Author Topic: Laze li se na netu o performansama motora?  (Read 12517 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #15 on: November 17, 2014, 06:19:30 PM »
Vaci, moraš da shvatiš da si ovde na drušvenom, a još i tehničkom forumu. Ovde je mesto za pitanja i komentare oko ove vrste složene tehnike a u čemu toliko njih luta, ne zna šta je pravilan pristup tehnici, izboru delova i ostalo. Nemaš pravo da biraš šta ti se sviđa od odgovora, a šta ne. Odgovore čitaju i drugi, pa i njh možda interesuje, barem tako verujem i ja, jer su interesantnije one teme koje su o šta kupi gotovo i leti. Neka, i to treba.

Ovaj topik si otvorio sa dugim nepotrebnim uvodom, da dobiješ odgovor na svoje nedoumice oko pokazatelja motora, koje se nigde ne navodi (g/w) i koje nikoga ne interesuje, jer nisu primarne u izboru. Kako vidiš, nisam bio prvi koji sam ti pomogao, ali sam temeljito objasnio razumljivo za svakoga, ono na što ti je već BB obratio pažnju, i to sve u nameri da ti ne bi bio dalje u nedoumici.

Sve što napišem stojim iza toga i nema smisla išta dokazivati, a što si naknadno tražio od mene, jer nisi iskreno otvoren za dialog, već više za svoj monolog o svojim viđenjem tehnike, koje tako omalovažavaš stalno na forumu.

Niko nije znatiželjan na tvoje bezosnovano i ne kulturno pljuvanje na mene, koje objašnjavaš naširoko, samo zato što dobijaš "alergiju" od mojih kratkih komentara. Sram te bilo. Ako nećeš komentar i tačan odgovor, zašto si otvorio topik?

Poslušaj Braneka i poštuj svoje sagovornike. Potrudi se da "obučeš kravatu" ako ideš u društvo. I ovo je jedno od njih.

Offline shone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
  • www.koptervideo.com
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #16 on: November 17, 2014, 06:45:05 PM »
Quote
Zato kod multirotora uvek treba imati veliku rezervu snage, koju mozda neces koristiti, ali ces dobiti na efikasnosti. Naravno tu ulazi u pricu jos mnogo stvari, snazniji motori su tezi, zahtevaju tezi ram, pa ces staviti i jacu bateriju, pa kad krenes tako nema kraja... Ali generalno, predimenzionisani motor je dobro dosao kod multirotora. To naravno nije zakon, vec samo moje misljenje  :mhm :)

 Moj covek  ()-() ja to isto ponavljam  i uvek isto pitanje sta ce ti ti veliki motori

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #17 on: November 17, 2014, 07:47:58 PM »
Laslo, ti mene stalno pogresno tumacis, izvrces moje reci, i predstavljas me kao nekog ko ne zna nista, a to je vrlo grubo i bezobrazno sa tvoje strane. Svako ko ne misli kao ti, ili ne daj boze zna manje od tebe, ti ga "kulturno i sa kravatom spustis" na nivo na koji ti mislis da treba. To sto si kulturan ne menja cinjenicu da si nekog spustio ili ga omalovazio, a jos kada to uradis zbog svoje greske, onda je to strashno.

U startu si predpostavio da ja ne znam sta je specificna snaga, i da je mesam sa efikasnoscu, samo zato sto nisi dobro procitao sta sam napisao, vec si preleteo pogledom. Da si pazljivo citao video bi da je podatak dat kao odnos potiska (mehanicke snage na izlazu) i elektricne snage na ulazu, dakle g/w. I to je sasvim validan pokazatelj efikasnosti, i koristi se na jako puno mesta, kao sto se i vidi.

I opet predpostavljas da efikasnost kao podatak nikog ne interesuje. Sta sad, ti znas bolje od svih sta im se mota po glavi? Posebno kada se radi o multirotorima gde ljudi teze da sto duze ostanu u vazduhu... Neverovatan si, koliko samo sebi dozvoljavas, govoris u ime svih! Efikasnost interesuje GOMILU ljudi u to sam siguran, a ako nekoga slucajno ne interesuje, lako ce preskociti takve teme.

