Author Topic: CNC sekač za stirodur (još jedan)  (Read 40298 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #75 on: November 08, 2016, 01:13:26 PM »
Probaj pa javi šta si napravio.  (pijemo)
The ground is the limit (or a water)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #76 on: July 20, 2018, 07:42:37 PM »
Ko ima cnc sekac za stiropor necu mu nista ,ali imam pitanje za majstore

Interesuje me da li na toj masini mogu da se seku krila sa suzavanjem tipa u korenu 220mm a na kraju 195mm na duzini od 670mm ,ili samo ravna krila

Hvala unapred

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #77 on: July 20, 2018, 10:31:26 PM »
Da, 2x2D sekači mogu. To znači da dve strane mašine treba da su odvojeno upravljane, kako bi putanje vođice žice za rezanje mogle opisati različite oblike. Sinhronizovanje pomeranja smera i brzine 4 motora posebno vrši upravljački softver, ali predranje crtanja i pripreme na računaru nisu baš jednostavne kao kod čisto 2D crtanja i rezanja. Ovi komadi su pravi izazov za modelare i dobije se veoma važan deo za krilo.

Perfect job by Mikula  (thumb)



http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13278.msg92506.html#msg92506






« Last Edit: July 20, 2018, 10:55:54 PM by tibeteagle »

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #78 on: July 21, 2018, 08:43:38 AM »
deksi..moze da se izvede ovo relativo malo suzenje ,tako sto bi se sa druge stane fiksirala zica, u tacki gde se spajaju napadna i izlazna ivica ....vozis jedno osu ...velika suzenja su zeznuta,ovo moze provereno...suzenje je simetricno,cak mozes i negativno vitoperenje da se napravi..ukoliko hoce majstor da se zeza...

poz
radde
tko lijeti,
vredi

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #79 on: July 21, 2018, 11:33:45 AM »
Ovako je najjednostavnije u nekim kucnim uslovima, probao sam iz zezanja na jednom parcetu, ispalo sasvim pristojno za prvi put mada se nesto nisam ni trudio  ;)


Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #80 on: July 21, 2018, 11:42:19 AM »
@dejan_ts
Kao što je @tibeteagle napisao sečenje je igra veća muka je nacrtati krilo i odraditi pripremu za isto.
Još je i važno da se materijal nakon sečenja izvija pa je bolje seći iz više manjih delova.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #81 on: July 21, 2018, 12:39:29 PM »
Quote
...mozes i negativno vitoperenje da se napravi..ukoliko hoce majstor da se zeza...
To je veoma važno uraditi na uškama jedrilice. Ko ne uradi, imaće problema. Precizno vitoperenje se može izvesti samo sa 2X2D automatskim vođenjem žice. Sa ručnim vođenjem sa jedne strane, a da je žica sa druge strane fiksiran u žiži linija, kao na klipu gore, dobije se krilo bez promene napadnog ugla profila. Drugi problem je da se dobije neproporcionalno umanjen profil na manjem kraju, jer je tamo brzina žice manja i vrelina oko žice pravi širi rez. To se sve može unapred uračunati u putanju žice pri crtanju u CAD-u. Zato sam i napisao da je mnogo složenije crtati pripremu za trapezno krilo, ali na kraju vredi, jer je rezultat perfektno tačan.
Jeste, bolje je rezati u manjim segmentima zbog tačnosti komada, jer se žica može saviti prilikom rezanja kod većih dužih preko 50cm, a i zbog toga da uška više liči na "elipsu", nego na trapez-oid.
« Last Edit: July 21, 2018, 12:48:50 PM by tibeteagle »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: CNC sekač za stirodur (još jedan)
« Reply #82 on: July 21, 2018, 10:27:39 PM »
Znaci sve u svemu ipak je ovo je moje jako dobro i orakticno u kucnoj radinosti ,do duse secem stiropor jos odavno i uvek koristim sablone krila stim sto ja obavezno isecem napadnu i izlaznu ivicu jer su jmetci od balze ,pitanje je bilo da ne bih samom sebe klao kako moze na masini da se uradi kako treba a rucno ne ,jesu jako su uska krila i tanak profil ,ja sam sekao najduze na 660mm stiropor dok stirodur najduze na 500mm ,zica radi pa radi ali isparcano krilo iz komada je najbolje ali je problem priprema


Hvala na ogovorima i savetima ,potrudicu se da to samostlno uradim i da ne cimam nikog da sece na masini