Author Topic: ELKTRO ZAVERA  (Read 17606 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
ELKTRO ZAVERA
« on: January 29, 2015, 06:19:43 PM »

Ja lično mislim da u svetu postoji debela zavera oko elktro pogona bilo koje vrste.
Tehnologija izrade baterija nije ništa bitnije napredovala čitavih 15-20 godina jer sve je to postojalo i ranije samo Kinezi nisu bili vredni pa nije bilo toliko jeftino. Da li to ima veze sa naftnim lobijem ili sa nečim drugim nemam pojma, ali analizirajući sve to ja sam došao do ovog zaključka koliko god on možda bio smešan.
Sva ta tehnologija izrade mobilnih telefona, tableta, prenosivih računara i ostalih uređaja je toliko napredovala a da niko nije bacio akcenat na baterije. Mislim sramota je da nov telefon ne može da izdrži trajanje baterije duže od godinu dana.
Sramota je da baterije toliko budu teške a da im je kapacitet mali....
Tehnologija izrade elektroautomobila je odavno savladana čak i tesla može odavno da parira svim benzinskim superautomobilima ali BATERIJE ČABAR. 100% sam siguran da tehnologija postoji i da se odavno koristi samo za neke svemirske programe a takođe i da nije skupa samo neko očigledno koči.
Šta vi mislite o svemu tome?
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Ilijak

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 53
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #1 on: January 29, 2015, 07:17:37 PM »
Pozdrav!Pa eto druze spomenuo si benzinske automobile.Pa tu je odgovor.Monopol naftnih kompanija.Pa sta bi oni zaradili????

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #2 on: January 29, 2015, 08:28:21 PM »
Ja sam siguran da vec postoji prenos elektricne energije bezicno,samo ne sme se otkriti propade sve,slazem se sa @Iljak.
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #3 on: January 29, 2015, 08:30:18 PM »
AKo uzmemo elektro temu vezano samo za RC modelarstvo, može se reći da je u ovome u potpunosti napravio brzu i uspešnu karijeru. Još nigde nije toliko dobro razrađen sistem pogona, a da se sve može i kupiti kao proizvod.

Iz aspekta akumulatora, ovaj nivo je već zadovoljavajuću, a uskoro se može očekivati da se specifična energija ćelija znatno poveća. Ako dodamo da će se ujedno moći puniti i za nekoliko minuta, onda će to biti veliki adut za ubeđivanje onih, koji su i dalje još skeptični u perfektan rad ovog vida pogona u svimm kategorijama modelarstva, a koji se baš uz pomoć njih širi i razvija nove grane, u do sada ne zamislivim pravcima.

Što se štetnog uticaja elektro pogona tiče na naftni lobi i korisnog za globalna energeska i tehnološka zbivanja, mislim da je to teška tema za ovaj forum, jer nemamo nikakav uvid u dešavanja iza kulisa razih ineresnih sfera u svetu, koji mogu da unaprede ili koče popularizaciju i širenje starijeg vida pogona od većine vrsta oto motora današnjice.
« Last Edit: January 29, 2015, 08:36:59 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #4 on: January 29, 2015, 10:55:37 PM »
Ja mislim da ne treba to nazvati zaverom vec borbom za trziste. Sem toga, baterije nisu imale neke kvantne skokove, povecanje kapaciteta nekom revolucionarnom tehnologijom odjednom 3, 5, 10 puta. Vec je to bio konstantni postepeni napredak od njihovog nastanka, sa manjim trzajima. Onog trenutka kada njihove prednosti budu nesumnjivo vece nad naftom, i kada ostali benefiti budu bili veci, tada ce i preuzeti primat u svetu.

Ne zaboravite, elektro motor mozda iskoriscava 90% energije (bicu darezljiv), od recimo 85% efikasnosti ciklusa punjenja/praznjenja ako cemo biti realni, od (bicu darezljiv) nekih 45% efikasnosti termo elektrana. Opet cu biti darezljiv (lenj) pa necu uzeti efikasnosti prenosa elektricne energije, raznih pod stanica, efikasnost napajanja punjaca za baterije... Dakle, kada sve sracunamo uz toliku darezljivost, ispada da je efikasnost elektricnog pogona 35%, a ako budemo manje darezljivi a vise realni... katastrofa! Mozda nekih 25%, mrzi me sad da nagadjam ili nesto kao racunam dalje. Tako da, nije gorivo tako lose. Efikasnost motora u automobilu ide cak do 30%, a sa novim materijalima, gorivima i tehnologijom verovatno ce ici i mnogo vise. Ne sahranjujte tu tehnologiju prerano. A koliko para i industrije je potrebno samo da se sagradi termo elektrana... Nemojte dovoditi sebe u zabludu. Znanje i informacije nikad nisu bile dostupnije, samo treba malo volje i elana.

Ne verujem da ima neke zavere, kada nesto bude bolje i isplatljivije, verujte da ce to oplemeniti svet. Kada oni momci i cure u ITER projektu budu zavrsili svoj posao, i ako nas sve ne dignu u vazduh do tada, mozda  SUS motori odu u zaborav... samo mozda.  ()-()

Dopuna: A da, i sama proizvodnja baterija je puna zeznutih hemikalija samo tako, ako cemo o ekologiji, i ako prica o efikasnosti nije dovoljna.
« Last Edit: January 29, 2015, 10:57:45 PM by Vaci »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #5 on: January 29, 2015, 10:58:09 PM »
Nije zanimljivo ako nije neka globalna zavera.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #6 on: January 30, 2015, 12:05:59 AM »
Treba uzeti i to kao pozitivno, da elektro pogon ide i na struju iz mobilne gorivne ćelije bez akumulatora.  Već postoji i džepni generatur struje iz vodonika, pa će uskoro i toga biti u RC modelima.
Dakle ne treba da se boji niko, da ako će nestati nafta, mora sesti na konje, magarce, bicikle ili kamile. Sve može biti samo bolje.
Ulazimo u eru kada se polako ruše svi rekordi koje su postavili oto motori. F1 diže snagu bolida na 1000 k.s. jer elektro verzije to mogu bez problema.
U ostalom, elektro pogon je tu već u svemu, osim automobila i još nekih stvari. Sve mašine u industriji pokrteće struju i u kućnim aparatima rade motori. Što ne bi radili i u RC igračkama.  :)



« Last Edit: January 30, 2015, 12:07:39 AM by tibeteagle »

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #7 on: January 30, 2015, 06:10:48 AM »
Nije stvar toliko u efikasonsti koliko u kapacitetu.
Ono što sam ja hteo da kažem gore u postu ( a zeznuo sam se za ono godinu dana jer hteo sam da napišem jedan dan) jeste da tehnologija izrade baterija daleko bolja od ove koja se sad koristi postoji odavno samo neko koči. I to se konstantno radi kroz istoriju ne bi li nečije PEDU zaradilo još više i imalo više od drugih. Da ne ulazimo u temu prljavog kapitalizma.....
Trenutna izrda litijumskih baterija nije ništa posebno a plasira se kao svemirki proizvod i ako ste primetili iz godine u godinu telefoni i prenosni uređaji već poodavno koriste litijumsku tehnologiju, postaju sve brži, jači sa snažnijim procesorima a bterija uvek nekako traje samo jedan dan ili manje. Prosto je nemoguće da se do sada niko nije pojavio sa proizvodom na tržištu ovih uređaja i rekao e sada vidite naš proizvod je takav da vam baterija ma šta radili traje recimo 5 dana.... Nekako imam osećaj da se namerno ide tako postepeno sa razvojem svega.
TRnutan tehnologija izrade procesora je po meni udarila ili će vrlo brzo udariti u zid jer su došli do toliko malih dimenzija i razmaka među elementima u samim procesorima da je to već na nivou atoma.... Nekako mislim sve da se je ovo jedan od razloga zašto se koči,a ko zna možda postoje i neki drugi...
Pokrenuo sam ovu temu onako da ćaskamo nešto jer znam da filozofiranje ovde neće doneti nikakvog značaja ali bar da se družimo i prepiremo ko ljudi. SAmo molim vas bez vređanja i etiketiranja ma šta ko rekao.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #8 on: January 30, 2015, 06:43:30 AM »
Quote
.....
Dakle ne treba da se boji niko, da ako će nestati nafta, mora sesti na konje, magarce, bicikle ili kamile. Sve može biti samo bolje.
Ulazimo u eru kada se polako ruše svi rekordi koje su postavili oto motori. F1 diže snagu bolida na 1000 k.s...
.......
Ma neverovatno! Šta nam napriča!..
A šta kažu Tarabići o tome? :big smile
#FFCC00

