Author Topic: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine  (Read 35927 times)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« on: October 25, 2014, 10:19:42 AM »
sredinom Nov. bi trebao da sleti jedan ovakav Blanik u Malu Ivancu.. normalno ARF….

Nisam znao gde da ga smestim… pa rekoh ajd ovde… Posto sam potpuni pocetnik sa jedrilicama.. imao bih million pitanja…
Plan je da ga vuce H9 Super Cub  2.7m, ali ipak sa 50cc Gas…. takoo ljudi pricaju po net-u…

Ali imam nedoumicu, ako nema motor, a ja promasim pistu ili ne sletim, onda je cabar….

Prva ideja *mozda suluda je da stavim 2 EDF 80mm* cisto da imam neki pogon, pomoc….
ali onda nadjoh na net-u ovog lika, sto mi se nekako vise dopalo, a mozda i kao ulazak u Jet….



E, sad pitanje koliki i kakv bi trebao biti taj Jet, koliko tu cega ima i treba…
Za Blanik kazu da je cca 10 kg letne tezine sa 4.2 m raspona… 2 x EDF 80 mm sa baterijama bi trebalo da bude oko 3-4 kg, pretpostavljam da je tunegde i Jet skalamerija sa svim elementma i gorivom….
Rekao bih da ovaj lik sa Jet-om leti prilicno brzo, sto mi se jako  (yay) (yay)

Jet cak nikad nisam uzivo video, cuo etc… Al bi bilo zabavno  (pijanoo)

Dajte malo na ovu temu, smislenu umesto da se svadjate  ()-()  ali ne previse dubinski i komplikovano, sto prostije, to lepsije  (res)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #1 on: October 25, 2014, 11:58:30 AM »
 mmmm  Pa gde bre Zajko da promasis svoju pistu  :big smile Neki  motor uvek dobro dodje,iako ces ti ovo hvatati pri sletanju u ruke  :big smile
Salu na stranu,ja nisam strucan sa ovakvim velikim jedrilicama,ali ovo na snimku fino izgleda  mmmm
« Last Edit: October 25, 2014, 12:01:08 PM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #2 on: October 25, 2014, 01:48:40 PM »
Po meni praktičnija varijanta je pogon sa EDF, iz prostog razloga što možeš u letu ugasiti i po potrebi upaliti motore, što je po meni svrha jedrilice. Tako možeš ostati poprolično vremena u vazduhu i uvek se dovući do piste, ako termoka zahvati tako veliku jedrilicu. Što se cene tiče, sigurno je osetno jeftinija varijanta. Ovo je moje mišljenje.
ex pseudonijum: licider

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #3 on: October 25, 2014, 05:21:34 PM »
Zašto čabar? Jedrilica je to, kada vidiš da si visoko u prilazu novi zaokret pa na sletanje nije to avion, pitanje da li će jedrilica izgubiti više od 1m visine u nekom "uskom" zaokretu, ako si brz imaš flapsove, vazdušne kočnice...

Ako već ima nešto što će je vući ne bi stavljao nikako bilo kakav motor nema sekiracije sa jedrilicom oko sletanja nije to avion.

Ja za sledeću sezonu spemam jedanu makinu za vuču jedrilica airworld yak112 2,7m sa motorom od 80cc. I planiram za sledeću sezonu samo vežbu i navikavanje na model, pa ako sve bude kako treba, možda odradim možda baš L-13 i okušam se u šlepu.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #4 on: October 26, 2014, 11:30:16 AM »
Ma Zajko :-)
Ne beri brigu za sletanje sa jedrilicom. I sam znas da je vece modele lakse leteti. Sa tolikim rasponom krila upravljivost je fantasticna. Gledao sam par snimaka sa ovim Blanikom. Uzivanje i opustencija do maximuma. Imas veliku povrsinu tamo kod tebe i sve moze da se odradi bez problema.
Ja bi trebalo da stignem za Srbiju 7-8 Novembra. Inace da ti spomenem da sam poleteo onu moju novu pticu ciji je razmah takodje 4,2 m. Jeste da ima motor ali na prvom poletanju nisam imao nikakav problem od poletanja pa sve do sletanja. Sve ti je u ruci druze moj, nisam nikada ranije licno leteo toliki model, ali sta da ti kazem kada sam u toku leta izvadio telefon i razgovarao sa nasim drugarom da mu se pohvalim sa prvim letom.
Ako hoces i ako se iskombinujemo mogu da navratim do tebe da poletimo moj model i samo da dobijes predstavu kako izgleda 4,2 m u vazduhu - kod tebe...
Ali poenta svega je da ne brines previse... Ja licno mu ne bi stavljao motor. Imaces mulu i to ti je dovoljno u usput i jednostavno

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #5 on: October 26, 2014, 03:34:15 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
 Svaka cast Zajko za odabir i piper i blandza! Nadam se samo da ce konacno aerozaprega da se odomacini i kod nas u Srbiji?!!!  ;namig

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #6 on: October 26, 2014, 04:12:47 PM »
To majstore… dogovoreno !!!
PREMDA SA OVIM JET-OM … NE ELETI… BRIJE…   (new)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #7 on: October 28, 2014, 08:54:44 AM »




Lepo... mmmm
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #8 on: November 01, 2014, 08:27:10 AM »
Evo malo detaljnije kako su namestili turbinu na ovu jedrilicu...

http://www.rcuniverse.com/forum/rc-jets-120/11542123-eflight-blanik-4-2m-turbine.html


Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #9 on: November 01, 2014, 10:56:15 AM »
Hvala Mirče… Meni deluje odlično ovaj nosač od ALU što ide izmedju trupa i krila, na obe strane.. to deluje jako….

Moj veći problem je što mislim da sam samo jednom video uživo neki jet motor… niš ne znam o njima…
jel ima nešto ovde na forumu o njima…
Pretpostavljam da pored rezervoara, koji treba da je pozamašan, motora ima i neka kontrolna elektronika i još … ???
svašta nešto… Moram malo da se edukujem… Nemam pojima koliko će ta oprema biti teška, koliki motor treba, koji potisak,
Blanik kažu da je oko 10 Kg

 ()-()
« Last Edit: November 01, 2014, 10:58:09 AM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #10 on: November 01, 2014, 04:19:56 PM »
Moje iskustvo sa Jet Cat motorima možeš pročitati ovde:

http://www.nsmodelers.rs/jet/f9f-panther/f9f-panther---oktobar-2010

Naravno, tu je opisan motor koji je namenjen Panther-u, ali manje više sve je to isto...

Ono što je generalno za jet motore je da troše puno goriva, znači mora poprilično veliki rezervoar, potom, mora da se ima UAT to je tank koji sprečava pojavu mehurića u crevima za gorivo. Ako ima vazduha u sistemu, turbina se gasi...
Kompletna oprema, ceo sistem je dosta težak, jer ima puno delova.

Paljenje turbine je jednostavno, sve se dešava "na dugme", pošto je sve programirano u elektronici turbine.
No, da je pališ i gasiš u vazduhu, to, mislim, može, ali se ne radi...

Turbina pogodne za model od 10 kg može da ima potisak pola od težine modela, znači 5 kg, pogotovo što je ovde jedrilica u pitanju.

Na turbini nema mnogo "cinculiranja" sa ručicom gasa, tj, nema mnogo da se dodaje i oduzima gas.
Sem toga, reakcija motora je sa malim zakašnjenjem, nija kao kod elisnih modela istog momenta.
To je za jedrilicu sasvim OK...

Turbina da bi se podigao model je totalno bez veze, a letenje sa turbinom, pa videli ste koliko se sve brzo dešava. blanik jeste akrobatski model, no i tu treba imatu "mere" da se ne pretera...


Šta još, recimo, nosač mora biti "momački" odradjen, dešavalo se da je turbina odletela sa jedrilice, recimo na Alijevom modelu.
Ima negde video o tome.
Pričao sam sa njim lično o tome, rekao mi je da turbinu nikada nisu našli. Model je sleteo i bez jet pogona, jer je turbina stajala u težištu...

Moje mišljenje je da je jet pogon na jedrilici interesantno, ali totalno nepotrebno i neracionalno rešenje.
Ono, ima se, može se, ali čemu...


Pre mnogo godina imao sam jedrilicu od 5,2 metra raspona - Nimbus 4.
Toliki model nije za naše terene, jedino u varijanti koju vi hoćete da radite - šlepanje sa modelom aviona.
To je ujedno i najsigurnija varijanta za podizanje modela. Podrazumeva se da i pilot aviona mora biti verziran.

Druga opcija je padina, ali ni toga nema....

Posle šlepanja, sledeća opcija za sigurno "dizanje" modela je elektro pogon i to sa propelerom na sklapanje u nosu modela.

I na kraju zaključak, ko ima i leti model Yak-a od 3,2 metra (Zajkov slučaj) jedrilica će mu biti interesantna, samo dok se ne poleti i leti jedno par puta. Potom će skupljati prašinu u hangaru, ali garant...
Bojim se da će isto biti i sa šlepanjem...

Mala Ivanča je sjajno mesto, ali ovo su sve veći i veći modeli, pa je pitanje koliko je i to racionalno....

No, sad sam mnogo skrenuo sa teme, nemojte zameriti, sve rečeno je napisano u naboljoj nameri...

Iskreno, ne  mogu da dočekam da vidim "vidoje" Blanika i aviona, kako se šlepaju...

Puno pozdrava iz Sente

Mirče







Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #11 on: November 15, 2014, 01:22:30 AM »
E, pa danas je pored ostalog sletela i jedna dugackaaa kutija 2.4m, podebela i teska… Spoljna kutija je toliko ojacana od nekog kartona koji nikad nisam video u zivotu, a dosta toga sam negde video, sa ojacanjima po svim ivicama od neke plastike L profili… Nju sam jako tesko otvorio, da nekazem rasturio…ko babuske… u njoj normalna bela kartnoska kutija, a u njoj Blanik L-13, lepo, kao i uvek uredno zapakovan i obezbedjen…

Trup kompletan 2.17m, 2 krila izcela od po 2m, mos zamislit kad je flap 1m i aileron 1m… elevetaori se klasicno sklapaju kao i Rudder, i svega par kesica sa delovima… Iznenadilo me samo sto je bajonet - karbon svega oko 1m, nesto mi deluje kratko
ide u krilo samo nekih 40 cm i kroz trup, nerazumem se previse ali na krilo od 2m, mi kratko…

stize samo par kesica sa nekim delicima, od cega je glavni tocak onako imaga sa ALU felnom, a repni je bas mali….

Manual trazi sledece 6 servoa velike snage A6030 Titanium Gear, a taman mi ostalo 6 kom viska, greskom HH poslao dupli set za Sukhoia, pa preteklo… 2 mikro A5040 Metal Gear, to mi je stiglo, u njega ce ici AR9020 (bazno trazi 7 ch), baterija 6V 3000Mah (verovatno cu staviti 2 S) i Opciono Electric Spoilers (Vec su stigli)

Veliki idu na krila 2 x aileron i 2 x flaps, 1 x Rudder, 1 x Tow release, 2 manja idu u elevatore….
To ce valjda biti sklopljeno, iako deluje jako prosto, do proleca, kad dolaze Slovenci iz Aerozaprege, verovatno za 1.maj













RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #12 on: November 15, 2014, 08:45:32 AM »
 (:sok:) u bre pa ovo je bas velika makina.Zamislio sam da mi to stoji u mojoj sobi.Cini mi se da bi stalo onako sklopljen,jedino na plafonu viseci.Puno srece sa sklapanjem,a posle nadamo se bice i puno leta.  (yay)
Nije sramota učiti !!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #13 on: November 15, 2014, 01:03:53 PM »
Mirce je donekle u pravu…  ali ja volim, valjda sa godinama.. velike avione, pa taman bile i jedrilice…  (yay)
Poceo sam da razmisljam da ipak moze da se koristi takoreci svakodnevno lako i brzo, vise se posvetiti zajebanciji u vazduhu, neko doradama, prepravkama, proverama.. itd….itd...

Jet verzija, onako odokativno, bacio sam pogled naokolo JatCAT bi izasao 2-2500 eur, a verovatno i 3000 sa raznim istnicama… tu se malo pojavljuje problem goriva, servis turbine na 30h, nije tako bas rosto ni postaviti, niti korstiti, nije za svaki dan… bas…

EDF verzija, Hacker i njima neka bratska firma, Nemci, prave EDF oko 100mm sa nosacem koji "radi" moze da uvuce izvuce EDF, dobar stos, lepo izgleda, baterija lipo 10+ celija, drugim recima "cigla", kosta koliko i JatCat, maltene sigurno oko 2000 Eur…

A onda mi pade na pamet, posto vec imam jedan BRAND NEW AXI 5330/F3A GOLD LINE Brushless motor

On trazi 20x13 prop, u ovoj varijanti bi bio folding prop 18.5x1 Carbon (ima ga Hacker sa spinerom treba da se razbusi sa 6 na 8mm osovinu)… sto ispada negde najpovoljnije, ali manje vise to, nego sto bi sa dodatkom kolica za jerilicu (sa 3 tocka, zadnji slobodan, da bi svenkovalo levo/desno, male korekcije, sa Rudderom, valjda ce da radi), pilot mogao sam da "operira", polece bez neophodne asistencije jos neke osobe, zarad velicine… Kolica pored lakseg poletanja, sluze i da podignu osovinu motora/propa na nekih 13-15 inch, od zemlje da bi podigao pticu u vazduh… jedino sto je tada neophodno da bude jako ravna podloga, asfalt ili slicno… Jedino da kolica opremimo nekim Off-Road tockovima…. ali ce da klacka…


Ima i neki Spinner RFM 38x6mm 5° cranked and displacedsta god to znacilo i imalo funkiciju !!!??



Kolica bi trebalo nekako ovako napraviti, stim sto bih ja , sto dade cika Sava ideju , da nazad bude upravljiv tocak, da kazem slobodno rotirajuci, a da ga upravlja RUDDER jedrilice, za male korekcije, premda ce Blanik da poleti verovatno na 10m i da se odvoji od kolica...





Ovaj Axi  motor trazi 10S bateriju, verovatno jedno 5Ah, recimo 2 x 5S x 5Ah, opet cigla, ali bi ga lepo dizao u nebo, i jos bi bilo tu i tamo za neke zezalice u vazduhu
Specification
No. of cells   max 32
max. 10s Li-Poly
RPM/V   259 RMP/V
Max. efficiency   90%
Max. efficiency current   25 - 60 A (>85%)
No load current / 10 V   2 A
Current capacity   75 A/60 s
Internal Resistance   32 mohm
Dimensions (diameter. x lenght)   63x64 mm
Shaft diameter   8 mm
Weight with cables   652 g

These very efficient brushless motors with neodymium magnets and a rotating case are manufactured using the latest technology from the finest quality materials. The hardened steel 8mm shaft is supported by three ball bearings, and the overall robust construction ensures a long service life. Due to it’s high torque characteristics this motor is capable of turning large propellers with a high level of efficiency, and without the need for a gearbox. These motors are suitable for large sailplanes weighing up to 10000g and sports aerobatic models up to 7000g. The lack of gearbox noise makes these motors particularly suitable for scale models[/i][/color]. AXI53xx GOLD LINE motors offer front and reverse (radial) mounting options, and two prop adapters for both mounting options are included as standard. The AXI5330/18 GOLD LINE has been used in F3A competition aerobatics with great success.

Recommended setups for AXI 5330/18 GOLD LINE

                   Weight           LiPols   Time     ESC       Propeller
Aerobatic       6500            10s         80A/30s   90A       19"x10"
3D               5500            10s         80A/30s   90A       20"x8"
3D schock     16000            10s         80A/30s   77A       18,5"x12"

Engine   22 -25 ccm/1.3-1.55 -2stroke 1.4 -4stroke 35 - 45 ccm/2.1-2.7 gasoline

Motor   Prop. w/o gearbox   Battery                 I/A   RPM         U (V)     P-OUT (W)    P- IN (W)   Efficiency (%)
5330/18   APC-E 19"x12"           10x Li-Poly 10s2p
                                                2000 Kokam        64,5   6170   30      1587              1935       82
5330/18   APC-E 20"x11"      10x Li-Poly 10s2p
                                                2000 Kokam         63   6110   29,5      1524              1858       82

I ovaj motor trazi () ESC, a ja vec imam GENS ACE Opto 90A…

Tako da nekako izadje da mi ova verzija, zbog kasnije eksploatacije i proste upotrebe, nekako najvise odgovara, a i motor/ESC vec imam, samo treba kupiti Folding prop i Spinner od Hackera…

Ali, avaj sve to treba i napraviti, a da valja… ali cika Sava se ponudio za pomoc, svejedno ne planiram pre proleca da letim, trenutno vekam nosac MVVS motora za 50cc, da sastavim i poletim "TRACTOR"  SUPER CUB, pa onda tek Blanik…

I jos jedna prednost ovakvog setup, sto se samo na brzinu skine Spinner sa Propom, i moze na "TRACTOR"… ko "Multipraktik"   ja ces ovo, ja ono…

Bice valjda i nekih korisnih saveta i komentara…

PS. A kad se ne leti, zakacis kanap i pozajmis zeni kolica za pijacu... :jaki:
« Last Edit: November 15, 2014, 01:07:54 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #14 on: November 15, 2014, 01:38:41 PM »
Radio sam svojevremeno kolica za  jet F-104.  Nikakav problem nije da se za ovu jedrilicu napravi ovaj tip kolica, naravno prilagođena veličini jedrilice. Napred je jedan točak, a ona dva su ispog krila nešto iza težišta. Prednji točak može biti i onaj tzv. "lenjivac". Stajni trap od karbona ili durala bi bio osnova, a šipka koja spaja prednji točak i glavne točkove od karbona. Ležište trupa izliveno od kompozita i obloženo sunđerom. Na prednjem točku u sunđeru nalazi se mali nos koji ulazi u trup jedrilice i sa kojeg se jedrilca lako odvoji kada postigne potrebnu brzinu. Kolica ostaju, a jedrilica posle sleće na svoj točak.
Prednji točak






Zadnji točkovi

I kompletan trap

Prednji točak dobija i nogu sa oprugom.
To je ono za čega mislim da može da odradi posao. :big smile
ex pseudonijum: licider