Author Topic: Umx Beast 3D  (Read 23048 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Umx Beast 3D
« on: December 29, 2014, 08:57:19 PM »
 Vidim da su totalno nezastupljeni mini-mikro modeli na ovom forumu. Ne znam da li je reč o sujeti (svi hoce VEĆI... ;namig) ali ja baš obožavam ove mališane...

 Iz tog razloga bilo je i nekih pokušaja nabavke i letenja modelčića , mini mustang ( nikad nije uspešno poleteo) i prepravka jedne mini jedrilice ( uspešno ali ipak nisam zadovoljan, ispala je preteška...)

 E a onda se kod HH zastupnika kod nas pojavila UMX serija fantastičnih aviončića. Cene novih modela su za moj dzep bile previsoke pa sam tako samo maštao............dok prodavac nije ponudio i nekoliko polovnjaka.  oo))

 Iskoristim nekako jedan odlazak do Srema, u povratku svratim do Male Ivanče i pazarim polovan micro Beast 3D. Zagledam aviončić, vidim da je lomljen i krpljen al' sve u granicama normale, ni ne očekujem da je nov, bitno da je u letnom je stanju. Adrenalin mi proradio , pojavili se leptirići u stomaku i bio sam presrećan....

 Pri povratku za Kragujevac, moj klinac koji je sedeo pozadi upita me može li da pogleda avionče? Dete ko dete, zanima ga da vidi, a i ja bih na njegovom mestu isto hteo , "Može" kažem ja i dam mu, klinac skakuće po kolima od sreće.......strašna greška.......već na sledećoj krivini ja malo oštrije skrenem, klinac se preturi po sedištu i spršti modelčić.....skupilo mi se grlo i bio sam besan i na njega i na sebe...najviše zbog toga jer sam trenutak pre toga maštao kako ću čim stignem kući samo da stavim bateriju, ubindujem i pravo na livadicu...

 

 Model je posle loma izgledao ovako:

                   


                   


                   


 Posle konstatacije štete razmišljao sam kako da ga repariram, za nove delove mi se ne čeka i izašli bi skupo, pa sam prvo od deprona napravio repliku horizontalca i vertikalca.


                       



Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #1 on: December 29, 2014, 09:09:57 PM »
 Pošto sam ljubitelj autentičnosti i originalnosti, odbacio sam ovakvo rešenje i rešio da popravim org. delove. Sve prelome sam razdvojio i popunio miksom PU lepak+voda, te komade stegao izmedju dve ravne površine dok se lepak ne stvrdne. Rezultat je iznenadjujuće zadovoljavajuć, zalepljen deo "čvrst i ravan"...


         


       


       


     


     


   


 Sanirao sam i oštećenja na krilima


       
 
   


Dobio sam nazad funkcionalnost komandnih povrsina i prvom pogodnom prilikom pravac na livadu u blizini. Šta da kazem, mališa leti fantastično i izuzetno sam bio zadovoljan.....ali onda poče da duva vetar........
« Last Edit: December 29, 2014, 09:34:41 PM by firebird »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #2 on: December 29, 2014, 09:31:32 PM »
 Nekako pred novu godinu Zajko napravi lepu akciju u kojoj je Umx varijanta mogla da se dobije po neverovatnoj ceni. Ono što je mene privuklo je da avionče dolazi sa AS3X prijemnikom sa ugrađenom gyro stabilizacijom. "Eto ga rešenje protiv vetra", pomislim ja i rešim da moram da ga kupim. Nezgoda je u tome što u paketu dolazi i stanica koja meni ne treba a nisam zeleo da se smaram da kupujem ceo komplet pa posle da je preprodajem ovde po forumu. Kolega iz Valjeva mi izađe u susret i padne dogovor, njemu stanica meni avion. Slobodane Hvala još jednom  ()-(), a hvala i Zajku na akcijskom popustu  ()-()

 E tako sam sam sebi bio DedaMraz i častio se paketićem...


       

   

 


 Sad imam dva... (yay)

     
« Last Edit: December 29, 2014, 09:56:43 PM by firebird »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #3 on: December 29, 2014, 10:05:03 PM »
 Sad u subotu pade i prvi let ali i prvo lupanje jbg... Ipak nije strašna šteta, kako volim da kažem prelomi su zdravi i jasni pa se lako da popraviti, prslo jedno donje krilo i sprega, odlepile se zice..

             

     

   
   


 Sad neka ga nek se suši, sutra da vidim rezultate lepljenja, u međuvremenu se priprema snimak za yutub.

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Umx Beast 3D
« Reply #4 on: December 30, 2014, 01:06:53 AM »
I ja ih imam dva komada, trenutno oba spremna za popravku. Više puta sam ih lomio naročito kada sam ih leteo po vetru. Tada se bez obzira na AS3X vrlo teško kontrolišu, pogotovo ako letiš "jake" akrobacije velikom brzinom. Negde mora da pogrešiš. Ja računam, jeftin avion, mala šteta, ali to je zabluda jer kako mi se to često događa troškovi ipak prilično rastu. Kod Zajka može da se poruče svi rezervni delovi. Međutim, krila sam kupio poslednji par iz evropskog magacina, tako da ih tamo više nema. Dakle, moraćemo da ih krpimo. 
U pravu si kada kažeš da je uživanje leteti ovog maleckog. Skoro da je ravan velikom (u malom). Ja ih letim bez točkova jer se sa njima ne može da sleteti na travu. Startujem ga iz ruke. Koristim baterije od 400mA što je dovoljno za 10 do 15 minuta ljutih akrobacija što je dovoljno da se opustiš, a onda đavo dođe po svoje.
Pozdravljam te i želim ti mnogo letova i uživanja.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #5 on: December 30, 2014, 08:39:46 AM »
E drago mi je da nisam usamljenik sa ovim mikro zajebancijama  (pijemo). I ja ih letim bez tockova i slecem na travu, baterije 160 i 180 mah 2s , vreme leta 5-7 min, jos uvek nisam na jakim akrobacijama, tek po neki valjak i luping, vezbam Kubansku 8. Svaki pokusaj hovera ili na noz zavrsi se naglim prevrtanjem i jurnjavom ka zemlji pa onda navlacim na sebe i cupam kako znam, sav se preznojim u tih sekundu-dve, al me adrenalin drpa do neba... lol

Sad kad si rekao da i ti imas dva, ja se razmisljao da nabavim jos dva, povezem ih karbonskim stapicima i napravim romb formaciju, mislim da bi bilo to extra lepo videti to na nebu...

Aha, evo i snimak

                               
« Last Edit: December 30, 2014, 09:08:27 AM by firebird »

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Umx Beast 3D
« Reply #6 on: December 30, 2014, 11:05:35 AM »
Pre bilo kakvog hovera savetujem vam da počnete da učite oštricu noža i na taj način počnete da koristite ruder.
Ruder je skoro glavna stavka u 3D letenju.
Kada naučite da avion potpuno kontrolišete sa ruderom na oštrici noža i sa gasom posle će te lako ući u ostale zezancije.
Još nisam leteo nijedan 3D uživo i nisam baš merodavan po tom pitanju ali svaki dan letim po 1-2sata  simulator i vežbam 3D
Pa na proleće će pasti i model 3D.
Meni je ulaženje u 3D priču bilo frustrirajuće kada sam počeo na simulatoru sve dok nisam poslušao savet čoveka sa stranog foruma a to je da počnem prvo sa oštricom noža kako bi glavnu stranu običnog letenja (elevator-aileron) prebacio što više na levu palicu tj gas-ruder.
I krenuo sam tako i naučio da kontrolišem model lako na vrlo malim visinama i sa minimalnim pomeranjem.
Posle sam krenuo više ka hoveru i još uvek nisam skroz ovladao tehnikom ali uspem da ga održim par sekundi ravno.
Neko će sada da kaže SIMULATOR nije to to...... Ali zamsili sebe da lomiš svaki dan po 10 modela pre nego što naučiš nešto tako da mi je simulator skroz ok priča.
Kada je lep dan letim moje stiroporce na livadi i aerodromu ali nijedan nije 3D model pa tak nekako po neku figuru uradim...
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #7 on: January 03, 2015, 10:02:12 AM »
 Imao bih jedno pitanje u vezi ugla motora na ovom modelu, kao da je usmeren na gore , a ne na dole kao kod normalnih modela. Probao sam da slikam ali ne znam dal' to na slici moze da se primeti.

                                     

       


 Primetio cim sam ga pustio iz ruke da je odmah poceo da vuce gore, pa sam konstantno gurao horizontalac od sebe dok nisam kako-tako natrimovao. Nisam bas nesto nasao puno komentara o polozaju motora na netu (rcgroups, universe i sl.) , u stvari samo jedan post gde je lik pitao a ostali mu rekli nesto u fazonu "Ma to je HorizonHobi avionce, samo stavi bateriju i teraj to tako..." mmmm

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Umx Beast 3D
« Reply #8 on: January 03, 2015, 11:03:31 AM »
  lik pitao a ostali mu rekli nesto u fazonu "Ma to je HorizonHobi avionce, samo stavi bateriju i teraj to tako..." mmmm

U principu u 99.9999 % slucajeva je tako, kao i to da kod svijh aviona ide malo dole i malo desno… ALi… ako je imao neko sletanje na njusku, to se lako kod ovih UM ili UMZ poremeti, jer su skroz nezni, lagani… Ovako na slici negde deluje OK, ali mu bolje proveri kako stoje zice na servo rukama, zbog tezine je reseno tako da nema sraf ili slicno nego je zica zakrivljena i udje u ruku… Kod naopakog sletanja zna da se izvuce i uvuce na svim komandam i onda brlja…
 Pogledaj i pipni rukom da lii se nosac motora klati da li je pukao ili nesto, ako je sve ok i cvrsto verovatno je OK…
Cak i same povrsine znaju da se od udarca deformisu, to je sve od neke lagane pene, koja ne trpi bas udarce, ali se lako i sanira, samo trebas biti jako pican, kao sto si uradio i na prvom
Kao sto vidis na njima je sve nezno i osetljivo, da bi dosli na tu malu gramazu i lepo leteli….
Ili ako je sve OK, ne diraj nista , malo ga utrimuj i uzivaj  4e
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #9 on: January 03, 2015, 11:16:36 AM »
Pa pazi, ja sam ovo slikao posle pada , ali ovakav ugao propelera je bio i pre prvog poletanja. Nosac i motor nisu popucali, sve je "cvrsto" (onoliko koliko to moze kod ovih malisana). Onaj pad nije se zavrsio na nos jer sam u poslednjem trenutku navlacio horizontalac pa je tupnuo o donji deo trupa.  Sve jedno resio sam ipak malo da doradim nosac i odorim ugao na dole. Javicu kako posle toga leti...

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #10 on: January 03, 2015, 12:36:26 PM »
Skinuo sam motorce i kao sto sam i sumnjao deo motora koji ulazi u nosac nije u osi sa namotajem i zvonom tj. ostatkom motora.

               

ovaj ugao >90 stepeni sa nalazio sa donje strane motora u nosacu, odnosno motorce blago gledalo na gore. E sad sam ga ja rotirao i okrenuo na dole i malo obradio nosac da i on ima neki ugao na dole...

             


Sad cu to sve da sklopim pa odo da probam...
« Last Edit: January 03, 2015, 12:41:12 PM by firebird »

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Umx Beast 3D
« Reply #11 on: January 03, 2015, 03:30:17 PM »
Samo napred Boki znam da si majstor za te stvarcice ,ali me razocara onakav pad (zezam se) popravi to pa  napred  u nebeske visine, naprolece cemo zajedno ako bog da , pozdravlja te tvoj drug. (work) (<--) (<--) (<--) (<--) (<--) (<--) (<--)
































0

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #12 on: January 04, 2015, 10:39:53 AM »
Hvala Sale na podrsci  ()-()

Probao juce ponovo, oborio ugao motora al preko 40% gasa on opet tera gore kao da je navucen horizontalac. Pre poletanja sam se maksimalno potrudio da sve povrsine budu ravne i horizontalac i vertikalac i zakrilca, trimovi na sredinu.

