Author Topic: Telemaster 400 , samogradnja  (Read 39232 times)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Telemaster 400 , samogradnja
« on: September 23, 2014, 05:48:02 PM »
 (work) in progress
 
Poceo sam da pravim telemaster 400 iz ovog plana http://img-fotki.yandex.ru/get/9329/39518964.3d/0_82634_24215bf_L.jpg , juce sam odstampa plan i dokupio nesto balze. U cvm-u nisu imali svu balzu u dimenzijama koja mi treba pa cu neke letvice seci iz furnira. U tu svrhu sam danas napravio sekac za balzu

Ako imate neki savet ili sl otvoren sam za savete i predloge. Vec imam nedoumicu zbog letvica u trupu koje u po planu 3.1x3.1mm, ja sam poceo da ih secem iz furnira pa da budu 3x3.5mm ali sada kad sam isekao vidim da su poprilicno slabe pa ne znam dal treba da budu mozda deblje. Na planu i ne pise koje drvo se upotrebljava pa sada padam u dilemu da nisu mozda te letvice predvidjene da budu od lipe.

Druga dilema mi je po pitanju prednjeg dela  trupa, koji je predvidjen da se uradi od balzovog furnira 3mm, iz komada tj da trup formiraju dve bocne strane furnira spojene poprecnim letvicama. Razmisljam da te dve konture izradim spajanjem iz dva dela tako da ceo furnir od 10x100cm ne moram da secem popreko nego uzduz , pa te bokove da napravim spajanjem dve manja. U toj varijanti bi dobio da mi nakon isecanja pretekne furnir 5x100cm a ne 10x40cm . Tako bih preostali furnir mogao da secem u letvice ...
« Last Edit: September 23, 2014, 05:58:08 PM by sloba_b »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #1 on: September 23, 2014, 06:25:05 PM »
Da dodam , planirani setup koji cu ugraditi (vec imam) je
motor kinez,  Fc 28-22
kontroler h-king 20A
servoi 9g
baterija 2S 1600Mah ( mada moram da proverim kakva je jer dugo stoji)
za sada imam elise 9x4.7 i 9x6

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #2 on: September 23, 2014, 06:32:56 PM »
Pogledaj kako su uradili drugi. Ima puno radova propraćeno na drugim forumima. Evo samo jedan.
http://www.baronerosso.it/forum/aeromodellismo-progettazione-e-costruzione/90647-telemaster-400-a.html
Slobodno možeš da odstupiš od plana, jer ovaj tip modela trpi sve promene. Ako smatraš da je nešto slabo, slobodno stavi jače letvice ili ih dupliraj. Pogledaj i gde su drugi malo ojačali sastave a nema na planu.
Setap je dobar. Sa pola gasa će ti super leteti, naravno ako je sve urađeno kako treba. Elerone obavezno stavi. Mnogo znače.
 Budi kreativan. Kako vidim po pitanji vać i jesi.
 ;namig
« Last Edit: September 23, 2014, 06:38:58 PM by tibeteagle »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #3 on: October 05, 2014, 11:04:49 PM »
polako radim, trudim se sto vise ali imao sam dosta zezanja oko isecanja ramenjaca i ostalih delova . polako sam poceo i sa sklapanjem, taj deo mi dosta lakse pada nego "deljanje"

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #4 on: October 06, 2014, 03:34:41 PM »
Probaj nekako da izboriš neki radni stolić u kući, da ne moraš na podu. Može to da bude kuhinjski ili trepezarijski, kada ga niko ne koristi. Samo napred.
 ;namig

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #5 on: October 06, 2014, 04:10:03 PM »
Probaj nekako da izboriš neki radni stolić u kući, da ne moraš na podu. Može to da bude kuhinjski ili trepezarijski, kada ga niko ne koristi. Samo napred.
 ;namig

Ako ti zena dozvoljava da po kuhinjskom stolu razvlacis RC zajebancie, pa ti si onda naj srecnije ozenjen modelar na svetu  :mhm

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #6 on: October 06, 2014, 11:42:38 PM »
Pa samo treba ugrabiti priliku kad nije tu, pa i ti mozes biti jedan od njih :) I ja trenutno istu muku mucim, al polako pripremam mojih 5-6m2, pa ako sve bude kako sam planirao pravim useljaj za mesec dana.

P.S.
Ako imas nekoga ko ima laser, to moze da ti odradi bez problema, e sad nije sve tvojih ruku delo, ali ...

Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #7 on: October 07, 2014, 01:25:43 AM »
mlad sam tako da nisam ozenjen, bilo je ok u sobi dok je bilo seckanje al brusni papir je napravio delirijum..imam radionicu nego je malo u haosu a zainatio sam se da imam lep progres u radovima pa mi je radni patos pored kreveta, tako da sam u kuci i mogu uz svakodnevne stvari da "ceprkam"
Sinoc i danas sam napravio dve polutke trupa...dolazim do delova u kojima plan nije detaljan pa mozgam i smisljam resenja. Imam dileme oko stajnog trapa, uradio bih klasicni, od zica samo ne znam gde te zice mogu da nadjem i kojeg precnika. Zica iz gvozdjare je mekana..  Nisam blizu zavrsetka pa da gledam za trap ali on diktira delove trupa pa mi je bitno i u ovom procesu..

p.s. i daska na kojoj radim (mekan sper) je blago kriva pa moram da je pritisnem zvucnikom da model ne leti ko pusten deciji balon :)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #8 on: October 07, 2014, 01:30:40 AM »
a sto se lasera tice razmisljao sam o tome al nesto sam nestrpljiv i ovo mi je bila brza varijanta jer dok sredim fajl za secenje, odem, donesem..ja vec sedim kuci, pijem caj a rebra isecena..muku sam mucio a i jos cu sa profilisanjem letvica, napadna, izlazna i suzavanje ramenjaca 6x6 na 6x5 posto su ovu dimenziju imali. To sam odradio ali ako neko ima neki pametan lak predlog za ubuduce rad sam da cujem ;)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #9 on: October 07, 2014, 11:19:21 AM »
Ovo je mali i lagan model i nije potreban jak stajni trap od čelika.  Žica za autogeno varenje, koja se može kupiti u svakoj gvožđari za siću, od 2.5mm ili 3mm će biti ok. Ona nije opružni čelik, ali je dovoljno tvrda da izdrži normalno rulanje i sletanje. Saviti se može i sa  jačom kleštom i komadom drveta u ruci, pa ni mengele nisu potrebne. Obeleži mesta savijanja sa flomasterom i tamo uhvati sa kleškama kraći kraj, dok duži savijaš sa rukom.

Od 2:10 min. savijaju žicu na od prilike način. Ti budi precizniji.


« Last Edit: October 07, 2014, 11:21:46 AM by tibeteagle »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #10 on: October 07, 2014, 04:26:13 PM »
hvala za preporuke ;)
nastavio sam sa radovima...ovaj slabo definisan plan po kome radim bas mi stalno pruza iznenadjenja.. jedno krilo privodim kraju..

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #11 on: October 08, 2014, 01:49:52 PM »
lepio sam plankove, dodao mala ojacanja na izlaznoj ivici zbog sarkica..
krila su skoro zavrsena , ostaje da uradim i elerone i spojim posle.
otvoren sam za sve sugestije i predloge ;)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #12 on: October 09, 2014, 08:56:14 PM »
zavrsio sam krila, elerone sam krenuo da radim al sam u nedoumici, planirao sam da ih napravim po ovom sistemu . pa me zanima koja debljina zice treba da bude ( raspon celih krila je 90cm) , i dal je uredu da kraj zica koji ce stajati u eleronu bude samo tako kratak i savijen pod 90 stepeni ili mogu da ga pustim malo duze 2-3cm pa da ga savijem u "U" i ti time mu povecam povrsinu "hvatanja" .
I jos mi je nedoumica zica koja prolazi kroz deo centroplana dal treba da stoji u nekoj cevcici? razmisljao sam da napravim od dva kruga nekog papira ili sl..metodom motanja...

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #13 on: October 09, 2014, 09:01:58 PM »
prstim od neiskustva, pa mi treba jos saveta, na planu nije naznaceno koja je visina poluga za otklon komandnih povrsina -hornova, pa me zanima za ovu velicinu modela koja je od prilike?   mmmm

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Telemaster 400 , samogradnja
« Reply #14 on: October 09, 2014, 09:53:38 PM »
Debljina zice treba da bude 2.1 mm ili 2.2mm,to je zica koju ces lako skinuti sa bandasa neke stare bicikle i tu imas vec narezan M2 navoj tako da ce ti to dobro doci da zavijes ove plasticne hornove.Iste zice koristi i za poluge servoa a mozes i za trapove jer model nije mnogo tezak.Duzina koja viri iz krila je oko 2-3 cm nije bas mnogo bitno jer su otkloni na eleronima ionako mali.
Sto se tice zice u centroplanu,neznam da li si planirao da rastovljas krila ili da ih ulepis da budu jedna celina.Mislim da zbog male duzine krila treba da ulepis te dve polovine i onda ti nije bitno da li prolazi kroz nesto ili ne.Mozes izbusiti rupu kroz neku punu balzu i to lepo ulepiti i kraj.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)