Author Topic: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.  (Read 6336 times)

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« on: November 24, 2014, 09:46:42 PM »
imam motor os fs40 4t nasao u podrumu. oo)) medjutim dugo stoji i nije ociscen .
 kad sam otvorio imao sam sta da vidim   zaribao,lezajevi zardjali ,puno masti i jedva sam ga rastavio,
 medjutim sj.bo. sam kariku .........
 treba mi druga i lezajevi .
pa gde da ja to nadjem.

 pa me zanima kako se podmazuje radijica i ventili ... mislim dali se sipa neko ulje u deo kod radilice ili ga podmazuje nitro gorivo dok radi..

 karika je 21,5 ili 22 ako neko ima polovnu da nabudzim ili neki predlog.. 

 pozz..

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #1 on: December 17, 2014, 09:01:49 PM »
eee vidim ja nema pomoci ovde na forumu.. ili niko nece da mi da neki savet zato sto imam malo pos...
 nema veze snacicu se ja nekako..

ili ja gresim mnogo, ocigledno niko nema ovakav motor sa 4t pa nema resenje....

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #2 on: December 17, 2014, 10:29:00 PM »
lezajeve u bilo kojioj prodavnici. kariku je najbolje naruciti preko neta, mala je i ne verujem da ce postarina biti prevelika,
a veoma poucan post za slican motor je
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,146.0.html

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #3 on: December 17, 2014, 10:31:53 PM »
nisam neki veliki znalac..moj ti je savet da porucis http://www.osengines.com/parts/xr35220.html
imaju i "suport" pa mozes da im se obratis e-mailom

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #4 on: December 17, 2014, 11:25:10 PM »
Dali vredi da se troši energija na njega, zavisi od habanosti i trenutnog stanja. Verovatno je i da nema više delova za njega u prodaji.
Moj je u odličnom stanju i odlučio sam da ga prodam. Evo oglasa.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13616.0.html

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #5 on: December 18, 2014, 05:40:20 PM »
lezajeve sam narucio i zamenio ali kariku nikakoda nadjem. jedino da narucim nekako .. ili pada mi na pamet da odem na neki otpad i da rasturim kompresor od frizidera pa da vidim dali ima karika na klipu i koji je promer..

 hvala kolegama modelarima na savetu i pomoci ()-()

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #6 on: December 18, 2014, 06:20:28 PM »
jel si gledao na internetu pa ne mozes da nadjes ili u srbiji?
posto sam ja ovu nasao za manje od 5 minuta guglasnja http://www.ebay.com.au/itm/O-S-MAX-H-40-RC-O-S-FS-40-MODEL-ENGINE-PISTON-RING-Reproduction-/290847641300
ako ces da budzis potrebna ti je ta koju si pokvario, bar da bi znao dimenzije..pa otidzi u neki servis malih motora..kod mene ime jedan bas se tako zove, sigurno ih ima jos pa ponesi to i pitaj..sigurno ce ti dati neki savet i za podmazivanje i sl...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #7 on: December 18, 2014, 06:29:15 PM »
Nemoj se mučiti da rastavljaš kompresor u njemu i ako ima karika, većeg je prečnika. Svaki malo bolji strugar ti može napraviti kariku od sivog liva. Svojevremeno mi je strugar pravio karike za neki od motora i bilo je uspešno. Sigurno nije problematično napraviti, ima neka caka sa razrezivanjem cevi od koje se pravi karika pa stezanje prosečenog šlica. Nakon obrade kada se karika završi i otpusti, otvori se tačno koliko je potrebno, a prati krug cilindra kada se ugradi što je jako bitno za njeno naleganje. Sledi pažljiva montaža jer karika noće da pukne kao ledenica. Potrebno je malo razrađivati motor da karika "legne".Ako na klipu nema štift koji diktira položaj karike,postaviti je tako da sastav ne prelazi preko kanala na cilindru.
Pozdrav iz Mitrovice
ex pseudonijum: licider

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #8 on: December 18, 2014, 06:32:14 PM »
Na osnovu slika stanja delova bi se moglo više pomoći još pre.
Prsten može da se napravi na malom strugu od nekog boljeg čelika, ali nije strašno ako nije. Važnija je tačnost dimenzija.
Kritičan deo ovih OS MAX FS motora je i bregasta osovina sa kosim zupčanikom koji se dodiruje sa strmim navojem na glavnoj osovini. I tamo ima dva kuglična ležaja. Da li si to izvadio i očistio?
Nadalje, šipkica podizač, klackalica i ventili i njihovo ležište treba da su u dobrom stanju.

Pri sastavljanju ovi snimci mogu pomoći:
« Last Edit: December 18, 2014, 06:35:40 PM by tibeteagle »

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #9 on: December 20, 2014, 08:53:59 PM »
Nije problem rastaviti motor i sastaviti , naravno kad je prljav. ali kada je zaribao da nisam mogao da ga mrdnem . ona je muka velika. sve sam lezajeve nasao u beogradu neki su japanski a neki skf. na svu srecu nije zardjala radijica kod klipnjace toga sam se najvise plasio. motoric je u super stanju bio ,bio dok neki majmun nije zeznuo stvar.
ovo resenje mi zvuci izazovno. da napravim kariku i da upalim masinu.


Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: potrebna mi je pomoc oko motora os fs40 4 takta.
« Reply #10 on: January 30, 2015, 08:51:57 PM »
strugar mi je napravio kariku od nekog materijala. mislim ljudi to rade i znaju od cega se pravi i imaju materijal . ovih dana sklapam pa cu videti....