Author Topic: F5J & F5J -400  (Read 84163 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F5J & F5J -400
« Reply #90 on: April 18, 2015, 08:09:30 AM »
Svaka čast ljudi. Kada bi se malo više popularizovalo kod nas bilo bi još bolje.
Nema lepšeg osećaja i smirivanja živaca nego sam ti i jedrilica na livadi, priroda....
Kod DLG-a je to još bolji osećaj.
The ground is the limit (or a water)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #91 on: April 19, 2015, 03:25:20 PM »
dosta smo odmarali sledeceg vikenda imamo sledece takmicenje u budimpesti, zasad viktor , mirce i ja idemo
https://mail.google.com/mail/u/0/?pli=1#inbox/14c4fee0a7a00558?projector=1

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #92 on: April 19, 2015, 04:27:24 PM »
Da, da, naša takmičarska sezona se nastavlja narednog vikenda u Budimpešti, takmičenjem Madjarskog prvenstva.


 
Kako kaže Adam, lete se sve kategorije (F5J, F5J-400 i F3J), a naš tim učestvuje u F5J-400 kategoriji (Adam i Viktor), a ja ću leteti u velikoj F5J klasi.
Takmičenje traje dva dana (subota i nedelja).

Juče sam malo pregledao Storka, jer mi je gospodin od koga sam kupio model, rekao u Szegedinu par "caka" oko setovanja.



OK, nije to ništa specijalno, malo sam doterao hodove kontrolnih površina, malo pregledao jedrilicu, stavio expo na dubinu...



Danas sam išao na letenje, čisto da probam model i da vidim da li ima nekih promena. Iskreno, skoro da nema...

Napravih desetak startova, vreme je bilo dobro, skoro bez vetra i u prva dva starta morao sam da dva puta sa kočnicama spuštam model niže, jer je termika bila baš jaka.
Naredna tri starta totalni "abvind" i tri leta od 3 minuta. Neverovatno kolko se vreme promenilo...
Do kraja je ostalo promenljivo, malo sa, pa malo bez termike...

Kako god, dosta sam dobro sletao na cilj, koristio sam flapsove da ih samo malo spustim za bolje letenje u termici, skinuo sam expo sa komande dubine i sve u svemu, zadovoljan otišao kući...

Tokom nedelje bi trebao da stigne i Pike, no svakako neće biti spreman za "tekmu" u Pešti.

Dok ne dodje, evo link sa malo slika...
http://www.modellbau-pollack.de/index.php?page=pike-perfection

 (pijemo)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: F5J & F5J -400
« Reply #93 on: April 19, 2015, 07:03:02 PM »
 :)aplauz prelepi modeli
Nije sramota učiti !!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #94 on: April 19, 2015, 08:48:11 PM »
Hvala...

Izgleda da će za naredni vikend u Budimpešti biti dobro vreme:

http://www.weather2umbrella.com/en/weather-forecast-budapest/eta2/11/920322/1/meteogram

 (pijemo)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #95 on: April 23, 2015, 10:23:39 AM »
Takmičenje u Budimpešti je za dva dana i juče mi je Adam poslao raspis.
U F5J kategoriji ima 18 učesnika, dok u manjoj F5J-400 učestvuje 16 takmičara.
Leti se 6 turnusa kvalifikacija i dva fly off-a.
Svaki turnus za moju klasu ima 9, a za manju kategoriju 8 takmičara.

I Lorika ide u Madjarsku, tako da će nas biti četvorica iz Srbije.
Adam, Lorika i Viktor lete F5J-400, a moja malenkost će "flajati" u F5J kategoriji.

Očekivanja?
Hm, pošto nema mnogo učesnika, prva polovina tabele bi bila OK, a plasmanom u fly off bi baš bio zadovoljan.
No, videćemo za vikend kako stoje stvari...

Vremenska prognoza i dalje "obećava", iako se prognozira nešto jači vetar nego pre neki dan što je pisalo...

Adam nam je našao smeštaj, takmičenje traje dva dana, a kad mi je poslao link, imam šta da vidim, apartman u sklopu nekog manastira, samostana, crkve, čega  li već... ")
Cccccccc.....
Kad su pre dve nedelje išli u Szegedin, spavali su su studentskom domu sa omladinkama, a ja kad idem, spavanje sa časnim sestrama... :sljus :sljus :sljus

Sa druge strane, možda to i nije loše, od sexa svakako nema ništa, a možemo da u subotu uveče zapalimo sveću i pomolimo se "Boži" za bolji rezultat u fly off-u (pod uslovom da se plasiramo)...

Kako god, nova avantura je na pomolu i pravo da vam kažem, jedva ćekam da krenemo u subotu rano ujutro.

Kao što ste videli juče u oglasima na Forumu, Adam prodaje svog Explorera.
He, he, stvari se "zahuktavaju", u planu mu je da kupi novu "pticu" za novu sezonu...

