Author Topic: Projekat HIBRID  (Read 18907 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Projekat HIBRID
« Reply #15 on: October 26, 2014, 12:17:01 AM »
Quote
Sastojace se od jezgra od pene, "shear web" (to mu dodje mreza koja trpi silu uz duz krila) i karbonskog kanapa 24K.
Iz ovog tvog opsa niko ne može da razume o čemu se radi na tom delu, niti se vidi na tvojim slikama. Da si postavio ovi sliku


 i da si napisao samo da radiš po ovoj skici, ne bi bilo ne sporazuma. Budi precizniji u tehničkom predstavljanju.
Ta mrežica ima drugu funkciju i ne trpi uzdužna opterećenja već...
Sa moje strane veliko pardon.
Samo napred.
 ;namig
« Last Edit: October 26, 2014, 12:30:35 AM by tibeteagle »

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Projekat HIBRID
« Reply #16 on: October 26, 2014, 12:41:56 AM »
Gde je kupljen taj karbon?

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Projekat HIBRID
« Reply #17 on: October 26, 2014, 12:53:12 AM »
BG model shop, ne znam dali imaju na lageru, nije im u standardnoj ponudi. Imamo fin odnos, kada treba da poruce novu turu iz uvoza, ja razmislim sta bih probao pa porucim. Oni porucuju iz R-G, recimo ovako nesto

http://shop1.r-g.de/item/205105STS

Na popustu im jako povoljno, vidis dole 5 centi ispadne po metru. Uzimaju zaista korektnu proviziju po meni, to ces videti sa njima. :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Projekat HIBRID
« Reply #18 on: October 26, 2014, 01:05:54 AM »
Ukoliko nekog zanima, jedan od korisnih sajtova za citanje

http://www.charlesriverrc.org/articles/supra/supra.htm

Lepo su nacrtane razne stvari i objasnjene za izradu. Spar je predstavljen ovako

http://www.charlesriverrc.org/articles/supra/all%20PDFs/sparbuild.pdf

i verovatno cu to izvesti vrlo slicno ili identicno. Ima jos puno jako korisnih sajtova, kao recimo

http://www.rc-soar.com/tech/perfanal.htm

gde se mogu pokupiti razni podaci. Pa dok ovde majstorisemo, koga zanima moze se uputiti zasto je nesto bas tako.  4e

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Projekat HIBRID
« Reply #19 on: October 26, 2014, 09:52:10 PM »
Dakle ovako, uzmemo rolnu papira za pecenje (voskiranog) i razmotamo na stolu malo duze od najduzeg karbonskog kanapa. Zalepimo ga za sto da se ne bi pomerao. Krecemo da razmotavamo kanap i da secemo po isplaniranim duzinama. Za 1 krilo nam treba 2 seta kanapa, jedan gore i jedan dole, znaci za jednu jedrilicu 4 seta svih velicina. Nemojte razmotavati karbon na brzaka da ga ne bi ste uvrteli, nama treba u formi trake. Stavite rolnu na sto, pritisnite kraj kanapa da lezi kao ravna traka, i gurnite rolnu da se razmota. Mozete i iz ruke, ali budite pazljivi.





Sem najduzeg kanapa, sve ostale volim da zasecem na jednom kraju, da bih smanjio koncentraciju stresa na mestima gde pocinje novi kanap. To nije obavezno, ali ne moze da skodi. Zaseceni deo se ne stavlja u koren krila vec ide ka sredini.



Sada najduzi kanap propustimo kroz ruke i proverimo da se nije negde upleo. Dobro ga razapnemo izmedju ruku dezeci njegove krajeve, i spustimo na voskirani papir. Ovo je jako bitno, jer sto su vlakna u karbonu pravija, to cemo bolje iskoristiti neistegljivost karbona da ucini nase krilo krutim i cvrstim. Onda uzmemo sledeci kraci kanap, i ponovimo postupak stavljajuci ga tacno preko prvog kanapa, i tako redom do najmanjeg.





E sad, sve je to lepo slozeno, ali cim ga uzmete raspasce se. Sledecu foru sam provalio sam, ne znam dal ima negde na netu, mozda i ima ako trazis bas to. Al ako trazis bas to, onda znaci da si za to vec cuo tako da.... :)
Svaki karbon, ali bukvalno svaki ima u sebi malo neke vrste lepka, veziva. Kada ne bi imao raspao bi se totalno i ne bi mogao da se koristi. To najlakse mozete videti ako parce kanapa recimo zagrejete fenom za vreo vazduh (ili upaljacem???!). Karbonu nece biti nista, jer je potrebna strashno velika temperatura da bi ga unistili, ali cete sagoreti sav lepak. Sva vlakna (debljine 5-7 mikrona) ce se raspasti kao neka fina kosa. Taj lepak se rastvori potpuno u kontaktu sa epoksijem za laminiranje. Medjutim rastvara ga i alkohol, i to cemo i mi iskoristiti.

Uzmite alkohol nekih 95% i pipnite ga prstom. Imacete jednu malu kapljicu na prstu i to je sve sto vam je potrebno! Pipnite na pocetku gde su svi kanapi, utapkajte pazljivo da ih ne rasturite, opet umocite prst, pipnite kraj prvog kanapa, pa kraj drugog, treceg... i tako do kraja ponavljajte postupak. To ce prakticno zavariti sve spojeve kanapa do kraja, i sam kraj. Kasnije ce tu sporije prodreti epoksi, ali ce ipak prodreti. Uvek mozete zagrejati mesto spoja da unistite vezu ako hocete. Nemojte da natapate ceo kanap, jer ce se sav ukrutiti, a to mozda nije pozeljno za neke primene. Skapiracete sami.



Sada imate jedan set kanapa za spar, odradite isto jos 3 puta. Ko sto vidite nije mali posao praviti ljucki neki kompozitni avion, a tek smo poceli. Sve sto se preskoci ili odradi aljkavo, kad tad vas ujede za... Toliko za sada  (pijemo)

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Projekat HIBRID
« Reply #20 on: November 03, 2014, 03:18:17 PM »
Jel ovo to o cemu pricamo???

http://www.ebay.com/itm/Carbon-fiber-roving-12K-3m-5m-7-5-m-10m-15m-20m-30m-50m-/390860784070?pt=UK_Crafts_Other_Crafts_EH&var=&hash=item5b011e41c6



Da li je ovo OK cena za karbon ili postoji neka bolja varijanta. Ja se trenutno nalazim u Rumuniji, pa me postarina za ovo kosta 7,5$.

Pozdrav

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Projekat HIBRID
« Reply #21 on: November 03, 2014, 07:14:30 PM »
Da to je to, samo ja koristim 24k a to je 12k. Za cenu ne znam, uporedi sa linkom koji sam dao ranije, ostavio sam i koga kontaktirati.

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Projekat HIBRID
« Reply #22 on: January 21, 2015, 06:23:58 PM »
Izvini Vaci šta bi sa ostatkom priče. Ja sam baš voljan da počnem neki DLG pa mi je tvoj post veoma pomogao, a još više bi pomogao kada bi nastavio dalje i objasnio slikovito kako dalje se radi sa staklom, epoksijem... Znam da je ta priča već prežvakana odavno na netu ali na ovom forumu niko se koliko vidim nije toliko detaljno uplitao u priču izrade nekog DLG-krila kao ti.
Voleo bih kada bih video ostatak priče sve do kraja....
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Projekat HIBRID
« Reply #23 on: January 23, 2015, 12:00:24 AM »
Na ovim stranicama mozes videti, zar, dobru volju, zelju za radom i nesebicnim deljenjem, ali na zalost i mnogo negativnih stvari. Umesto da dobijem podrsku za nesto sto bi bilo korisno svima, za deljenje vestina i informacija koje sam ja licno JAKO skupo platio u parama i vremenu, ja lepo dobijem cuske, omalovazavanja, napusavanja, tenziju... U takvim uslovima ne moze nastati nista, ni cvece ne raste kad ga mlatis motkom.

Ukratko, ne zelim da pravim sebi stresove ovim, bilo je dobre volje ali... Nista od price, radim za sebe koliko znam i umem, meni je to dovoljno. A ne sumnjam da ce neko vec obraditi neku ovakvu temu strucnije, bolje, detaljnije, i pristupacnije obicnim ljudima. Skidam kapu takvom i zelim mu puno srece i uspeha.

 (pijemo)

PS: Jako mi je drago ako ti je i ovo malo sto sam uspeo da napisem pomoglo.

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Projekat HIBRID
« Reply #24 on: January 23, 2015, 12:19:09 AM »
Iiiiii bre, ne budi seka-persa, malo su te cackali i ti vec odustao?
Pa sta, sve i da nisi u pravu, neko kao ja (citaj vecina) ce sigurno nauciti nesto od tebe.
Ajmo podrska za Vacija! 
()-() ()-() ()-()

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Projekat HIBRID
« Reply #25 on: January 23, 2015, 12:48:46 AM »
Na žalost i ja sam se susretao sa raznima na ovom forumu.
iako sam malo vremena proveo shvatio sam da je puno onih koji su STRUČNJACI i koji umesto da pomognu i kažu nemoj to tako raditi uradi ovako oni pljuju i omalovažavaju svačije iskustvo ma kavo da je , svačije mišljenje, svačije znanje....
Takođe sam primetio da kada postoji neki problem određene osobe šalju privatne poruke onima koji su postavili pitanje i ne žele svoje znanje ako ga ima da podele sa drugima.
Valjda naplaćuju ili šta već....
Posle dugo prepirki i natezanja uglavnom uzaludnog shvatio sam da se to neće mnogo promeniti i da takve likove kada nešto postuju samo treba iskulirati pa makar i bilo direktno upućno vama.
Zato Vaci zamoio bih te da nastaviš tamo gde si stao i da ne obraćaš pažnju na takve pojave.
Iskulirati ih je bolje nego počinjati bilo kakvu polemiku sa takvima. Veruj mi pre ćeš im tako nauditi što ih ne primećuješ.
Podrška i od mene jer šteta je da propadne ovako dobra tutorijal tema...
Malo je ljidi koji rade DLG-ove pa bi ova tema možda podstakla više ljudi da se uključi u ovu disciplinu.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Projekat HIBRID
« Reply #26 on: January 23, 2015, 01:04:07 AM »
Takođe sam zaboravio i ovo da kažem.
Ljudi ovde ne shvataju jednu stvar a to je da je modelarstvo uglavnom PIONIRSKI hobi gde razni ljudi probaju da naprave nešto novo, nešto svoje, nešto što pre niko nije do sada. TEorija je jedno a praksa i eksperimenti nešto sasvim drugo.
ovo nije hobi u kojem su dva i dva 4 niti treba da takav bude. Mnogi se drže ovde isključivo teorije a da velika većina njih nije probala da uzme problem pred sebe koji neko ima i proba da reši jer će to možda i njemu danas sutra trebati. Ako neko zna kako se pravi TAKMIČARKSI MODEL DLG-a neka ga sam napravi i pobedi na nekom značajnijem takmičenju, neka primeni svu svoju teoriju koju zna na taj model i neka zaradi neki novac ako je sposoban......
U ovom postu se konkretno radi o jednom tutorijalu kako napraviti sebi DLG koliko sam ja shvatio a ko ima primedbe neka pokači svoje slike  a posebno video snimke sovjih modela (da i ostali vide šta je to prethodnik pogrešio i kako treba)  i neka na njima prezentuje ono što bi trebalo bolje uraditi i na koji način. Od teoretisanja nema nikakve vajde...
Ja na jednom od postova lepo postavim konkretno moje rešenje sa sve slikama kako izgleda nekog uređaja nebitno kojeg (koga zanima on će naći) a čovek se iz čista mira pojavi da pljuje rad i prosipa teoriju...
Zatim postavim na drugom postu najednostavnije moguće rešenje za nešto pojave se dvojica koji su zahtevali da me banuju da ne bi neko STRADAO (od 12V i 500ma univerzalnog ispravljača) i još počnu da teoretišu šta ubija, kako ubija i kako se može nastradati i to do te mere da sam se ozbiljno počeo pitati a li sam ja možda nešto pogrešio. Izguglam malo uzmem neku literaturu i napišem par reči o odahnem jer su mi stavrno poljuljali samopouzdanje. Oda tada takve samo kuliram...
Zato još jednom podrška......
 (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo)
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Projekat HIBRID
« Reply #27 on: January 23, 2015, 11:11:03 AM »
Ahhh.... suze mi krenuse na lice, smeksali ste me do pola  :_D Hvala na lepim recima i podrsci drugari, ali ja sam emotivac, pogadjaju me ljucke nepravde. Ili cutim ili bijem, ali sam miroljubive prirode pa preferiram ovo prvo.  :mhm Ne mogu da glumim kako mi je svejedno da me neko pljuje. Nije sve jedno i nikom ne treba da bude, jer tirjanstvu stati nogom za vrat, ljucka je duznost naj svetija. Da ne tupim dalje... ()-()

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Projekat HIBRID
« Reply #28 on: January 23, 2015, 11:29:24 AM »


PS. pogledajte onu "moju" crnku na par puta po par sec.
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Projekat HIBRID
« Reply #29 on: January 23, 2015, 11:29:51 AM »
Svako ima neki nivo znjanja u nekoj oblasti, mozda je to mali, srednji ili vemoa napredan nivo. Ovde nije poenta busati se nekim znajnjem a ne pomagati drugima kojima je potrebna pomoc i hoce nesto da nauce. Onaj ko hoce nekome da pomogne uvek je (po meni) dobrodosao ovde, ako nije u pravu ili ako ima bolje resenje ili ga nema u opste, onaj ko zna i ima iskustvo treba da skrene paznu na to i OBJASNI gde je greska ili zasto to ne treba raditi tako. Umesto prepucavanja i kojekakvih komentara, ne bi bilo lose nesto i konkretno ovde uraditi ili pomoci.   (<--) (<--) (<--) ()-() ()-() ()-()  (pijemo) (pijemo) (pijemo)  (pijanoo) (pijanoo) (pijanoo)
Make things as simple as possible, but not simpler.