Author Topic: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?  (Read 23994 times)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #15 on: October 08, 2014, 03:41:49 PM »
Ovaj u gelu znam da nece. Krpio njime micro mustang i hobbyzone cesnu. Tecni je los za penu jer se previse razlije. Svakako savetujem test. I jos jednom... STEZE ZA 10-15 SEKUNDI

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #16 on: October 08, 2014, 03:45:10 PM »
Ukoliko nije plastika u pitanju, budi jako oprezan sa superlepkom. Superlepak nagriza penu.
Ja sam svoj elevator lepio sa Bizon Epoxy-jem ali PLAVIM (on nije 5-to minutni vec 24h) - dvokomponentni. Kao ova slika koju je rajker postovao - samo plavi. Kosta oko 600+ din. Vredi svaku paru, veruj mi. I dugo traje.
Kao prvo, probao sam na malom parcetu materijala da li ce da ga nagriza, i nije.
Kao drugo, ne bih ti preporucnio 5-to minutni zbog brzine stezanja. Imas jako malo vremena da "nastelujes" vertikalac (ustvari ovde V rep). Ukoliko ga pogresno podesis, nastaje problem  (yay). Isto vazi i za superlepak. Ovaj plavi ti daje dovoljno vremena da natenane podesis V "vertikalac".

Ukoliko je penasti materijal u pitanju, skini pokrivnu foliju sa povrsina koje treba da se lepe jedna na drugu.

Ovo sto pricam je znanje koje su mi preneli iskusniji modelari.
A gde ima da se kupi taj bizon epoxy plavi?
Pa ovo je od super compressed epo foam a elevatori se lepe za onu plastiku od repa...
Sad to sve ima tu kalup kako da upadne, ne verujem da moze mnogo da se pogresi, mislim da je 5 minuta sasvim dovoljno, mene vise brine jacina tog lepka, da li ce dobro da ga zalepi da se kasnije vremenom ne opusti od nekih vibracija ili nekih nezgodnijih sletanja


Taj super lepak nece da nagriza ovaj epo foam?
« Last Edit: October 08, 2014, 03:46:52 PM by MAVERICK »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #17 on: October 09, 2014, 08:28:48 AM »
Plavi bizon epoxy ja kupih na buvljaku u BG. Ima ga u bolje snabdevenim farbarama (pored crvenog), ponekad u Rodicu.
Sto se jacine tice, ja sam sa njim zalepio cicak tracu na poklopac kabine koja je od tanke providne savitljive plastike (one u koju se pakuju igracke). Do sada cicak traka nije mrdnula iako sam je ko zna koliko puta cimao.
Koliko je postojan, to nemam pojma jer sam tek pre 2 meseca poceo da ga koristim. To bi iskusniji modelari bolje znali da odgovore. U svakom slucaju, ja bih taj rep zalepio sa tim lepkom.
Bez obzira sto ima kalup koji je verovatno precizno izliven, ja bih sebi ipak dao "fore" da natenane pricvrstim i podesim rep, a ne da ucestvujem u trci na 5 minuta gde posle j... nema kajanja :).
Inace od kada sam ga kupio (tacnije kupio sam i crveni i plavi), mnogo ga vise koristim nego onaj hotglue za kojeg sam smatrao da je "najbolji". Bez obzira sto mora da se zamesaju dve komponente.
No, ponavljam da je ovo moje licno misljenje i iskustvo.

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #18 on: October 10, 2014, 01:39:10 PM »
Kupio sam u jednoj farbari ovaj u spricevima BISON EPOXY 5 minutes:


I znaci samo istisnem ovo u posudu izmesam malo i lepim?
« Last Edit: October 10, 2014, 01:44:43 PM by MAVERICK »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #19 on: October 10, 2014, 03:37:07 PM »
Quote
Kupio sam u jednoj farbari ovaj u spricevima BISON EPOXY 5 minutes:
I znaci samo istisnem ovo u posudu izmesam malo i lepim?
Da, ali izmešaj dobro komponente sa recimo štapičem od sladoleda. "5 minutes" znači da se može raditi sa njim najviše 5 minuta, kada naglo zapoučinje proces kristalizacije uz oslobađanje manje količine toplote. Lepilo se stvrdne 90% za oko 1 čas, a 99% za 24 časa. Ovo lepilo je na bazi epoksi veštačkih smola i ne nagrizava ni jednu od penastih plastika.
Dajem maksimalnu prednost njima kada su i penasti materijali u pitanju. (thumb)

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,556.msg19597.html#msg19597

Gore navedeni super lepkovi su na bazi cianoakrilata i veoma su agresinvi i ne zdravi za udisanje, bilo da su u tečnoj ili gel izvedbi. Kvalitetan EPO ne nagrizaju. Za stiropol i stirodur su dobri samo ako na bočici piše Foam Safe.

