Author Topic: Telemaster 400 , samogradnja  (Read 39230 times)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #15 on: October 09, 2014, 10:13:00 PM »
Naleteh na ovo, pa reko da postavim, mozda ti pomogne

http://home.vicnet.net.au/~tarnagul/clarkclan/planes/t400.htm
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #16 on: October 09, 2014, 10:31:21 PM »
da , vec sam dobio savet za tu zicu da iskoristim za stajni trap. Krilo ce biti iz jednog dela. Iskoristicu onda tu zicu i za elerone i za polugce na krilu dok mislim da ce biti pretesko da ih iskoristim za horizontalac i vertikalac...al dobro jos nisam stigao do tog dela...ovo mi je bilo bitnije da mogu da zavrsim krilo.   Tako mali model a tokve komplikacije..mislim da 50% model zahteva mozda 10% vise truda :) .. ali nema veze, znam za sledeci put ;)

banbo hvala za link.  bas su male slicice. Imam vec neke topike sa telemasterom i zagledam, vrtim slike svaki dan :)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #17 on: October 11, 2014, 10:49:46 PM »
radim polako na sitnicama, obracam paznju na detalje pa sam malo usporio sa radovima, plan nije definisao kako pa sam elerone napravio po nekom slobodnom nahodjenju, relativno su tanki pa neka rebra unutra nisu posebna...mali komadi furnira koje cu da profilisem smirglanjem..ubacicu i sliku kako to na pola posla izgleda. Dobio sam na poklon i 6 malih sarkica koje planiram da ugradim.

Imam nedoumicu, sobzirom na rason krila i polozaj po jednu sarku cu da ugradim na krajeve elerona a sredina pada izmedju dva rebra, pa dal sada da sarka stoji tako na geometriskoj sredini sa poziciom izmedju dva rebra ili da je pozicioniram uz neko rebro koje bi joj pruzilo cvrstocu, ali u toj situaciji treca /srednja sarka mora da stoji izmesteno levo/desno u neku stranu..pa mi se to nesto ne svidja kao resenje.. Jedan eleron je duzine 40cm, krilo 45cm..

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #18 on: October 11, 2014, 11:11:47 PM »
Quote
pa dal sada da sarka stoji tako na geometriskoj sredini sa poziciom izmedju dva rebra ili da je pozicioniram uz neko rebro koje bi joj pruzilo cvrstocu,
Ne brini za to. Letvica na krilu rebara je jaka gde će se šarke hvatati i preneće opterećenje na sva rebra.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #19 on: October 14, 2014, 01:33:01 AM »
spajam lagano polutke trupa... i pravio sam 'ferewall'
imam dilemu oko 'pushrodova' , dal da porucujem karbonske stapice ili da resim na neki dr nacin? zapravo ne znam na koji...

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #20 on: October 14, 2014, 09:47:30 AM »
zagledao sam po pitanju svog predhodnog pitanja i sada mi je malo jasniji sistem sa "klavir zicama" al ne znam za ovu velicinu modela koja zica je ok debljine tj precnika?

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #21 on: October 14, 2014, 06:04:37 PM »
nasao sam jako (za mene) lepo i dobro resenje, mozda je za temu tehnike i metode u modelarstvu al ostavicu ga ovde uz ovu moju temu
 

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #22 on: October 18, 2014, 04:00:45 PM »
malo sam se zezao oko sitnica, pravio sam elemente  za centroplan krila koji su u ravni izlazne ivice za pokretanje elerona putem centralnog (jednog) servo u sredini (sa donje strane) krila.
Nosac motora je malo šuntav pa moram da napravim nov i drugaciji 'firewall' ...onaj sa prilozene slike nije dobar..

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #23 on: October 18, 2014, 04:37:14 PM »
Ova dupla "LL" poluga u tvojoj ruci ne sme da se klama u toj rupi, jer će se to odraziti na rad elerona. Bilo bi bolje da je taj deo od tvrđeg drveta ili da se okreće u nekoj cevčici. Balza će se brzo ishabati i klama će se.

