Author Topic: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)  (Read 2786 times)

Offline fibra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
    • Flickr
Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« on: August 21, 2014, 12:47:52 PM »
Molim za pomoc oko izbora novog kontrolera za manuelno letenje.

Moj prvi multirotor sam bazirao na F450 ramu, Naza Lite, Sunnysky 980kv sa 9050 propelerima.
Masina je od pocetka letela kako treba sa preporucenim vrednostima, ali iskljucivo u Atti ili GPS modu. Smatram da je Naza dobar izbor za pocetak.
Moj pokusaj da letim u manuelnom modu je uvek rezultirao padom odmah na pocetku. Prakticno je bilo nemoguce podignuti kopter. Moram da napomenem da sam par meseci vezbao manuelno letenje na simulatoru sa Gaui kopterom, i nije mi lose islo, tako da su moja ocekivanja manuelnog upravljanja bazirana iskljucivo na tom iskustvu.

Gledajuci sve one super-precizne manuelne letove, uglavnom sa mini H kopterima, pozeleo sam da promenim platformu i naucim da letim manuelno i van simulatora. Vidim da je tu naze32 najpopularniji, pa zatim KK2. Jedni tvrde da je naze32 daleko bolji kontroler, drugima je nezamenjivo sto KK2 ima displej za lako i brzo podesavanje na trerenu. Ono sto mene zanima jeste sto bezbolniji i jednostavniji prelazak na manuelno upravljanje jer sam ubedjen da to ne mogu da izvedem sa naza lite ili je to vrlo tesko. Ne planiram da se bavim trkanjem, vec me samo zanima glatko letenje. Takodje nisam narocito lud za mini quadovima, ali ako su jednostavniji za ucenje i lakse se kontrolisu, necu da se bunim, mada smatram da mi vise odgovaraju srednje veliki kopteri koje mogu da opteretim sa dodatnom opremom. Molim za smernice i eventualna iskustva.
 

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #1 on: August 22, 2014, 12:41:45 AM »
Hehehe...zanimljiv zahtev i multirotor stav... ;)

Recimo  open pilot CC3D?
Mada ti je KK2 sasvim ok...ili recimo multiwii sa samo giroskopima od senzora. Ja sam  multiwii  tako leteo podosta vremena sa samo itg3200 ziroskopom...

 (<--)

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #2 on: August 22, 2014, 11:18:54 AM »
Najbolji fc za manuelno letenje je po meni definitivno hoverfly. Imas ih gomilu na prodaji na rc groups ili mrforums. Bilo da letis HF sport ili HF pro manual je neverovatno gladak i lep za letenje. HF ima integrisan i OSD tako da je i to plus. Cena bi trebalo da je oko 100s za polovan.

Offline fibra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
    • Flickr
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #3 on: August 22, 2014, 03:13:00 PM »
@cakra
Hvala na odgovoru. Ja sam mislio da su moj zahtev i stav uobicajeni... istrazujes par meseci, zaboli te glava od silnih koraka podesavanja kontrolera koji te najvise privlace, pa se odlucis za resenje koje pruza najvise zadovoljstva, sa sto blazom krivom ucenja i sto manje glavobolja. Sa Naza Lite, stvarno, nisam imao nikakvih problema. Jedina stvar koja mi malo smeta jeste, sto je neophodno uraditi kalibraciju kompasa sa vremena na vreme, iako nije bilo nikakvih modifikacija na samoj letelici, a letim na istoj lokaciji. Vec duze vremena praktikujem da kalibrisem kompas svaki put pre pocetka leta. Super kontroler koji ima svoje mesto u mom arsenalu, ali ne mogu da se otrgnem osecaju da Naza previse leti onako kako joj kazem, umesto onako kako je "poteram". Ne vidim kako sa Naza moze da se napreduje kao pilot. Mozda gresim, to je moje pocetnicko misljenje.

Inace, malo sam citao o CC3D i odgledao par snimaka, deluje mi kao dobra spravica. Dopao mi se softver za podesavanje. Cini se da dobro leti sa default parametrima. Ne znam zasto se nikad nisam narocito udubljivao u CC3D. Uzeo sam ga u razmatranje.
Da li si ti leteo za tim kontrolerom? Zanima me neko poredjenje sa Naze32 koji je takodje 32bitni, ali daleko popularniji iz nekog razloga.

@vpanin
Hvala i tebi na odgovoru. Verujem da je Hoverfly dobar kontroler, i mora da bude za pare koje traze, ali zasto je toliko skup? 100$ mi zvuci kao ok za polovan, ali da li je stvarno toliko bolji od konkurencije i po cemu? Koje su njegove prednosti u odnosu ostale, na daleko jeftinije kontrolere? Ipak zelim da ovladam manuelnim letenjem, pa me zanima zasto bi neko dao toliko para za FC.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #4 on: August 22, 2014, 05:08:13 PM »
Pozdrav!
Jesi možda razmišljao o APM-u? Sa relativno malo para imaš pregršt flight modova, verovatno će ti biti interesantnan Acro i Sport. Za početak ti ni ne treba GPS, ali ga imaš za 15-20$.





http://www.aliexpress.com/item/APM2-5-APM-Flight-Controller-Board-For-Multicopter-APM2-0-ARDUPILOT-MEGA-2-5-2/1519222945.html

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #5 on: August 22, 2014, 07:00:48 PM »
Tja, sve je to stvar ukusa...sto Kole rece, i APM u acro modu leti ...acro... :)
Ok, Naza , bilo lite ili standardna...zaista extra leti i bez gps-a...opusteno i bez stresa...neko to tako voli-a neko ne.

Toplo ti preporucujem recimo i mikrokopter FC,  bilo starije verzije 1.2...1.3 sa obicnim piezo ziroskopima...ili novije ali i mnogo bolje verzije 2.0/2.1...pa do ove  zadnje 2.5 verzije.
Ako si  samo leteo nazu-mikrokopter ce ti biti ziva vatra-jer nije ni nalik nazi i ostalim bakracima :)
Jedino sto nije uopste jeftin...i ja ga jos uvek smatram high end sistemom...

Veruj mi, CC3D je odlican za ono sto mislis da radis sa njim...mali i jeftin...za FPV letenje prava stvar...

 (<--)

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #6 on: August 22, 2014, 07:31:13 PM »
Jako je pouzdan pre svega. Puno pro likova koji lete skupe kamere lete ovaj kontroler i to iskljucivo u manual modu. Odlican je za video jer nije toliko "robotizovan" kao naza. Leti neverovatno glatko i prirodno, bez ikakvih trzanja, glitcheva i sl. Setup je nenormalno lagan, imash samo 1 gain da podesish i to je to. U autolevel modu stoji kao zakucan.
Nemoj pogresno da me shvatish, Naza mi je mnogo laksa za letenje, al mislim da je HF idealan za to sto ti hocesh. Sto se cene novog tiche, definitivno je previshe, posebno ako imamo u vidu da se update softvera nije desio zadnjih godinu i po i da firma bukvalno zivotari. Ovaj kontroler svakako nije postigao masovnost i popularnost nekih drugih ali se definitivno i dalje koristi u high end aplikacijama gde su pouzdanost i letne karakteristike jedan od presudnih faktora.
Mislim da 100 baksa nije previse za ovaj kontroler.
Video nije bas neki al eto za primer.

Offline fibra

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
    • Flickr
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #7 on: August 26, 2014, 12:16:05 PM »
Pozdrav!
Jesi možda razmišljao o APM-u? Sa relativno malo para imaš pregršt flight modova, verovatno će ti biti interesantnan Acro i Sport. Za početak ti ni ne treba GPS, ali ga imaš za 15-20$.
Naravno da sam razmisljao. APM mi je oduvek bionajpozeljniji kontroler jer nudi more mogucnosti za budzenje i igranje, ali me odbija njegovo podesavanje. Ljudi prijavljuju da prilikom svakog apgrejda moraju sva podesavanja iz pcetka da rade. U novoj verziji se sredi jedan problem, ali pobrljavi nesto sto je radilo dobro. Nisam stekao utisak da je bas bulletproof. Cini mi se da ima vise podesavanja nego letenja sto me jos uvek odbija. Pre nego krenem da poboljsavam performanse i radim na finesama bi valjda trebalo da ovladam samim manuelnim letenjem, a APM mi se ipak ne cini kao zgodan za to, zato sam ga i izbegao u startu i odlucio se za Naza.

Tja, sve je to stvar ukusa...sto Kole rece, i APM u acro modu leti ...acro... :)
Ok, Naza , bilo lite ili standardna...zaista extra leti i bez gps-a...opusteno i bez stresa...neko to tako voli-a neko ne.

Slazem se da super leti, ali moras da se slozis i da nije za napredovanje u letenju, sto je upravo razlog za moju potragu za novom platformom.

Quote
Toplo ti preporucujem recimo i mikrokopter FC,  bilo starije verzije 1.2...1.3 sa obicnim piezo ziroskopima...ili novije ali i mnogo bolje verzije 2.0/2.1...pa do ove  zadnje 2.5 verzije.
Ako si  samo leteo nazu-mikrokopter ce ti biti ziva vatra-jer nije ni nalik nazi i ostalim bakracima :)
Jedino sto nije uopste jeftin...i ja ga jos uvek smatram high end sistemom...
Ne mislim da vredi dati velike pare za FC kojim cu da ucim manuelno letenje, pogotovo sto vidim da napredni piloti ne koriste highend sisteme. Takodje ni ostale komponente nece biti skupe jer ih onda necu ni zaliti, pa necu leteti ko baba u strahu da cu si napraviti trosak. Ja sam prezadovoljan odnosom cene/kvaliteta Turnigy 9X, Frsky modula, F30A ESC-ova i Sunnysky 2216 980kv motorima na DJI F450 ramu. Jeftin i veoma pouzdan setup. Cudo, sta malo opensource firmware-a moze da napravi od solidnih komponenti. Za Nazu cu najverovatnije da pravim novi ram sa dodatkom FPV i gimbala, ali za manuelno letenje ipak treba nesto drugo.
Quote
Veruj mi, CC3D je odlican za ono sto mislis da radis sa njim...mali i jeftin...za FPV letenje prava stvar...
Priznajem da mi se dopao i cini mi se da je jedan od adakvatnijih za moju namenu, ali je mozda Naze32 za nijansu bolji izbor u smislu pouzdanosti. Takodje vidim i da je daleko popularniji, sto sigurno nije bez razloga. Nije neka kinta, mogu da porucim i Naze32 Acro i CC3D pa si ostavim koji mi se vide dopadne.

@vpanin
Razmislicu o Hoverfly kao kontroleru za svoju FPV letelicu, ali cu za manuelno ipak da se baziram na necemu jeftinijem.
Hvala svima na predlozima i savetima!



Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Sledeci korak (FC za manuelno letenje)
« Reply #8 on: August 26, 2014, 03:05:25 PM »
Naze32 je baziran na multiwii softweru...a multiwii zaista odlicno leti i samo sa ziroskopima...

Mislim...cc3d i naze32 su toliko jeftini da ih mozes isprobati oba :)

Pouzdanost tih sistema proistice iz odsustva  ostalih senzora, koji su za takav nacin letenja sasvim nepotrebni...tu pilot mora biti pouzdan :)...
mada se i kod ostalih sistema padovi desavaju uglavnom zbog ljudskog faktora i nepostovanja procedura kod konfigurisanja istih...

Bilo kako bilo-javi sta si uzeo...pa da vidimo kako to leti:)...(naze32) jer cc3d imam negde :)...
 (<--)