Author Topic: Zujanje serva na mini mustang P-51D  (Read 14037 times)

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Zujanje serva na mini mustang P-51D
« on: September 19, 2014, 03:15:12 AM »
Imam mini mustang P51-D kupljen sa 4 servo motora instaliranim, model je valjda od one epo pene. Stavio sam mu elektroniku bez motora i esc, znaci samo sam povezao servo motore sa prijemnikom i baterijom, bindovao i sve to radi ok.
Ali ne znam kako da resim na ovom modelu problem sa zujanjem servo motora, tj znam u cemu je problem, znam da zuji zato sto ga zateze negde, jer kad izvadim servo motor i pustim ga samo sa zupcanikom on ne zuji , tada radi normalno.
Jako mi je nepristupacno za rep, gde prolaze one sipke za servo kormila i elevatora kroz trup aviona i tu najvise zateze. Inace ovo je prvi model da sastavljam pa nisam iskusan u resavanju ovih problema, ali pokusavam. Na pocetku je stalno zujalo, sada sam malo ogulio na nekim mestima ovaj "stiropor" (epo penu ili kako vec, ja cu to zvati stiropor) sada zuji jedino kad "smotam" pun levi, pun desni itd. Takodje sam skidao zupcanik sa serva i pomerao ga da centriram pod 90 stepeni da uskladim koliko je moguce.
Ali skoro mi je nemoguce na ovom jeftinom kineskom modelu da namestim da ne zuji ni tada. Ne znam koliko skodi to avionu ako zuji servo kada se namota do kraja na gore, dole-levo ili desno.
Ako neko imao iskustva u sklapanju ovog modela neka napise kako resio problem sa servo motorima.
« Last Edit: September 19, 2014, 03:19:28 AM by MAVERICK »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #1 on: September 19, 2014, 04:25:40 AM »
1- Otkači šipku od servoa i rukom probaj kako ide tj rukom "izigravaj" servo. Mora da ide bez otpora i u jednom i u drugom smeru.
2- Ako ide "glatko" od jednog do drugog kraja, onda ti je prevelik hod servoa.
3.- Ako je kao pod 2. onda pomeri za jednu rupu ka centru servoa ili za jednu dalje od komandne površine...

Pun hod servoa i pun otklon se ne poklapaju i zato se usaglašavaju ili programski (u stanici) ili položajem šipki u polugama servoa i otklona...
#FFCC00

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #2 on: September 19, 2014, 05:14:46 AM »
Hvala na odgovoru, probacu to sutra sad je vec kasno, celu noc sam eksperimentisao. Pun hod zujanja vazi samo za elerone, na levi sam bio namestio, ali na desni zuji. A najveci problem mi je sa kormilom pravca, njega najvise zateze izgleda ta sipka, moracu da je otkacim od serva pa da razradim dobro, kormilo bas lose radi i zuji skoro stalno.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #3 on: September 19, 2014, 07:48:04 AM »
  Da li servo prestaje da zuji ako malo mrdnes rukom te kontrolne povrsine?

 Odkaci sipkicu od plasticne polugice kontrolne povrsine i rukom sto vise razmrdaj tu povrsinu, da ide lagano. Ja sam na mom mini mustangu vertikalac fiksirao trakom da bude nepokretan i taj servo izvadio, na tako malom modelu i nema neku ulogu, a ostale povrsine sam odvojio i napravio papirne sarkice 5 x 10 mm, mnogo lakse su isle i tad je servo mnogo lakse nalazio nulti polozaj.

 Sve u svemu ako govorimo o mustangu od FlyFly hobbies raspona krila 550mm onda ti zelim PUUUNO.. srece u sklapanju i poletanju....ja je nisam imao...

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #4 on: September 19, 2014, 06:23:32 PM »
Da servo prestaje da zuji ako kontrolne povrsine jos malo rukom pomerim za veci hod. Sad cu da pocnem da stelujem to sve. I da govorimo bas o tom modelu sto si mi napisao raspona 550mm, inace i kabina je bila neka neorginalna zelena pa sam je iskrojio makazama i prefarbao bronzomi farbom da bude kao orginalna, evo mog modela:

Bio sam bas za kormilo dosta sinoc mrdao levo desno da razradim, bas je tesko isao na pocetku jedva se pomeralo kormilo, prvo sam pomislio dal su mnogo slabi ovi servo motori? Ali razradicu sto vise mogu.

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #5 on: September 19, 2014, 06:35:59 PM »
skini tankove.... skini nosace tankova.... skini elisu jer je ta na njemu dobra samo za ukras... skini tockove.... skini poklopac na zadnjem delu hladnjaka.... iseci sve sa kabine sto nije potrebno da je drzi..... skini servo i komande vertikalca, ne trebaju ti.... ako mozes... skini svetla i kablice za svetla na kilima.... izbusi rupe u trupu, olaksaj ga maximalno.... stavi dvokraku elisu 6x4... ako sve to uradis verovatno ce leteti.... ako ti je prvi model, 99% ces ga odma olupati.... uopste nije lak za letenje.... pretezak je za svoju velicinu...

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #6 on: September 19, 2014, 07:08:52 PM »
A kad bi mu se stavio neki jaci motor, dal bi to moglo da upali? Mozda mu treba neki jaci motor da ga potera od predvidjenog

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #7 on: September 19, 2014, 07:16:10 PM »
Ne rešava se sve sa jačim motorom, pogotovo ako si početnik. Saslušaj savet iznad, prvo maksimalno olakšaj model, onda pogledaj da li motor može da povuče model u vertikalu. Takođe, iseci sve što štrči na modelu, knp. oni kvazi poklopci za repni točak i slično. Nemoj pogrešno da me razumeš, ali ti mali warbird modeli su aerodinamičke nakaze, i vrlo su zahtevni za letenje.
« Last Edit: September 19, 2014, 08:22:04 PM by Daki »
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #8 on: September 19, 2014, 08:15:10 PM »
Nisam neki iskusan RC letac al za njega pricam iz licnog iskustva.... u fabrickoj varijanti moze samo da rula po pisti, mozda malo poskoci.... Kinezi su ga pravili od nekog sumanuto gustog stiropora, iako jako lepo izgleda pretezak je. Motor i nije toliko slab koliko je sam model pretezak za tu velicinu krila. Idealno bi bilo da se spusti na nekih 150g. Iako mu je i to malo mnogo za model te velicine, moci ce da leti. Veoma je vrcav, ogranici otklon komandi na nekih 50% nece ti trebati vise. Kad resis problem tezine onda mozes da se pozabavis servoima po savetima koji su izneti od strane iskusnijih letaca. Svakako nije pocetnicki model.

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #9 on: September 19, 2014, 09:26:19 PM »
Da, procitao sam jednu temu na ovom forumu od tog modela gde ste svi tu diskutovali u jednu ruku mi je ovo izazov da ga bas omogucim za let a u drugu razmisljam dal je uopste vredno gubiti vreme na njemu :D Za sada mu izdubljujem unutrasnju stranu, ali vidim da je od nekog visoko kompersovanog stiropora zato je tvrd, debeo i tezak  :big smile
Jbg imam sad dobru stanicu dx6i i prijemnik, a nemam model za letenje pa pokusavam da bilo sta pustim u let pa ne mora posle ni da sleti :D Dosta mi je simulatora 3 godine, doktorirao sam simulatore, sad bih hteo bilo sta uzivo da probam
« Last Edit: September 19, 2014, 09:29:07 PM by MAVERICK »

Offline MAVERICK

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #10 on: September 19, 2014, 11:16:26 PM »
Jel moze da se iskorite ovi servo motori od njega za neku jedrilicu?

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #11 on: September 19, 2014, 11:26:55 PM »
OK samo napred, šta god da uradiš biće korisno, ako ga skockaš da poleti bićeš srećan , ako ga skrcaš odma kao ja i mnogi drugi opet će da bude korisno jer ćeš da shvatiš da sa njim nema letenja pa ćeš se brže  posvetiti nekom drugom modelu koji ima veće šanse. Dok ga budeš sređivao imaćeš neverovatnu dozu entuzijazma i maštarije kako će on da leti, bićeš srećan u tim trenutcima a taj osećaj je isto koristan (sreća je danas veoma retka).

 Ne želim na početku modelarske karijere da te ubijem u pojam, ako ovo čudo poleti ljudski odmah daj recept pa da ja sredim moj, a i ostali svoje....

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #12 on: September 19, 2014, 11:31:17 PM »
Odgovor na gore postavljeno pitanje

 http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11324.0.html

leti bolje od mini mustanga.

Vidi kod Vlade iz rcsrbije model ''diamond'' za 10€ cini mi se, deluje mi kao lepa varijanta za prepravku u ovom stilu.

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #13 on: September 19, 2014, 11:40:54 PM »
Neću da baksuziram, ali taj Fox ima profil za slobodnoleteće modele. Njegove karakteristike su da super jedri pri maloj konstantnoj brzini, ali zna da se penje pri ubrzanju, a verovatno je i horizontalac namešten u skladu sa tim (2 stepena +). Dakle, opet neće biti dobro za početnika. Ovo vam stvarno pišem u najboljoj nameri.
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: Zujanje serva na mini mustang P-51D
« Reply #14 on: September 19, 2014, 11:49:34 PM »
Jel moze da se iskorite ovi servo motori od njega za neku jedrilicu?

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10623.0.html

A sklapajucu elisu za taj motor imas ovde  http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13116.0.html
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK