Author Topic: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi  (Read 31224 times)

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« on: November 09, 2014, 01:54:47 AM »
Pozdrav svima,

Moje ime je Lazar. Vec duze vreme pratim ovaj forum i pokusavam da pohvatam stvari vezane za multikoptere  4e  procitao sam manje vise sve teme do sada i stalno pratim sta ljudi pisu. Vidim da ovde ima dosta clanova koji su eksperti vezani za multikoptere i za celu pricu oko ovog hobija.

Od kad sam bio klinac zeleo sam da imam RC helikopter ili avion. Zelje mi se nisu ispunile pa sam imao samo par RC automobila koji su bili prave igracke :( sada se malo promenilo vreme i imam svoj novac pa zelim da priustim sebi nesto sto sam oduvek zeleo :) vec duze vreme gledam i proucavam multikoptere i zeleo bih da probam.

Nisam siguran da bih zeleo da probam one jeftine multikoptere od po 20 40 evra posto mi se nekako cini to to nije ista prica kao veci modeli. Da svestan sam da cu verovatno prvi da slupam i da cu morati da dokupljujem delove :)

Ovo bi mi bio cisto hoby. Nemam zelju da zaradjujem sa istim. Leteo bih za svoju dusu. Ako mi se sve zasvidja verovatno bih uzeo neki  gamble za GP3 kameru ali opet za sebe :)

prva ideja mi je bila da kupim odmah sve kompletno quad ili hexa + neku dobru stanicu + neki sistem stabilizacije tipa naza sa gps-om + 3 axis camera mount + fpv sistem. Kada sam iscitao forum i pogledao sta ste pisali drugim clanovima odlucio sam da ipak idem postepeno. Za pocetak bih mozda uzeo neki dji f550 ili Tarot hexa ram, 6 motora, 6 elise, 6 ESC, beteriju i stanicu

sto se tice fc nisam siguran sta da radim :( kad sam poceo sve ovo da proucavam apsolutn osam bio za NAZA FC ali sad vidim da ima dosta drugih mogucnosti :) vidim da se dosta pominje APM 2.6

Hteo bih da sklopim nesto sto bi bilo koliko toliko kvalitetno da nije sve kinesko :) vidim da svi pominjete da su recimo sunnysky motori super pa bih mozda tako neke bolje komponente uzimao :)

sto se tice nova koliko bih hteo da potrosim  mmmm sta ja znam... recimo da bih za ovo gore sto sam naveo dao nekih 400 500 evra max. pa kad vidim kako sve ide da ulozim u camera mount i jos neke stvari koje mi zafale :)

Bilo bi super ako bi neko mogo da mi pomogne oko sastavljanja liste delova kako bih ja polako mogo da pocnem da porucujem preko interneta i zeljno da ih iscekujem :)

Znaci svrha bi bila hoby letenje, budzet oko 400 evra (ukoliko moze da se sastavi za manje od 400 to je jos bolja varijanta), kvalitet samo da nije neko kinesko djubre :) sto vise stvari tipa gps sistem, led osvetljenje i takvih stvari bude ukljuceno to bolje, ali to nije presudno :)

Mozda sam nalupao neke gluposti gore, ako jesam izvinjavam se jos uvek povezujem konce sta zasta sluzi i sta mi je sve potrebno  ()-()
« Last Edit: November 09, 2014, 02:02:27 AM by lazar89nis »

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #1 on: November 13, 2014, 04:40:11 PM »
Pozdrav, dobrodošao
Ja sam isto nov u ovome i prva stvar je strpljenje i puno informacija i čitanja.
To sve sto si naveo tesko da ce biti za 400 e ali neka osnova moze biti :
Ja bih ti za početak preporučio ovako jer si rekao da si ograničen sa budzetom do 500E max
Ram : tarot hexa od 100-140$
Esc: afro 30a- 100-120$ (6kom)
Motori : sunnysky  200-230$ (6kom)
Daljinac : Turningy  9x -100$
Baterija : Tvoj izbor 40-80$
Kontrolor: apm 2.6 +gps 65-80$
Sve ostalo : propeleri, konektori 40$
Sigurno sam nesto zaboravio i 1000 put se ponavljam kao sto su i mene savetovali napravi prvo quad vezbaj vezbaj pa onda predji na hexu i stavljanje gimbala, kamere i ostalog




