Author Topic: Sklapanje multikoptera  (Read 9589 times)

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Sklapanje multikoptera
« Reply #15 on: September 19, 2015, 09:30:58 PM »
Što se motora tiče, ja sam se vodio matematikom koju sam našao na netu: motori, sa odgovarajućim elisama moraju da ti daju određeni potisak. Zbir potisaka treba da ti pude 2,5 puta ukupna težina multikoptera. Kod mene konkretno, quad ima 1140gr, a motori sa 10x45 elisama daju potisak od 2400gr. Bilo bi dobro, da u startu pribaviše težine svih komponenti, da bi imao približnu ukupnu težinu multikoptera. Onda biraš motore koji će sve to moći da podignu, pa i da budu malo jači ako hoćeš/možeš/želiš.
Ono što ne vidim u opisu tvojih motora je koliki potisak daju sa kojim elisama da bi mogao da proračunaš da li su odgovarajući za tebe ili nisu.

Nisi mi odgovorio, hoćeš da ti dam HK KK 2.1 HC da probaš  - stoji mi i skuplja prašinu, a ti možeš da se zezaš sa njim. Ako ti bude odgovarao, pokloniću ti ga :)

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Sklapanje multikoptera
« Reply #16 on: September 19, 2015, 09:34:25 PM »
I još nešto vezano za motore - planiraj u napred da će ti jedan od četiri doći sa lošim ležajevima. Kod ovih jeftinijih varijanti to je neminovno. Naravno dogodi se da te use*e i da sva četiri budu ok, ali za te pare i ako ne budu... Ja sam zbog toga odmah naručio 5 komada i jedan je zviždao kao kosačica Gradskog zelenila :D

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Sklapanje multikoptera
« Reply #17 on: September 19, 2015, 09:56:25 PM »
Hvala na odgovorima.

Probacu da nadjem specifikacije motora pa cu da vidim.
Ako ne uzecu posebno motore a posebno ESC po potrebi.
Sigurno cu uzeti jedan ili dva motora i ESC u rezervi.
Kao i jedno 5setova propelera.
Posto ce sin i ja da ucimo i vezbamo bice tu svega.

Sto se tice KK2.1 ponesi na 13.Maj pa kad se vidimo.
Neverijuem da cu uspeti sutra da dodjem ali nadam se za sledeci vikend da cu navratiti.

Sve zavisi kako prodjem na fizikalnoj terapiji i dali cu popraviti auto.

Pozdrav svima.

PS: multikopter pocinjem da sklapam tek za jedno mesec dva kada zahladni a dotle cu sigurno prostudrati koje motore i koje propelere da stavim. Kao i pribliznu tezinu multikoptera.


Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Sklapanje multikoptera
« Reply #18 on: September 19, 2015, 10:10:05 PM »
KAko god prođeš na terapiji (a nadam se da ćeš stati na nogu), računaj da mi Dobanovci nisu daleko, pa ću ti dobaciti, a za auto... Znam jednog automehaničara iz Dobanovaca  lol

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Sklapanje multikoptera
« Reply #19 on: September 19, 2015, 10:21:08 PM »
Znam i ja.

Ja sam po struci automehanicar. Ali trenutno onesposobljen za rad.
Crkala mi elektronika bosch pumpe ali sam je skinuo i odneo kod elektronicara.(uz pomoc drugara).
Sad cekam da popravi i da montiramo.

Sto se tice dolaska u Dobanovce. Slobodno kad god zelis navrati.
Adresa: Zemunska 16
Od autoputa kada ides prema centru sela, skrenes levo na semaforu sa desne strane posle kafica i radnje prva kuca.

Samo se javi da budem kuci.
0631170412

Barem da popijemo nesto.

Pozdrav

Offline gerotmf

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
  • Heli:Quad 7:5 :)
Re: Sklapanje multikoptera
« Reply #20 on: September 19, 2015, 10:30:16 PM »
Jbga kad svaki proizvodjac koristi druge dimenzije u oznaci modela, nisam ni primetio specifikaciju.

Neki navode vanjske mere kao hk, turnigy...  dok drugi dimenzije statora ... važno da rupe pasuju. :)

Inace se slazem sa dole napisanim,ja sam isto narucio odmah 5 kom motora i esc-a. Jedan esc spalio flesujuci ga u simonk, a motori jos svi rade.