Author Topic: Quad projekat za školu  (Read 6698 times)

Offline nikolander

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Quad projekat za školu
« on: June 02, 2014, 05:10:49 PM »
Dobar dan želim svima :)
Ja sam Nikola iz Niša i potrebna mi je pomoć iskusnih (i manje iskusnih ;) ) entuzijasta i modelara.
Tim studenata, uključujući i mene, na Visokoj tehničkoj školi je krenuo da pravi quad. Na mene je pao odabir komponenata, a kako vidim, na internetu i po forumima toliko toga ima da se čovek prosto izgubi od toliko informacija!

Ja odprilike već znam kakav bi smo quad pravili:
-Koristićemo Gens ace 3300mAh, troćelijska baterija (3s1p 11.1V 25C). Takve 3 već imamo.
-Kao kontroler, isprogramiraćemo ili Arduino Mega ili Raspberry Pi. U ovome i jeste poenta-projekat je ustvari aplikacija koja će da se bavi matematičkim proračunima itd itd. Naravno, ugradićemo i dodatne senzore neophodne za letenje (žiroskop...).
-Kamera će biti korišćena samo i isključivo u spoju sa Raspberry Pi-om, njegova fabrička, tako da je najteža komponenta koptera ustvari baterija i motori.
-Ram bi smo pravili sami od aluminiuma, ne ide da se kupi sve na gotovo a radi tim od 4 studenata, ako me razumete  ;namig
-Kopter bi bio kontrolisan preko Android aplikacije koju ćemo sami da napravimo.

-Pomoć mi treba, od vas kao od iskusnih letača, koje motore da kupimo, sa kojim elisama i kojim kontrolerima?

I da napomenem, nakon završetka projekta, sve će biti otvorenog tipa, šeme, kodovi i td. tako da, ako se nekom to bude dopalo, moći će da napravi isti ili unapredi naš kopter. Pozdrav svima i hvala unapred  (pijanoo)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Quad projekat za školu
« Reply #1 on: June 02, 2014, 06:18:46 PM »
Recimo ovako nesto:
HP2814-810KV Brushless Motor (http://www.rctimer.com/product_858.html )
12 incni propeleri
Turnigy Plush/Hobbywing Pentium 30A sa Silabs ili Mystery hobbyking Blue Series 30A sa Simonk,
APM 2.6 (http://www.banggood.com/APM-Flight-Controlt-Set-APM-2_6-And-GPS-And-OSD-And-Radio-Telemetry-Etc-p-920659.html )

Nije naj, naj, ali trebalo bi da radi.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Quad projekat za školu
« Reply #2 on: June 02, 2014, 07:04:23 PM »
Quote
-Pomoć mi treba, od vas kao od iskusnih letača, koje motore da kupimo, sa kojim elisama i kojim kontrolerima?
Za pravilan izbor pogonskih delova je neophodno da znate ukupnu težinu i željeno vreme letenja (lebdenja), da bi se izabrao najoptimalnijji i najefikasniji setap. Za izbor veličine delova je dobro koristiti neki kalkulator, recimo kao ovaj onlajn:
http://www.ecalc.ch/xcoptercalc.php?ecalc&lang=en
Izbor brenda dolazi samo posle toga. Poželjno je birati motor, ESC i elisu a koji su konstruisani za mikrokoptere, jer to podiže efikasnost. Sa visokom efikasnošću dobijate sigurnost, uštedu energije i u mnogome podiže nivo vašeg projekta.

 ;namig




« Last Edit: June 02, 2014, 09:55:44 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Quad projekat za školu
« Reply #3 on: June 02, 2014, 08:16:13 PM »
Vidim zemljace da ste se u to upustili kao u igru. Prakticno, jedina inzenjerija ce kod vas biti kuckanje softvera (ne kazem nista lose o tome, ali...) a sumnjam da cete i to od nule. Ne znam koja je poenta toga, ali ako je poenta edukacija, onda bi trebalo mnooogo citanja i informisanja tipa, zasto bas taj propeler, sta ce se desiti ako stavim ovaj, zasto bas taj motor, kako se doslo do toga, neki grafik efikasnosti kombinacije odredjenih propelera i motora, kakve karakteristike ESCa su kljucne, programiranje ESCa... itd itd itd itd... Bolje kupite ram, i vreme koje bi ulozili u njegovo srafljenje naucite nesto o ovome. Jedino tako cete pokazati neku inzenjeriju u svom radu i, mozda, doprineti nesto na tom nenormalno vrtoglavo brzo razvijajucem polju. Ostalo je samo igra, kao lego kockice, samo sklopis komponente... jos ako ti neko kaze koje komponente....

Nista lose, ne shvati pogresno. Moj drug Kole, i mi smo Nislije, covek doktor, pa onako iz hobija napravio to sto vi hocete, samo jos softver za telefon nije mogao da napise. Ima njegovih snimaka na forumu. To sto pitas je vec raspravljano i na ovom i na 1000 drugih foruma, i samo je na 2 klika od tebe. Uzivaj u znanju za dzabe, u neverovatnom vremenu zivimo  ()-() Praticu ovo, bas me zanima u kom pravcu cete otici mmmm

Dopuna: Po meni bi mnogo veca inzenjerija bila da napravite robotica koji moze da se balansira na samo 1 nozi bez stopala, u vidu stapica. Ko u cirkusu. Napravite to i odoste u nasu :)
« Last Edit: June 02, 2014, 08:19:01 PM by Vaci »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Quad projekat za školu
« Reply #4 on: June 02, 2014, 09:23:30 PM »
Vaci, softver je u celoj priči daleko najkomplikovanija stvar... Cenim da bi im najpametnije bilo da uzmu neko opensource rešenje, da vide kako izgleda core softvera, pa na osnovu toga odluče da li da se upuštaju u celu priču ili ne.

Offline nikolander

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Quad projekat za školu
« Reply #5 on: June 02, 2014, 09:30:00 PM »
Pa, već smo napravili auto koji može da se vozi sa bilo kog računara (naravno uz internet pristup) bilo gde na svetu. Naravno, vrši i akviziciju podataka, vozi se preko Android aplikacije, žiroskopa itd itd itd. Možete i pogledati taj projekad ako vas zanima, zove se VTŠ Explorer 1. Rad je u potpunosti naš autorski rad, za hardver su primenjene već poznate elektronske komponente, nije tu nikakva topla voda izmišljena. Celokupan kOd i program, kao i aplikacija je rađena od same nule, sve je to debagovano i testirano mesecima da bi radilo u realnom vremenu, bez "pucanja"...
Ovo bi bio korak dalje, naučiti RopsberryPi ili Arduino da, na osnovu učitanih vrednosti sa senzora, kontroliše motore i na taj način održava balans. Nije to neki bauk, znam da postoje već gotova rešenja, ali mi bi smo odradili to na način koji sam napisao gore u prvom post-u.
:) hvala na odgovorima svakako, pretražiću forum pa ću najverovatnije iskoristiti komponente koje je već neko testirao da funkcionišu zajedno najbolje. Ne bi smo se bavili inženjeringom i fizikom propelera i motora, a sa druge strane ne bi smo uzeli gotov drone. Ovako sastavljen kopter i isprogramiran na pravi način, bi trebalo voziti najlakše moguće, na primer pokretom ruke, bez daljinskog, a sve to preko mikrokontrolera odnosno razvojnog okruženja (najverovatnije Ropsb.Pi). I tako dalje

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Quad projekat za školu
« Reply #6 on: June 02, 2014, 10:09:00 PM »
Ako se odlucite za Raspbery Pi pogledajte ovu plocu sa senzorima: https://www.indiegogo.com/projects/navio-autopilot-shield-for-raspberry-pi . Pratim taj projekat vec neko vreme, a upravo danas se pojavio preorder za nju i kosta 145$.
Za Raspbery Pi sada imate i RT Linux tako da bi pravljenje flight kontrolera na bazi njega mogao da bude interesantan projekat i znacajan iskorak u odnosu na arduino zbog njegove neuporedivo vece procesorske snage. Vec postoje ideje da se APM portuje na Raspbery Pi sa ovom ekspanzionom plocicom.



Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Quad projekat za školu
« Reply #7 on: June 02, 2014, 10:34:01 PM »
Najbolje da se vidimo negde na piće, pa da vidimo šta vam možemo pomoći. Tema je lepa, imate već puno projekata na netu, za neke stvari možda ne morate da idete preopširno (ciljam na troškove, verovatno su limitirani), a i što se komponenti tiče, možete da da računate na konkretna rešenja.

