Author Topic: Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G  (Read 12872 times)

Offline DrazaFFT

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G
« on: May 16, 2014, 09:15:47 PM »
Pozdrav svima na forumu, narucio sam klincu Simu, danas je stigao pa imam par pitanja o koriscenja kako bi nam sto duze trajao.

Naime negde sam procitao da bateriju treba puniti pre nego sto se baterija skroz isprazni tj dok on jos uvek moze da leti ali ne moze da se podigne visoko od podloge kao i da ne treba da se puni skroz do kraja nego na nekih 90%, da li je to tacno?
Takodje sam cuo da posle letenja ne treba odmah puniti bateriju nego ga treba ostaviti da se malo ohladi i da isto to vazi i za letenje odham posle punjena...

Danas smo leteli i punili heli jedno 4 puta, svaki put ovako kako sam napisao... da li takva cesta upotreba, tj vise puta dnevno punjenje i praznjenje moze da skrati vek baterije ili da dovede do otkazivanja motora?

Takodje me zanima koja je tacna pravlina procedura kojim se redom pali daljinski i heli i da li treba menjati kanale rada, desilo mi se danas da su mi upaljeni i heli i daljinski i da heli ne reaguje na gas pa onda gasi-pali heli, gasi pali daljinac do ne proradi...


Unapred hvala!!!!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G
« Reply #1 on: May 16, 2014, 10:21:17 PM »
Lipo baterije traju drasticno duze ako im ne vadis dusu do zadnje kapi i ne punis ih ko punjene paprike do cepa, to je tacno. Ali malo ko to radi. Taj mali heli mozda je namesten tako da stiti svoju bateriju gubeci snagu kada se priblizi kraju, sto ce reci ima jos malo u bateriji ali je elektronika cuva. A mozda i nije takav, ko ce ga znati.

Tacno je i da treba praviti malu pauzu, pa jedno 5min je dovoljno pre ponovnog punjenja i pre ponovnog letenja nakon punjenja. To je onako, skolski, ako pazis bateriju ko malu bebu kojoj jos treba cucla.

Cinjenica je da je to jeftin mali heli, koji ce daleeeeeko pre crkavanja baterije biti slomljen padanjem, udaranjem u zid, ili ko zna sta jos. Tako da nemoj da se sekiras za bateriju NI MALO! Kod nekih drugih helija je mozda malkice drugacija prica, ali samo malkice, za ovaj ne.

Ako je heli toliko tvrdoglav da se nije polomio posle puuuuno upotrebe, onda ce od udaranja u zavesu, plafon, i generalnog maltretiranja crci neki od motora, i to mu je uglavnom kraj. Tacno je i da se motor stedi ako se ne ganja non stop, ali to vazi za drugacije, na primer FP helije sa 4 kanala, gde mozes da imas nekoliko baterija i da ih menjas jednu za drugom. Na tvom, dok se napuni baterija ponovo, motor ce biti mrtav ladan, tako da mozes da ganjas slobodno i bez brige o motoru.

Ja zam imao malo Z008 heli, 4 kanala koaksijalac. Preeeedivan je, sta je sve preziveo... na kraju su mu motori izgoreli, ali to je normalno za re male coreless motore. Mozes da kupis i Blade, i Align helikoptercic sa coreles motorima, i nikad nisi siguran koliko ce da traje. Mozda 10, mozda 30, mozda 100 letova, ali da ce crci, to je sigurno. To je potrosni deo, crkavaju cetkice...  Jedini spas su ti brushless helikoptercici, kojih je malo i kostaju puno, i nisu ta liga...



I na kraju, generalna procedura je paljenje stanice pa uredjaja, i posle iskljucenje uredjaja pa stanice. Ali najbolje da pogledas uputstvo, svasta sam vidjao. Slobodno ga ganjaj i uzivaj, jer ako ne sednes na njega, neces mnogo uticati na vek koji mu je fabricki u genima. Nadam se da ti je ovo od pomoci... ()-()

Offline DrazaFFT

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G
« Reply #2 on: May 16, 2014, 11:05:16 PM »
Eto Avatar mi nije pao napamet kad sam narucivao mada sam ga gledao ranije po kineskim sajtovima...

Sima mi odgovara, prelak je za upravljanje, klinac (5 godina) leti s njim a ja ga hvatam kad krene da udari u zid il orman, za sad letimo samo iznad francuskog lezaja pa i kad padne da ne bude opasno, za bilo sta ozbiljnije mu je rano a meni glupo da kupujem igracku za mene mada sam odavno bacio oko na 911  :big smile

Imali smo pre godinu dve jos grdjeg kineza, bio je dvokanalni s pijace nit je on mogo da leti kako treba i klinac bio bas mali pa smo ga urnisali za 3 letenja bukvalno, ja probao malo da budzim video sam da mu nema pomoci cak ni da ga dovedem u fabricko stanje, mislim da sam bas stobom pricao o tome ovde negde pre dosta vremena...

Tako da sam nekako ostao duzan klincu neki heli pa ko velim kad je vec uzet nek potraje kolko mu je sudjeno a ne da crkne zato sto ga nismo cuvali...

Offline Ilijak

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 53
Re: Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G
« Reply #3 on: May 18, 2014, 01:06:18 PM »
Pozdrav druze.Samo da dodam sto se tice punjenja.Kad se isprazni baterija znaci ne sasvim kao sto je kolega rekao,puniti tek posle pola sata i kad se napuni koristiti takodje posle pola sata i veruj mi da ce duze trajati.Probao sam.Meni traje vec sigurno preko 100 punjenja a kolega se nije pridrzavao i nije izdrzala ni 50.Pozdrav!

Offline DrazaFFT

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G
« Reply #4 on: May 18, 2014, 07:56:45 PM »
Ja sam prvih 15ak punjenja ostavljao 10-15 minuta pre i posle, ostavljacu ga duze od sad... ali sam ga malo duze pustao da leti nego sto sam mozda trebao, dok je god mogao da bude u vazduhu i da poleti leteli smo, sad odprilike kad vidim da mu treba malo jaci gas da poleti gasim ga i ostavljam da se hladi...

Offline DrazaFFT

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G
« Reply #5 on: May 20, 2014, 06:07:52 PM »
Ljudi da li zadnj rep, zadnje krilo ili kako se vec zove (krilce ispred zadnjeg rotora) ima neke veze s tim kako heli leti? Od kad sam uzeo simu, to krilce stoji malo ukrivo i nije bas potpuno pricvrsceno i mogu da ga mu menjam ugao u odnosu na rep, jel to ima neke veze?

Takodje vidim da ni zadnjimotor nije bas potpuno pricvrscen i stajao mi je malo pod uglom, jedva primetno, jel moguce da je zbog toga kad ocu da letim napred on isao blago u stranu? Jel treba da pritegnem malo motor srafcigerom?
« Last Edit: May 20, 2014, 09:31:48 PM by DrazaFFT »

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Par pitanja o odrzavanju i koriscenju Syma 107G
« Reply #6 on: October 26, 2014, 11:13:00 PM »
Imao sam par komada recimo tih kineskih pa da ti pomognem malo :)
Da vrlo je moguce ako ti motor nije u ravni da vuce u jednu stranu a koliko se secam na daljincu moze i da trimujes ili podesavas malo stabilnost helija,druga stvar nemoj da preteras u stezanju tih srafica sve je to vrlo osetljivo i mozes da ih ostetis .
Meni su se jako grejale baterije na tim malim helijima pa sam ih ponovo punio kad se ohlade ,ako ti nije tesko postavi neku sliku cisto da vidimo dal je to sve na svom mestu :)
I da umalo da zaboravim divno je to sto sina uvodis u ovaj stvarno zanimljv hobi  (<--)