Author Topic: Jet age u Srbiji  (Read 11662 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Jet age u Srbiji
« on: April 02, 2009, 05:48:09 PM »
  U poslednjih nekoliko meseci sve je veca euforija velike svetske krize i skorog zapocinjanja III sv rata.
 Prvi put sam ovo cuo od mog druga Joje iz Kanade koji mi je rekao “Cuvaj novce, gadno vreme dolazi…”, ali ja kao ja, rodjeni OVAN, radim po svome.
 O cemu se dakle radi?
 Cuci u meni odavno zelja da napravim i letim mlazni avion.
Negde pred novu godinu, istresemo kucni budzet da kupimo nov auto, a meni, kao za inat uleti par neplaniranih poslica, tako da uspem da sklonim malo para na stranu za ovaj nas hobi.
 Gledajuci po net-u, pronadjem firmu RO JETS (www. Ro jets.com) sa Tajlanda, koja vec godinama pravi, cini mi se, prelepe i vrlo kvalitetne jet modele, koji se cesto mogu videti po mitinzima i takmicenjima.
 Kako mi je F 16 odavno velika ljubav, iako imam jednog fenskog (os max 77 i Dynamax fen),  odlucim ja da je vreme za JET AGE.
 I tako, dok je sneg padao, narucim ja F 16.
 Kazu razmera 1:8, sto znaci duzina trupa preko 1800mm, za turbine od 80N pa na gore.
 Upoznam se tom prilikom sa gospodinom Rolandom Gienger-om, koji radi u toj fabrici i koji je bio vrlo ljubazan da mi u nekoliko mejlova koje smo izmenili, razjasni podosta stvari, kao i da mi pomogne da nadjemo varijantu da ova grdosija stigne sa drugog kraja sveta.
 Odlucili smo se za slanje brodom, iako je za ovu varijantu trebalo, po proceni bar 6 nedelja.
 Koliko je kutija bila velika, saznacete kasnije.
 Za svaki slucaj, odlucim se da za 22e narucim i jednu rezervnu kabinu, jer mi je na fenskom F-u ostecena, kada se ceo avion srusio sa ormana.
 Iz informacija saznao sam da je ceo avion plastican, sa neverovatnom kolicinom detalja (nitne, paneli), detaljnim planovima o ugradnji okvira u trup, kao i da su mu letne karakteristike savrsene.
 Wire transferom sam poslao pare tek nekoliko dana pred novu godinu.
 Srecna Nova godina.
Prolaze dani, a ja svaki dan zavirujem u postansko sanduce.
 Mislio sam da iznenadim mog pobratima Mirceta, kada stigne avion, a ja ga onako, kao slucajno, uvedem u sobu, medjutim svrati mi on jednog dana, kada je sneg bio metar visok, i onako uz pricu ja mu kazem…
 Ljudi,bas sam bio blizu batina.
Pa zar da od mene krijes…
Ali to nije nista novo, uvek ga ovako zeznem.
Elem, od tada se cujemo svaki dan i on uvek pita “ jel stiglo…” a ja cutim, prolaze vec dva meseca.
 Jedno vece, oko 6 sati, ulecem na brzaka u kucu, kad komsinica rece
 “ Komsija imate neki telegram”…a meni srce zastade.
 Na papiru pise da posta na dorcolu radi do 6i 30.
Sletim autom, ostavim ga pola na ulici pola na trotoaru i uletim.
 Nista mi nije jasno, posta je toliko mala da mi uopste u prvi trenutak ne bi jasno gde je moj avion.
 Stojim u redu i gledam, sve neke male kutijce. Na jednom jedinom ormanu, jedan ogroman “mrtvacki sanduk” ali to je verovatno kutija od nekog pisaceg stola ili troseda.
 Kada su videli moje papirce kazu “ A to je ova velika kutija”, a ja ne mogu da poverujem.
 Izvucem novcanik, jer ne znam sta me ceka, kad ono 1360 din.
Kako?
G-din Roland je bio toliko ljubazan da napise Toy plane, a vrednost 46 USD, i uz malo srece…i 2 i po meseca.to je to.
Dodjem do Shevrolet-a,  oborim sediste, ali kutija nikako ne moze da stane.
 Ma pomislim, ponecu i Avea i kutiju na rame, samo nek je on stigao.
 Eto to je to.
 Nastavak sledi kada Dragan okaci slike.
 Elemente sam odmah odneo u Novi Sad na ekspertizu i svi smo odusevljeni kvalitetom.
 Videoklipove pogledajte sami. Ovo cudo polece i sa trave.
 Kao epilog, rasprodao sam tri aviona, a jos dva su na prodaju, ali ce zato Mirce po povratku sa Floride zasigurno uci u overweight jer donosi prijemnik, powerbox, servoe, kompletnu pneumatiku, a cini mi se da mi se smesi i JET CAT turbina.
 Obavestavacu vas, blagovremeno.
 Sto se tice III sv rata…neka drugi brinu o tome, jer mi uskoro imamo i mlaznu avijaciju.
« Last Edit: April 09, 2009, 11:45:06 AM by SABURO »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Jet age u Srbiji
« Reply #1 on: April 03, 2009, 10:16:50 AM »
Daklem Coko, ja sam u zabezeku!?!?!? (:sok:) Aj nek je sa srećom!
« Last Edit: April 09, 2009, 11:45:18 AM by SABURO »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Jet age u Srbiji
« Reply #2 on: April 03, 2009, 03:17:36 PM »
Dobro, de, nisam bas hteo da te tabam...