« Last Edit: November 13, 2014, 05:50:08 PM by Saka »

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #2 on: November 14, 2014, 06:45:58 PM »
hvala na odgovoru i preporuci. Jel velika razlika u letenju hex-e i quad-a? Ako je bolje resenje quad onda mi u startu treba i manje novca? 2 motora manje, 2 ESC manje, jeftiniji ram :)

inace odakle su ove cene? posto naprimer gledam Turningy  9x ima da se kupi za 46 evra i da mi naplate 20% porez kad se prevede u dolare to je 75$

sad sam jos dalje od porucivanja :) sad je pitanje quad ili hexa :)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #3 on: November 14, 2014, 09:48:39 PM »
Moj savet ti je da uzmeš 4 jeftina motora, četiri jeftina servoa  i jeftiniju elektroniku i da napraviš sam ram volja ti je od drveta ili karbona.
Karbonske cevi su ti jeftine a uz malo epoxija ima da te izađe jeftinije. (današnji elektro motori mogu da lete i fosne a ti ćeš imati 4 komada tako da na težinu nemoj da brigaš osim ako ti na pamet ne padne da seliš kuću sa quadom ili slične lakše stvarčice)
Ako imaš 500 eura kupi gotov quad i rešio si stvar (mada moj savet nikako tako nešto za početak).
imaš blade-ove na sve strane za te novce sa sve gimbalom za gopro....
A imaš i polovan jednom leteo samo na stadionu verovatno će ti ga prodati za male pare :)))
Ali po meni najbolja varijanta je: Uzmeš 4 motorića a sve esc-ovima od 12A za početak sasvim dovoljno. Mislim da su oko 12-15 eura kod nas komplet (motor i esc).
Posle kada naučiš da letiš idi na nešto ozbiljnije jer kada pljuneš lovu za sve to što si želeo i pljuneš 500 eura da vidiš kako bolik kada ga olivadiš a olivadićeš ga sigurno tu nema greške pa onda ideš redom umro jedan motor, umrlo 2 esc-a, naduvala se baterija, iskrivio osovine na motorima a svaki rezervni deo košta a ti 500 eura bacio i  :pop:.
Za stanicu nemoj da žališ jer je to ako planiraš da se baviš ovim ono što kada jednom kupiš možeš da koristiš ceo život sem ako ne budeš koristio za upravljanje kjuriostitjem na marsu i slično.
Po meni mani se tog TUNNY....9X..... eleastik plastik kung fu korporejšn stvarčice. Uzmi spektruma ili futabu sa 8 kanala i rešio si svoj problem verovatno za ceo život. I nemoj da se zavaravaš da ti je 500 eura dovoljno jer u ovom hobiju ma koliko novaca imao ima da idu iz ruke malo malo. Jer 20 eura tamo, 30 ovamo, 50 oonamo........ A kada dođe do stvari kao što su FPV onda si ga ugasio. Ovo je u srbiji kao i golf u normalnom svetu ili ti hobi za bogate. Veruj mi sve sam prošao i sve znam.
Imam jedan model koji sam kupio polovan i kojeg koristim za olivađenje jer sa njim me zabole da li sam nisko ili visokosamo cepaj a kadd rokne trake i epoksija i udri lalae ponovo. SA drugim modelima koji su skuplji malo se normalnije ponašam a u poslednje vreme najdraži su mi modeli od deprona jer koštaju kesu bombona a i kada ga olivadiš jako brzo i jeftino sklepaš drugi.
Zato ti kažem kao početnik jedino skup u šta treba da uložiš su ti stanica i reciever. ostalo gledaj što jeftinije jer sigurno razbijaš o livadu ako ne i pri prvom letu a vrlo često i pri prvom startu. Pre samog letenja uzmi simulator i cepaj dok ti se ne smuči bilo da je to heli, avion.... Bez simulatora nemoj da počinješ letenje izuzev ako nemaš nekog pored sebe ko je iskusniji jer ćeš se vrlo brzo setiti mojih reči.
Ako ne simulator onda kod kineza pa uzmeš quad za 30 eura i cepaj sa njim dok ne naučiš osnove letenja.
I čak i sa tim jeftinim stvarima uvek treba da ti je hladna glava i uvek u početku razmišljaj kao da si ti u tom modelu.
Ako ne budeš sistematičan i čovek koji poštuje procedure iako su dosadne ima da ti džepovi vrlo brzo ostanu prazni.
Skup je ovo hobi ali zarazniji i gori od heroina.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #4 on: November 14, 2014, 10:26:04 PM »
hvala na ovom detaljnom postu i svim predlozima. Sad vec pocinjem da se razmisljam da ipak prvi bude sklepan od jeftinih delova pa da kasnije ulazem :)

nista onda jel moze samo pomoc koju jacinu motora, koji ESC za njih, koju bateriju i koje elise. Sto se tice stanice videcu onda ako mogu da nabavim neku od ovih koje si mi naveo.

sto se tice rama videcu samo da li da porucim neki jeftini ram ili da sklepam neki svoj od nule :) mozda i ova druga varijanta moze da bude zanimljiva :)


Svakako hvala na pomoci :) Dodatno si mi razbistrio sliku kako da pocnem :)  (res)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #5 on: November 14, 2014, 11:16:01 PM »
hvala na odgovoru i preporuci. Jel velika razlika u letenju hex-e i quad-a? Ako je bolje resenje quad onda mi u startu treba i manje novca? 2 motora manje, 2 ESC manje, jeftiniji ram :)

inace odakle su ove cene? posto naprimer gledam Turningy  9x ima da se kupi za 46 evra i da mi naplate 20% porez kad se prevede u dolare to je 75$

sad sam jos dalje od porucivanja :) sad je pitanje quad ili hexa :)
Da je hobi skup ,skup je :-)
Pa logično ako želiš stabilnije mirnije hexa ako zelis malo akcije quad ako zelis uzivanje mini quad :-)
Ja se ne bi složio za daljinac mislim za početak da ti ne treba bolje od tx9  a duplo je jeftiniji (ovo kazem zbog budzeta)i nije 46e tj jeste ali ide i siping od 30e +pdv i ako imas srece proces bez carine ja merkam taransis ali naravno para uvek manjka :-)
Ali slazem se za simulator i jeftiniju varijantu, ali znam kako je ako vec imas pare ti bih odmah to da sklepas kako valja,ja sam za sad lomio samo elise i jedan esc ali jos sam na početku nazalost bice tu svega :-)
U svakom slucaju pravi sam  nemoj kupovati za kakav god da se odlucis, svasta ces novo nauciti garantujem.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #6 on: November 14, 2014, 11:39:41 PM »
@lazar89nis
Pozdrav, po meni, postoje razliciti pristupi ovoj temi, neko voli sam nesto da napravi, neko da kupi gotov model, nekad je manje novca potrebno ako kupis gotov model, a nekad je jeftinije ako sam napravits model.
Ako sam pravis model, onda sigurno vise naucis. Osecaj da nesto sto si sam napravio, radi, je prelep (bar meni). Kao i za veliku vecinu stvari u zivotu, novac je potreban, tako iz za ovaj hobi. Pre bilo kakve odluke, dobro se informisi i razmisli sta zelis.
Sanica je svakako jedan od naj bitnijih delova ovog hobija. Ne bih se slozio sa stavom da Turnigy 9x nije dobra stanica. Po meni je odlicna za nekog ko zeli da se okusa u ovom hobiju. Stanica je pouzdana, lepo radi, ima dosta mogucnosti, sa OpenTX- om nudi sto i visestruko skuplje stanice pruzaju, Nije skupa, a ako odlucis da je prodas, lako ces je prodati. Kasnije ces je lako zameniti za skuplju (ja je imam 3 godine, imam i Auroru9 koju koristim, Turnigy 9x drzim u rezervi).
Ako ne zelis da pravis quad, pogledaj:
http://www.rcsrbija.rs/multirotors-parts/multicopter-djiinovations-and-stabilisations-modules/dji-f450-flame-wheel-quadcopter-frame-arf
ne reklamiram nikog, ali razmisli o ovoj varijanti. Takodje savetujem da kontaktiras Vladimira, covek je skroz ok, koristice ti.
APM je definitivno mocan, mozda malo zahtevan, ali za ono sto nudi, definitivno je dobra kupovina.
Imas na netu i postove o samogradnji multija, pogledaj sta je ko koristio od setup- a i to iskoristi. Ima dosta varijanti, pronacices vec nesto.
Ja volim sam da pravim, pogledaj:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13329.0.html
 