Ono gore na klipu za servo rudu je malo komplikovano. Ovo na slici dole je mnogo jednostavnije od obične polutvrde žice od 1.0-1.2mm debljine. Ono brdašce "U" oblika na sredini služi kao amortizer i kao mehaničko podešavanje razdaljine, sa kleštama naravno, jer sa jednim radnim servoom nečeš imati potpunu mogućnost trimovanja položaja elerona sa stanice. Sada ćeš uvideti da su dva posebna servoa, po jedan za svaku stranu, mnogo boje i jednostavnije rešenje. Tako je ne samo podešavanje bolje moguće, već i korišćenje flaperon funkcije (eleron + kočnica), ali koje ti u suštini kod ovog malog modela nije potrebno, ali da se zna kod sledećeg modela.



Moraš da rešiš spoj sa nekom kopčom na toj "LL" žici koja ide do elerone i rude. Ima raznih načina pa ako još nemaš pitaj.

« Last Edit: October 18, 2014, 04:42:11 PM by tibeteagle »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #24 on: October 19, 2014, 09:19:56 PM »
te duplo L sam napravio poprilicno knap, ostavio sam malo samo kolko da ne struze dok radi...ako se pohaba isecicu skalperom i promeniti tj poboljsati...sada nekako gledam da zavrsim model pre zime..
  Hvala na savetu, duplo L na sebi ima navoj jer sam iskoristio zicu od bandasa za biciklu... sa strane serva sam mislio da stavim "linkage stopper"  a sa strane poluge sam mislio da napravim nesto od plastike i epoxi lepka...
Evo napravih i nosac motora i drugi firewall pa stavljam sliku da odobrite da mogu da ulepim ;)
« Last Edit: October 19, 2014, 09:21:44 PM by sloba_b »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #25 on: October 25, 2014, 12:32:09 AM »
radovi ne prestaju, nego radim na stvarima sa kojim nisam bas vest, neki pipavi i osetljivi delovi.
Rezao sam nosac stajnog trapa i ulepio za trup i savio sam zicu stajnog trapa. Deljao i smirglao napadnu ivicu krila i ulepio dve polutke u "v" pod uglom od 3,5 stepeni (celzijusa , skoro kao napolju).
Radio sam jos na trupu, ojacanja u nos pa evo stavicu i par slika, kao i pitanje kolika ojacanja u nosu treba da budu?  Stranice trupa su 3 balza. Dodao sam samo jodnu camovu letvicu 1,5x3 u gornjoj regiji (iznad motora)..razmisljam da stavim jos nesto...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #26 on: October 25, 2014, 12:46:37 AM »
Quote
kao i pitanje kolika ojacanja u nosu treba da budu?
Dolepi na sastav između stranica i nosača motora u sve 4 ivice  letvice od recimo 3x3mm tvdrog drveta ili 5x5mm balze. Sa time ćeš dodatno ojačati spoj, a svakako će još biti takvog spoja sa gornjom i donjom pločom ako nije na skidanje jedna od njih.
Nekada se to radilo sa trouglastim letvicama.





Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #27 on: October 25, 2014, 01:01:21 AM »
ovako nekako izgleda.....

znaci da ulepim te tanke letvice sa prednje i zadnje strane trupa gde naleze firewall, -gde su ove crvene linije ?

plave linije su ta ojacanjam camove letvice 1.5x3...razmisljam da stavim i dole, mozda samo da bude u mesto  po visini da budu horizontalno orijentisane (kao 3x1,5)..
« Last Edit: October 25, 2014, 01:03:03 AM by sloba_b »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #28 on: October 25, 2014, 12:45:52 PM »
Da, crvene linije su ok. a plava zavisi od oblikobanja prednjeg dela po crtežu?? U suštini prednji deo plankiranja ispod motora ne treba dodatno ojačavati, jer ne trpi nikakva opterećenja, oslim jakog udara ako padne na nos, ali onda je već svejedno.
 ;namig
« Last Edit: October 25, 2014, 12:53:16 PM by tibeteagle »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #29 on: October 25, 2014, 08:11:50 PM »
da, ja se spremam i za udar :D  :sljus