Sinoc sam uradio mix Throtle->Elevator, al sad ova kisa napolju pa ne mogu da probam...

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Umx Beast 3D
« Reply #13 on: January 04, 2015, 08:27:41 PM »
Mislim da ne treba da se brineš zbog čudnog ugla motora, već da to prihvatiš kao normalno. Oduvek smo radili modele sa nagibom elise prema dole, a kod "Bista" je nagib prema gore? Nisam mnogo tražio objašnjenje po netu već sam to prihvatio kao Somenzinijevo unapređenje. Sem dva Bista imam i:

1. Visioner    http://www.horizonhobby.com/bind-n-fly/visionaire-reg%3B-bnf-with-as3x-reg%3B-technology-pkz6580
2. Splendor    http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFL10250   
3. Yak 54  http://www.e-fliterc.com/Products/Default.aspx?ProdID=EFL10550

i svi oni imaju nagib motora prema gore!? I sve ih je Somenzini podpisao.
Na početku, dok sam imao samo Visioner, probao sam da menjam ugao motoru, misleći da je to fabrička greška. Međutim nisam baš ništa postigao, pa sam vratio sve na staro. Činjenica je da se ovi modeli po malo propinju, ali  takođe istina je i da se bolje hoveruju kada je motor prema gore.  Nezadovoljan Yakovim letenjem (to mi je model koga sam kupio pre mesec dana) i kod njega sam pokušao da menjam ugao motoru prema dole, ali ni tada nisam dobio bolje performanse u letu. Dobio sam ih korekcijom težišta van fabričkih specifikacija, ali je to druga tema.

Kao i Bist i ovi modeli imaju AS3X žiroskope koji su me kao početnika prilično namučili pa sam ih vremenom sve zamenio običnim prijemnicima. Mane AS3X se u Bistu najmanje manifestuju u smislu podrhtavanja, naročito kod kormila dubine i kormila pravca. E-Flite kaže da je to normalna pojava i da korisnik na ovo ne obraćamo pažnju. Međutim, kod mog Yaka koji postiže 110 km/h kormila se tako jako tresu da je postojala realna opasnost da ovo podrhtavanje preraste u čupanje nekog od njih. Podrhtavanje može da se smanji tako što se smanji pojačanje žiroskopa. Ova procedura postoji na E-Flite sajtu pa ako ti na Bistu to smeta prođi kroz ovu proceduru. Vodi računa da ako pojačanje previše smanjiš AS3X više nema svrhu. A, možda će to više da ti odgovara.

 



     

a i primetio sam da Beast može lepo da se okači o elisu

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Umx Beast 3D
« Reply #14 on: January 04, 2015, 10:59:26 PM »
Ok, necu vise da se zezam sa ovim uglom motora, probacu preko mixa gas-horizontalac to da "izvucem". Ja sam ga zamisljao da i pri malom i srednjem i punom gasu leti pravo k'o strela bez korigovanja kormila dubine. A zamisli tek kad u inverznom letu oce da pojuri prema zemlji, a mali je zajeban i zivahan....

Primetio sam i ja ovo podrhtavanje servoa, pogotovu kad gas prelazi 40-50%, al najvise se oseca na zakrilcima a horizontalac i vertikalac stoje prilicno mirno , verovatno se vibracije od motora prenose na AS3X, zato sam i skinuo odmah onaj stiroporski spiner jer nije bio lepo uradjen i zalepljen, vibracije su se u velikoj meri smanjile ali ne i potpuno nestale.

Cekam totalno mirno i suvo vreme da ga probam , pa javljam kakvi su rezultati.....