Author Topic: 3D letenje.  (Read 18479 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
3D letenje.
« on: November 29, 2014, 07:12:29 PM »
DA li postoje smernice oko odabira setup- u 3d letenju?
Konkretno milim na mikseve neke, koje i koliko ako ih ima, expo......
Da li to zavisi od modela, pilota ili postoje manje više univerzalni setup-i
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 3D letenje.
« Reply #1 on: November 29, 2014, 09:52:42 PM »
Odnos masa/potisak=1/2, sto brzi i jaci servoi, odkloni komandi sto veci, od mikseva jedino rudder to aileron i rudder to elevator, obavezno expo ...
Ako okacis neku fotku aviona sa kojim letis ili jos bolje video kako cepas mozes da dobijes konkretniji savet.

Koja je najteza figura koju mozes da uradis?

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D letenje.
« Reply #2 on: November 29, 2014, 09:53:48 PM »
Ja npr nikada nisam koristio nikakve mikseve niti expo itd....
Ali ono što iz mog iskustva mogu da ti kažem je da više nego ozbiljno shvatiš ulogu kormila vertikalca (ruder).....
Bez njega nema 3D letenja a generalno imam utisak da ga ljudi inače slabo koriste (ako im modeli imaju elerone).
Posmatrao sam ljude koji pokušavaju da lete 3D ali ne koriste kormilo vertikalca i kada sam im skrenuo pažnju ko je to shvatio on je drastično napredovao a ko nije taj ni danas ne leti 3D.

Naravno to je iz nekog mog iskustva i saznanja.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #3 on: November 29, 2014, 10:59:10 PM »
Pa još nisam leteo sa pravim modelom trenutno cepam na simulatoru a kao prvi model biće za početak neka depronska varijanta ili yak 55 ili edge 540 ili katana.
Ja ruder koristim stalno i znam da držim model na ruderu i vrtim u krug dok model skoro bude repom na zemlji,
Čim krenem u hover problem mi je da zadržim model jer još valjda nisam shvatio kako da napravim odnos gasa, rudera...
U hover krećem sa ruderom otklonjenim skoz i polako dodajem gas dok ne krene da ispravlja model. Znam da je tako pogrešno ali meni je tako lakše da pređem u hover nego da ga dižem sa elevatorom i korigujem gasom. Makar mi je početak tako lakši. Inače držim model skoro vertikalno i tako letim u krug i mogu da ga kontroišem kako ja hoću ali čim krenem u 90 stepeni hover tu nastaje problem. Malo sam gledao video klipove ali nešto ne ide.
nije mi problem ni obrnut let ni ono takozvano vertikalno padanje sa spinom ni letenje po strani samo mi je hover i harier težak.  Inače probao sam da koristim expo sa 30% i 70% ali izgleda za to moje zezanje dok ne skontam je pogubnija varijanta 70% jer čim pustim malo ruder on vrača veliki otklon na kontra stranu. tj radi obrnuto od komande kada se pojačava Što mi i pravi problem kod hovera
« Last Edit: November 29, 2014, 11:03:09 PM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D letenje.
« Reply #4 on: November 29, 2014, 11:38:16 PM »
Nisam baš razumeo kako ulaziš u hover ali nema veze bitno je da znaš da je u suštini na simulatoru sve lakše nego uživo!
Ali to ne znači da ne trebaš da vežbaš već da svakako cepaš simultanku.
Ja sam se bog zna koliko trudio da letim "3D" ito je išlo nekako medjutim najveći napredak je došao neočekivano i to posle potpune pauze u letenju od jedno dva meseca..... Šta znam valjda je to nekako sazrelo u meni i taj prvi let posle pauze je bio bolji od svih zajedno do tada!
Kada sve budeš počeo da radiš instiktivno i kada budeš mogao da predvidiš svaki "korak" modela i da ga preduprediš odgovarajućom korekcijom e onda ćeš leteti 3D.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #5 on: November 30, 2014, 08:11:10 AM »
Pa ovako u hvoer ulazim  na ovaj način što okrenem model da leti pod 90 stepeni u odnosu na zemlju i letim takozvani The Knife Edge i tu znam da ga vrlo lepo kontrolišem kako god ja hoću čak i na milimetar od zemlje i da ga vrtim kako ja hoću. e sada iz tog manevra zabijem pun ruder i oduzmem gas kako bi smirio model da se sporije kreće a da nos bude što bliže 90 stepeni. Avion tada ide polako po strani i tu znam da kontrolišem sjajno model. Zatim dodam gas da ga ispravim pod 90 stepeni, otpustim ruder i tu ga zadržim nekoliko sekundi najviše i onda kreće da mi se okreće ili na kontra stranu ili pada nosom prema zemlji. Tada korigujem ruderom i malo dodam gasa ali nikako da skontam koliko treba jer uvek bude ili premalo ili previše jer sa gasom još uvek nisam baš u najboljim odnosima u tim naglim kontrama jer uvek ga dodam previše. Možda mi je palica osetljivija šta znam. E sada u tom momentu kada otpustim ruder desi se ono o čemu sam pričao da bude nagli manevar na kontra stranu jer je uključen expo koji radi upravo suprotno od zatezanje palice pa kada je expo na recimo 70% i čim malo otpustim palicu on naglo vrati na sredinu. Nadam se da si me razumeo. Ako ne pokušaću da napravim neki video pa da okačim. Inače znam ja vrlo dobro kolika je razlika u simulatoru i pravom letenju ali simulator mi služi da vežbam  reflekse i način kontrolisanja modela. ne bih baš da pljunem recimo 150 eura za model i poravnam ga sa livasdom jer sam učio 3d na njemu prvo a ne simulatoru.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D letenje.
« Reply #6 on: November 30, 2014, 11:46:47 AM »
Po meni potpuno pogrešno to radiš pa je preporuka da na vreme počneš da učiš onako kako to treba.
Ali i ne opterećuj se prepiše sa 3D letenjem ;-) savladaj generalno letenje pa onda sve dodje na svoje.
Takođe vežbaj da normalno poletiš i da onda ceo let letiš na leđima sve do pred sletanje.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 3D letenje.
« Reply #7 on: November 30, 2014, 03:25:37 PM »
Dobro je sto si krenuo od simulatora, ali tek kada stvarno poletis onda ces videti kolika je razlika, tj. koliko je teze uzivo. Ako ces da letis na struju na ovom linku http://www.modelmotors.cz/ sa desne strane imas alatku FAST AXI SETUP, pod model izberi 3d i ubaci letnu tezinu modela, pritisni find setup i dobices preporucen AXI setup. Naravno ne moras kupovati AXI ili Hacker ali minimum za iole ozbiljno 3d je SK3 serija sa YEP kontrolerom sa HK. Nadjes sto slicniji po gabaritima, tezini i kV broju i to je to. Sto se servoa tice, najskuplji koje sebi mozes da priustis!

