Author Topic: FLY BABY , "old skul"  (Read 5800 times)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
FLY BABY , "old skul"
« on: December 18, 2014, 06:43:41 PM »
raspitivao sam se o planovima, koja velicina i tezina modela bi bila dobra za OS MAx motor LA-25 i od gosn Save ne samo da sam dobio planove nego i skoro ceo model :D
Kostur je gotov, trup i krila s tim da jos treba da napravim pola horizontalca i vertikalac, kapotaz, trap i jos neke sitnije stvari.

raspon 1380  (jos malo pa 1389 :)
duzina 940 ,
predvidjena tezina 1800gr
 predvidjen motor 3-5ccm

ovo imam
 
« Last Edit: December 18, 2014, 06:50:28 PM by sloba_b »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: FLY BABY , "old skul"
« Reply #1 on: December 18, 2014, 06:48:50 PM »
ovo bi trebalo da imam kad zavrsim projekat http://www.gibbsguides.com/photos/FlyBaby12.jpg


e sada temu najvise pokrecem jer nisam siguran  servoe koje klase da koristim za ovu velicinu i tip modela i kako se napaja risiver, dal da uzmem NiCad bateriju od 6v ili da uzmem lipo i neki UBEC, i koje amperaze sobzirom da ce ici malo jaci servoi od onih 9gr
koliko ampera tj mA vuku ti neki servoi?

dal oni jeftini servoi sa hobi kinga mogu da zavrse posao (bezbedno) ?

Na poslednjem topiku koji sam pokrenuo niko nije hteo da komentarise a mnogi su citali , ljudi slobodno stavite neki koristan komentar. Malo modelara poznajem al mislim da nije potrebno da vas zovem na slavu da bi razmenjivali ideje na forumu :)

pozdrav    (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FLY BABY , "old skul"
« Reply #2 on: December 18, 2014, 09:03:39 PM »
Quote
dal oni jeftini servoi sa hobi kinga mogu da zavrse posao (bezbedno) ?
Za ovaj model ne treba neki posebno jak i skup servo. Skoro svaki između 30 - 45g odgovara. Ne treba digitalni, ali bolja mehanika, kao ležajevi i metalni zupčanici, je uvek sigurnost zbog vibracija i eventualnih udara.
Recimo ovaj, kao lagan, jak sa full metalnim zupčanicima, a još i sa novijom brzom digitalnom  elektronikom baš paše za ovaj malo manji model.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19958__Corona_DS329MG_Digital_Metal_Gear_Servo_3_8kg_32g_0_11s.html
Mnogo je bolji kvalitet od običnih sa plastičnim zupčanicima i analognom elektronikom a koji su samo malo jeftiniji. Imao sam ih u rukama.

Za napajanje servoa sada ima veliki izbor, pa to možeš i kasnije da odlučiš. Ja predlažem 4 ćelije AA NiMh sa prekidač kablom i nema UBEC i ostalo.

Quote
Na poslednjem topiku koji sam pokrenuo niko nije hteo da komentarise a mnogi su citali
Ja volim konkretna pitanja, jer znam koliko ima problema oko složene tehnike, a toliko se suvišno blebeće ponekad o nepotrebnim stvarima.

Ovaj model je stvarno old scul, i baš bi pasovao oldtajmer motor od 4T , onaj koji se sada oglašava sa oldtajmer propelerom i Graupner točkovima. Snaga 4T motora od .40 cu.in. veličine, odgovara jakom 2T motoru od .25. Prednost 4T motora je da snagu daje na manjim obrtajima, što je dobro za sporije modele kao ovaj Fly Baby.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13616.0.html

 ;namig


« Last Edit: December 18, 2014, 09:25:29 PM by tibeteagle »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: FLY BABY , "old skul"
« Reply #3 on: December 19, 2014, 12:19:06 AM »
hvala na savetu kako budem napredovao sa radovima tako cu imati i konkretnija pitanja

kao npr jel se takva baterija samo prikljuci na neki slobodasn kanal na risiveru ili?
« Last Edit: December 19, 2014, 12:21:24 AM by sloba_b »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FLY BABY , "old skul"
« Reply #4 on: December 19, 2014, 12:39:50 PM »
Quote
kao npr jel se takva baterija samo prikljuci na neki slobodasn kanal na risiveru ili?
Da, bilo gde. Ovako izgleda prekidač sa potrebnim priključcima. Treći kabel je za punjenje. Ako nema slobodnog mesta na prijemniku, može da se i to reši...

Sa  AA baterijom u pakovanju od 4 komada se ovaj model može leteti komotno oko sat vremena, jer servoi ne rade toliko puno kao kod 3D modela, recimo. Digitalni servoi malo više troše, jer su oseljiviji i odmah povuku struju na najmanje opterećenje na komandama, ali to nije razlog da se ne stave takvi, što više.
Samo napred. Ima na ovom polugotovom modelo dosta posla.
 ;namig

Offline Tasa

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
Re: FLY BABY , "old skul"
« Reply #5 on: January 02, 2015, 01:00:07 PM »
Pozdrav, imao sam taj model, identičan kao ti što praviš. Ako si zainteresovan, mogu da ti pošaljem slike samo mi daj Email adresu.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: FLY BABY , "old skul"
« Reply #6 on: February 26, 2015, 01:58:44 AM »
Napravio sam elerone, po slobodnoj proceni, jer na planu nije bas naznaceno kako bi se naknadno pravili bas u milimetar pa sam ispostovao sta je nacrtano. Malo je problematcno jel prethodno iseceni i zalepljeni delovi nisu prcizni pa ima odstupanja pa sve mora da se meri i prilagodjava planu sto oduzima vreme...

Nasao sam na kingu hobija kapotaz za spacewalkera, koji izgleda da ce da pasuje, radio sam neku proporciju lenjir+monitor samo nisam siguran o kakvoj je vrsti plastike rec i dal trpi toplotu motora...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__50063__Spacewalker_GP_EP_Cowl.html

Resio sam i karburator motora, ubacicu i sliku ovih dana