Author Topic: Grejanje baterije  (Read 4391 times)

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Grejanje baterije
« on: October 02, 2014, 01:00:01 PM »
Sta znaci kada baterija pocne da se greje prilikom punjenja? Dali joj je dosao kraj?

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Grejanje baterije
« Reply #1 on: October 02, 2014, 01:53:05 PM »
Ako se na istoj struji punjenja nije grejala a sada se greje, i jos se greje nakon koriscenja a ranije nije, onda da. Dosao joj je kraj.

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Grejanje baterije
« Reply #2 on: October 02, 2014, 01:58:59 PM »
Sta da radim sa njom? dali da je koristim i dalje ili da je bacim?

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Grejanje baterije
« Reply #3 on: October 02, 2014, 03:29:12 PM »
O kojoj bateriji se radi?

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Grejanje baterije
« Reply #4 on: October 02, 2014, 04:24:28 PM »
Dali se duje? Ja bih to bacio, jer takva baterija je ogroman rizik. Moze da se zapali u modelu, ili jos gore prilikom punjenja u kuci. Verovatno i ne drzi dobro napon i kapacitet. Bacaj to i kupi drugo.

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Grejanje baterije
« Reply #5 on: October 02, 2014, 04:33:34 PM »
Nije se naduvala samo se zagreje.
A ako je tako bolje da je bacam nego da se zapali. U pitanju je 3S 2200

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Grejanje baterije
« Reply #6 on: October 02, 2014, 04:35:59 PM »
Ako se odlučiš da ne koristiš više LiPo, o mestu bacanja treba razmisliti. Nikako ne u kantu za obično smeće, već samo u kontejner za stare baterije ili akumulatore. Pre svakako treba odseći sve žice koje vire, ili ih treba dobro izolirati, da ne dođe do kratkog spoja.
O temi ovde ima opširnije.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11135.0.html
Ovo nije zezancija i danas već važi za bukvalno svakog korisnika tehničkih sprava.  :-\

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Grejanje baterije
« Reply #7 on: October 02, 2014, 04:41:07 PM »
Naravno, nego sada ce da padne spajanje +i- da vidim kako reaguje ali sa nekih 5m zice  :mhm

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Grejanje baterije
« Reply #8 on: October 02, 2014, 05:04:39 PM »
Najverovatnije da je u nekoj od ćelija nastupila neka promena (usled pravilne ili nepravilne upotrebe, ili fizičke sile), pa ta ćelija ima drugačiji unutrašnji otpor i proticanjem struje se pojačano zagreva.
Ova vrsta baterija "zna" da reaguje vrlo burno uz nastanak plamena kada dodje dokratkog spoja (tj. velikog intenziteta struje) u njoj!
Školski bi bilo da se postupi kao što su Vaci i T.E. napisali, a "po srpski"- ako si "vičan" radu sa lemilicom i Unimerom (možda čak i praćenjem funkcije balansiranja na punjaču), možeš da je razmotaš, utvrdiš koja je ćelija "nevaljatna" i pažljivo je odstraniš, prelemljavajući kablice koji pripadaju ćelijama, počev od crnog na "minus" tački novodobijene 2S baterije, pa redom...U skladu sa tim, preurediš i raspored buksnica na konektoru koji služi za balansiranje baterije. Na kraju treba sve kabliće razdvojiti, rasporediti i izolovati. Ako pak ne ispunjavaš navedene sklonosti - ili pomoć iskusnijih, ili nova...
Naravno, treba da pažljivo pročitaš i ranije postove na ovu temu.
Pozdrav.
« Last Edit: October 02, 2014, 05:07:46 PM by Jedrilicar »

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Grejanje baterije
« Reply #9 on: October 02, 2014, 05:16:20 PM »
Puno hvala na savetima.  (pijemo)
Bolje da ne rizikujem ode ova u zaborav... :mhm
A mislim da sam je ja zeznu zadnji put kada sam leteo,leteo sam pod punim gasom dosta dugo ako to ima veze? a mislim da ima.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Grejanje baterije
« Reply #10 on: October 02, 2014, 06:33:15 PM »
 :pop: došlo joj podne u dvanaest sati noću  :_D
 
ex pseudonijum: licider

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Grejanje baterije
« Reply #11 on: October 03, 2014, 12:26:54 AM »
Onaj broj C koji piše na bateriji, tačnije broj ispred C (15C, 20C itd.) pomnoziš sa nominalnom strujom baterije, izraženom u Amperima (u ovom slučaju je to 2,2A). Ako je vrednost struje koju je davala baterija bila bliska tako dobijenoj vrednosti (što se najbolje utvrdi merenjem), pa još ako je potrajalo - najverovatnije da se dogodilo to na šta i ti misliš.
Možeš na interneru da nađeš koliko dugo može pojedinačna baterija da radi u okolini tog kritičnog režima, pa još sa malo rezerve uzmeš te podatke...Da bi znao za sledeći put.   :mhm
Pozdrav.