Author Topic: Problem sa ESC-om  (Read 4873 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Problem sa ESC-om
« on: January 30, 2015, 09:43:10 AM »
Nedavno sam preko e-bay-a kupio ESC od 40A (Hobywing, Skywalker). Evo link http://www.ebay.com/itm/151390593549?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Kupio sam ga jer vec jedan isti takav koristim duze vreme i zadovoljan sam odnosom cena-kvalitet (za moje potrebe, da se odmah razumemo). Znam da ima onih koji ce reci da je to krs, da sam trebao da kupim to, to ili to. Molim vas da me ne bombardujete takvim komentarima :)
Juce sam konacno stigao da ga isprogramiram i istestiram. Elem ispostavilo se da postoji jedan problem koji neznam da li je do ESC-a ili neceg drugog.
Naime kada krenem da dodajem gas na stanici, motor kasno pocinje da se vrti. Tacnije, kako je vrednost polozaja palice na stanici od -100 do +100, motor pocinje da se vrti na (otprilike) -41. Zaustavlja se na istoj toj vrednosti.

Dakle tek u drugoj petini kontrole gasa, motor startuje.
Kad zamenim ESC - uzmem isti Skaywalker 40A sa kojim sam napravio mnogo letova, motor startuje na nekih -85 (sto smatram OK). Takodje sam i menjao bateriju i nema promene.

Sto se programiranja tice, start mi je "normal", brake je "on", cuttof treshold na "medium" tj 3.3V po celiji. Ostali parametri su default, ali njih nema nesto mnogo.

Imate li neki savet, ili da se pomirim sa sudbinom i prilagodim "uslovima na terenu" ?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #1 on: January 30, 2015, 10:24:10 AM »
Otvori nov model na stanici i samo definiši
CH3   100 THR
          Postavi marker na 100 pritisni dugme "MENU" i u padajućem meniju "EDIT" tj ponovo "MENU"
          U novootvorenom meniju:
    Source                    THR
    Weight                    100
     Offset                         0
............
...........
     Multpx                      Add
..........

Ako nisi, kalibriši hod palice gasa ESC-a

Probaj, pa javi
#FFCC00

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #2 on: January 30, 2015, 11:39:50 AM »
Hobbywing pravi odlicne esc-ove. Untra je silabs chip, ne moze simonK al zato moze bl heli da se flesuje.
Kalibrisi hod gasa (throttle range calibration).
 Prijemnik i stanica ukljuceni (ne preko esc-a vec odvojena bat. za prijemnik) i bindovani, gas na max, ukljucis esc (konektujes bat na esc-dace neki zvucni signal), smanjis gas na min (opet zv signal), sacekas par sekundi i gotovo.
Ako ti treba programming card za hobbywing imam ja, javi se.
Poz

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #3 on: January 30, 2015, 11:50:09 AM »
Ako sam dobro razumeo, hod palice gasa je prica za sebe za svaki ESC ? Nema veze sto su dva ESC-a identicni (mislim proizvodjac, amperaza...)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #4 on: January 30, 2015, 11:57:03 AM »
Hobbywing pravi odlicne esc-ove. Untra je silabs chip, ne moze simonK al zato moze bl heli da se flesuje.
Kalibrisi hod gasa (throttle range calibration).
 Prijemnik i stanica ukljuceni (ne preko esc-a vec odvojena bat. za prijemnik) i bindovani, gas na max, ukljucis esc (konektujes bat na esc-dace neki zvucni signal), smanjis gas na min (opet zv signal), sacekas par sekundi i gotovo.
Ako ti treba programming card za hobbywing imam ja, javi se.
Poz

Ah, nemam posebno bateriju za prijemnik, mozda nekako smuvam tih 5V. Da odradicu ovu kalibraciju, to sam zaboravio. Programing card mi u principu ne treba jer sam odradio programiranje preko stanice, ali ako si u Bg, mozemo da se dogovorimo.

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #5 on: January 30, 2015, 12:29:44 PM »
Ja imam jedno 10 tih hobbywing-ova istog naziva i nisu svi isti unutra (plocha i raspored komponenti)
Ukljuci stari ESC sa konektovanom baterijom u port za BAT na prijemniku, on ce da ti napaja prijemnik. Novi ESC koji hoces da kalibrises ukljuci u ESC port. Kalibrisi
Ja sam u Krusevcu. Ako ne mozes da se snadjes poslacu ti ja bat i karticu.
Poz
« Last Edit: January 30, 2015, 12:40:05 PM by vpanin »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #6 on: January 30, 2015, 12:47:09 PM »
Nevredi, opet pametuju.
Kakva posebna baterija. simon k i šta ti ja znam...
Ko još kalibriše hod  (throttle range) sa karticom? :sljus
*********

Svaki ESC se kalibriše posebno
Razlog je prost: taj podatak upisuje ESC u svoju memoriju !!!
#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #7 on: January 30, 2015, 12:49:51 PM »
OK,

kalibrisacu ESC pa javljam.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #8 on: January 30, 2015, 01:48:09 PM »
Nov model na stanici se otvara zato što su ti sva setovanja čista i nema mogućnosti da si negde nešto pogrešno setovao ili već...
#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #9 on: January 31, 2015, 11:05:44 AM »
Zavrseno !
Kalibracija esc-a je resila problem.
Hvala na savetima.

PS. Ne kupujem ESC-ove cesto, pa zaboravih da sam to radio sa prethodnim :)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #10 on: January 31, 2015, 12:35:03 PM »
Ako ne kalibrišeš ESC, pri promeni stanice, može ti se desiti da motor startuje odmah po uključenju i nemože se zaustaviti!!
#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #11 on: February 01, 2015, 09:10:27 AM »
Ako ne kalibrišeš ESC, pri promeni stanice, može ti se desiti da motor startuje odmah po uključenju i nemože se zaustaviti!!

Hm, za ovo nisam znao. Doduse do nove stanice ce proteci jos dosta vremena :)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problem sa ESC-om
« Reply #12 on: February 01, 2015, 11:57:16 AM »
Pazi, generalno gledano, to nebi smelo da se desi. Da sad ne ulazim u detalje zašto i zbog čega, nebi smelo.
Otprilike, pre jedno 7-8 godina, nas tri drugara, rešimo da skoknemo do Lisičjeg jarka... Pošto je, pokret, bio na brzaka, tek kad smo stigli, jedan konstatuje da mu je baterija, u stanici, prazna. Pošto su njih dvojica imali iste stanice, iste prijemnika  i iste RTF modele, zaključismo da je najjednostavnije ubindovati njegov prijemnik i koristiti istu stanicu...
Bindovanje odrađeno, naravno, bez ikakvih problema i kad je hteo da poleti, čim je uključio mdel, motor je startovao nekom malom brzinom...
Da sad ne mrsim šta se sve dešavalo, dok nismo konstatovali da probamo sa kalibracijom,.. Naravno bilo je sve OK, posle toga.
Kasnije je stavljena baterija u njegovu stanicu... Motor je kasnio sa startom, ne sećam se baš koliko -ponovo kalibracija i OK.
Obojica su imali iste Spektrumove stanice...
#FFCC00