Author Topic: Folija za plastifikaciju- farbanje?  (Read 13822 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #15 on: November 07, 2017, 01:08:38 PM »
Postoje prajmeri koji se koriste za plastiku da bi se posle farbalo najopuštenije čim god hoćete...
Sve ostalo može dovesti do brzog ljuskalnja i lakog skidanja boje sa plastičnih delova.
Što se tiče ojačavanja stiropora čini mi se da je Nebojša-trivajuve radio to lepo sa lepkom za drvo i onim tankim papirom koje lakireri ili ti farbari koriste za zaštitu delova koje ne žele da ofarbaju.
Posle se isto farba vrlo lako i šmirgla....
Stiropor se jako lepo farba lakom na bazi vode, dipi tonerima ili temperama i uz pomoć pudera, naravno u više premaza.
To je već prežvakana tema odavno.


The ground is the limit (or a water)

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #16 on: November 07, 2017, 02:15:40 PM »
Prajmer je posrednik izmedju materijala koji se farba i boje, obicno nesto sto rastvara/nagriza materijal. Problem je kad je materijal otporan na sve  vrste hemikalija, kao sto je folija za toplu plastifikaciju, pa tu ne pomaze ni bombardovanje, ni prajmovanje... Postoje boje za neporozne materijale (staklo, nerdjajuci celici...), ali se one ili peku na visokoj temperaturi, ili su dvokomponentne. Uz to, pretezno su namenjene za cvrste materijale, i kod farbanja fleksibilnih materijala se lome, pucaju, i boja otpadne.

Ali zato moze prvo stiropor da se ofarba, pa preko njega folija. I ako deluje mutna, u dodiru sa temperaturom lepak postaje potpuno providan, sto joj je i primarna namena.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #17 on: November 07, 2017, 05:00:28 PM »
Jeste vi to probali?
The ground is the limit (or a water)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #18 on: November 08, 2017, 06:27:38 AM »
Na pocetku videa covek objasnjava sta koristi za laminaciju deprona i kako....jedino bi depron trebalo prvo ofarbati pa onda laminacija


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #19 on: December 22, 2017, 12:29:26 AM »
ako neko barata sa offset bojama za offset stampu eto mu resenja za farbanje folije za plastifikaciju ,treba malo duze da se osusi ali kad se osusi onda nema problema

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #20 on: December 22, 2017, 02:11:15 AM »
Bez ljutnje, ali mislim da si ofset boje pomesai sa nekim drugim. Da ne sirim pricu previse, ofset boje su sirok pojam, ali svakako nikako nisu postojane na bilo cemu osim papiru. Cak je i gladak papir (npr. kinstdruk ili bindakot) koji se koriste za ofset stampu, problematican jer se boja skida prstima. Zbog toga se otisci na tim papirima plastificiraju, obicno hladnom plastifikacijom, jer topla krivi papir ako je jednostrana. Da bi boja bila postojana neophodan je agresivan rastvarac - solvent. Takva boja bi napravila cirkus od gumenih valjaka na ofset masini. Takodje, kod nas se pretezno koriste kolorne boje, koje su zbog potrebe za formiranjem otiska u ponom koloru iz cetiri prolaza, transparentne. Postoje i pokrivne boje, kao i zlatna i srebrna, ali svakako nisu postojane, a i malo ko ih koristi.

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #21 on: December 22, 2017, 09:59:11 AM »
DMZ dobar si sa ofsetom
Takodje mislim da od ofset boja za farbanje folija nema nista

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #22 on: December 22, 2017, 11:35:45 PM »
A da li je neko na foliji probao akrilne boje za lexan?
Znam da su na modelima automobila koji trpe gomilu udaraca veoma postojane na lexan skoljci. Ne ljuste se, savitljive su... Ok, lexan za skoljku autica nije bas kao folija al trpi i mnogo vise udaraca...

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Folija za plastifikaciju- farbanje?
« Reply #23 on: May 25, 2018, 11:16:22 AM »
Moju ticu sam prelakirao jednim slojem bezbojnog laka na vodenoj bazi (Vitex).
Zadovoljan.
Besposlen pop, jarice krsti..
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!