EPO je skraćenica za ELAPOR (ELA-stični stiro-POL), koju je prvi put za izradu RC modela koristila firma Multiplex, pa i dan danas je vodeća u njihovom razvoju. A ELAPOR je u stvari EPP na bazi polipropilena, koji je veoma otporan na hemikalije. Ako nekome super lepak nagrize EPO model, onda EPO nije čist PP, već je neka smesa sa labilnijim materialom kao stiren od kojeg se pravi stiropol i stirodur. To mogu da budu neki kineski modeli.  :-\

« Last Edit: October 10, 2014, 03:44:01 PM by tibeteagle »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #20 on: October 10, 2014, 05:24:08 PM »
Ne bih da kvarim temu ali samo da razjasnimo neke stvari: EPO Expanded PolyOlefin a ne skracenica za ELAPOR, EPP Expanded PolyPropylene a ne skracenica za reklame, EPS Expanded PolyStyrene ili klasican beli stiropor koji se koristi za termoizolaciju.

Inace da zalepis taj V rep sasvim ti je dovoljan 5min epoxi, imaces dovoljno vremena da korigujes polozaje a najbolje da napravis neku vrstu sablona koji ce da drzi pravilan polozaj dok se lepak ne stegne dovoljno. Najbolje pre samog lepljenja nekoliko puta " odglumis" lepljenje, da bi uvezbao pokrete i vidis kojim redosledom ti je najlakse da uradis.

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #21 on: October 10, 2014, 08:08:41 PM »
Zalepio sam, 5 minuta mi je bilo cak i previse vremena.
Evo je skolopljena konacno :D


Nego ne umem lepo da nastelujem servo motore, znam da namestim i dozvoljenu putanju setanja na stanici i lepo 50 puta rukom razradim elerone i sve to ali uvek mora po malo da zuji pa to ti je. Hoce i u neutralnom da zuji pa ja mrdnem nesto i ono prestane, a najvise zuji kad je servo do kraja, iako smanjim ja putanju i na 40% opet zuji kad do kraja pritisnem komandu. Ne znam koje su fore i tehnike za to stelovanje servo motora ali meni to nikako ne ide od ruke. Uglavnom necu ja leteti ovo jos uvek, cekam da mi stigne i druga jednostavnija jedrilica za pocetnike kao sto sam ja :D A ova v-70 nece biti u vazduhu do daljnjeg :D

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #22 on: October 10, 2014, 11:51:36 PM »
Vec kad se prica o lepkovima...
Koji poliuretanski lepak koristite za lepljenje stiropora ili stirodura? Gde ih kupujete?
Zanima me  poliuretanski lepak koji vezuje za 5- 15 min.
Trazio po NS- u PU MAX i UHU POR, nisam pronasao.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #23 on: October 11, 2014, 01:02:50 PM »
Quote
EPO Expanded PolyOlefin a ne skracenica za ELAPOR,
Vidi stvarno.  Pardon.
Proverio sam da je to skoro isto, samo se jedan naziv polyolefin koristi u petrohemiji a drugi polypropilen u industriji.
"For example, polyethylene is the polyolefin produced by polymerizing the olefin ethylene."
Iz čega proizilazi i to da je EPO i EPP isto.
Izvor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Polyolefin

Izgleda da trebamo obnoviti znanje o mono- i polimerima. To je dosta zasebna i čudna hemijska nauka, koja, mora se priznati,  danas sve više vlada, a tako se malo zna o njima u opšte, a svaki dan ih hvatamo na sve strane.
 ;namig
« Last Edit: October 11, 2014, 01:24:31 PM by tibeteagle »

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #24 on: October 12, 2014, 01:35:18 AM »
A koji lepak da stavljam na radne povrsine okolo da ih ojacam i na servo motore? Servo motori nisu zalepljeni pa me zanima sa cime i njih da lepim?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #25 on: October 12, 2014, 11:23:06 AM »
Quote
A koji lepak da stavljam na radne povrsine okolo da ih ojacam i na servo motore? Servo motori nisu zalepljeni pa me zanima sa cime i njih da lepim?
Radne površine bi trebale da budu dovoljno krute, pa ne treba razmišljati o njihivom ojačanju.
Servoi se standardno fiksiraju sa šrafčićem. To je dosta i ne treba ih lepiti. Ako se ne želi šrafiti, onda se može ulepiti u knap ležište sa drvofiksom (belo lepilo) ili lakom na bazi vode. Ja sam tako uradio na mnogo mojih modela i pokazalo se dovoljno čvrtim. Ovo se može primeniti samo na manjim servoima do 13mm širine i ako nisu previše opterećeni u radu. Ne predlažem da se servoi ulepljuju u EPO mode ako ležište nije knap do zidova servoa.



http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,7766.msg48855.html#msg48855
« Last Edit: October 12, 2014, 11:27:47 AM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #26 on: November 26, 2018, 04:47:08 PM »
U Lidl-u sada ima jeftino dvokomponentni lepak u spricu 29 grama za 200.-din. Ima sa vise vrsta izvedbe brzine rada sa njima, 5, 15,... min.

Ovako izgleda:



Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: BISON EPOXY 5min za lepljenje EPO modela?
« Reply #27 on: November 28, 2018, 09:02:14 AM »
Servo uredjaje lepi sa duplex trakom ili duplofan 3M