Pozdrav,
Ivan

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Quad projekat za školu
« Reply #8 on: June 03, 2014, 12:17:38 AM »
Znam ja da je kuckanje softvera inzenjerija, mada pre bih rekao zanat, kao i puno stvari u zivotu. Imam na poslu softverase, koji se ubijaju svaki dan da udahnu zivot nekoj masini. Cak i da je poenta vaseg rada pisanje softvera, ne moze se napisati kvalitetan softver bez detaljnog poznavanja hardvera i njegovih mogucnosti. Da, radice to, kao recimo KK2 plocica za quad. Leti i to cudo za 15e, ali ne kao neka skuplja resenja. A ako vam je cilj smo da upravljate kvad preko telefona, zasto razvijati nesto sto postoji i vec vidite put do cilja.

Zato sam rekao da je tema mnogo dublja, da treba poznavati dosta stvari o konkretnoj napravi koju programirate. Mozda vam nije cilj da napravite nesto naj naj neko cudo, ali trebalo bi. Inace se samo igrate i gubite vreme. Zasto ne bi vi bili bolji od onih momaka sto prave one kvadove koji lete u rojevima i igraju ping pong? Sigurno niste gluplji, pitanje je samo ambicije i odnosa prema onome sto radite. Ali dobro, ne znam ko ste, sta ste, cime se konkretno bavite i koliko znate. U svakom slucaju srecno, i ko sto Kole rece, na pice moze uvek, tudja iskustva su uvek dobrodosla i ustedece vam vreme. Napravite neki blog o ovome :P

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Quad projekat za školu
« Reply #9 on: June 03, 2014, 08:16:04 AM »
Vaci, mislim da hoće da rade iz potpuno istog razlog iz kog ti nisi kupio gotove DLG-ove, već ih svakodnevno praviš.  A mislim da je u celoj priči hardver koji će goniti njihov kvad najmanji problem, moguće ga je upoznati za dva sata. Upravo je kodiranje, čini mi se, ono što je u celoj priči najzanimljivije. Sami će nailaziti na problem i usput ih rešavati, što je odlična stvar. Naučiće mnogo više nego da modifikuju postojeće projekte. Naučiće da sprovedu projekat od ideje do realizacije.

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Quad projekat za školu
« Reply #10 on: June 03, 2014, 12:56:10 PM »
Vaci, mislim da hoće da rade iz potpuno istog razlog iz kog ti nisi kupio gotove DLG-ove, već ih svakodnevno praviš.  A mislim da je u celoj priči hardver koji će goniti njihov kvad najmanji problem, moguće ga je upoznati za dva sata. Upravo je kodiranje, čini mi se, ono što je u celoj priči najzanimljivije. Sami će nailaziti na problem i usput ih rešavati, što je odlična stvar. Naučiće mnogo više nego da modifikuju postojeće projekte. Naučiće da sprovedu projekat od ideje do realizacije.

Tako sam i ja shvatio coveka, nije poenta da "sklope" quad vec da naprave svoj kontroler. Ako koristite Raspberry Pi, pogledajte ovo resenje letelice http://blog.oscarliang.net/remote-controlled-quadcopter-based-raspberry-pi/  , odradjen je sa aluminijumskim sipkicama i pleksiglasom, tako da je lagan, mali i imacete solidno vreme letenja da mozete da radite testove i debagiranje. A evo i SW fajl za njega, pa se poigrajte ;)
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Quad projekat za školu
« Reply #11 on: June 03, 2014, 01:15:51 PM »
Bas lepa tema. Od skoro sam i ja ponosni vlasnik Raspberry Pi-a i vec radim na nekom slicnom projektu. Mislim da sam imao slicnih problema kao i vi nedavno, tako da vam mogu pomoci. Bar mislim.
Sto se tice programiranja, ma sta vam pricali, to je, za vas, jednostavan deo. Pustite price pametnih, pogotovo profesora, koji citavog zivota nista nisu napravili ni uradili. Ja se vec nekog vreme igram programiranja i kada sam, relativno skoro, poceo da se bavim slicnim problemom, tek sam video koliko je to u stvari prosto. Problem koji je pred vama treba da pojednostavite i krenete da resavate jedno po jedno. To vec znate. Ako ste vec napravili taj auto, i sami pisali kod, vi ste pola posla odradili i sa ovim quadom. Najtezi deo u celoj prici je uskladjivanje rada senzora sa procesorom, sto ste vi odradili sa autom. Ne znam koje ce te emulatore koristiti, ali povedite racuna o njima. Ono sto bih vam ja savetovao da kupite, za pocetak, je ovaj, ili neki slican, kablic
http://www.adafruit.com/products/914
Na njemu, na svakom pinu, imate oznaku, koju mozete lako da iskoristite direktno u kodu ili pod nekim drugim imenom, ali uvek znate sta je sta. Ja ga nisam dobio u kompletu koji sam narucio i dok ga nisam napravio, bas sam se mucio. Govorim o samom pocetku, kada je sve tesko. Ne morate nista da zapisujete, pamtite, sve je tu.
 Jos jedna stvar na koju bih vam skrenuo paznju su bespotrebna teoretisanja, kojih se morate kloniti. Ne koristite nasu literaturu, jer ce taj vas maleni, da maleni, projekat, lako prerasti u doktorat, i nikada ga necete zavrsiti. Na internetu imate gomilu slicnih projekata, pa se posluzite nekim vec gotovim resenjima i vezbajte. Koliko god vama zvucno i komplikovano izgledalo, to sto radite, tek kada zavrsite, videcete koliko je jednostavno.To se preko, radi uveliko i bez nekih vecih problema. Shvatite to kao zabavu i eksperimentisite. Tako ce te najvise nauciti.
Ono sto je veliki problem, je to sto nemate koga da pitate kada negde zastanete, pa ce neka glupost da vam oduzme mnogo vremena. Ima dosta ljudi koji rade slicne stvari i u nasoj zemlji, ali od onih pametnih ne dolaze do izrazaja. Ako poznajete nekog takvog, mnogo ce vam pomoci. A ako ne, forumi, Google i samo cepajte (work)
Oprema za quad, u vasem slucaju je nesto sto vam moze zadati dosta problema. Mozda vam ne bi bilo lose da prvo napravite samo quad i da ga malo letite. Imate dosta primera na netu kako da upravljate quadom direktno preko Raspberry Pi-a. Ako to savladate kako treba dobar deo posla ste zavrsili. Oprema koju narucite mora da bude kvalitetna. Ja bih vam savetovao, da kupite dva quada. Jedan sa jeftinim komponentama koji ce te da koristite za probe. I jedan napucan, koji ce biti toliko pouzdan da ne razmisljate o otkazima nekih gluposti, cija nabavke traje po mesec dana. Sama oprema nema nekog velikog uticaja na sam projekat, jer je quad u celoj prici samo objekat za izvrsavanje zadataka. Uzmite najuniverzalnije i najzahvalnije komponente, bez nekog gadjanja sa brojkama. Kao sto rekoh, vama je najbitnija pouzdanost
Samo napred (pijemo)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Quad projekat za školu
« Reply #12 on: June 03, 2014, 01:21:44 PM »
Vaci, mislim da hoće da rade iz potpuno istog razlog iz kog ti nisi kupio gotove DLG-ove, već ih svakodnevno praviš.  A mislim da je u celoj priči hardver koji će goniti njihov kvad najmanji problem, moguće ga je upoznati za dva sata. Upravo je kodiranje, čini mi se, ono što je u celoj priči najzanimljivije. Sami će nailaziti na problem i usput ih rešavati, što je odlična stvar. Naučiće mnogo više nego da modifikuju postojeće projekte. Naučiće da sprovedu projekat od ideje do realizacije.

