Author Topic: Fokker DR1  (Read 27911 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Fokker DR1
« on: January 07, 2015, 11:36:04 PM »
 Pisanje teksta o ovom modelu sam zapoceo pre godinu dana.
 Otprilike kada sam I zapoceo njegovu gradnju.
 Zivot i obaveze doveli su do toga da je projekat stajao po strani.
 Sada kada je doslo vreme da se projekat polako privede kraju, opet sam pozeleo da sa vama podelim impresije oko njegove gradnje I nadam se uskoro I uspesnog letenja.
 Trenutna faza izgradnje je otisla malo dalje nego sto ce se sa slika videti, ali cu se, kako gradnja odmice,
 truditi da sve povezem, bez da se izgube bitne faze.
 Zato se nemojte iznenaditi sto su mi sada deca godinu dana veca a ja godinu dana stariji.


  Model cu veoma brzo ponuditi I u formi short kit-a, koji ce u svemu biti identican originalnom Flair-ovom kitu, naravno za daleko pristupacnije novce.
« Last Edit: January 07, 2015, 11:44:12 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #1 on: January 07, 2015, 11:37:25 PM »
 Pisano pocetkom 2014.

 Otvaram novu temu o izradi ovoga modela.

 Molim sve forumase da postuju vreme i trud svakog od nas koji se bavi pisanjem o svome radu, te da neukusne komentare ne postavljaju u temi.
 Tema ovog pisanja stvarno nije  ko je bogatiji, pametniji, lepsi, bolji...vec da svako pokusa da pronadje nesto sto je njemu interesantno.
 Ako vam ova tema nije interesantna, nemojte je citati.
 Mnogi predivni projekti ostali su ne prikazani na ovome forumu zbog gomile smajlova i neodmerenih reakcija koje bi se pojavile.
 Ako nemate sta pametno da napisete, svojim nejavljanjem pomozite da se bar neki od tih projekata prikazu ovde.
 Zima dolazi i bilo bi lepo, kada se vec ne nalazimo na livadi, da makar ovim, virtuelnim putem, nastavimo druzenje.
 Naravno, svi konstruktivni komentari i pitanja doprinece kvalitetu posta.
 Bilo bi prelepo da se u postu pojave i suprotna misljenja, sa slikama i idejama kako su pojedina resenja mogla drugacije i /ili bolje da se  izvedu.
 Nista lepse od konstriuktivnog dijaloga.....ali pokusajte ipak  da ovo ne bude vatromet zagovaranja kako je samo vasa varijanta resenja ispravna.

 Ovaj topic se odnosi na Flair-ov Fokker Dr1, 1:4 scale, i nije mu cilj poredjenje modela ove firme sa modelima ostalih firmi.
 Ako slucajno imate identican avion nekog drugog proizvodjaca, otvorite novi topic.

 Ne zaboravite da je ovaj hobi nesto sto bi trebalo da nam svima pomogne da provedemo lepe trenutke sa ljudima koji imaju slicna interesovanja kao  i mi sami , a ne da predstavlja arenu.

 Za kraj, molim vas da razmislite da li ce te svojim postom stvarno ispasti toliko pametni i sarmantni koliko to mislite.

« Last Edit: January 07, 2015, 11:45:30 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #2 on: January 07, 2015, 11:41:16 PM »



Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #3 on: January 07, 2015, 11:43:36 PM »
 Da bi se desilo pisanje ovoga teksta, cetiri zivotne price su trebale da se ukrste na odredjeni nacin.

 Prvo je trebalo da moj otac, Mica, 80ih godina proslog veka zavoli dvokrilce iz prvog svetskog rata.
 Kako to obicno biva, sinovi razviju neku vrstu „kontriranja“ svojim ocevima, pa sam tako i ja, kao odgovor njegovoj strasti, zavoleo ratne avione 2. Svetskog rata i jetove.
  Tako smo godinama setali stazom modelarstva, ali gledajuci na razlicite strane tipova aviona.
 Drugo, trebalo je da pre skoro 25 godina zapocnem druzenje sa mojim drugom Goranom iz Leskovca.
 Prijateljstvo sa njim dovelo je dotle da sam pre nekoliko godina kupio fenski Mig 15 u Nemackoj, koji je on doneo u malenoj kabini svog kamiona.
 Upravo me je potraga za Byronovim fenom za ovaj model dovela da sam na forumu „rc groups“ upoznao Stephena Kimpsona, cije ime cu uvek izgovarati sa srecom sto tog coveka mogu nazvati drugarom i koji je treci clan ove velicanstvene cetvorke.

 Kada je moj otac preminuo, poceo sam polako da primecujem da veoma licim na njega.
Svi smo mi ustvari kopije nasih roditelja. Samo smo u nekim stvarima bolji od njih, a u nekima losiji.
 Mica je voleo dvokrilce, a ja sada, kao zakleti zagovornik da su to prastari tipovi letelica, koji veoma lose lete i stalno se klate.....pravim verovatno najkriticniji avion iz tog doba , Foker dr1, trokrilac.
  Kada sam pre dve godine platio poprilicnu svotu za Flair-ov kit ovog aviona na nemackom Ebay-u, opet je Goran bio taj koji je uspeo da ga sa severa  Nemacke dopremi, jedne hladne zimske noci, na benzinsku pumpu na autoputu, na izlasku iz Beograda.




 Uvek sam razmisljao sta bi bila prava pogonska grupa za ovaj avion.
  Nisam bio zagovornik benzinskog motora po svaku cenu jer ovo nisam ni zamislio kao avion za „svaki dan“. Glo motori su imali zvuk koji mi nikako nije isao uz „gorostasnu“ pojavu ovog aviona, dok mi je cilindar benzinaca, sa ogromnom metalnom kapicom na svecici, izazivao odbojnost.

  Citajuci sve i svasta na rc groupsu, pronadjoh, pre neko vreme, oglas za prodaju Saita 170 r3, zvezdastog motora, koji je bas postavio, niko drugi do Stephen.
 Preko godinu dana trajali su pregovori oko varijanti za nabavku ovog motora.
   Pocetkom ove godine, napokon, motor je stigao uz strahovitu peripetiju na carini, koja se zavrsila placanjem pozamasne svote na ime carine i pdv-a.
 Vrlo tvrdoglavo, nisam dozvolio da mi ni jedna nedaca pokvari zadovoljstvo posedovanja i izrade ovog modela.
Napokon je sve bilo sakupljeno za pocetak velikog projekta.


« Last Edit: January 07, 2015, 11:48:37 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #4 on: January 07, 2015, 11:50:21 PM »
 U novom stanu, u  harizmaticnom, svetlom cosku gde se nalazi moj mali modelarski raj, krajem Septembra, zapoceo sam sa radom.
   Moja zelja da kad tad napravim trokrilca, uz poprilicne napore i kolicinu novca, usadjena duboko genima moga oca, uz Goranovu pomoc i Stephenovo zalaganje koje prevazilazi granice obicnog druzenja, doveli su do radjanja ovog modela, a mene postavili kao cetvrtog clana ove cetvorke, cija dela i misli su pokretacki duh ovoga projekta.
 


  Firma flair bila je aktivna pre 20 ak godina i u nemackoj se prodavala pod firmom „ jamara“.
 Kit se poodavno prodavao u lindingeru i cena mu je bila preko 400e.
 Specificno za ovu konstrukciju je gomila letvica od kojih se izradjuju svi elementi. Sva rebra su izradjena stancovanjem, jer se tad laser jos nije koristio u modelarstvu. Najlepsi detalj je aluminijumski kapotaz, prelepo izradjen sa ogledalastim sjajom.
 Osim gomile letvica i komada balze, tu su i tri kese, jedna sa hornicima, sajlama, srafovima..., druga sa zicama stajnog trapa i treca sa delovima od spera.
 Dva plana dimenzija 200x106cm su uredno savijena i prilozena.



 Avion sam zapoceo po povratku sa kasnog godisnjeg odmora, tri dana pre Imac takmicenja 2013.
  Ovaj projekat nemam nameru da vam predstavim u formi dnevnika radova. Uz svo postovanje rada i vremena ulozenog za pisanje, predugacki tekstovi preteski su za pracenje.
 Predstavicu izradu svakog dela aviona u po jednom postu, i eventualno jos nekoliko njih pri zavrsnom sklapanju.
  Kada nesto dugo iscekujete, i pri tom se propisno pripremite, posao veoma lepo napreduje.
 Za tri nedelje rada, gde sam otprilike modelario 5-6 veceri nedeljno po 2-3 sata i poneke dane kada sam odvojio po celo popodne, izradjeni su : trup, repne povrsine, donje i gornje krilo .

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #5 on: January 07, 2015, 11:52:13 PM »
 Rad sam zapoceo sa trupom.
 Glavne uzduznice u kitu su isporucene izradjene od balze 10x10 mm, ali sam ih ja zamenio lipovim, jer su se mnogi modelari zalili da su balzove veoma krhke kod preturanja aviona.
 Za lepljenja sam koristio heinkelov beli lepak i cianoakrilat iz Wobby house-a.
 Epoksi lepak sam koristio samo kod lepljenja fire wall-a, za sada.
 Trup se izradjuje tako sto se leva i desna strana resetke formiraju na planu. Prednji deo trupa sastoji se iz komada od 10-o milimetarske balze, dok je deo iza kabine iskljucivo od letvica.






 Poprilicno je bilo skakljivo iseci lipove letvice tako da se dobije potreban pozitivan ugao horizontalnog stabilizatora.
 Kada su obe resetke izradjene, isekao sam gornje i donje poprecne letvice , vodeci racuna na njihovu identicnost.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #6 on: January 07, 2015, 11:53:49 PM »
 Uz pomoc trouglova i cianoakrilatnog lepka, posao je stvarno veoma lepo napredovao.
 Na zid sam okacio sklopni crtez trupa i cela konstrukcija se sklapala kao lego kockice.









Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #7 on: January 07, 2015, 11:55:40 PM »
 Prva dilema javila se oko otvora u rebru ispred donjeg krila, koje je isporuceno bez otvora.
 Otvor sam izradio sto veci, kako bi kasnije lakse ugradio rezervoar i baterije, za koje pretpostavljam da cu morati da postavim sto vise napred.






 Drugi problem je bila velika duzina Saita 170 r3, tako da sam morao da isecem centralni deo firewall-a i uvucem ga 30mm u trup.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #8 on: January 08, 2015, 12:04:53 AM »
 
 Provizorna montaza motora je zatim izvrsena.
 Metalni kapotaz je zasigurno najlepsi detalj.
 
 Treca modifikacija odnosi se na nacin montaze srednjeg krila, ali o tome kasnije.

 Hrbat aviona se izradjuje od letvica od balze i stvarno predstavlja prelep detalj.




« Last Edit: January 08, 2015, 12:14:26 AM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #9 on: January 08, 2015, 12:06:11 AM »





Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #10 on: January 08, 2015, 12:07:57 AM »
 Repne povrsine  izradio sam direktno na planu. Njihova izgradnja je predvidjena od balza letvica  10 mm debljine.




 Posto je ovaj tip aviona poznat po lakom preturanju na ledja prilikom poletanja i sletanja,  vertikalni stabilizator se veoma lako lomi.

 Zato sam izmenio vertikalne letvice vertikalca i izradio ih sendvic konstrukcijom lipa-balza.





Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #11 on: January 08, 2015, 08:14:43 PM »
 Donje krilo je bilo prvo od cetiri.
 Kazem cetiri jer postoji malo krilo izmedju tockova, koje uopste nije zanemarljive povrsine.

 Interesantno je da je Flair postavio identicne aeroprofile na sva tri krila, koji nisu isti kao na pravom fokker-u. Ovaj model ima polusimetrican profil i sva rebra svih krila su identicna.



 Krila imaju jednu ramenjacu na mestu maksimalne debljine, koja se izradjuje od dve lipove letvice 6x6 i zatvara balzom od 2 mm sa zadnje strane, formirajuci time oblik sloca C.




Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #12 on: January 08, 2015, 08:16:52 PM »



 Krila se ne plankiraju.
 Donje krilo je najkrace i izradjuje se iz jednog dela.
 Njegova montaza na trup se vrsi sa dva zavrtnja.


 Modifikacija koja mi se ucinila veoma zanimljivom, a Mica i ja smo je primenjivali  je pravljenje prednjeg gornjeg planka na nacin kako je to bilo izvedeno i kod pravog aviona.

 Koristio sam balzu od 2mm a oblik je takav da podseca obliku kakav sam pronasao na crtezu pravog aviona.








Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #13 on: January 08, 2015, 08:18:26 PM »
 Na krajevima se postavljaju dva drvena nosaca koja povezuju sva triu krila u jednu celinu.
 U svakom krilu se postavljaju dva rebra, na odredjenom razmaku, izmedju kojih se postavlja i zavrtnjima fiksira pomenuti nosac.








 Donje krilo na donjaci ima i dve drljace, ali o tome kasnije. Za sada, za njih je ostavljeno mesto.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Fokker DR1
« Reply #14 on: January 08, 2015, 08:21:14 PM »
 Sledece je na redu bilo gornje krilo.
 Ono je najveceg razmaha od sva tri (cetiri) i dugacko je skoro 1900mm, cime je model u skali 1:4.2.
 Osim toga, ono je jedino koje je opremljeno eleronima (krilcima).
Njegova izgradnja je identicna kao i kod donjeg krila.
 Terminizoni su pravi primer stare skole i izradjuju se uz pomoc jednog horizontalnog dela i nekolicine polurebara.






 Prelep detalj na svim krilima je krivudava izlazna ivica.
 Kod pravog Fokkera, ova ivica se dobijala tako sto se cev koja je formirala izlaznu ivicu, deformisla kada se platno zateglo, cime se izmedju rebara dobijao usek.
 Kod modela, ove useke morate sami izraditi u izlaznoj ivici.
 U fazi koju vam sada prikazujem, te useke jos nisam izradio.


 Cela konstrukcija verovatno deluje maseno laksa dok je gledate na slikama nego sto ustvari jetse.
 Poprilicna kolicina materijala je ugradjena u ovu konstrukciju, ali s obzirom da su reakcije na performanse modela odlicne, pri masi od 6 kg, mislim da za sada nema mesta zabrinutosti.