Author Topic: Problem sa ESC-om ili motorom  (Read 4935 times)

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Problem sa ESC-om ili motorom
« on: September 20, 2014, 04:38:54 PM »
Danas provozam malo moj Turnigy, sve super. Ide kao zmaj, reglaza mora da se nasteluje, gume su mu nikakve, ali sve u svemu za prvi put je bilo extra. Cak sam ga probao i na 3s (ovo prethodno je bilo na 2S 5000 mah i 5800 mah) ali samo na kratko. Zver jednom recju.  oo))

Dodjem kuci, uzmem dete, odemo na teren za mali fudbal podjem 5 metara, ukocim i ne krenem vise. Nesto zapinje, kao da su se pojeli zupci na srednjem diferencijalu. Dodjem kuci, rasturim, taman da proverim zategnutost slippery clutch-a, kad ono sve super. Zupci svi novi, kvacilo bilo u redu i pustim ga ja onako slobodnog, kad ono:



Zatim otkrijem na rudi(drive shaft) ovo:

https://www.imageshack.us/i/p4sMye0ij
https://www.imageshack.us/i/ip6dckYxj

Pre nego sto sam ga izneo u voznju, detaljno sam pregledao sve srafove, amortizere, sve onako laicki, ali nisam obratio paznju na ovo. On je jadnik svo vreme bio pod zescim opterecenjem, ESC se malo grejao, motor, baterija. Nista strasno, ali covek postavi pitanje da li to tako treba.

Ne razumem se puno ovo ovoga, ali bih rekao da mi je ESC otisao, sada pregreva zice od baterije do ESC i od ESC do motora, onako na prazno kao sto se vidi na snimku. Imate li neki odgovor ili daj boze resenje bez bacanja para (pare nisu problem - para nema)  :)

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #1 on: September 20, 2014, 04:44:14 PM »
Ležaji u motoru?
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #2 on: September 20, 2014, 04:47:15 PM »
Imam isti problem,sve ide super prima gas ali melje uzasno. Znaci do lezaja je ?

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #3 on: September 20, 2014, 04:50:05 PM »
Moguće, meni je na avionu tako krckao i pregrevao ceo sistem (motor, esc, baterija), kada smo ga rasturili ležajevi su bili raspadnuti. Još uvek radi, ali sa novim ležajevima.
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #4 on: September 20, 2014, 04:53:32 PM »

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #5 on: September 20, 2014, 04:57:13 PM »
Da napomenem da je nov, prva upotreba bila. Znaci radio normalno sve dok nije crko  :sljus
« Last Edit: September 20, 2014, 04:59:10 PM by AlexRipley »

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #6 on: September 20, 2014, 06:25:23 PM »
Znaci pretpostavka da su lageri? Videt cu da nabavim neki ESC koji znam da radi, pa da cisto proverim pre nego li rasturam motor.
Hvala puno momci!  :)

Offline alexaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 190
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #7 on: September 20, 2014, 06:51:39 PM »
Čoveče, skini motor i vidi kako radi da bi znao da su ležajevi na motoru. Drugo ako sam dobro video motor na punom gasu ti se vrti kao baba sto znači da ili esc mu ne daje dovoljno struje  ili je motor zaribao ali kad skineš motor okteni rukom osovimu i vidi da li ide glatko ili ne tako ćeš znati mati da li je motor ili ne. Treće meni više zvuči kao da ti nesto proklizava ili češe tako da proveri sve diferencijale i osovine, to ti je možda i pokvarilo motor.

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #8 on: September 20, 2014, 06:55:52 PM »
OK, skidam ga odmah, ne ljuti se covece  :) imas gore slike, ruda je zakacala telo, zbog toga su ovi problem i nastali.

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #9 on: September 20, 2014, 07:15:46 PM »
Motor lepo okrece rukom na "slobodno". Ne cuju se lageri.

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #10 on: September 20, 2014, 07:32:30 PM »
Nadji uputstvo od esc-a i probaj iznova da ga isprogramiras, i uradi kalibraciju sa stanicom(gas-reverse-neutral itd..)

Nesto ovako, od 1:55 :

Nije isti "combo", ali je verovatno procedura kalibracije ista, u svakom slucaju ne skodi da probas.
« Last Edit: September 20, 2014, 07:44:20 PM by Birdum_Bardum »

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #11 on: September 20, 2014, 07:48:53 PM »
Ma jesam, ponovo ga kalibrisao, ne mogu uci u programiranje (nemaju jos uvek za ove objasnjenje za rucno programiranje). Sve kombinacije sa tasterom sam probao i ne mogu uci u prog mod. Iskljucivao sam mu faze na ESC, sve isto. Drnda u mestu. Sto je najgore, on sam ne primecuje da nesto nije u redu. Obicno piste, ili svetli neko drugo svetlo. Sve kao i kad je radio normalno. Ali mi se cini da je ovo radio i u pocetku sa vrlo malim gasom, a kad mu dam srednji i veci, sve je bilo OK. Bice da je neka fabricka greska na ESC, inace na njih se najvise zale. Jbga

Sutra dolazim u Svilajnac, ako vreme dozvoli, pa ce mo videti tamo. Ipak sam ja totalni laik za ove stvari, bolje strucnjaci da ga popravljaju, nego ja da napravim jos veci belaj  :)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #12 on: September 20, 2014, 08:38:10 PM »
Slican problem sam i ja imao sa nekim malim motorcicem. Do duse za avione, ali ponasao se isto.Evo snimak. Jako los, ali cuces...



U mom slucaju su 2 zicice sa namotaja na motoru, bile pokidane. Ne znam kakva je konstrukicija tvog motora, ali meni tvoj problem lici na ovo sto se meni desavalo. Mozda i nije, ali proveri. Mozda si ih prilikom montaze nekako pokidao... prilikom savijanja tih debelih kablova koji idu iz motora...ili nekako drugacije...
 ()-()

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #13 on: September 20, 2014, 08:40:27 PM »
I moja dijagnoza je da je otisla jedna faza. E sad da li je samo zica ili nesto drugo to moras da ustanovis.

poz
Veljko

Offline AlexRipley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Problem sa ESC-om ili motorom
« Reply #14 on: September 20, 2014, 08:54:27 PM »
Hvala puno, da tako se cuje, samo sto moj nece nikako da probije, pa da zavrti kako treba. Pregledat cu zice, ovo je bio ARR model. Sve vec sklopljeno, ali zice su sve uvrnute u krug, ne mozes odrediti koja je koja, pa sam morao da ih odmrsim :)

Sutra Svilajnac, samo da kisa ova prokleta ne pada, pa ce mo videti.