Dok sam se ja trudio da budem kulturan i da gutam tvoje pljuvanje po meni u temi o jedrilici, ti se nisi smirivao. Onda sam video da ne vredi pricati lepo, pa sam kravatu bacio i resio da uzmem u ruke verbalnu motku, pa udri dok ne shvatis da ne mozes tako. Nije me ni malo sramota, jer nemam cega da se stidim, ja tako reagujem na neotesane ljude, koji pokusavaju da ponize nekog, ali da se ponasaju kao kulturni ljudi sa kravatom. A kod tebe postujem tvoje znanje, ali te vise ne postujem kao coveka a meni je to drugo mnogo bitnije. Ako nisi covek, tvoje znanje mi nije potrebno. Zato ti i kazem, preskaci i mene i moje topike, bice najbolje tako. Ovo je vec drugi topik koji si mi zagadio nepotrebnim komentarima, i samo izvlacis najgore iz mene. Molim te po deseti put, preskaci i mene i moje topike. Imas toliko mesta da komentarises i citas.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #18 on: November 17, 2014, 11:39:19 PM »
Čini mi se da ste malo "zastranili" u diskusiji i doveli mnoge u nedoumicu, pa i sami sebe !  mmmm
Siđimo na zemljicu, među ljude i manimo komentare internetskih majstora i filozofa.
Evo, ovako, najjednostavnije moguće definisanje efikasnosti elektromotora: Efikasnost je odnos uložene električne energije tj snage i dobijene mehaničke i izražava se u procentima !
Što je manje uložena snaga a veća dobijena, to je efikasnost veća i obrnuto.
Pošto se ovi motori kontrolišu PWM pa i fazno pomereni, to prosta matematika može samo da da orijentacione vrednosti, što je sasvim dovoljno za modelarske potrebe...
Prave vrednosti je moguće dobiti samo konkretnim merenjem, konkretnog motora a maksimalnu efikasnost dobiti samo konkretnim odabirom elise.
Svojevremeno, pre par godina, sam pokrenuo topik na sličnu temu s tim što bi merili konkretne motore sa različitm elisama itd i tako dobijene rezultate, slagali u neku tabelu, ali ljubitelji raznih kalkulatora su  2a
Da ne davim dalje, manje-više, nijedna specifikacija se ne poklapa sa konkretnim merenjima, svi lažu.
Ogromne razlike u ceni se dešavaju, više zbog toga ko i gde proizvodi, a manje zbog neke drastilne razlike u kvalitetu.
Uostalom, naručite kod kineza 1.000 nečega i on će vam na tome "otrukovati" šta hoćete, a ako pogreši u nijansi farbe, oštampaće svoj naziv i tako će brendirana gospoda da kažu da su ih kinezi kopirali, nema veze što su oni to kupili od njih!
Recimo "G" serija motora, pa "Sentilion" ESC-ovi, pa...

****
Ono drugo o struji i naponu i šta još beše?..
Motor sa HK
Ista elisa, isti motor, isti ESC, ista stanica tj sve isto, samo baterija različita
baterija, recimo 12,2V, pri struji od 20A - postignuti statički potisak je 1,5kg
baterija, recimo 15,4V, pri struji od 15A je postignut statički potisak blizu 1,5kg
"gas do daske"
prva 11.8V, struja 29A, potisak 1,9kg
druga 14,9V, struja 42A, potisak 2,45kg

Isti motor, samo druge boje i "firmiran"
"Gađano" je 20A pri čemu je potisak bio 1,390kg
"Gađan" potisak pri čemu je struja bila skoro 17A
"gas do daske"
11,2V - 33A  i   2,050kg   (+150gr)
14,3V - 43A   i   2,350kg   (-100gr) ----- ovde je struja prekoračena za 1A

Zaboravih dva jako bitna podatka. Oba su za 3-4S i Iconst 42A. Za prvi Imax 55A 3sec a za drugi 60A 5sec???

Kada je stavljena ista elisa, ali drugog proizvođača, sve vrednosti su se promenile!
.....

#FFCC00

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #19 on: November 18, 2014, 12:12:02 AM »
Znaci mislis da su svi kineski "brendovi" isti djavo, bilo da su poznatiji ili manje poznati, i da se na osnovu podataka sa neta moze u najbolju ruku predpostaviti nesto u +-20% (verovatnije u minus...) ?

I meni nekako lici na to. Ako kupujem kineski, onda jeftiniji kineski. A ako hocu bolje, onda samo sa zapada. Verovatno ima i kineskih dobrih, al dok se razdvoji zito od kukolja.... niko nema para za bacanje. A i posto mi sve izgleda da su merenja radjena (ako su radjena uopste) direktno na bateriji nepoznatih karakteristika, sa nepoznatim ESCom i cesto nepoznatim propelerom, tim su podaci koje mozemo videti na netu jos vise nepouzdani. Pa kad se na te podatke doda malo trgovacke umesnosti, pa se oni jos vise nafiluju...


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #20 on: November 18, 2014, 07:24:22 AM »
Moje iskustvo sa motorima za avione je da su Hacker i AXI prica za sebe po svemu. Nesto sto je njima najblize je SK3 serija sa HK ali samo do precnika od 50mm i do 1-1.2kW, preko toga opet samo prva 2 navedena brenda. Motor nije samo efikasnost vec i dugotrajnost lezajeva kao i kvalitet osovine.

Ogromnu ulogu igra i ESC i nemojte misliti da su svi isti. Opet Hacker i Jeti (da ne pominjem neke jos egzoticnije brendove) su prica za sebe a YEP serija sa HK je fenomenalna za ulozen novac.

Elisa je mnogo bitnija nego sto ogromna vecina misli i tu gledajte uvek da kupite najbolje, ja trenutno teram samo Fiala i Xoar elise.

poz
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #21 on: November 18, 2014, 09:52:21 AM »
@Vaci
Ne bih tako generalizovao stvari. i ladno pljucno po kineskom brendu.
Merenja, koja sam naveo, ne odnose se (zvanično) na dva kineska proizvođača. Prvi je i zvanično Kineski, a drugi je "firmiran" tj zvanično proizvod poznate "nekineske" firme (neću da kažem koje, jer će pojedinci o'ma da skoče ko muve na ..)
Kod prodavca, prvog motora, piše, otprilike ovako - "...moguće je odstupanje i razlika u boji motora u odnosu na onu na slici..." Što bi moglo i ovako da se prevede; sve što nije otišlo za "firmu" naručioca u toj boji, ide pod nazivom proizvođača ili obrnuto !?
Inače, oba motora smo "rasturili" i detaljno uporedili. Neću da kažem, bilo je razlike u korist "firmiranog" ali toliko male da se slobodno može zanemariti, ali ne i razlika u ceni - skoro 3 puta !
E, sad se postavlja pitanje; da li je neko nekog "kopirau" ili je neko za nekog "praveo"ooo,o,o ? (:beer:)
Naravno, iz ekonomskih razloga, količina merenih motora, baterija, ESC-ova i elisa, nije neka impozantna cifra, jer su se svela na ono što imamo i do čega smo mogli da dođemo.
Da smo imali nekog pokrovitelja, k'o oni sa YUTUBE-ta  oo)) verovatno bi i rezultati bili YUTUBE-tanski !  :_D

@magic
Zamisli šta je ovaj  (___) napisau u postu  #18, ovog topika:
.....
Prave vrednosti je moguće dobiti samo konkretnim merenjem, konkretnog motora a maksimalnu efikasnost dobiti samo konkretnim odabirom elise.
.......
:big smile
Obojica smo izostavili i jednu vrlo bitnu činjenicu, a to je iskustvo pri odabiru komponenti...


"Nije zlato sve što sija" tako ni izbor najskupljih i "najfirmiranijih" ne znači i da je pravi sklop, a pošto su malo skupi za eksperimentisanje, zadovoljićemo se onim što smo tog trenutka nabavili ili ćemo se zadovoljiti time, jer tamo neki kalkulatori, tabele, preporuke i šta ti ja već znam, tako kažu!
Da me ne shvatite pogrešno, ali ne verujem da je neko raspoložen da u "cugu" da jedno €200 za par elisa i video koja najviše odgovara.
Bez uvrede ikoga, velika većina ni nema pojma da je pravilno odabrana elisa najbitnija stvar za celokupno ponašanje, bilo koje leteće mašine, osim rakete ! Mislim na pogonske osobine !
Problem izbora prave elise i nije toliki, može se, relativno lako rešiti, međutim, izbor pravog ESC-a je igranka bez prestanka.
Poznatiji, ne svi i za sve, proizvođači motora, daju i preporuku za konkretni ESC, dok ostali samo navedu za koju struju bi trebalo da bude, a u specifikaciji motora nedaju bitne parametre već one "trgovačke"... Da ne kažem "vataju na snagu"  oo))
Dok, opet, proizvođači ESC-ova ne mogu da zadovolje sve moguće razlike u motorima i svode podešavanja na par "univerzalnih" parametara...
#FFCC00

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #22 on: November 18, 2014, 11:05:45 AM »
Miso2002 upravo je poenta u tome da, ako imas direktnog iskustva, bas kazes konkretne brendove sa kojima si radio, i kakve si rezultate dobio. Tako da slobodno navedi brendove, jer su takve informacije jako skupe da (treba kupiti, probati, pa videti dal si se zaj... il nisi). Bas je to ono sto se treba napisati ovde, pa da vidimo ko laze manje a kovise oko performansi svojih motora, i dali je cena opravdana.

Kao sto je i Veljko rekao (i ja malo ranije, a i ti sada) ogromnu ulogu igra i ESC i propeler. Zato merenjem "na bateriji" dobijamo sliku celog setupa, a ne motora (pa zato podaci na netu o motoru ispadaju vrlo malo korisni, i u stvari predstavljaju izgleda konkretan setup a ne motor). Posto tesko da neko moze od nas da meri parametre direktno na trofaznom motoru, upravo je poenta da kad vec imas takve podatke (dakle sa konkretnim ESC i propelerom) da ih prikacis ko medalje na imena brendova. Taj propeler, taj motor, taj esc... Ne znam dali se na taj nacin moze izvuci i generalno neko pravilo, na primer da se konkretan brend ESCa dobro slaze sa odredjenim proizvodjacem motora... ili se moze govoriti samo o konkretnom modelu motora?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #23 on: November 18, 2014, 02:50:08 PM »
Mislim, a i smatram, da bi bilo kakva "prozivka" bila neumesna, jer količina ispitanih motora je nedovoljna za bilo kakav konačan sud. Kako kažu "Jedna lasta ne čini proleće!", tako ni sud o nekom tipu motora, ma čiji on bio, može dovesti do zablude o kvalitetu ili već.
Mogu samo da iznesem neki generalni zaključak, a to je da razlika u ceni nije adekvatna i razlici kvaliteta.
Ako za svoj set-up ispoštujete date parametre za normalnu eksploataciju, pa ga mazite i pazite, tokom eksploatacije, nema razloga da vam ne "uzvrati".
#FFCC00

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #24 on: November 18, 2014, 03:34:11 PM »
E sad, ti svojim vise stitis interese tih proizvodjaca nego modelara. Tesko da ce se ljudi odreci renomiranog brenda zbog tvog testa. A sa druge strane, ako je brend renomiran, onda odredjena serija motora mora da bude identicna u svakom pogledu, tesko da ces naci jedan ekstra i jedan los a isti su. Ako i nadjes tako nesto, to opet govori mnogo i tom brendu. Tako da smatram da treba izaci sa takvim podacima, i ne znam zasto oklevas... cudno mi to. Al ok, da te ne masiram vise, kako hoces.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #25 on: November 18, 2014, 07:43:47 PM »
Vacim ja sam ti odgovorio vrlo konkretno, a to sam vec jedno 20 puta do sada napisao na forumu da su SK3 i YEP su najbolje ulozeni novac do snage od 1.2kW. To mogu da kazem jer sam taj kombo poredio sa Hacker-hacker kombom i razlike su zanemarljive.

poz
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #26 on: November 18, 2014, 09:23:23 PM »
Vacim ja sam ti odgovorio vrlo konkretno, a to sam vec jedno 20 puta do sada napisao na forumu da su SK3 i YEP su najbolje ulozeni novac do snage od 1.2kW. To mogu da kazem jer sam taj kombo poredio sa Hacker-hacker kombom i razlike su zanemarljive.

poz

Nije kritika bila upucena tebi vec Misi2002. Znam da si hvalio i ranije SK3. Hvala ti na podeljenom iskustvu  ()-()

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #27 on: February 10, 2015, 01:25:57 AM »
Upravo mi je stigla Extreme Flight EXTRA 300, veličine 1,5m i sada sam u potrazi za odgovarajućim motorom. EF preporučuje svoj Torque 4016/500 za koga daje krajnje oskudnu specifikaciju, pa mi to izaziva sumnju. Učinilo mi se da je Scorpion 4020 bolji za ovu primenu. Međutim, u jednom razgovoru Veljko me je savetovao da ne uzimam ovaj motor jer je on imao loša iskustva sa ovim brendom. Imajući u vidu da je Veljko vrlo savestan i modelar sa dugim iskustvom morao sam da ga poslušam i okrenuo sam se preporučenom Hakeru i Axiju.

Na žalost, odgovarajući Haker A50-14S V3 je slab 1250W (15sec), 58A, a težak je čak 345gr. 
Axi je nešto lakši težak 320gr. i ima snagu (izračunato, nije specificirano?) 1.150W. Oba na 6S i imaju nešto ispod 500 obrtaja/V. Ovo znači, 20 grama manje i 100W manje za Axija. Cena motora skoro ista.

S druge strane, Torque 4016/500 ima 292 gr. i max. struju od 80A (20 sec) i izračunatu snagu od 1776W. Bolji od predhodnika. Odlično, velika snaga i mala težina, a to mi i treba. Ali, da li je to tačno? Pa, verovatno da bi bilo teško poreći napisano. Znaju proizvođači kako treba nešto istaći, a kako nešto prećutati. Konačno, ko će da se zeza i da o svom trošku pravi odgovarajuću aparaturu i potroši silno vreme kad mu na kraju proizvođač može da kaže da nije koristio ispravnu mernu metodu, a koju nigde nije ni opisao. Itd..! Metoda poređenja bi bila najprihvatljivija, ali treba kupiti nekoliko motora po 150 - 250 eura, pa ćemo to odložiti za neka bolja vremena.

Na kraju da skrenem pažnju na novu generaciju motora od kompanija Scorpion SII-4020-420KV i HYPERION ZS-4020-12. Tu je i MOTROLFLY DM-4315. Ako neko od nas uskoro treba da nabavlja dobar motor ova tri tipa treba da uđu u uži izbor za razmatranje. Ovi motori imaju ispod 300gr. i raspolažu sa 1800W u idealnom ali verovatno i u mogućem slučaju. Jedan od njih ću kupiti narednih dana, pa ako nekog interesuju detalji ja sam mu na raspolaganju za odgovore (ako ih budem znao). Ali, ako neko ima neki bolji predlog za izbor motora, ja bih mu bio vrlo zahvalan da čujem tu preporuku.   



Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #28 on: February 10, 2015, 11:18:55 AM »
Ne znam na osnovu cega si odobrao bas taj Hacker ili Axi koji ti ne odg. NIko ti nije precizirao i rekao moras taj ili taj Hacker ili Axi i ni jedan drugi. Hyperion i Scorpion nisu za ovakvu pticu ma sta pisalo u specifikacijama. Pored performansi motor za akro avione mora da bude i izdrzljiv. I to treba da ti bude glavna osobina kod odabira motora za ovaj model. Kilovate i potisak ces lako postici promenom elise, napona, velicine motora... Znam da Axi koriste gotovo svi ozbiljni letaci i to ne slucajno. Ubaci u njihov kalkulator pribliznu tezinu i dobices vise opcija za setup. 50g gore-dole za pogon na modelu ovih dimenzija ne igra veliku ulogu. Vazno je da ti setup bude izdrzljiv, rasterecen i pouzdan. Moj glas ide za Axi. Ne znam zasto se dvoumis uopste ako novac nije problem?
Vise paznje usmeri na odabir servoa :jaki: Oni su bitniji od motora :mhm (<--)
« Last Edit: February 10, 2015, 11:30:32 AM by grebic »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Laze li se na netu o performansama motora?
« Reply #29 on: February 10, 2015, 05:20:12 PM »
Ne znam na osnovu cega si odobrao bas taj Hacker ili Axi koji ti ne odg. NIko ti nije precizirao i rekao moras taj ili taj Hacker ili Axi i ni jedan drugi. Hyperion i Scorpion nisu za ovakvu pticu ma sta pisalo u specifikacijama. Pored performansi motor za akro avione mora da bude i izdrzljiv. I to treba da ti bude glavna osobina kod odabira motora za ovaj model. Kilovate i potisak ces lako postici promenom elise, napona, velicine motora... Znam da Axi koriste gotovo svi ozbiljni letaci i to ne slucajno. Ubaci u njihov kalkulator pribliznu tezinu i dobices vise opcija za setup. 50g gore-dole za pogon na modelu ovih dimenzija ne igra veliku ulogu. Vazno je da ti setup bude izdrzljiv, rasterecen i pouzdan. Moj glas ide za Axi. Ne znam zasto se dvoumis uopste ako novac nije problem?
Vise paznje usmeri na odabir servoa :jaki: Oni su bitniji od motora :mhm (<--)

Svaka ti je ka' u Njegosa  :)aplauz, ko' da sam ja napisao odogovor  :big smile. Ja sam sve to Slobi vec ispricao ali on voli da malo eksperimentise. Dobro nije ni to lose, mozda se Scorpion popravio mada cisto sumnjam, barem cemo znati kakva je sada situacija.

poz
« Last Edit: February 10, 2015, 05:22:08 PM by magic »
Veljko