Author Topic: Pitanje oko "ponasanja" punjaca  (Read 2630 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« on: July 22, 2014, 06:38:48 PM »
Pitanje se odnosi na situaciju u kojoj punjac ne moze da izbalansira baterije ni posle 120 minuta. Sta moze da bude uzrok i da li je punjac za zamenu?

Dve godine koristim RC Power BC6 Li-Po punjac u kombinaciji sa preradjenim PC napajanjem.
Baterije koje koristim su Rhino 3S 2250 25C, Zippy Compact 5000 3S 25C.
Rhino su razlicite starosti i u pocetku je njihovo punjenje trajalo 55- 65 minuta, vremenom se punjenje produzavalo, ali je uvek zavrsavano  tako sto punjac prijavi da su pune. Baterije praznim do 3, 7 V po celiji i uvek ih punim sa 1C u balance modu. Unazad 2- 3 meseca punjac za sat vremena napuni baterije, a potom balansira do beskonacno.
Pomislio sam da je do baterija, ali nije, nove baterije, kao i starije isto puni, a balansiranje ne zavrsi.
Naponi po celijama koje pokazuje punjac, odgovaraju vrednostima izmerenim mernim uredjajem.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« Reply #1 on: July 22, 2014, 06:43:53 PM »
Desavalo mi se na dve baterije da beskonačno balansira nakon storage moda preko zime.Ali kako krenem da ih "masiram" normalizuje se situacija.

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« Reply #2 on: July 22, 2014, 11:10:35 PM »
Ma, lose su ti baterije pa ne moze da ih izbalansira. Imam ja neke zippy sto rade isto. Chas se napune do 16.79 (4s) a onda se muche jos 2 sata pa prekinem punjenje. Nece nista da im fali za 0.01v po celiji, gledaj kolko A ugura unutra.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« Reply #3 on: August 03, 2014, 02:36:19 AM »
Pojavio se novi momenat:
Nakon praznjenja baterije (Rhino 3S 2250 mAh 25C), napon po celiji bude 3,75- 3,80 V, a nakon punjenja baterija od 90 min, u bateriju "stane" 1600- 1650 mAh. Pred kraj punjenja, punjac pokazuje ukupan napon 12,6 V, kad proverim po celiji pokazuje 3,16- 3.18 V. Nakon 90 min prekinem punjenje i proverim bateriju, napon po celiji bude 4.14, 4.22, 4.23 V. Kod druge dve isto tako. Znaci sve tri baterije napuni identicno, prvu celiju nedopuni, a drugu i trecu napuni vise od 4.20 V. Proveri napon 30 min nakon punjenja.
Svakako cu nabavljati drugi punjac, zanima da li je neko imao slicnu situaciju i sta raditi sa punjacem?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« Reply #4 on: August 03, 2014, 01:59:52 PM »
Probaj drugi punjac. I ja sam imao cudnih momenata sa istim punjacem. Desavalo mi se da mi balansiranje radi i po 140min. Napon na celijama bude oko 4.18-4.2 na njemu a na unimeru 4.21-4.24V. Kako god promenio sam bunjac i od tad mene vise punjenje ne brine.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« Reply #5 on: August 03, 2014, 03:55:23 PM »
Pre no što dođeš u iskušenje da ga razbiješ, probaj da ga napajaš sa auto-akumulatora ili prikači punu LiPo bateriju od 3S, u kom slučaju, prvo napuni do jedno 4,1V, po ćeliji sa PC napajanjem, pa onda prikači 3S ! Bilo bi dobro da imaš 4S kao izvor...
Ako se stvar "popravi" - zameni napajanje !
Ako se i dalje dešava isto, postoji mogućnost da su ti kontakti za 3S bateriju (balansni kablić ili klema na punjaču) izgubili dobar kontakt pa se javlja povećani otpor u grani te ćelije ili više njih...
"Ubaci" 3S balansni kablić u 4S, ali pazi da minus pol (uglavnom je crna žica) bude na početku tj pin "1". Kod većine piše "1"... Ako ne možeš da ga uguraš u konektor, nemoj da sečeš "zub" na konektoru od kablića, već proseci skalperom šlic na konektoru punjača ! Ovo uradi samo alo si siguran da znaš šta radiš !!!
Ako nije ništa od ovoga, onda ti je najbolje da kupiš nov, jer se popravka ne isplati !
"Turnigy Accucell 6" ti je isto to i košta oko 20$ + poštarina...

Potdrav
#FFCC00

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« Reply #6 on: October 27, 2014, 12:06:08 AM »
Ja se izvinjavam sto malo upadam ovako u tudju temu :)
Dal da novu bateriju punim u balance ili charger modu ?
Inace punio sam do sad u charger modu i treba jedno 90 minuta za punjenje do 4.2 po svakoj celiji

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pitanje oko "ponasanja" punjaca
« Reply #7 on: October 27, 2014, 12:15:19 AM »
Ja punim uvek u balance modu.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!