Sve vec ovo znas ali, ajde da kazem i javno, svaka cast za pazar.
Model je prelep, uradjen sa mnogo detalja...

Drago mi je da si bas ti kupio ovakav model pa, cu iz "prve ruke" imati mogucnosti da uzivam u izradi i kasnije u letenju.
Zelim ti da sa mnogo strpljenja odradis ovaj avion. Naravno, uz puno vremena za rad trebace ti i "sleper" love ali, sta ces, sam si odabrao mamlazni model...

Tijano je vec narucio delove koje si rekao...

Posto sam ti za dva dana prodao Corsera i Piper Pawnee, pretocicemo i te novce u delove za F 16...

Postavi slike da i drugi uzivaju u izradi tvog novog modela.

Drago mi je da si ti prvi koji ce imati ovakav avion. Mora se znati ko je avangarda modelarstva kod nas...

Sve najbolje u radu i kasnije u letenju F-a zeli ti

Mirce

« Last Edit: April 09, 2009, 11:45:38 AM by SABURO »

Offline bane

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
    • Premier Сasual Dating - Real Women
Re: Jet age u Srbiji
« Reply #3 on: April 03, 2009, 10:50:30 PM »
 Habro Coka video sam sajt skoro 1000$,nije malo na ovu skupocu.Mada kad covek realno pogleda ko ce da leti takve modele ako ne vas par da ne imenujem.U svakom slucaju srecno i ocekujemo slike a nadam se i snimke uskoro kazu idu lepi dani bar sto se vremena tice. 
« Last Edit: April 09, 2009, 11:45:27 AM by SABURO »

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Jet age u Srbiji
« Reply #4 on: May 13, 2009, 12:34:05 AM »
Dobro, hoce li te fotografije? Ubija me znatizelja. oo))
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Jet age u Srbiji
« Reply #5 on: May 15, 2009, 08:39:48 PM »
 Izvinjavam se svima sto slike nisu postavljene. Ovako to ide. Brzi internet od mojih bliskih drugara imaju Mirce i Dragan iz Vrsca. Svi jako dobro znate kakvi su odnosi moderatora sa Mircetom. Ako, njihov gubitak. Sto se tice Draganceta, covek se stvarno potrudio i do sada postavio stotine slika. Ali izgleda "pomenuti" ni njega bas nesto ne mirisu...pa je to sada obostrano.
 Ja sam pokusao , ali sam na dial-up-u.
 Ne mirisu ni mene bas nesto moderatori, da ne budem suvise realan.
 Slike se mogu videti na drugim mestima, ali ako jos bilo sta napisem bicu banovan.
 Zao mio je sto mi je prekljuce stigao power box kao i kompletna pneumatska instalacija za f-a, a tome mogu samo da vam pisem.
Popricacu veceras sa Dragancetom,....ponovo.
 Pozdrav

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Jet age u Srbiji
« Reply #6 on: May 16, 2009, 03:36:09 AM »
info i off-topic

zbog off-topic-a, tema je premestena i dodata na vec slicnu po XY-ti temu u podforumu pitanja i predlozi:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=2010.msg11060#msg11060

nakon ovoga, nastavite sa vec zapocetom temom.

P.S. Coko, svaka cast za model koji si odabrao. Avion je prelep i siguran sam da ce savrseno leci tvom nacinu letenja.
 (res)

« Last Edit: May 16, 2009, 03:38:22 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs