Author Topic: Problem sa gimbalom  (Read 6013 times)

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Problem sa gimbalom
« on: August 08, 2014, 10:45:26 AM »
Pre par dana sam nabavio DYS Smart3 3 Axis GoPro Gimbal with AlexMos 8 bit Control Board.Trenutni firmwar je 2.40 7b
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__52136__dys_smart3_3_axis_gopro_gimbal_with_alexmos_control_board_basecam_.html?gclid=Cj0KEQjw6pGfBRD09M-TmYTBzqIBEiQAcRzH5wN1iyetjCYCafn3W5bsPxquI_0hxzGA_JtHYiQiSegaAjd48P8HAQ

Od početka imam problem da kada letelicu rotiram po YAW osi kamera se u jednom momentu blago nagne u levu stranu i tako ostane dokle god neokrenem letelicu u početni položaj, posle čega se kamera ponovo ispravi.

Probao sam da podešavam pidove, motore, radio sam više puta acc calibraciu ali nisam uspeo da rešim problem.

Da li je neko imao sličan problem sa AlexMos i da li postoji neko rešenje?

Hvala!

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #1 on: August 11, 2014, 02:37:40 PM »
Jesil resio problem? ACC 6 point kalibraciju si odradio valjano?
Posto imam nameru da pazarim jedan takav gimbal...
 (<--)

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #2 on: August 11, 2014, 03:45:23 PM »
Rešio sam problem tako što sam kupio od Vlade (RC SRBIJA) ZENMUSE H3 3D  ;D
Na onaj alexmos sam izgubio tri dana I TRI BESANE NOĆI.na kraju je to donekle radilo ali i dalje se na momente gimbal naginjao u jednu stranu.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #3 on: August 11, 2014, 09:00:44 PM »
Hehehe...klasika ;)
Gledajuci snimke na netu to bi trebalo da radi sasvim korektno...???
Na kraju ispada da alexmos-ipak ne radi kako treba?ili...malo ljudi zna da ga namesti da radi ili...suvise nepoznatih u jednacini...
A zenmuse ima samo jednu manu-to sto radi samo sa nazom. :sljus...

Na kraju cu morati da se odlucim na neku alternativu alexmosu...fei yu?  stella?jbg...kad nemam toliko para za bacanje-pa da isprobam sve :)

 (<--)

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #4 on: August 21, 2014, 01:28:10 PM »
Ne znam , da li može pomoći
Meni je 2 D doduše gimbal, sa SimpleBGC_GUI_2_2b2 (AlexMos) , isto umeo da nagne po roll osi, dok nisam u RC Settings stavio za Roll no Input , za Pitch sam naravno ostavio pošto sam povezao gimbal sa kontrolerom i preko daljinca regulišem pitch osu
E sad, negde sam našao na forumima, da ljudi povežu i Roll signal na kontroler, da im navodno nebi naginjao gimbal sam od sebe, iako naravno nemaju kontrolu na daljincu, ali kod mene je jednostavno funkcionisalo No Input , to jest isključivanje ulaznog porta za roll
Takođe uvek kod uključivanja, ručno držim gimbal pozicioniran - nivelisan (u toku kalibracije) dok sam ne počne da se vraća na postavljenu vrednost , pošto mi nije najbolje balansiran, i ako to ne uradim velike su šanse da krene čuveni chicken dance gimbala :P
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #5 on: September 26, 2014, 01:08:17 PM »
Hm, pa evo ja sam konacno dobio taj dys smart gimbal...i moram reci da to sasvim lepo radi...
NIJE PLUG AND PLAY...znaci da ga kinez salje sa nekim odokativnim podesavanjim-koja rade kako rade-nikako.

Preporuka je da se drzi 2.3b5 verzije firmwera...
Na forumima ima dosta gotovih podesavanja-profila, koji sasvim korektno rade...mada se uvek moze naci po koja zamerka  :).
Ja sam probao i sa 3s i sa 4s batt. ...i to radi sasvim dobro. mada je preporuka da se gimbal koristi sa 3s batt. ili staviti neki 12v UBEC.

Naravno, kao sto rekoh ranije-ceo taj alexmos projekat nije plug and play kao recimo zenmuse ...
ipak je potrebno neko osnovno znanje oko rada elektronike i  cele koncepcije samog gimbala...
znaci,  prvo treba procitati manual  ;)...pa onda krenuti u neka podesavanja.

I naravno -ono sto vec jednom dobro radi-ne treba updejtovati... :hehe
 (<--)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #6 on: October 14, 2014, 07:02:01 PM »
Nakon dosta letova sa dys smart 3 axis gimbalom mogu da zakljucim sledece...

Gimbal sasvim lepo radi...e sad ono sasvim lepo  je- ne i perfektno :)...

Prosta cinjenica je varovatno u tome da se svaki gimbal ipak razlikuje od komada do komada...pocevsi od elektronike pa do mehanike...motora itd. i tu nastaju problemi posto se pid podesavanja jaaako razlikuju od komada do komada...
Prelistavajuci net o podesavanju alexmos kontrolera, kao i isprobavajuci razna podesavanja raznih ostalih korisnika istog gimbala, ne mogu da se otmem utisku da ljudi lete svakava pid podesavanja :sljus...prosto je neverovatno da to nekima i radi...ali koliko vidim vecini i ne radi bas onako kako bi trebalo.

Posto je gopro ipak jako lagana kamera...neka osnovna nacela podesavanja pidova  po basecam manualu su jako tesko primenjljiva u praksi.Ono, kao zaljuljaj roll osu pa gledaj realtime data-jednostavno ne pije vodu...jer se gopro neda zaljuljati :)...
Sasvim druga prica je to sto podesavanja koja rade kod snimanja "iz ruke" jednostavno ne rade kada se gimbal stavi na letilicu...

Recimo kod mog primerka dys gimbala   roll i yaw osa rade sasvim korektno i kod raznih idiotskih pid podesavanja...doduse imao sam neko naginjanje roll ose kod jacih zaokreta-koje je reseno acc kalibracijom u 6 tacaka...
Ja imam probleme sa pitch osom???...ok, moze se  i sa tim problemom sasvim lepo snimati...ali kad covek pocne da primecuje to blago ljuljanje pitch ose koje se ponekad javlja...pojava sve vise pocinje da nervira lol...

Ceo vikend sam proveo pored gimbala...vec se bojim da cu zeznuti gopro od silnog vadjenja sd kartice  ")...malo cackas po pidovima...napravis let po dvoristu od cca 2 min...sletis ...vadis sd karticu...pa u racunar...pogledas video...cimaaaaa....pa opet...i tako x puta (___)...a rezultat= jedno veliko nista.

Trenutno pitch    P=15 I= 0.1  D=10  POWER JE 75 ...gotovo klasika :)

Kod podesavanja prema basecam manualu pitc pidove  sa naterao na P=18 I=0.19 D =8 power  75.
Default podesavanje je bilo recimo P=11 I=0.18  D=5 power 80...i to je ok...
Kod svih podesavanja ja jednostavno ne vidim neku razliku...a pitch i dalje ponekad cimne :)...

Jedino sto nisam probao-a to je da isljucim opciju upravljanja pitch ose preko stanice..jer jedino nju  imam setovanu da je mogu podesavati
preko stanice...sve ostalo je setovano na "no input"...

Firmwer je 2.3b5.
Proban je i 2.4b7 i...kao sto mnogi kazu dosta je osetljiviji za podesavanje od 2.3b5...
Recimo ceo sistem je bio podesen na stolu, probna snimanja iz ruke extra... i rekoh to je to...napravio jedan krug quadom-katastrofa...:)???
pa sam batalio...i vratio na 2.3b5...

Eto... (<--)









Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #7 on: October 15, 2014, 11:57:18 AM »
http://youtu.be/wFAI6kRN890?list=UUjaq08TkO3ct3cgM2B3tOsQ

Gimbal 3 ose alexmos 8bit kontroler  Gopro 3+ na gimbalu.

Nagib hoce da menja ako nije 6 axis odradjena kalibracija (izbalansiran gimbal daje odlične rezultate, loše balansiran drhtanje kamere u nekom položaju). A kada se to odradi treba da uradite postavljanje kamere sto idealniji ravan položaj ili čak libelom izmeriti i kliknuti na kalibraciju acc i gyro-a pa to snimite. Posle toga mora da radi savršeno. Koliko savršeno će držati kameru zavisi od PID podešavanja koja se veoma razlikuju. Takođe vibracija elisa je svakako veliki protivnik pravilnog rada bilo kakvog gyro uređaja.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #8 on: October 15, 2014, 12:35:01 PM »
Odlican snimak ...i dobro podesen gimbal :) (___)...

Sve sto si rekao stoji...
Kao sto rekoh u ranijem postu...yaw, roll osa savrseno rade , cak i sa raznim odokativnim pidovima...cak i pitch osa rado odicno...ali ponekad zaljulja kameru...

U svakom slucaju sledi jos malo cackacnja oko pidova i jos jedna kontrola elisa , motora i eliminacija eventualnih vibracija...
????
 (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #9 on: October 15, 2014, 01:51:16 PM »
Nisam mnogo gubio vreme oko podesavanja pidova, vise je to bilo na stolu, menjanje nagiba gimbala a da pri tom ostane sto je vise moguce u istom položaju a da pidovi ne izazovu vibracije. Povežete gimbal sa kompom, cimate neku osu i gledate kako se ponasaa ko hoce ima i realtime data parametre pa i odatle može da vidi dal je dobro podešen gimbal.

Da u vazduhu se nekad desi neko čudno cimanje gimbala, ali poprilično retko od kako sam sredio elise na maksimum.

Offline nikola1020

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Problem sa gimbalom
« Reply #10 on: November 25, 2015, 10:03:20 PM »
razmisjam da kupim gimbal imam nazu lite i nemogu da stavim zenmuse 3d

gledao na hobby king i nemogu da se odlucim izmedju ovih 3 gimbala

1.http://hobbyking.com/hobbyking/store/__81329__FeiYu_Tech_Mini_3D_3_Axis_Brushless_Gimbal_for_Multi_Rotor_and_Aircraft.html
video:https://www.youtube.com/watch?v=6YEKqXuFCy0
143$

2.http://hobbyking.com/hobbyking/store/__65793__Quanum_Q_3D_Brushless_3_Axis_Camera_Gimbal_suitable_for_Nova_Scout_X4_Phantom_QR_X350_etc_.html
video:https://www.youtube.com/watch?v=KoTTQFrYEHI
149$

3.http://hobbyking.com/hobbyking/store/__52136__DYS_Smart3_3_Axis_GoPro_Gimbal_with_AlexMos_Control_Board_BaseCam_.html
video:https://www.youtube.com/watch?v=MaJ7YfUXBCI
129$

najvise me vuce FeiYu Tech Mini 3D 3-Axis Brushless Gimbal , koja su vasa iskustva koji je najbolji dao bi do 250E