Pocni od nekog flat modela koji mozes sam da napravis pa polako prelazi na vece. Reci cu ti samo da i vrhunski letaci naprave gresku i da mnogima nije prijatno da teraju model od 2m ili vise u extremni 3d.

poz
Veljko

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #8 on: November 30, 2014, 08:49:34 PM »
Što se tiče letenja na leđima rekoh ni to nije problem problem mi je samo hover i harier jer su dosta teški za izvedbu.
Znam dobro da simulator nije kao pravo ali kažem na njemu vežbaš reakcije koje ti ohoho pomažu pri letenju kasnije.
Ja sam na primer ranije pre jeddno 15 godina leteo modele sa nitro motorima samo mi tada nismo pravili gorivo sa nitometanom nego smo gorivo pravili od ricinusovog ulja i etra (verovatno se stariji modelari sećaju i sećaju se koliko je biklo zeznuto nabaviti etar koji se koristio u bolnicama za uspavljivanje) pošto tada nije bilo novaca ni za stanice ni za modele leteli su se treneri ili nešto brži modeli ali ručne izrade. I letenje mi stvarno nije prestvaljalo problem jer sam učio uz iskusnije modelara. E sada simulator mi je dosta pomogao da se prisetim svega i da malo uđe ponovo u prste. I one tadašnje stanice sa kristalima i ove sa kompjuterima nisu baš za poređenje ali dobro.
Sve u svemu što se tiče setup-a i modela nije ni to problem napraviće se neka 3d daska na kojoj če da se vežba ili eventualno naručiti neku 3d dasku od EPO pene koja je zdržljiva na udarce i padove jer biće ih mnogo u početku kao i kod svakog. Običan let sa kombinacijom višestrukih lupinga i rolova i ostalih stvari to se odavno zna, letenje unatraške isto tako, Šravili su se kojekakvi depronski modeli koji sjajno lete za neko manje zezanje ali za 3d naravno nisu.
Nekako mi je depron, karton pena, izoflor interesantniji od balze i spera jer znam kako boli kada praviš model 6 meseci gledaš da sve bude u pic.inu dlaku i onda ga tresneš o travu sačistiš i ajmo ponovo. Dok depronce koji služe za vikend zezanje naraviš za 3 sata maksimalno i zabole te uvo da li ćeš da ga olivadiš ili ne. Motore preferiram eelktriku jer nemam nameru da se zezam sa stalnim njakanjem i štelovanjem motora, ovako brate upališ i juriš, a osim toga imaju i brži odziv na komandu gasa. neko će ovde da navede argument zvuka i mirisa goriva i sve je to ok ali zvuk ako mi treba rešim sa sound modulom a miris ti i onako daje adrenalin samo dok ne poletiš. E sada ono što ne umem a to je da izaberem servo. Znam da tu treba da je nešto što brže i što jače i da je poželjno da bude digitalni, metal gear.... Sve je to jasno ali na osnovu čega birate veličinu i jačinu sevoa? koji je kriterijum ili prosto eksperimentišete?
I još nešto da li se težina modela na onom sajtu odnosi na težinu praznog modela ili na ukupnu težinu modela sa celim setup-om i baterijom? prepostavljam da je ovo drugo ali samo da pitam.
« Last Edit: November 30, 2014, 08:56:40 PM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D letenje.
« Reply #9 on: November 30, 2014, 08:57:50 PM »
33% Etar + 33% Petolej + 33% Ricinus .... čuveno tzv "dizel" gorivo  oo)) mešao onoliko ;-)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #10 on: November 30, 2014, 09:19:01 PM »
Da da bila s to vremena kada je gorivo imalo neki specifičan šmek.
A kada se setim samo onih modela koje si vrteo u krug sa dve sajle i gledao da postigneš što veću brzinu po krugu, pa onda dvoboj takva dva modela.....Kružno leteći modeli tako se zvali ako se dobro sećam.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 3D letenje.
« Reply #11 on: November 30, 2014, 09:55:37 PM »
I još nešto da li se težina modela na onom sajtu odnosi na težinu praznog modela ili na ukupnu težinu modela sa celim setup-om i baterijom? prepostavljam da je ovo drugo ali samo da pitam.

Da, ukupna tezina sa baterijom.

Sto se servoa tice sve zavisi koliki model pravis. Razni su ovde probali da ustede na servoima ali kada je 3d letenje u pitanju neces proci jeftino jer to jednostavno tako ne moze. Sem ako ne uzimas HXT 900 onda servo koji kosta manje od 20 Eura nece da valja. Znam da je ovo suvise uopsteno ali neka ti bude samo za ideju koliko ces da potrosis.

poz
Veljko

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #12 on: November 30, 2014, 10:15:42 PM »
Pa pto se tiče servoa planiram da uzmem neki metal gear ali all metal gear digital što brži i svestan sam da bez toga nema 3D letenja.
I u ostalom kada jednom tako nešto kupiš traje ohoho a taj XT900 koji si pomenuo izmenjaš ih taman toliko i više koliko koštaju pravi servoi. Jer na njima popucaju zupčanici kod prve blokade servoa tokom pada. i napravljeni su za to da se kupuju stano.
Nego recimo neki model raspona krila tu do 1200-1500 mm koja je preporuka za snagu servoa za 3D (koliko kiila tq da bude?)
I da li neko zna neki dobar screen capture program da snimim lepo odmah za fajl koji postzavim na youtube pošto ovaj koji ja imam snima neke abnormalno velike fajlove i trba mi kodeci da bi to uradio.
Dajte neki jednostavna koji odmah snima u format koji može da se uploaduje na youtube pa ću vam snimiti par mojih pokušaja 3D
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #13 on: November 30, 2014, 10:40:00 PM »
Evo jedan video na brzinu.
TRudiću se da letim bolje a sigurno znam pa ću vam predstaviti.
Ovo je na brzinu da vidite o čemu sam pričao
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #14 on: December 01, 2014, 06:27:59 AM »
a evo i još jednog samo je video izgleda malčice ubrzan
Joj što volem što sam PRIMITIVAN