Author Topic: Novi gps prijemnici sa ublox m8  (Read 3911 times)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Novi gps prijemnici sa ublox m8
« on: November 19, 2014, 12:00:26 PM »
Neki dan sam imao prilike da se malo igram sa MK GPS V3  gps modulom...


Gps modul koristi nove ublox m8 gps prijemnike koji simultano ili ti paraleno imaju mogcnost da pored opstepoznatog Americkog  gps sistema koriste i Ruski glonass i Kineski beidou...a mislim da moze i galileo?

Neko bi se pitao cemu sve to?...A odgovor bi bio...auh! Covece u radionici sam imao 16 satelita lockovano...pa iz toga mogu da zamislim taj 3d fix multikoptera!

Znaci, gospodo...bacite svoje ublox 6 gps prijemnike i svi brzo na ublox8m :)

Korisnici APM-a, multiwii-ja , megapitareng i ostalih opensource projekata bez vecih poteskoca mogu da koriste novi ublox...a ostali koji se drze komercijalnih resenja ostaje da cekaju...samo ne znam sta :)

Na drotek.fr se moze i poruciti gps modul vec spreman za APM...cena nije nesto veca u odnosu na postojece ublox 6 i 7 module...

U svakom slucaju prijatna novost...barem za mene!?

Ima li neko neka dodatna iskustva sa novim ublox-om ...pa da ih podeli sa nama :)

 (<--)




Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #1 on: November 19, 2014, 04:11:12 PM »
Hvala na infou, ja se vec napenalih da uzmem jos jedan APM set, sad moram poganjati sa 8com  :big smile
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #2 on: November 19, 2014, 06:46:37 PM »
Cakra sad bas gledam na ubloxovom sajtu te module jer me moj neo 6 nervira :-),pise tamo da je izasao 14. Nov i da kosta samo modul 70$ , ovde komplet dodje 50$ pa mi nije to jasno inace bas pise da je namenjena za unutrasnje prostore tj da za satelite nema da brines :-)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #3 on: November 19, 2014, 07:33:10 PM »
?...nema pojma oko tih cena, samo znam da kad krene proizvodnja-cene padaju :)

Pa taj Mk gps kosta oko 100eur...resenje za mikrokopter...mada ne vidim sto to ne bi radilo i negde drugde...ali kao sto rekoh na drotek.fr
a i na mislim goodlockbuy ga vec ima za kupiti...

Nosio sam se mislju da uzmem jedan pixhawk i taj ublox m8 gps -cisto da se malo experimentise...ali ipak mi je prece da uzmem neki fpv monitor i tx -jer to nemam:)...a ja dok ne skupim pare za to ima da prodje uhuhuj...:(, osim ako negde na ustinem koji evro na brzaka :)...mada...

Zima nam je na pragu, manje ce se leteti...pa rekoh da malo prosirujem svoje vidike u toploj radionici :)...
 (<--)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #4 on: November 20, 2014, 02:18:25 PM »
Ne znam zasto, ali slabo je zaziveo taj Pixhawk, a po specifikaciji same elektronike (procesor i backup procesor ) i samog rada dosadasnjeg apm-a, ovaj treba da je super, i ja sa hteo da ga uzmem, samo ne znam ni ovi DJI wkm i naze i A2  sto imam kad cu sve zavrsiti, a sve vise i vise se gomila posla, sklapanja, letenja....

A sto se tice MK, steta jedina sto ga nisu upakovali pa da lici na nesto :D    sorry ako je malo offtopic  ()-()

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #5 on: November 20, 2014, 07:49:25 PM »
Ma nije off  ;)...bolje off nego da raspravljmo ciji je veci i bolji...mislim na kameru ili kopter...ili vec sta  ;)

Pa relativnu nepopularnost pixhawka treba pre svega taziti u sve vecem broju fc na trzistu kao i nespremnost korisnika da malo experimetisu sa fc i setapom...?
Onaj ko bas nema novaca-recimo kao kod nas :), gleda da uzme najjeftiniji fc koji moze...a to je APM 2.6, naza lite i sl.
A apm 2.6 leti sasvim ok, da ne kazem savrseno dobro za vecinu primena...
Obicna Naza v2 je vec za vecinu preskupa...a o ostalim skupljim fc da ne govorim.

To vazi i za Mikrokopter...extra fc elektronika sa milion opcija, specificna u mnogo cemu...ali ipak za vecinu amatera preskupa i mozda prekomplikovana-narocito za nekog ko je leteo samo nazu, fantoma ili nesto drugo od dji ergele.

Evo bas danas mi bio covek sa oktokoptercinom 1000mm raspon, mk2.1 elektronika, av200 gimbal...(klasika)...da malo pretresem podesavanja i napravimo koji let...i...covek se vidno razocarao mikrokopterom, jbg, pre toga je leteo samo  fantoma, a mk oktokoptercina ipak nije fantom...:) (res)
A ja se (opet) odusevih... :sljus...prva ljubav zaborava nema hihihi...eh da ima viska para castio bih sebe sa jednim MK2.5/navy/gps kompletom sa sve Bl-ctrl v2 ili v3 :)


Offline shone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
  • www.koptervideo.com
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #6 on: November 20, 2014, 08:42:39 PM »
Quote
Ma nije off  ;)...bolje off nego da raspravljmo ciji je veci i bolji...mislim na kameru ili kopter...ili vec sta  ;)
Ma moj WKM 16k hdmi je sto puta bre bolji (yay) (yay) (yay) (yay)

Poplava Dji na trzistu je totalno obrisala nemce ali kad se mk usteluje nista lepse ne klizi po nebu ja nikada nisam dobio dijagonalno penjanje lepse od mk (skoro sam pricao sa Matjazom na istu temu i evocirali uspomene) a hteo da probam Pixhawk i cekao neke testove medjutim svi zanemese, pojavi se a2 i svi samo o njemu (kako neradi) posle danas sutra i prodje godina

ublox m8 gps je totalno ludilo.....Nego ko rece Pixhawk ako nisu pretrpali os na njemu glupostima trebalo bi super da radi

@cakra cuo sam se sa tim tipom danas i tvoj predlog je super i to mu je najbolje resenje jer on mk se u zivotu nece snaci

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #7 on: November 20, 2014, 10:14:06 PM »

Pa jeste, DJI je zaista postao dominantan skoro u svim segmentima multirotor letilica...ruku na srce, ako se covek pridrzava osnovnih nacela sigurnog letenja-dji leti odlicno!

@shone
hehehe...no coment...znaci, znao sam da ce tako biti, cim mi je receno da covek leti phatoma=nema sanse da se primi na mikrokoptera!
Ma cela ta prica sa tim alture oktokopterom je totalno bezveze...:), ma ceo setup je bezveze...osnova letilice je extra,  i  sa mk elektronikom i bez nje :)...ali koristiti spectrum dx18 sa jednim satelit RX  (nene)...jeza me vata...
Pa ako je mikrokopter elektronika problem...najlogicnije je da se prepravi na nesto tipa wookong, superX- tj. tri moda leta i cao, jer  steta je da se  takva letilica ne koristi uopste...pa nek vide sta ce i kako ce...



Pored pixhawk-a ima i VRbrain kontroler, mada je u osnovi sve to slicno i "jase" na  izvornom PX4 kodu...a vidim da imaju i interesantan
brushless gimbal controler (mislim na Virtual robitix italia )...a kad vec spominjem gimbal kontrolere- ni onaj STorM32 nije za bacanje!?

U svakom slucaju ko ima vremena i novaca-eto prilike da se experimentise... ;)
 (<--)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #8 on: November 20, 2014, 10:30:36 PM »
Uspeo sam da napravim par letova pre loseg vremena sa klonom pixhawk-a ali sa arduplane softwareom tj. na avionu.

Pixhawk je definitivno buducnost jer ce 3d robotics i ostatak ekipe koji razvija software da predje na pixhawk sa APM-a jer ga smatraju naslednikom.
Jos je izvesnije da ce to da se desi posto je u igru uletela Linux fondacija sa projektom dronecode pa ce prica postati dosta ozbilnija.

Pogledajte na dnu dronecode strane igrace koji polako ulaze u pricu (Intel?).

Pre par godina sam naleteo na Pixhawk dok je jos bio projekt na univerzitetu i sanjao kako ce to sve u jednom momentu da se portuje na Linux.
Izgleda da ce da se desi mnogo pre nego sto sam mislio.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline shone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
  • www.koptervideo.com
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #9 on: November 20, 2014, 11:57:16 PM »
@cakra
ma superx ono sto si rekao i teraaajjj... mora i konverzija na BG... +po+ i eto-

Ma bila super najava 3d robotics Pixhawk i samo ih nema ni slike ni tona, valjda ce da se oporave.
Pocelo to da me nervira pompezne najave kao svi podrzavaju i nista.....To isto kao sa freefly synapse sega mega giga i prc....strpite se samo sto nije ma pali...

a kad smo vec kod BGC pojavilo se nesto novo..od skora kazu da je ok aj price nije ok al nema veze....
https://phobotic.com/

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #10 on: November 21, 2014, 09:43:53 AM »
Ah da, bas sam neki dan naleteo na taj phobotic na youtube-tu...verovatno je ok(snimak koji sam gledo je extra), al meni ne pije vodu...da dam tolike pare za kontroler i onda nakacim gimbal za gopro na njega  (photograf)...to je za vas profesionalce...

Ali ovaj STorM32 obecava...dual imu dizajn...niska cena...odlican diy projekat...
http://www.goodluckbuy.com/storm32bgc-32bit-dual-gyro-3-axis-brushless-gimbal-controller-driver-for-photography.html

Ova dronecode najava stvrano obecava  odlicnu zabavu...znaci definitivno vredi kupiti kineski pixhawk ;)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #11 on: November 21, 2014, 10:20:49 AM »
Cakra,

a koji fw ide ovde na storm32?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #12 on: November 21, 2014, 10:40:38 AM »
Ova dronecode najava stvrano obecava  odlicnu zabavu...znaci definitivno vredi kupiti kineski pixhawk ;)

Kineski ili ne svejedno ti je posto je openhardware, tj. specifikacija za pixhawk je javno dostupna tako da su klonovi najcesce kopije 1-na-1.
Jedino bi podrska bila problem.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Novi gps prijemnici sa ublox m8
« Reply #13 on: November 21, 2014, 11:20:18 AM »
@kole_nis

http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/Main_Page

open source je...i zaista je intersantan...

@ak

Da da, u pravu si...mada je bilo u jednom momentu da je 3dr robotics onemogucio flashovanje firmwera preko missionplanera u clonirane pixhawk fc....uhh kako su digli dreku svi na forumima :) i brzo se  sve svelo na to, da  prilikom updejta pixhawka, MP samo obavesti korisnika da mu je ploca original ili kopija i odradi updejt...
Naravno za updejt ili programiranje kontrolera osim MP,  postoje i alternativne metode...ali to je nije za svakoga...