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #9 on: January 30, 2015, 07:41:45 AM »
Za Tarabiće imamo eksperta u srbiji pitaj njega ako smeš
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #10 on: January 30, 2015, 10:05:35 AM »
Tarabici koliko znam se nisu izjasnjavali po pitanju "off line" elektromotornog pogona, jer ni njima nije jasno. Kada kazem off line, mislim na motore koji se vrte na neki prenosivi izvor napajanja.

Napraviti bateriju je vrlo zaj... jer je to zivi organizam (kako rece jedan moj bivsi gazda koji je citav radni vek radio sa akumulatorima). U pitanju su hemijski procesi. Dakle da bi se napravila baterija koja ce elektrovozilima obezbediti autonomiju kao jedan prosecan rezervoar bezolovnog, treba smisliti nove hemijske kombinacije. Imaju neke nove ideje, vidljive na netu, ali je to jos u eksperimentalnoj fazi. Mozda je to i smisljeno i usavrseno ali oni iza kulisa teorije zavere nedaju da to izadje na svetlost dana, pa ni Tarabici to neznaju.
Elektromotori su vec dostigli i prestigli SUS motor i po snazi i po efikasnosti i po odnosu velicina-snaga. Jedan ocigledan primer su ovi motori koje koristimo za modele (mada je njihova osnovna karakteristika sumanut broj obrtaja, sto klasicni motori nemogu da ostvare).
Sto se tice mini generatora (stand allone, u kompjuterskom zargonu :)), slozio bih se sa Tibeteagle-om da je to vodonik glavni adut. Problem je sto su oni sumanuto skupi, zbog, sumanute cene potrebnog katalizatora.

Elem da ne filozofiram vise, smtram da nije u pitanju zavera protiv elektro pogona, vec jednostavno da nauka jos nije odradila to sto je potrebno da bi obezbedila komfor na koji je narod naviko sa SUS pogonom. Jednostavno nije dovoljno vremena, para i ljudskih resursa ulozeno u to.

Toliko od mene.

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #11 on: January 30, 2015, 10:35:17 AM »
SAmo napred filozofiranje i jeste cilj ove teme.
Ja nisam pričao o pogonima nego o baterijama.
Koje su opet direktno ili indirektno povezane sa pogonima....
Ova tema ima za smisao besmisleno filozofiranje bilo da je egzaktno ili nije, i svrha je da filozofiranje prenesemo na ovu temu i da se manimo istog u onim važnijim temama tj stručnijim....
Ja prvi priznajem da sam vičan tom zanatu i da ponekad preteram, mada koliko vidim nisam u manjini, ali ovde je sve dozvoljeno osim vređanja (mislim na ovoj temi)
Zato raspalite strsti ali pozitivne pa možda bude i zaniljiv topik.
Možda je naslov malo neadekvatan ali priznaćete da više odvlači pažnju nego da sam napisao tema za filozofiranje....
Ajmo novi stavovi i mišljenja samo napred.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #12 on: January 30, 2015, 11:19:01 AM »
 :_D
Ma nisam mislio na te Tarabiće, već na one tarabiće što pišu po ovom forumu , ko po tarabi - dakle; Tarabići !
#FFCC00

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #13 on: January 30, 2015, 11:50:43 AM »
:_D
Ma nisam mislio na te Tarabiće, već na one tarabiće što pišu po ovom forumu , ko po tarabi - dakle; Tarabići !

hahahaha, dobro razumeh

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: ELKTRO ZAVERA
« Reply #14 on: January 30, 2015, 11:54:29 AM »
Misa 2002:

 Smiri se malo, vidis kakvo je vreme doslo.
Danas i orlovi sede na tarabama