Author Topic: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi  (Read 31104 times)

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #45 on: December 08, 2014, 10:19:46 PM »
posto svakog dana vezbam letenje koliko mi baterije dozvoljavaju ( jos nisam nabavio dodatne ali planiram jos 2 da uzmem ovih dana) poceo sam sebi da postavljam neke zadatke :) tipa da sletim na odredjeno mesto. e sad koliko mogu da primetim sto je blize zemlji quad gubi stabilnost pa bas i nije tako lako da se sleti gde pozelim :( od 10 testa uspem 8 9 puta da sletim na a4 papir :) e sad me interesuje sta jos mogu sve da koristim za vezbu. koje pokrete da vezbam? :)

Offline turshija

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #46 on: December 19, 2014, 03:50:13 PM »
Citam temu od prvog posta i sve cekam da ti predlozim da uzmes hubsana ili mini cheersona, kad vidim da si vec uzeo neki mikro quad :D
Moj Hubsan je i dalje ziv posle vise od godinu dana, sati i sati letenja :)
Stradalo je 5-6 propelera i jedan motoric, ali sam se opremio sa gomilom novih propelera i par motorica u startu, pa sam ga ozivljavao u par navrata :)

Hubsan ne moze da se pair-uje sa drugim stanicama (bar ja nisam nasao tutorijal), a njegova stanica je dosta losa, npr na levoj palici je jako tesko okrenuti letelicu po Z osi, a da pri tome ne izgubis visinu ili ga ne podignes gore (tj jako je tesko pomerati palicu levo-desno, a da je ne pomeris gore-dole ni malo) ... Kada budes presao na neku kvalitetniju stanicu videces koja je razlika, ludilo :)

Ja sam poceo da sklapam F450, ali nisam zeleo da uzimam nikakav FC, vec sam da ga napravim od Arduina i ziroskopa, ali kako vreme odmice, tako imam sve manje i manje vremena za takvu igrariju pa mi delovi samo sakupljaju prasinu, ako hoces mogu ti prodati za neke sitne novce posto sada posedujem fantoma dvojku i trebam da nadjem vremena da sklopim QAV250 koji mi pristize u delovima :)

Za f450 imam ove stvari:
-ram kupljen u rcsrbija - http://www.rcsrbija.rs/dji-f450-flame-wheel-quadcopter-frame?filter_name=f450
-isti takav ram preko dx.com (verovatno kineska kopija) jos uvek neraspakovan, uzeo ga zbog rezervnih delova kad krenu padovi :D
-esc - http://www.aliexpress.com/item/20A-Brushless-Motor-Speed-Controller-For-helicopter-2PCS-LOT/865126203.html
-motori - http://www.aliexpress.com/item/4X-EMAX-CF2822-1200KV-Outrunner-Brushless-Motor-for-RC-Helicopter-Airplane-RC-Model-4-axis-UFO/867045380.html
-neke obicne plasticne propelere, iskreno zaboravio sam koji su

ako hoces, poslacu ti sve to za 60-70 evropskih novaca, pa da imas sa cime da se igras :)

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #47 on: December 20, 2014, 01:18:02 AM »
ovo sto ja imam je hubsana ili kopija ili isto on :) vise ni sam nisam siguran :) imam jedan a stize za par dana jos jedan :) i rezervnih 20 propelera 4 motora i 5 baterije :D

moj je jos uvek citav sa prvim elisama ali posto se svi igraju sa njim mislim da nece jos dugo :P

manje vise gledam svaki dan da se provozam koliko mi baterije daju :)

sto se tice kontrolera ja sam se uvezbao da ga okrecem a da se brzina ne promeni :) kad vozim da gleda ka napred mi super ide. kad ide ka suprotnoj strani onako nije lose :) ali kad ide po strani tu se malo jos uvek gubim :P


sacekacu jos malo da vidim prvo da nabavim stanicu pa sve ostalo :) badava mi svi ti delovi bez stanice :( a i moram jos da se uvezbam, nisam jos siguran dok letim :) mada manje vise letim u prostoriji 3x4 metra pa je to malo problem :P

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #48 on: December 20, 2014, 06:36:46 PM »
danas mi je otiso jedan motorcic :( primetio sam da se cudno cuje vec par dana i danas je prestao da radi :( to jest radi samo ako pritisnem osovinu ka njemu :( kao da se polomio unutra :(

sad moram da se strpim da mi stignu motorcici koje sam porucio pre 10tak dana  (___)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #49 on: December 22, 2014, 07:53:43 AM »
Obično su to motori sa četkicama.
Ako ima 2 žice onda jesu sigurno, a ako ima 3 onda je bez četkica.
Ako je sa četkicama a 100% jeste pokušaj da otvoriš motor lagano ako je izvodljivo. Moćže da se desi da se četkica ukrstila....
Ali po tome najverovatnije je da je stradao ležaj pa se motor ukrsti i neće da radi.
Probaj u svakom slučaju da ga otvoriš pa vidi šta se desilo.
Jedna od opcija je i da se na delu rotora gde idu četkice koji se sastoji od bakarnih pločica poređanih u krug sa razmacima nakupilo dosta otpada od četkica(grafita) koji pravi kratak spoj pa motor stoji. Da bi rešio ovaj problem prvo skalperom probaj da kroz svaki prorez prođeš i očistiš ga lagano i izbaciš nakupljenih grafit, a nakon toga pčitiš alkoholom i krpicom taj deo po kome idu četkice (četkice su ti oni delovi koji prave spoj tj šalju struju na rotor i ima ih dve jednaje + jedna -) Takođe jedna od mogućnosti jeste i stradavanje kondezatora koji služa za start i povećavanje snage motora. Mada mislim da nije to. U svakom slučaju na tim malim motorićima se rlo često stavljaju kondenzatori koje možeš naći u skoro svim elektronskim starim uređajima (stari kasetofon, cd-player....) a oni se uglavnom nalaze spolja nalemljeni paralelno u odnosu na + i - žice. A opcija je i da ti se od temperature odlemila neka žica sa kalemova koja je na rotoru.
MAda po svemu sudeći biće da su ležaji u pitanju jer verovatno ukrsti osovinu i neće. A i po onome što si tirekao obzirom da se počeo čuti motor velika verovatnoća je da su upravo oni. Ono što možeš da uradiš je da ga otvoriš i probaš alkoholom dobro da očistiš ležajeve.
Obzirom da su to mali motorići ležajevi su samo čaure od bronze, mesinga.... E one se takođe troše zbog toga što nemaju podmazivanje nikakvo i ne smeš ih nikako ni podmazivati jer će da bude još gore.
probaj sve opcije šta te košta dok ne dođe novi motorić. Rastaviš ga polako pa proveriš i očistiš prvo sve što sam ti rekao. Pa sastaviš pa vidiš jel hoće. Naravno pregledaj svaku žicu.... Ako su recimo žice na rotoru crne onda možeš da baciš sve slobodno. A ako nisu onda ima nade makar u tragovima a i naučićeš nešto o motorima a četkicama ako već nisi znao.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #50 on: December 22, 2014, 08:44:11 PM »
otvorio sam ga posto svakako nije radio :) ali sad nemam pojma sta dalje  mmmm

ima 2 zice i utvrdio sam da je CW motor. probao sam par stvari koje sam naso na netu ali mi nisu pomogle :( nisam do sad nikad otvarao ove motorcice pa mi nije skroz jasno kako tacno treba da izgleda sve kad je u dobrom stanju. ono sta mi je cudno sve je unutra crno kao da je pregoreo i da je imao kratak spoj :( mozda se bas to i  desilo. nesto mi se cini da mu nema spasa :)

nego ja se sve nadam da ce ovaj drugi quadcopter isti da mi stigne za par dana pa cu da nastavim za treningom a za 20tak dana mi stize brdo rezervnih delova pa cu i ovaj da osposobim :)

ako neko ima motor koji mu je visak i zeli da proda nek se javi da ne cekam ove moje :)  (res)


sto se mog motorcica tice mogu da uzmem da probam da napravim macro fotografiju pa neko ko se razume da pogleda. iskreno motorce kosta 1.5$ i da nije potrebno da se ceka da stigne ne bih se bakcao uopste :) nego kinezi spori sa isporukom :P

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #51 on: December 22, 2014, 09:21:12 PM »
Slikaj pa da vidim-
Ako je sve crno tj žice na rotoru nisu bakarne boje nego crne onda džaba ti poso!
U svakom slučaju slikaj pa da pogledam.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #52 on: December 22, 2014, 09:52:39 PM »
https://www.dropbox.com/s/45mugvnrom2hqbp/WP_20141222_21_48_09_Pro.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/uk1g1f5lxdsayff/WP_20141222_21_49_11_Pro.jpg?dl=0

nisam uspeo da izvucem motor iz kucista :( samo dotle dodje. jedino da probam na silu kljestima da izvucem :)

ako slike nisu dovoljno jasne mogu da probam da uzmem i DSLR aparat da probam da napravim bolje od ovih

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #53 on: December 22, 2014, 10:10:25 PM »
E sada to što ti je na žicama to je poklopac gde su ti četkice.
one bi trebalo da budu grafitne male kockice nalepljene na krajeve bakarnih limića i da prave spoj na rotoru dok se vrti.
Očigledno je tu nešto gadno gorelo mada rotor koliko vidim može da bude da je ispravan.
Očisti sve alkoholom dobro onako kako sam ti rekao.
Rotor ne možeš da išupaš lako jer ga u kućištu drži magnetna sila od magneta koji je nalpljna po obodu kućišta motora sa unutrašnje strane.
Sve što treba je povući kako treba.
Taj gornji deo rotora koji se crni na prvoj slici to očisti dobro do bakra.
Ako je tu gorelo i istopilo se nešto  onda baci motor.
Po svoj prilici velike su šanse da je baš tu došlo do kratkog spajanja i topljenja.
Ali kažem prvo očisti sve alkoholom dobro pa vidi.
Šta je gorelo i šta je otopljeno
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #54 on: December 28, 2014, 01:48:13 PM »
nista nisam uspeo da napravim :( izgleda da je skroz unisten onaj donji deo gde su zice :( sam rotor je ok koliko sam mogo da vidim ali ovaj donji deo je ceo izgoreo :(

nista cekam nove motore pa ponovo pocinjem da letim  oo))  (<--)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #55 on: December 28, 2014, 08:42:15 PM »
Na žalost.
Obrni okreni najvše ti se izgleda isplatilo da pazariš blade nano qx mikro quad.
Onj eodličan za zezanje, dosta izdržljiv i dlovi su dostupni i kod nas i jeftini.
A i ima zaštitu za propelere.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #56 on: December 28, 2014, 09:56:27 PM »
ma i ovaj je izdrzljiv ali kad 10 ljudi proba da se igra sa istim nastane problem :(

stizu mi zastita za propelere 15 propelera 5 baterije 2 punjaca i 4 motora za nekih 15tak 20 dana sve skupa 20$ :)

to ce nadam se da me pokrpi neko vreme :)

gledao sam blade nano qx kad sam kupovao ali je bila razlika 60 70 evra u ceni :(

meni se hubsan bas svidja kako radi. samo da nisam davao svima bilo bi jos bolje :) ali jbg kad me neko pita da proba glupo mi je bilo da kazem epa nema :) ipak me je kostao 40 evra pa nije strasno

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #57 on: January 10, 2015, 02:05:33 PM »
Pozdrav svima :) opet ja  4e

jos uvek cekam motorcice :( stigle mi elise pre nove ali ovo jos nije :(

nego kupio sam od kolege sa foruma turnigy 9x. pa cu polako deo po deo da pocnem da porucujem i da sklapam neki 250 size quad :)

manje vise sam skupio listu delova ali me interesuju par stvari:

Kakve zice su mi potrebne?
Kakvi konektori su mi potrebni?
Sta je potrebno jos od takvih sitnica kako bih sastavio quad?

Imam brdo lemilica, duvaljku i slicne stvari sto se tice alata.

taman dok mi sve stigne imam vremena da koristim trainer i da se ucim sa X4 :)


P.S. takodje ako neko ima link za dobar simulator za turnigy 9x i kablic koji mi je potreban nek mi pusti slobodno. ja upravo pocinjem potragu na netu :)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #58 on: January 10, 2015, 05:07:36 PM »
Onon što je bitno da se koriste uglavnom silikonski kablovi različitih preseka u zavisnosti od povezivanja.
REcimo ne moraš kupovati onu pločicu za napajanje jer sve mže da se zalemi zajedno  ai i preporučljivije je lemiti sve zajedno pa čak i žice od motora i esc-a da se ne bi konektori u po leta od vibracija rastavili i eto problema.
ja sam na netu našao da je lik napravio veoma jednostavno rešenje da zalemi sve + i sve - žice i to na najobičnije platne za vijke. Tako je lakše nego da lemiš žicu za žicu a i lkše ti je da napraviš raspored.
E sada treba će ti konektri koji su kompatibilni sa baterijom koju imaš i to jedan par muški ženski, poželjno bi bilo da imaš žice za napajanje različitih boja za + crvenu a za minus crnu. Takođe određeni termobužiri su poželjni za zaštitu lemova i spojeva, treba će ti kablovi makar 4 komada muški muški za povezivanje kontrolera i reciever-a od stanice ili ćeš njih dobiti uz kontroler kada ga kupiš.
Što se tiče silikonskih kablova imaš ih kod naših prodavača RC opreme a ja sam u prodavnicama elketrične opreme našao silikonske kablove koji su istih preseka, malo su krući jer su sa manje licni po kablu ali mislim da su ok. Naravno nisu tako kvalitetni kao ovi koje prodaju isključivo za RC ali mislim da rade posao i jeftinijij su. Pa sada od volja ti....
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #59 on: January 10, 2015, 10:23:58 PM »
Thx na detaljnom opisu :) tako sam nesto i planirao da radim. da izbacim power distribution board a da samo lemim zice, nego nisam bio siguran sta sa ESC i motorima posto sam bio skeptican sta ce biti ako stavim konektore :)

planirao sam da kupim pakovanje termo buzira ima na ebay-u tipa 15 razlicitih sirina po 30tak 40cm. i planirao sam da kupim one mrezice za zastitu kablova.

najvece pitanje je koja debljina kablova ide recimo od motora do ESC koja za baterije i slicno. Gledao sam na HK i tamo ima od 8 do 36AWG. pa nisam siguran da li ima neki standar koje se koriste za koje spojeve ili uzmes neki prosek pa sve stavis iste? :)


sad sam uzeo nesto da proucavam i naso sam neke tabele koliko koji presek moze da izdrzi ampera. Sad se samo dvoumim da li da stavim 14AWG za bateriju i 18AWG za ESC ili 16AWG za bateriju a 20AWG za ESC :) takodje ako stavljam neke led diode pretpostavljam da mogu da idem relativno nisko i da stavim za njih nesto tipa 24AWG?
« Last Edit: January 11, 2015, 12:00:14 AM by lazar89nis »