RAZNO > RAKETNO MODELARSTVO

Raketni paranoja eliminator DIY

(1/4) > >>

nebeski:
Pre 2 meseca mi je palo na pamet da se malo igram sa daljinskim aktiviranjem raketa za vatromet preko RC stanice i raznim varijacijama na istu temu.

Jedna varijacija je bila montiranje rakete na multikopter i ispaljivanje na komadu sa stanice.





Druga varijacija je bila lanser za više raketa koji bi mogao da se rotira 360 stepeni, da ispaljuje više raketa i u budućnosti ima promenjivu vertikalnu elevaciju:




Za obe ove namene trebalo je izabrati odgovarajuce rakete koje bi bile pouzdane i bezbedne kao i resiti nacin njihovog aktiviranja preko RC stanice.

Ovde ću opisati realizacije "električne šibice" koje sam ja koristio.

nebeski:
Za realizacija električne šibice su potrebni:

* električni prekidač
* baterija koja pali šibicu
* neki električni grejač
Električni prekidač služi da na komandu sa stanice prespoji bateriju na grejač, koji svojom toplotom pali fitilj.

Električni prekidači

Ja sam koristio ove dve vrste prekidača:



http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__46040__Turnigy_Receiver_Controlled_Switch.html




http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12615__Multi_Remote_Receiver_operated_on_off_Switch_.html

Prvi je prosti jednokanalni ON/OFF prekidač.
Dok je drugi 7 kanalni prekidač koji ima nekoliko modova rada koji mogu da se izaberu.

Mana prvog je što će grejač da radi dokle god vam je prekidač u on položaju, ako zaboravite da ga isključite nakon što je raketa ispaljena.
Drugi ima modove koji su podesni za ispaljivanje raketa jer na komandu generše impuls ograničenog trajanja tako da se grejač sam ugasi.

Baterija za paljenje šibice

Za paljenje sam koristio bateriju 2S 460 mah, koju sam imao i koja se pokazala kao odlična za te namene.



nebeski:
Električni grejač

Prvo sam koristio DIY varijantu sa cekas žicom 0.6mm.
Nju sam kupio na metar jednoj maloj elektromehaničarskoj radnji na dorćolu malo posle Bajlonijeve pijace.

 

Komad cekas žice sam omotao oko fitilja i ostavio dva kraja dovoljne dužine da mogu da ih uvučem u ženski JXT konektor.


Prilikom testiranja sam koristio i ove namenske štipaljke :



Ova štipaljka u sebi sa unutrašnje strane ima komad tanke cekas žice koja se greje kada joj se dovede napajanje.

Nekoliko takvih štipaljki sam dobio u radnji gde sam kupovao rakete http://www.vatrometi.co.rs/ u Bulevaru Kralja Aleksandra 455.
Oni ih ne prodaju ali ih koriste za vatromete koji oni uslužno prave.



Ovde se vidi kompletan setup koji je samo potrebno povezati na prijemnik.
Obratite paznju da su spojene mase sa kabla koji ide u prijemnik sa zicom na kojoj se nalazi masa baterije, bez ovoga prekidac ne bi radio !!.

nebeski:
Na mutikopteru raketu sam smestio na sledeći način:



Kao nosač i "lanser" sam korsitio komad alu cevi od nožice za helikopter.
Drveni nosač rakete sam prethodno šmirglao da bih zaoblio ivice kako bi što manje zapinjale prilikom izletanja.

Nožicu sam omotao ALU folijom kako bih je zastitio od plamena rakete. Ova zastita je bila sasvim dovoljna.

nebeski:
Važno

Da biste sveli mogućnost neželjenih posledica na minimum i da bi ovo ostalo samo zabava, predlažem da obratite pažnju na sledeće:


* Neka kablić koji ide na grejač ima konektor na drugom kraju i vežite ga na prekidač uvek nakon što prethodno npr. nekim test svetlom ili na drugi način proverite da je električni prekidač isključen.
* Podesite OBAVEZNO failsafe na prijemniku za kanal koji koristite za ispaljivanje tako da bude u OFF polažaju kada nestane RC linka.
* Imajte pri ruci i aparat za gašenje požara.
* Ako koristite obični jednikanalni električni prekidač nemojte da zaboravite da ga isključite kada raketa poleti.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version