Što se mene tiče, moj new model je stigao juče - Pike Perfection...
Više slika i detalja danas - sutra kad stignem da ga malo  (photograf).

Pozdrav iz Sente

 (pijemo)






« Last Edit: April 23, 2015, 10:25:32 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #96 on: April 26, 2015, 10:02:02 PM »
Evo samo da se javimo, stigli smo predveče sa takmičenja pored Budimpešte.

U par rečenica, takmičenje je bilo poprilično, hm šta je prava reč, recimo, zahtevno.
 
Prvo, teren je čudan, livada je jedna uzana a dugačka dolina, koja sa jedne strane ima brdo, a sa druge strane niz padinu se nastavlja u velike livade i oranice.

Vetar je, ne duvao, nego otkidao, naravno preko onog brda, pa je bilo poprilične turbulencije.
Pošto je start - cilj bio po dužini livade, vetar je bio apsolutno bočni - 90 stepeni na liniju starta!!!!

Mogu vam reći da smo se spram uslova dobro i prošli.
Naši svi modeli su u "komadu", za razliku od bar šest - sedam totalno slupanih velikih jedrilica. Neke "padavine" su bile greške pilota, a bilo je i raspadanja modela u vazduhu.

Iskreno, nepamtim da sam ikada leteo po takvom vetru, no, sad, znate kako je, otišli smo tamo, pa je bilo "truba" da se ne takmičimo, a sa druge strane i letenje u takvim uslovima je poprilična ludost.

Organizacija tekme je bila dobra, takmičenje je bilo u tri klase, a neki takmičari su učestvovali i u F5J i u F3J kategoriji.
Kao i mi nekada, Madjari koriste vitla za F3J klasu.

Što se tiče rezultata, u maloj kategoriji Lorika je ušao u fly off kao 4-ti od 15 tamkičara.
Danas posle dva leta u fly off-u takmičenje je završio na 5. mestu.
Adam je bio jedanaesti, a Viktor dvanaesti.

U F5J klasi, od naših učesnika samo sam ja leteo tu kategoriju. Pisao sam da bih sa plasmanom i prvu polovinu bio zadovoljan, a ulaskom u fly off - prezadovoljan.

U ovoj kategoriji je bilo 18 učesnika, posle subotnjeg dana i 5 turnusa, moja malenost je bila 11. sa dobrim izgledima da se popnem za još dva mesta. Od plasmana u fly off nije bilo ništa, jer je sedmi (prvih sedam je išlo dalje) imao mnogo bodova prednosti i nije bilo teorije da ga stignem.

Jutros je napravljen zadnji šesti start kvalifikacija, a cilj mi je bio samo da napravim dobar rezultat, ne bi li nekako ostala šansa za popravak plasmana.
Danas je takodje duvao vetar, doduše malo manje nego juče, bilo je oblačno, čak je padala slaba kiša u jednom momentu.

Kako god, nakon poletanja, plan je bio da letim u vetar, pa šta Bog da. Ako naidjem na termiku super, ako ne, bar da izvučem najviše od letenja.
Nažalost od termike nije bilo ništa, i nakon jedno 5 minuta bio sam na oko 30 - 40 metara visine. Razmišljao sam, jbg, to je to, ajd' da bar sletim na cilj.
Prilazeći prostoru za sletanje pazio sam da mi vetar ne odnese model daleko, jer se sa te visine neću moći vratiti i sleteti na tačku.
Sve u svemu, nameštajući model za sletanje, gle čuda, iz predzadnjeg zaokreta Stork ode malo gore...
Ajd' još jedan, a ono isto... Pa još jednom...

I tako zaokret po zaokret, vodio sam računa, samo da ne nagnem jedrilicu, da "ne sklizne" i ne izgubi visinu, izvukoh ja 9'14'' i sa drugim metrom na cilju završih takmičenje na 9. mestu.

Rezime, super smo se proveli, lepo putovali, lepo družili.
Takmičenje je bilo više nego interesantno, svašta smo videli, saznali i naučili...

Eto toliko za sada...
Slike i više detalja sutra kad se malo odmorimo...

 (pijemo)
 
« Last Edit: April 26, 2015, 10:52:48 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #97 on: April 27, 2015, 10:27:09 AM »
Evo i malo slika...



Kao što sam pisao, teren za letenje je interesantan, lep za oko, ali zeznut za letenje, pogotovo kad je vetar bočni, preko "brdašceta" sa desne strane...






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #98 on: April 27, 2015, 10:30:05 AM »
Na predhodnoj slici se vidi sportski aerodrom. Avioni su leteli ceo dan i u subotu i u nedelju.






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #99 on: April 27, 2015, 10:34:52 AM »
Sa druge strane, naspram brda, livada se nastavljala u par kaskada prema gradu...




Na startnoj liniji je blo devet startnih mesta...
Izmedju dve bele linije je zona za prolazak i ako neko sleti tamo kažnjava se sa 300 bodova.
U fly off-u najmanje klase, jedan momak je upravo to uradio i kad su mu oduzeli bodove, umesto drugog mesta bio je četvrti.  :sljus




Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: F5J & F5J -400
« Reply #100 on: April 27, 2015, 10:47:28 AM »
Ljudi sta da vam kazem, svaka cast na svemu  :)aplauz :)aplauz :)aplauz  (res)
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #101 on: April 27, 2015, 10:49:03 AM »
Pre takmičenja moderi su napravili po koji start...





Sprave su, kao i u Szegedinu, bile vrhunske.
Ozbiljni takmičari imaju po dva - tri modela. Ovaj put su koristili najteže, a neki su dodavali i balast u krila ili trup...





Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #102 on: April 27, 2015, 10:58:49 AM »
Hvala Banbo...

Koliko se može zaključiti iz razgovora, modelari imaj dva ista modela - laki i standard.
Laki je za mirno vreme bez vetra ili 1 - 2 m/s.
U njega ne može da se montira balast, jer konstrukcijski nema mesta i pitanje da li bi krila izdržala "nasviravanje" sa opterećenjem balasta.
Te jedrilice su teške oko 1300 - 1600 gr ( na 3800 - 4000 mm raspona!!! ) i lete samo po mirnom vremenu.

Standardne jedrilice su oko 1800 - 2000 gr i imaju mogućnost dodavanja balasta.
Čovek sa kojim sam razgovarao, Marko Laslo, ima dva Pike Perfection modela i leteo je težeg sa balastom.
Težina njegovog standard modela je 1800 gr, a sa balastom, u subotu je bila 2300 gr.
Posle kvalifikacija bio je drugi, sa minimalnim zaostatkom za vodećim.

Marko Laslo i Pike Perfection...



Na takmičenju skoro svi imaju ovakve šatore. Pokazali su se mnogo dobro, lako se sastavljaju, veliki su i ono najvažnije prave hlad...



Otvaranje...



Čovek u sredini sa crvenim gornjim delom trenerke i pecaroškim šrširom je Szeri Andraš, vlasnik hobi šopa Model Hungarija i pobednik jučerašnjeg takmičenja u F5J klasi...
Čovek leti Stork 6, leti ga godinama i to treba videti sa kojom se lakoćom i pogotovo mirnoćom takmiči.
 
Gledajući njega, ali i neke druge takmičare, ljudi lete iste modele godinama i znaju ih "u dušu". Mislim da kad se odabere model, ne bi trebalo često da se menja, jer time ne stignete da ga upoznate kako treba.
Naravno i broj letova, trening, adrenalin, sreća, sve je to "utkano", ali kod iskusnih takmičara se vidi rutina.
 
« Last Edit: April 27, 2015, 03:06:20 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #103 on: April 27, 2015, 11:04:26 AM »
Naša ekipa je imala mali peh, Lorika je uspeo u subotu da "spali" LiPo bateriju. No, našli smo lemilicu i stvar je "zbudžena"...



F5J-400 ekipa Srbije...



Ovaj gospodin je zadužen za razglas i rezultate. One narandžaste kutije koje vidite na slikama su zvučnici, ima ih jedno desetak komada i sve se lepo čuje. Priprema za start, radno vreme odbrojavanje, sve ide preko CD-a.
Čovek u gepeku svog Suzukija ima lap top, štampač i desetak minuta posle kraja turnusa već se vide rezultati...

« Last Edit: April 27, 2015, 03:06:39 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #104 on: April 27, 2015, 11:18:01 AM »
U subotu uveče smo imali smeštaj u ovoj lepoj zgradi...



Četvorokrevetna soba je bila super, posteljina, toalet, sve čisto.
Sama zgrada nije nova, šta više, ali kao što rekoh, higijena je na najvišem nivou.
Inače spavanje je koštalo 11 eura po osobi.

Posle putovanja do Pešte (ja sam ustao u 3 i 20 ujutro) i celog dana na terenu, mnoooogo prija tuširanje i čista soba.
Uveče smo otišli do samoposluge, nakupovali svega, lepo večerali, popili pivo - dva i "komirali se" do ujutro...

Kad već spomenuh pare i ovo takmičenje je imalo kotizaciju od 7000 Forinti ili 23 eura + 10 evrića za ručak (5 za subotu i 5 za nedelju), ko želi da ruča na terenu...
Klopa u Szegedinu je bila bolja nego ovde...

Smeštaj je bio u gradu koji se zove Godollo. Mesto je oko 25 km pored Budimpešte izuzetno je lepo, puno divnih starih zgrada. Koliko sam čuo tu je bila rezidencija ili letnjikovac nekog Austrougarskog vladara...

Dva brda dalje od aerodroma je Hungaroring. U nedelju se lepo čula buka trkačkih sprava, mora da je bilo neko takmičenje...

U nedelju smo ustali u pola osam i natenane otišli do aerodroma. Vreme je bilo oblačno, vetar je malo manje duvao, ali je bilo i hladnije.