Author Topic: Šarke  (Read 5857 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Šarke
« on: November 10, 2014, 10:00:05 PM »
Negde sam našao da može film od rengena da posluži u pravljenju šarki.
e saa mene zanima sa koji lepkom lepiti šarku za drvo, depron, stirodur i slične materijale.
DA li je ovo dobro i koliko je efikasno.
Da li postoji još neka tehnika pravljenja šarki od nečega što može da se nađe i po kući....
Ili gde kod nas može da se nađe materijal za izradu šarki i po kojoj ceni?
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Šarke
« Reply #1 on: November 10, 2014, 10:27:39 PM »
100 gr brasna, kafena kasicica soli, 3 zumanceta i 2 supene zejtinnnn…. Dobro umutiti, zapeci na 200 stepeni….

Šala…Šala…

Pa ljudi bozji, ako već pravite avione od izolacije, necete valjda i sarke da pravite 10 komada kosta manje od 1 Eur, ili tu negde, jos malo pa ce u SRB da se prave i Radio sistemi, baterije, motori i… turbine  4e
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šarke
« Reply #2 on: November 11, 2014, 12:02:53 AM »
Quote
Da li postoji još neka tehnika pravljenja šarki od nečega što može da se nađe i po kući....
Ima nešto bolje od rentgenskog filma, a to je papir. Isto ga ima u kući dosta. Papir je neverovatno jak materijal, s obzirom na vlaknastu strukturu. Danas se već i kuće grade od njega, mada po kineskim i japanskim tradicijama je to već davno materijal u gradnji.
Evo kako sam ja to radio na mnogo modela.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,254.msg2382.html#msg2382

Quote
Pa ljudi bozji, ako već pravite avione od izolacije, necete valjda i sarke da pravite 10 komada kosta manje od 1 Eur

 1.- Eur u niskobudžetnom modelarstvu je velika suma.  Puno puta se u skarabudži kategoriji takmiče ko će jeftinije da uradi model. Nije zbog sume, već zbog fore. Mladima to pomaže u upoznavanju materijala i postupcima sa njima u modelarstvu, a neće ni da strada džeparac toliko koliko na kupovini elektronike, koja se mora kupiti.  Kreativnost sa papirom se već uči u zabavištu, a u istočnom delu sveta od nas je izrasla prava umetnost od papira. Origami.


Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Šarke
« Reply #3 on: November 11, 2014, 12:17:48 AM »
Ne radi se o tome koliko šta košta.
tih 1 euro se uz poštarinu vrlo lako pretvori u 5.
Radi se upravo o tome što je tibeteagle rekao a to je naučiti nešto i istorije i naučiti koristiti i inprovizovati u datom trenutku.
Šta recimo da meni koji nisam iz Beograda ili Male Ivanče zatreba na terenu šarka? DA čekam 2 dana da stigne? ili da korisitm alternativu?
Danas sve što te zanima ima na internetu. A u kući imamo katkad više modelarskog materijala nego na hobbykingu ili horrizonhobby-u a da to nismo ni svesni. Ja volim više jednostavna i funkcionalna rešenja od onih komplikovanih. U ostalom te šrke treba da koštaju 10 komada 10 dinara a pošto smo mi zemlja kakva jesmo puno je i to!
Osim toga ja pravim model od jednostavnih materijala i gledam da izgleda što funkcionalnije i što jednostavnije, jer šminka je samo bitna na skupovima i dok je na zemlji a kada poleti  10 metara dalje vidi se samo silueta,
Isto je i sa automobilima. Lepo izgledaju spolja, lepo iznutra a kada sedneš da voziš bole te kako izgleda i spolja a i iznutra važno je kako poteže i kako leži u krivinama. Kada budem želeo da imam skuplji model a to uskoro planiram jer mi jedan spitfire zapao za oko onda neću žaliti novac za skuplji model, ovako uživam u karton peni i njenim čarima.
Sve u svemu hvala na savetima
A što se tiče radio sistema nemoj misliti da je to neka velika problematika izuzev ako nije u pitanju kompjuterizovan sistem.
Obična stanica sa 5-6 kanala može vrlo jednostavno da se napravi kao i prijemnik. Stari laptopovi sa wireless sistemima imaju par stvarčica za prijemnik a predajnik i stanica mogu da se urade. SAmo naravno da je mnogo isplatljivije da se kupi gotovo, ali čar pravljenja je izostavljena. Meni je drugar elektroničar napravio ESC od 40A koji i dan danas šljaka. Čudo je to šta sve čovek može sa par tranzistora kondezatora i programoatorom za čipove....
« Last Edit: November 11, 2014, 12:22:07 AM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šarke
« Reply #4 on: November 11, 2014, 12:33:41 AM »
Quote
Isto je i sa automobilima. Lepo izgledaju spolja, lepo iznutra a kada sedneš da voziš bole te kako izgleda i spolja a i iznutra važno je kako poteže i kako leži u krivinama.
Ma važno je samo kako izgleda, jer se samo na to lepe curice.  :big smile Evo Poršea od bicikle i sjajnog papira. Naravno fora i umeće je u pitanju ,ali i malo ruganje šmekerima, odnosno glupim sinovima bogataša.   (har)



Papir je čudo.  :mhm

« Last Edit: November 11, 2014, 12:36:43 AM by tibeteagle »

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Šarke
« Reply #5 on: November 11, 2014, 01:00:11 AM »
Svetski mega car :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Šarke
« Reply #6 on: November 12, 2014, 12:12:26 AM »
 na svom prvom modelu sarkice sam pravio (po tadasnjim instrukcijama) tako sto sam proshio sintetickim koncem dve ploce od balze, jedna je bila fixni a drugi deo pokretni deo horizontalca. naravno prosiva se rucno, kroz vec probusene rupe i to npr. smerom odozgo na dole pa u "x" druga ploca opet odozgo na dole..zapravo u poprecnom preseku konac se krece u vidu polozene osmice...
i ako slupan model vec godinama stoji tako na terasi i sarka bez greske   ;)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Šarke
« Reply #7 on: November 12, 2014, 10:38:49 AM »
Mozes da koristis i "svilene" trake koje ces da lepis sa lepkom za drvo. Stavio sam pod znake navoda jer su to za mene svilene a moja zena kaze kako nemam pojma i da je to .... tamo neki materijal. U svakom slucaju je glatak, sjajan i dovoljno cvrts. To se kupuje u radnjama gde se prodaju dugmadi, konci, kopce, trakice i ostalo za sivenje i tako to. Yamo ces naci jos gomilu stvari koje se mogu koristiti u modelarstvu (cicak trake, raznorazne gume i sl). Trazi "svilene" trake. Ovu traku mozes lepiti i sa dvokomponentnim lepokm (Bizon).  Zavisi na sta lepis.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Šarke
« Reply #8 on: November 12, 2014, 11:01:46 AM »
E, kada bi sve bilo kao šarke, siti bi se modela napravili. :_D
ex pseudonijum: licider

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Šarke
« Reply #9 on: November 12, 2014, 12:08:54 PM »
E, kada bi sve bilo kao šarke, siti bi se modela napravili. :_D

Savo, pa naravno da si u pravu - cemu bi inace sluzile sarke. Koliko sam shvatio ovde se poteglo pitanje sta moze da zameni sarke.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Šarke
« Reply #10 on: November 12, 2014, 01:32:35 PM »
Mozes da koristis i "svilene" trake koje ces da lepis sa lepkom za drvo. Stavio sam pod znake navoda jer su to za mene svilene a moja zena kaze kako nemam pojma i da je to .... tamo neki materijal. U svakom slucaju je glatak, sjajan i dovoljno cvrts. To se kupuje u radnjama gde se prodaju dugmadi, konci, kopce, trakice i ostalo za sivenje i tako to. Yamo ces naci jos gomilu stvari koje se mogu koristiti u modelarstvu (cicak trake, raznorazne gume i sl). Trazi "svilene" trake. Ovu traku mozes lepiti i sa dvokomponentnim lepokm (Bizon).  Zavisi na sta lepis.

Uzimao sam i to, cini mi se da je postava za suknju :P Samo ne valja epoksi na to iz mog izkustva, mnogo ga ukruti pa se lakse cepa, nesto nisam bio zadovoljan.

Offline skleki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
  • Bolje umeti nego imati
Re: Šarke
« Reply #11 on: December 05, 2014, 02:18:15 PM »
Rendgen film je super elastican i nece brzo puci a moze da se lepi belim lepkom za drvo (koji postane providan kad se osusi), on nije agresivan ni na jedan stiropor i slicno a jako lepi. Visak lepka najbolje odstraniti odmah.