« Last Edit: November 14, 2014, 11:45:44 PM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #7 on: November 15, 2014, 08:03:22 AM »
Ok sve može da se proda ali kao i sa automobilima u Srbiji kada kupiš nemca, vozš dve tri godine i prodaš za lepe pare (u slučaju nekih polovnjaka može da se desi da čak i zaradiš) dok kada kupiš italijana, korejca, francuza i ostale dobiješ mnogoooo manje posle prodaje.
E isto ti je sa stanicom. Kupićeš prvo tu T9x pa ćeš da dokupljuješ kokekakve module, p aćeš onda prodaš, i izgupiš pola sume novca koje si dao i na kraju uzmeš futabu ili spektruma sa 8 kanala ili 7S varijantu i miran si za ceo život.
A kada preračunaš koliko si novca dao to onda izađemnogo više nego da si u startu kupio pravu stvar.
Što se tiče stanice nemoj da žališ novac a što se tiče modela tu budi jako oprezan kao što sam i rekao.
Možeš ti uzeti i riccs stanicu sa 6 kanala koja ima osnovne funkcije i radi posao ali za 6 meseci ćeš je ćušnuti u ćošak i bacio si 50 eura.
Isto tako kada peglaš po simulatoru bolje je odmah učiti sa stanicom koju ćeš koristii i na terenu jer veruj mi skoro da je isti osećaj. Jedino na smiluatoru nema adrenalina i bole te ako olivadiš nešto jer imaš reset uvek dok u stvarnosti pre resetaez moraš da se naoružaš lepkom, trakom, vremenom pa tek onda novi let. Sve u svemu moja preporka bi bila da uzmeš 4 motora i esc-a i to neka mala od po 8-10A, kontroler najeftniji bez GPS-a ali sa automatskom stabilizaciom žiroskopom, materiju i malo špreploče ili nekih letvica. Quad možeš napraviti sa ovakvim setapom za 1-2 sata taman dok ti se baterija napuni. automatska stabilizacija za početak je jako dobra stvar tj da ti makar balansira po X,Z odnosno horizontalnim osama. To ti je varijanta za početnika jer kada povučeš prema levo on ide u tu stranu i čim pustiš komande vrlo brzo se ispravlja i staje da lebdi horizontalno. Jako dobra fora za početak i bezbedna da ne olupaš model.
Prvo što treba da vežbaš jeste poletanje i sletanje i to najnežnije sletanje što može. Da se samo ispravim što se tiče kineskih modela. Oni jesu za zezanje ali kod njih ima jedan jako veliki problem. A to je jako osetljive komande sa malim hodoivma na palicama na tim stanicama koje dolaze uz njih pa je olivađenje ili otepišenje ili olaminaćenje ili oparketivanje neminovno. dobre su varijante tih malih modela koje možeš da binduješ sa velikom stanicom a to onda ulazi u  skoro duplo uveću cifru.
Eto od mene toliko a ti vidi posle.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #8 on: November 15, 2014, 08:06:39 PM »
Prvo što treba da vežbaš jeste poletanje i sletanje i to najnežnije sletanje što može. Da se samo ispravim što se tiče kineskih modela. Oni jesu za zezanje ali kod njih ima jedan jako veliki problem. A to je jako osetljive komande sa malim hodoivma na palicama na tim stanicama koje dolaze uz njih pa je olivađenje ili otepišenje ili olaminaćenje ili oparketivanje neminovno. dobre su varijante tih malih modela koje možeš da binduješ sa velikom stanicom a to onda ulazi u  skoro duplo uveću cifru.
Eto od mene toliko a ti vidi posle.
Zar ti nisi isto kad si nedavno počeo razmisljao da uzmes TX 9 ?
Stanica ima 9 tj 8 kanala u full range je i ova v2 softvera(savrseno radi bez bagova) nema problema makar sto sam ja citao(a i kod mene radi ko sat) ,sa druge strane on ce sastavljati quad a ne avion i vjeruj mi tu mu je najmanji problem poletanje i sletanje ako imalo bude vozio na simulatoru a i ovako na livadi ,prostora koliko hoces samo polako i sve se nauci ,dal ce da pada najverovatnije da hoce ali sta je tu je .
Ja kad sam pravio kupio sam ram ,sad se malo kajem ali sta je tu je ,napravi svoj ram od alu cevi odlicno ce to da leti.
I samo napred ,svako ima neko svoje misljenje i to je sasvim normalno ali vidi gde se ti pronalazis i sledi to .
Pozdrav

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #9 on: November 17, 2014, 12:26:56 AM »
uzeo sam da gledam po netu sta ima sve da se nadje, sta drugi pisu, sta sa cime ide. Poceo sam da sklapam listu. Treba da se koriguje ali sam bar poceo :)

FRAME - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__52291__H550_V3_Glass_Fiber_Hexcopter_Frame_550mm_Integrated_PCB_Version_EU_Warehouse_.html
LEGS - http://www.aliexpress.com/item/LS4G-Free-Shipping-Black-Landing-Skid-Landing-Gear-for-DJI-Frame-Wheel-F450-F550-Multicopter/32217874435.html
***
MOTORS - 6  - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__39036__Turnigy_Multistar_2213_980Kv_14Pole_Multi_Rotor_Outrunner.html
PROPS - 3 - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__39774__10x5E_Carbon_Fiber_Propellers_CW_and_CCW_Rotation_1_pair_.html
BATTERY -  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11954__Turnigy_nano_tech_4000mah_3S_45_90C_Lipo_Pack.html
*** OR
MOTORS + PROPS - 6 - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__43884__MT2213_935KV_MultiStar_Motor_and_Propeller_Combo_10_4_5_CW_CCW.html
BATTERY - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17660__Turnigy_nano_tech_4500mah_4S_45_90C_Lipo_Pack.html
***
ESC -3 - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__27775__Turnigy_Multistar_20_Amp_Multi_rotor_Brushless_ESC_2_4S_OPTO_.html
FC - http://www.aliexpress.com/store/product/APM2-6-NEO-6M-GPS-Compass-w-Foldable-Stand-APM-Shock-Absorber-Power-Module/727847_32223607201.html
BATTERY CHARGER -  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=50481

nisam odmah video da nema sve u EU :( ali mislim da delovi mogu da se nadju i na nekim drugim mestima sem HK :) ovo mi je vise kao okvirna lista sta da sklapam :)

moguce da sam neke stvari pogresno sklopio pa ako jesam slobodno kazite   (res)

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #10 on: November 21, 2014, 01:30:03 AM »
da li neko mozda prodaje polovnu stanicu sa 8 kanala? :) malo je glupo sto ovde pitam ali nemam 50 posta za sekciju oglasi  (___)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #11 on: November 23, 2014, 04:35:31 PM »
Ne mogu da izdrzim a da ne odgovorim...iako sam vec xx puta pisao na ovakvu temu... mmmm hehe....

Odmah pocni sa 4S batt! Imaces manje struje na /motoru/esc  i duze vreme leta za barem 20-30%.

Ne znam multistar motore...pa cu ti preporuciti-opet sunnysky :) (jbg kao da sam glavni promoter sunnysky kompanije...ko da me placaju heheh )

2216 je dosta za te male letilice...za 4S batt  KV nek bude nizak 650-700-800max....
naravno elise u rasponu 10-13.

Onaj DJI f550 glindzavi ram ili njegov klon probaj da zaobidjes...i neces moci na njega  staviti vece elise od 10 inca....barem mislim da je tako...

Kao esc-probaj ZTW spider seriju, idu do 6S i jeftini su a sasvim ok...ili AFRO esc...ili HKblue pa ih flashuj, ili oni jeftini HK sa ubec 3A, pa ih opet flashuj...

U principu, gledaj da kupis najbolje komponente za kopter koje mozes....posle kad  ti se jave vibracije i sl. problemi...neces moci da ih resis ili ces da se patis sa tim stvarima-nepotrebno...

Kao stanica-pa minimum je 9X ili 9xr sa frsky modulom i RX...ali opet kao best buy ti je frsky taranis, mislim za te pare neces nista moci da kupis a da je u tom rangu...a opentx u njemu sije sve stanice redom pocevsi od jr , garupnera, spectruma pa do futabe :)...a svi kostaju barem 2x vise...

I sad opet da se ponavljam-kopterworx ili negde drugde...dji f450 komplet, oko 140 eur,glupi f450 ram sa e300 propulsion sistem motorima, esc i 9443 elisama...NULA vibracija, i extra vremena leta...a sasvim dosta za gopro, fpv ili vac sta hoces!Jeftino a efikasno :)
Prelistaj malo forum, vec je o takvim letilicama razglabano...

sastavljaj pa javljaj kako napredujes...za to sluzi forum...:)
 (<--)




Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #12 on: November 23, 2014, 06:57:53 PM »
prelistao sam i nas i jos neke strane forume :) sto vise gledam manje sam siguran sta zelim da sastavim :)

uvek nadjem nesto zanimljivo i onda se zapitam u kom pravcu da idem :)

da li neki manji ram 250 neki 330 ili 450 :)

ako nista odlucio sam da pravim quad a ne hexa za pocetak. sto se ostalih stvari jos odlucujem i pokusavam da nadjem sto vise informacija po netu kako bih mogo da odlucim sta tacno zelim.

"Onaj DJI f550 glindzavi ram ili njegov klon probaj da zaobidjes" jel ovo vazi i za 450 ramove ili samo za 550?

Hvala na odgovoru i predlozima. imacu sve ove vase odgovore kad podjem u kupovinu :)

cim pocnem nesto da sklapam ja cu da pisem ali posto se vecina stvari narucuje iz kine i slicnih zemalja verovatno ce malo da potraje dok stignu, ai trebam da se odlucim sta cu da sklapam :) ali ako nista bas sam zainteresovan da pocnem od necega i da pocnem da se vezbam :)
« Last Edit: November 23, 2014, 07:03:42 PM by lazar89nis »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #13 on: November 23, 2014, 07:20:23 PM »
Ok, pa svaki dji ram je glindzav :)... :hehe tu mislim na f450, f550  i s800...naravno sto je manja  i laksa letilica, ta "glindzavost" se smanjuje
pa je f450 najmanje "glindzav" hihihi.
Nije dzaba DJI presao na carbonske cevke u s900/1000 pa i inspire...

Znam kako ti je ali se ne daj obeshrabriti, ne znam, ali ja recimo najvise uzivam u sastavljanju i experimentisanju...i gledanju snimljenog materijala...letenje mi uvek dodje kao  nekako stresno uzivanje :hehe...narocito u zandje vreme...sad svi upiru prstom u quad i vicu -enoga dron! :sljus (....ili "a gde ti je zastava majstore...) (___)
 (<--)


Sad se setih da imam jedan f550 clon ram...kupih ga ovde na forumu...nikad ga nisam ni koristio-tvoj je za 1000 din. -da ne bude bas dzaba :)...

Offline lazar89nis

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Potrebna pomoc oko ulaska u multikopter hobi
« Reply #14 on: November 23, 2014, 07:28:53 PM »
hvala na toj ponudi za ram :) ako budem odlucio da sklapam hexa zvacu te da se dogovorimo :)

jel imas predlog za neke druge ramove? mora da budu karbonske cevi ili mogu i neki drugi ramovi?

nedam se :) manje vise sam svo slobodno vreme posvetio istrazuvanju i jedva cekam da sklopim nesto :)

ja dok dodjem do pravljenaj i gledanja snimljenog materijala malo ce da potraje :P ipak trebam prvo da pocnem od osnovnih stvari :)