Author Topic: Trokrake elise-dimenzije  (Read 5139 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Trokrake elise-dimenzije
« on: July 15, 2014, 09:18:45 PM »


Naime,posto mi je elisa na motoru bila 12x6 i sad kad sam taj motor prebacio na drugi model ova elisa je mnogo bliza zemlji.Moje pitanje glasi: koju dimenziju trokrake elise da stavam a da dobijem iste karakreristike kao ova dvokraka 12x6.Hvala


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline dex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 40
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #1 on: July 15, 2014, 09:30:17 PM »
Master Airscrew
Converting from a 2-Blade to a 3-Blade Propeller

To convert from 2 blades to 3 blades you want to decrease the
total blade area and increase the angle of attack (or pitch) to
overcome the increased drag of the third blade.
The general rule is to DECREASE propeller diameter by 1-2”,
and INCREASE by 1-2” the propeller pitch. It is all right to keep
the same pitch when going from 2 blades to 3.

Pozdav !
Dex

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #2 on: July 16, 2014, 12:51:05 PM »
Faktor umanjenja prečnika elise sa prelazom sa dvokrake na troktaku elisu je 0.816. Ovaj faktor je univerzalan i ne zavisi od veličine.
Dakle 12" x 0.816 = 9.792" Bira se najbliža standardna dimenzija, a to je 10"
Korak ne treba menjati.


Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #3 on: July 29, 2014, 11:15:23 PM »
Laslo,da li si ti siguran u ovo,posto sam negde procitao da za trokraku elisu treba samo dvokraku smanjiti za jedan inc,i to mi deluje logicnije od ove tvoje izjave.
Ja na spitfajeru imam zenoah od 20 cc i koristim elisu 15x6 koja mi daje najveci potisak i prosto mi je nemoguce sada da ce isti potisak da mi da i 12x6 trokraka    mmmm
Ne znam....mozda si i u pravu  mmmm
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #4 on: July 30, 2014, 12:18:07 AM »
Quote
Laslo,da li si ti siguran u ovo,posto sam negde procitao da za trokraku elisu treba samo dvokraku smanjiti za jedan inc,i to mi deluje logicnije od ove tvoje izjave.
Teorija oduzimanja fiksne veličine ne može da važi za sve veličine elise, jer nije svejedno da se skine jedan col sa elise od 20" što je 5% ili od 10" što je 10%.

12" nikako ne valja jer:
15" x 0.816 = 12.222" pa će izbor od 12" cola biti sigurno manje od očekiavnog pa bolje treba birati veći, a to je 13x6"

Ja sam pošao od odnosa razlike prečnika kruga koju obuhvata elisa, ako se uzme odnos radne površine dva i tri kraka. Izvešću to jednom... Ali mislim da nisam uzeo u obzir nešto. Sa smanjenjem prečnika se smanjuje brzina strujanja na krajevima elise sa manjim prečnikom, pa je tako efekat potiska manji. Tu treba dodati tu razliku pa će faktor biti malo veči i to oko 0.86 Dakle oko 15% manji prečnik treba birati umesto 17.4%

15" x 0.86 = 12.9" pa će izbor od 13" cola biti ipak ono pravo.

Evo nešto interesantno za proveru. Sa www.ecalc.ch ili nekim drugim kalkulatorom se možeš proveri razliku vučne sile izabrane (upisane veličine) elise, naravno sa istim parametrima motora i napajanja. Nije bitno da li se radi o elektro- ili sus motoru, ali treba gledati da obrtaj bude maksimum tvog sus motora. Predpostavljm da tvoj radi pod opterećenjem na oko 7500 o/min.

Evo moje provere:
Za elisu 15x6" 2 kraka statična vučna sila na 7652 o/min je pokazao 3139g   maks. brzina elise je 69km/h
Za elisu 13x6" 3 kraka statična vučna sila na 7750 o/min je pokazao 2732g   maks. brzina elise je 71km/h
Za elisu 13x7" 3 kraka statična vučna sila na 7656 o/min je pokazao 3095g   maks. brzina elise je 82km/h
Za elisu 14x6" 3 kraka statična vučna sila na 7554 o/min je pokazao 3224g   maks. brzina elise je 69km/h
Za elisu 12x8" 3 kraka statična vučna sila na 7774 o/min je pokazao 2870g   maks. brzina elise je 95km/h

Interesantno je videti šta pokazuje. Koji će ti odogvarati ti izaberi.




« Last Edit: July 30, 2014, 12:46:50 AM by tibeteagle »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #5 on: July 30, 2014, 09:45:35 PM »
Interesantno je videti šta pokazuje. Koji će ti odogvarati ti izaberi.

Znaci ipak je najbolja ova...mislim daje naj veci potisak

Za elisu 14x6" 3 kraka statična vučna sila na 7554 o/min je pokazao 3224g   maks. brzina elise je 69km/h

jedan inc manja od dvokrake...
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #6 on: July 31, 2014, 12:11:47 AM »
To ne znači da će motor sa tom elisom vući toliko, jer to mnogo zavisi od snage motora. Ako nema snagu, onda će pasti obrtaji i vući će manje. U suštini svaka elisa je veoma blizu i možeš da biraš svaku od njih. Kako će se ponašati na tvom modelu sa tim motorom, može se probati samo uživo.
Ja bih stavio 13x7" ako ne želiš da se pregreva motor a da imaš i brzinu, ako ti je to potrebno, što zavisi od vrste modela.

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #7 on: July 31, 2014, 01:38:43 AM »
Probaj da proguglaš malo, možda je neko testirao taj motor sa trokrakim elisama i objavio podatke na nekom forumu.
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Trokrake elise-dimenzije
« Reply #8 on: July 31, 2014, 09:44:05 AM »
Moras smuckati sve gornje odgovore i odabrati najodgovarajuci prema tvom modelu.
Mnogo zavisi od vrste modela.
Isti motor moze biti na 3D modelu, akrobatskom F3A ili nekom skala modelu.

U odnosu na model na kom je motor, elise ce na sva tri motora biti razlicite.