Author Topic: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?  (Read 13971 times)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« on: October 10, 2014, 08:50:18 PM »
Ocigledno da mi ovo ne ide od ruke, prvo sam imao problem sa mini mustangom P51-D a sada mi se isti problem desava i na Zephyr V-70 jedrilicu ne umem da nastelujem lepo servo motore:

I to ova jedrilica ima dobre servo motore metal gear.
Ali ne umem lepo da nastelujem servo, znam da namestim i dozvoljenu putanju setanja na stanici i lepo 50 puta rukom razradim elerone i sve to ali uvek mora po malo da zuji pa to ti je. Hoce i u neutralnom da zuji pa ja mrdnem nesto i ono prestane, a najvise zuji kad je servo do kraja, iako smanjim ja putanju i na 40% opet zuji kad do kraja pritisnem komandu. Ne znam koje su fore i tehnike za to stelovanje servo motora ali meni to nikako ne ide od ruke.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #1 on: October 10, 2014, 10:07:49 PM »
Prva stvar o servo motorima - to sto pise (a mozda i ima neki) metal gear ne znaci da je servo kvalitetan. Negde su cak i pozeljni servoi sa plasticnim zupcanicima. Ima plasticnih boljih od metalnih, i obrnuto... Rezolucija i centriranje servoa su daleko najbitnije osobine za kvalitetno letenje, snaga servoa se bira prema potrebi, a brzina je (za vecinu letelica) pa tek na zadnjem mestu (zajedno sa materijalom zupcnika, osim ako nije neka high-end aplikacja).

A ako servo zuji dosta kada je u najvecem otklonu, onda to moze biti da radi u stall rezimu, to jest da je preslab za datu namenu, ili da je kontrolna povrsina previse kruta i gusi ga.

Koji je servo, i na kojoj kontrolnoj povrsini? Ne znam koji su servoi unutra, ali zujanje servoa se javlja i na mnogo kvalitetnijim i skupljim servoima. Negde da, negde ne. Ima raznih uticaja, od losih potenciometara, elektronike, i ostalih komponenat u servou, pa do ama bas malerozne kombinacije kontrolne povrsine i servoa, od koje servo upada u neku mikro rezonancu. Nekada pojacanje signala greske i u kvaltetnom servou je prejako, pa motor odradi previse burno korekciju pa ode u drugu stranu, i napravi gresku. Sada ga pojacavac opet burno salje u drugu stranu, pa opet preleti u istu gresku, i tako u krug... Nemoj to da mesas sa flutter-om, koji je takodje rezoniranje ali kontrolne povrsine, a ne servoa.

To sto po malo zujka, nije strashno, pogotovo na tom modelu. I meni Dymond D60 servo na DLGu oce da zujka, pa evo sluzi me verno vec dosta dugo, i preziveo je puno padova i lomova. Samo cepaj  (pijemo)
« Last Edit: October 10, 2014, 10:09:20 PM by Vaci »

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #2 on: October 10, 2014, 11:38:38 PM »
Evo snimao sam da vidite kako mi se ponasa pa kazite jel ovo normalno da ovako cesto u neutralnom polozaju oce da zuji?
« Last Edit: October 11, 2014, 12:23:19 AM by MAVERICK »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #3 on: October 11, 2014, 09:53:40 PM »
Imao sam prilike da cujem to zujanje na slicnim modelima od elapora i ti modeli lete bez greske i dan danas.Zujanje potice od kvaliteta servoa i ti tu ne mozes nista da uradis,radice oni dosta dugo i nemas potrebe da se sekiras.


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #4 on: October 11, 2014, 11:04:44 PM »
Provaj da kapneš malo retkog mašinskog ulja za šivaće mašine ili preciznu mehaniku, kako se još kaže, na spojeve komandi gde ima trenja. Može biti da negde steže plastika metal ili slično. To je sigurno tako kod zadnjeg spoja sa burencetom.

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #5 on: October 12, 2014, 01:07:43 AM »
Probacu to sa masinskim uljem, a zanima me jos nesto. Sa cime mogu da ucvrstim servo motore, tj da ih zalepim? I isto za radne povrsine koji lepak tu da nanesem okolo da ojacam da se ne bi vremenom izdubio ovaj epo materijal?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #6 on: October 12, 2014, 06:10:05 AM »
Čini mi se da ti nisu dobri uglovi u sistemu poluga.
-Odvrni šrafove na hornama, skroz, i probaj tako (nezašrafljeno). Nema veze što će šipkica da se pomera u ležištu tj što će otklon biti bez veze...
Ako prestane sa zujanjem, znači da je prevelik otpor u tom zglobu. Zapravo, tu ti i jeste problem, jer ti je prevelik hod levo-desno i nemaš čime da kompenzuješ prevelik ugao PA  SE ŠIPKICA SAVIJA, a za to treba neka sila...





#FFCC00

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #7 on: October 12, 2014, 10:18:38 AM »
Vrlo često se dešava kod "stiroporaca" zbog načina livenja da su kontrlone površine pretvde, i da se servo baš tako čuje. Ono što bih ti ja preporučio je da skalpelom odvojiš kontrolne površine pa da ugradiš šarke, ili ac hinges, ili napraviš iste od snimka sa rendgena. U 90% slučajeva je rešen problem. Nekada je dovoljno i samo otkačiti i razraditi kontrolnu površinu rukom ali je nekada ipak neophodno primeniti gore pomenutu metodu.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #8 on: October 12, 2014, 04:45:25 PM »
Sto se tice sklopa to nikako ne mogu paralelno da namontiram sipku, ona bude ukoso, ne znam jos kako to da ispravim i tacno je to da se krivi malo, a ako promenim na neku drugu rupicu sipku onda bude jos veca kosina. A sto se tice servo motora evo cak i kada sve skinem sa motora opet oce da zuji ponekada:

I nije bas da retko kad tako zazuje nego mnogo cesce nego sto je na klipu pokazano, najmanja sila kad se mrdne nesto odmah pocne da zuji na neutralno, samo pipnem komandu i pustim ono zuji...
Ne znam da li ima nekakve veze ali zaboravio sam da napomenem da ja trenutno nemam bateriju pa za testiranje koristim 4 obicne baterije od 1.5V evo i slike od tih baterija koje koristim:
« Last Edit: October 12, 2014, 04:58:49 PM by MAVERICK »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #9 on: October 12, 2014, 06:03:08 PM »
Ako pođemo od pretpostavke da su servoi ispravni, onda definitivno, glavni krivac je baterija tj nemože da da potrebnu struju...
#FFCC00

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #10 on: October 12, 2014, 06:09:15 PM »
Daj boze da je samo do baterije, slicno mi se desava i na drugom modelu mini mustang P-51D.Trebalo bi u toku naredne nedelje da mi stigne ova baterija:

Nadam se da ce biti dobra za ovaj model edf jedrilice

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #11 on: October 12, 2014, 06:54:10 PM »
Nadam se da znaš da bateriju nesmeš direktno da vežeš na prijemnik, već preko ESC-a tj preko BEC-a, ako ga ESC nema!
ESC ili BEC (UBEC ili već) treba da ti omogući bar 3A i 5 ili 6V u zavisnosti od prijemnika i servoa...
Da bi ti komandni sklop funkcionisao "kako bog zapoveda", moraš obezbediti nesmetano pokretanje poluga !
Kako vidim, ovde su "duplo" pogrešno montirani sklopovi!
Najjednostavnije je da upotrebiš loptaste spone, ali one nisu baš i najbolje rešenje. Ipak je ovo EPO model.
Moj savet ti je da postojeće otvore servoa, ispuniš pur-penom i kad se osuši, urežeš nove rupe pod odgovarajućim uglom, tako da "ruka" servoa bude u ravni sa hingicom.
Ako rešiš da koristiš pur-penu, slobodno, obilato nakvasi rupe. Slobodno nek "bućka" voda u njima...
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #12 on: October 12, 2014, 08:17:25 PM »
Quote
Sto se tice sklopa to nikako ne mogu paralelno da namontiram sipku, ona bude ukoso, ne znam jos kako to da ispravim i tacno je to da se krivi malo
Žica poluge od servoa do komande je tanka i dugačka, pa takva prilikom savijanja ne stvara skoro nikakav otpor za servo. Kod savijanja žice sila koja deluje na servo nema krak, pa tako se ne javlja ni momenat na vratilu servoa u neutralnom položaju, dok u krajnjim pozicijama je vaoma mali. Jedini otpor je uzdužna sila koja je paralelna sa žicom, a ona se javlja samo ako ima otpora na komandi od rada.  Dakle ne krivi žicu ni slučajno, ona treba da je što više prava, već samo naulji sa 1 kapljicom navedenog retkog ulja na krajevima gde ima trenja.

Od saveta miša2002 da popustiš šaraf koji drži komandu, razbio bi model za tren, jer ne bi ni imao hod komandi.  :sljus Šaraf obezbeđuje čvrstu vezu koja se ne sme porušiti.

12887-0

miša2002 ne lupetaj!

« Last Edit: October 12, 2014, 08:25:15 PM by tibeteagle »

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #13 on: October 12, 2014, 08:48:14 PM »
Moj savet ti je da postojeće otvore servoa, ispuniš pur-penom i kad se osuši, urežeš nove rupe pod odgovarajućim uglom, tako da "ruka" servoa bude u ravni sa hingicom.
Ne bih to da radim, ja bih najpre probao prvo sa drugom baterijom kad bude stigla zato sto bi moralo skoro za ceo 1cm da se pomera servo a ne verujem da su bas za toliko promasili rupe:

A nasao sam i primere na netu i vidim da ipak mora da bude zica ukoso:

Dakle ne krivi žicu ni slučajno, ona treba da je što više prava, već samo naulji sa 1 kapljicom navedenog retkog ulja na krajevima gde ima trenja.
Ko je rekao da cu da krivim zicu? Nisam na to ni pomislio, nego rekao sam da se primecuje da se zica sama malo savija dok rade komande.
Ne znam dal si pogledao ovaj poslednji klip na youtube sto sam okacio? Tu go servo zuji bez sipke i bez icega, pa prvo cekam tu bateriju da mi stigne, da vidim da li je do nje...
« Last Edit: October 12, 2014, 08:52:08 PM by MAVERICK »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Kako nastelovati servo motore da ne zuje na modelu?
« Reply #14 on: October 12, 2014, 09:23:40 PM »
 
Reko, cekaj da vidim odakle si pa da ti predlozim kod koga ti je najblize da odneses to da ti pogleda i ne sluteci da si moj sugradjanin.
MAVERICK ... da skratimo pricu.
Dodji do mene da ti to pogledam i da se ujedno upoznamo.

064 16 24 724   Sasa
« Last Edit: October 12, 2014, 09:25:29 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK