosač saonice isto od stirodura, koji klizi na alu. profilu, a koji leži fiksno na stolu. Sa njima se obezbeđuje linearno pomeranje sa rukom. Kada je putanja proverena, da će ulaz i izlaz trna biti na dobrom mestu, ide fiksiranje sa gumicom i kreće postupak.  Prvo uključim grejač u struju i odmah posle počinjem da guran stirodur komad na trn. Posle par sekundi topao vrh počinje da ulazi sa brzinom od oko 10mm/s u puni stirodur. Kada stigne na kraj, brzo ga izvlačim, da temperaturnim zračenjem ne bi širila rupu. Rupa je prečnika oko 14mm i veoma prava. Uvlačenje dva kabla sa produžnim glavama ide dovoljno lako.
Trup na slici je od Pink Stick-a, a bušim sve slične modela sa njom. Nije nešto posebno, ali verujem dovoljno interesantno.  :)











« Last Edit: February 01, 2015, 06:49:48 PM by tibeteagle »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #4 on: February 02, 2015, 10:37:47 AM »
@tibeteagle, dao si mi ideju za resenje problema oko kojeg lupam glavu vec duze vreme (te dugacke "busotine" u penastim materijalima). Ja za sada uspesno koristim lemeilicu za pravljenje uskih i dugackih kanala u penastim materijalima, ali po spoljnoj povrsini.

Jednostavno sam iz lemilice izvukao lemni vrh i ubacio ekser. U zavisnosti od zeljene sirine kanala, menjam ekser. Takodje vucem sto brze kako se materijal ne bi topio (mnogo) sire od samog eksrcica.
Kao vodjicu za lemilicu uzmem obican aluminijumski L profil (recimo 15x15x1mm), postavim ga uz "crtu" gde treba da ide kanal, i oslonim lemilicu na L profil tako da samo ekser ima dodr sa materijalom.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #5 on: March 01, 2016, 10:41:42 AM »
Evo pre neki dan sam rešio svoju dilemu da li da kupujem Balsa cutter sa HK-a ili da napravim nešto svoje. "Bljesnula" mi ideja i napravih ga za manje od dva sata.
Uzeo sam daščicu od parketa jer je ona imala ivice pod 90 stepeni a ranije sam u Uradi sam kupio ovu neku L pločicu (neki pocinkovani lim). Ostalo od stvari koje su se našle "pri ruci". Širina sečenja može biti oko 3-4cm max a visina materijala može da bude 2cm max.
U principu mislim da i onaj balsa cutter sa HK ne može više. Moram još da probam (mislim da može) da ga upotrebim i za sečenje širih komada tako da sekač stavim na podlogu koju sečem, nož okrenem tako da prelazi ispod nivoa daščice a za vođicu uzmem neki lenjir. Originalno imam opciju da mi nož ide skroz do nivoa daščice (tj do dole) i do 3mm iznad donjeg nivoa daščice.

Pa evo kako to izgleda.








Pogled od pozadi


Pogled od gore


Secenje durostira 2cm sa opcijom da mi noz ne ide do donjeg nivoa vec 3mm iznad. Tu sam isao u dva prelaza okrenuvsi parce koje sam sekao.

I evo kako je ispao rez


Ako materijal stavim pod uglom


Izadje ovako



Toliko od mene za sada  :)


Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #6 on: March 01, 2016, 06:30:08 PM »
Napravio sam nesto slicno prosle godine ali kod tebe mi se svidja primena tog noza za tapetarski skalper koji na sebi ima rupice, cini mi se bolja varijanta nego kako sam ja ushtinuo obicni noz skalpera. Kod mene se sirina rezanja podesava brezonom sa dve navrtke pa kolko odvrnem i stegnem tako bude ali tvoje je lepse priznajem :)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #7 on: December 27, 2016, 09:53:16 AM »
Pre neki dan sam napravio nesto o cemu sam dugo razmisljao sta i kako. Kinez ima tehnologiju a mi moramo da se snalazimo :). U pitanju je "alat" za pravljenje lezista za servoe (9gr) u stiroporu i slicnim penastim materijalima.
Lim (debljine oko 1mm) sam isekao u konturi servoa, kroz njega probusio otvor za 4mm sraf kojeg sam stego maticom. Nakon toga taj sraf sam ubacio u obicnu lemilicu. Nakon izvesnog vremena lim se zagrejao dovoljno da sam bez problema mogao da istopim penasti materijal, skoro idealno da bih ubacio servo. Na slikama se to (malo losije) vidi.
Mana je to sto prilikom izvlacenja iz istopljenog dela, ruka moze da cimne pa da se stopi nepredvidjen deo, ali praksa cini da se ovo ne desi. Takodje sam mislio da napravim neki granicnik koji ce mi omoguciti definisanu dubinu rupe ali po tom pitanju nisam nista pametno napravio (jesam nesto uradio ali nije bilo efikasno).
Nakon dve napravljene rupe mora da se ocisti povrsina jer pocinje da se lepi pri izvlacenju alata iz materijala.

Naravno, smatram da bi ovde neko imao neke pametne savete i ideje za nadogradnju.





U lemilici


Otvori u stirporu (15gr), durostir-u (30gr) i stiroduru


Servo in the hole

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #8 on: December 27, 2016, 07:03:09 PM »
Bravo odlicno

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #9 on: December 27, 2016, 09:37:05 PM »
Pero odlična rabota, a što se graničnika tiče samo naravi postolje od nekog tankog lima u obliku slova U,  na čije dno možes staviti dva komada plastike ili bakelita ili bilo šta što sporije prenosi toplotu da ne topi stirodur na koji se oslanja. Gore na vrhu samo probuši knap rupu kroz koju može proći lemilica . Na samu lemilicu stavi obicnu malo deblju šelnu (deblju od rupe) ili neki obruč sa 2  šrafa i eto ti graničnika. Možeš da staviš još jedan sprat sa još jednom rupom za lemilicu , da sprečiš da šeta levo desno prilikom izvlačenja. Visina U profila neka bude nešto veća od  debljine servoa da prilikom vadjenja alat ima gde da izadje. Položajem šelne možeš regulisati dubinu ulaska lemilice u stirodur.
Otprilike kao na ovoj skici koju sam na brzaka nacrtao:
   

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: INTERESANTNI ALATI
« Reply #10 on: December 28, 2016, 11:58:27 AM »
Pero odlična rabota, a što se graničnika tiče samo naravi postolje od nekog tankog lima u obliku slova U,  na čije dno možes staviti dva komada plastike ili bakelita ili bilo šta što sporije prenosi toplotu da ne topi stirodur na koji se oslanja. Gore na vrhu samo probuši knap rupu kroz koju može proći lemilica . Na samu lemilicu stavi obicnu malo deblju šelnu (deblju od rupe) ili neki obruč sa 2  šrafa i eto ti graničnika. Možeš da staviš još jedan sprat sa još jednom rupom za lemilicu , da sprečiš da šeta levo desno prilikom izvlačenja. Visina U profila neka bude nešto veća od  debljine servoa da prilikom vadjenja alat ima gde da izadje. Položajem šelne možeš regulisati dubinu ulaska lemilice u stirodur.
Otprilike kao na ovoj skici koju sam na brzaka nacrtao:


E super ideja - hvala ! U svakom slucaju cu probati da napravim dva "sprata" kako kazes, kako bi sto manje setalo.

Medjutim juce kroz pricu, jedan drugar mi dade jos jednu (prostu) ideju: lemilicu da fiksiram za stoni drzac busilice kojeg imam vec. I time dobijam sve sto mi treba: i vertikalno kretanje bez pomeranja levo-desno i mogucnost podesavanja dubine rupe. Time dobijam "termo busilicu" :) Samo jos da smislim kako da odradim to fiksiranje.
Kad to odradim, postavicu slike ovde.
« Last Edit: December 28, 2016, 12:02:04 PM by pnedic »