Tako sam i ja shvatio coveka, nije poenta da "sklope" quad vec da naprave svoj kontroler. Ako koristite Raspberry Pi, pogledajte ovo resenje letelice http://blog.oscarliang.net/remote-controlled-quadcopter-based-raspberry-pi/  , odradjen je sa aluminijumskim sipkicama i pleksiglasom, tako da je lagan, mali i imacete solidno vreme letenja da mozete da radite testove i debagiranje. A evo i SW fajl za njega, pa se poigrajte ;)

Htedoh da preskocim dalje komentarisanje, al samo da pojasnim samog sebe, posto je ocigledno potrebno. Shvatam ja sta hoce da urade, i donekle shvatam i poredjenje sa mnom i DLG. Ali da bi napravio kontroler za neku masinu treba da prvo razumes svaki aspekt i detalj te masine. Mislio sam da je ocigledno sta sam zeleo da kazem. Mozda ce leteti to i bez tih detalja, ali onda je to majstorija a ne inzenjerija. Ne shvatite me pogresno, zelim ja sav uspeh i srecu mojim zemljacima, zato ovo i govorim. Previse je onog srpskog sindroma "napravi nesto da drzi vodu dok majstori odu". Treba posvetiti paznju detaljima, tu je kljuc uspeha, i siguran sam da ce jedino tako napraviti nesto sto ce biti primeceno. Mozda im je ovo prvi korak ka necem ozbiljnijem, u tom slucaju u redu. Ma u redu je u svakom slucaju, bolje i da se igraju sa ovim nego da lome kioske :)

Pozdrav od Vacija!

Offline nikolander

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Quad projekat za školu
« Reply #13 on: June 03, 2014, 05:34:34 PM »
Svi ste apsolutno u pravu, sa svima se slažem. Potrebno je to od samog starta raditi kako treba. Pa mi smo na prošlom projektu više vremena proveli popravljajući i usavršavajući onaj jadan autić, od samog "inženjeringa".
Treba krenuti sa pravim stvarima, da kažemo, baza projekta mora biti dobra, a to je u ovom slučaju ram, pogon i napon, ako se ne varam? Da odlučimo šta ćemo od toga, a ostalo će moći onda i eksperimentalnim putem da se utvrdi. Do petka imamo neke kolokvijume, pa od petka kreće rad. Inače, još od januara smo planirali nešto ovakvo, a moramo da ga zavšimo do oktobra  (<--)

Imamo već Ropsb. i proto board, imamo i flet ovaj....da kažem, sve je tu, samo da se radi  :big smile
i naravno, da stignu motori, propeleri i kontroleri. Ja sam čak razmišljao da napravimo kontroler, ali nema razloga kad stvarno nije skup i najbolje moguće je upakovan.
 
« Last Edit: June 03, 2014, 05:38:12 PM by nikolander »

Offline nikolander

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Quad projekat za školu
« Reply #14 on: June 08, 2014, 02:32:06 PM »
Vraćam se sa par pitanja:

-Preko ovog uređaja planiram da napajam svu elektroniku (logiku, kontrolu, senzore...): http://www.rcsrbija.rs/esc-regulatori-brzine/dodatna-oprema-ostalo/turnigy-external-bec-56-v-5-a
 Da li je to ok? 5A je i više nego dovoljno za Rapsb.Pi.

-Odlučio sam se za ove motore jer ih ima na lageru u rcsrbija, cena je pristupačna, vidim da taj model dosta ljudi koristi i ocena mu je skroz zadovoljavajuća: http://www.rcsrbija.rs/dji-2212-brushless-motor-for-multicopter?filter_name=2212

-Kako ja kapiram, ESC je ESC ne vezano za proizvođača. Da li će nam ovaj biti ok? http://www.rcsrbija.rs/esc-regulatori-brzine/regulatori-za-brushless-motore/za-avio-modele-2/turnigy-multistar-20a-multirotor-brushless-esc-23s
Imamo 3s baterije i ne planiram da menjamo koncept na 4s, bar ne dok sam ja u tim-u :D sve što može letelica da dobije kao bonus su 2 baterije vezane paralelno (pod uslovom da imamo potrebu za tim).

-Kaže za ovaj motor, preporučena elisa 10x4.5, što bi bilo ovo: http://www.rcsrbija.rs/multirotors-parts/multicopter-propellers/propellers-10-x-45-l-r-black

-Napominjem, ne razumemo se u fiziku letelice, oslonio bih se isključivo na iskustvo letača. Jel bi mi neko objasnio, ukratko, šta bi značilo staviti elise 12x3.8 na ovaj set? Novac za nešto tako bitno, kao što su elise, nije bitan. Uzeli bi ono šta preporučite vi, a da ima da se kupi kod nas.
 (res)
« Last Edit: June 08, 2014, 02:41:53 PM by nikolander »