Author Topic: Sevo signali  (Read 7882 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Sevo signali
« on: November 18, 2014, 04:42:23 PM »
Da li eko zna da li servo od reciever-a dobija analogni ili digitalni signal?
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Sevo signali
« Reply #1 on: November 18, 2014, 05:16:37 PM »
http://en.wikipedia.org/wiki/Servo_%28radio_control%29

Quote
A hobby digital servo is controlled by the same "standard pulse servo mode" pulses as an analog servo.[1] Some hobby digital servos can be set to another mode that allows a robot controller to read back the actual position of the servo shaft. Some hobby digital servos can optionally be set to another mode and "programmed", so it has the desired PID controller characteristics when it is later driven by a standard RC receiver

Tvoj odgovor: analogni (PWM)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sevo signali
« Reply #2 on: November 18, 2014, 06:09:59 PM »
Postoji već i jedno i drugo.

Konvencionalno je sa PWM ili PPM modulacijom i merodavan je period vremena trajanja impulsa od 1-2milisekunde, koji se ponavlja 50 puta u sekundi, a može i češće, a što je analogno proporcionalno vrednosti ugla položaja izlazne osovine servoa.
Interesantno je da ovaj signal noviji digitalni prijemnici na 2.4GHz generišu iz digitalnih signala od predajnika, a digitani servoi ih ponovo pretvaraju u digitalnu vrednost. Dakle polako zastareva ovaj vid komunikacije sa servoom i koristi se još samo zbog kompatibilnosti u RC sistemima i još postojećim analognim servioma u velikoj količini.



Od kada je mikrokontroler i softver stigao i u RC servoe, signali do njih mogu da budu i digitalni i to u vidu bajtova. Ova data serijka veza još nije rasprostranjena i korsti se samo gde treba upravljati na složen način sa mnogo više servoa, nego što to može RC predajnik da izmiksuje. Recimo Jet modeli sa puno funcija, gde se servo može i samostalno programirati tako da sam izvodi nešto na komandu od RC predajnika preko prijemnika, naravno. Recimo sporo ispuštanje točkova.
Ovo je sada u intenzivnom razvoju i svaki veliki brend ima svoj sistem.

Primer
S-BUS

Ovu digitalnu komunokaciju ne treba mešati sa digitalnim servoima, koji primaju analogni signal od prijemnika, a na digitalan način im radi unutrašnja elektronika.

Ako neko želi neki svoj sistem za komunikaciju da razvije ili da mu servo možda samostalno zapleše po već unapred zadatoj muzici u modelu, evo linka ka jednoj open suorce mogućnosti, gde se nudi hardver, softver i forum. Sve je "samo" u programiranju MCU  (fiu)

http://www.openservo.com/







« Last Edit: November 18, 2014, 06:49:55 PM by tibeteagle »

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Sevo signali
« Reply #3 on: November 19, 2014, 08:34:43 PM »
Hvala sada je mnogo jasnije
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Sevo signali
« Reply #4 on: November 20, 2014, 09:58:37 AM »
 (zid)  :jaki:  (zid)   ")     (zid)  (giveup)

@igorpl
Čini mi se da ti je tek sad jasno da ti ništa nije jasno ! lol

Samo kratko da ne mož' kraće.
Signal, koji izlazi iz prijemnika je skup istovetnih signala u tačno definisanom otsečku vremena i njegova vrednost je onolika koliko dugo traje taj skup. Dužina trajanja je analogna ili ti proporcionalna, recimo položaju palice na stanici !
Da uprostimo još više, sugnal je analogni na svima na kojima radi analogni servo, a to su svi prijemnici.

S-bus je priča za sebe i nije ništa novo. Tehnologija izrade el, komponenti napreduje sve brže i brže,a samim tim i brzina količine prenetih podataka...

#FFCC00

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Sevo signali
« Reply #5 on: November 20, 2014, 11:04:23 PM »
Ma jasno ko dn već iz drugog posta
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Sevo signali
« Reply #6 on: December 21, 2014, 08:15:24 PM »
[ Specified attachment is not available ]
ako razumes nemacki
http://robotrack.org/include.php?path=article&contentid=210
tko lijeti,
vredi

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Sevo signali
« Reply #7 on: December 22, 2014, 07:57:52 AM »
Odlična stranica.
Lepo objašnjeno.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN