Author Topic: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???  (Read 21811 times)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #30 on: May 23, 2014, 05:48:00 PM »
U suštini dosta sam sklopio na papiru sta cu da sastavim ali mi jos ostaje taj fpv koji me muči u svakom pogledu ,
prvo sto je skup a drugo sto ne bih nesto da uzmem pa da menjam za 2 meseca ,od cega zavisi da signal bude dobar i na 500 m kad je heli udaljen ?
I da li je neko pazario nesto ovakvo i da li iko ima iskustva sa slicnim ?
http://www.amazon.com/Mudder-Video-Glasses-inch-adjustment/dp/B00GHK10A6/ref=sr_1_12?ie=UTF8&qid=1400859605&sr=8-12&keywords=fpv+goggles

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #31 on: May 25, 2014, 10:25:11 AM »
Mozda bi bilo najbolje da prvo sklopis prvo ram, elektroniku, power train, gimbal, risiver, GPS, i sve ostalo, i vidis kako radi, pa onda razmisljas o FPV. Ima tu dosta posla, radices to do kraja leta.

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #32 on: May 25, 2014, 11:39:14 AM »
Mozda bi bilo najbolje da prvo sklopis prvo ram, elektroniku, power train, gimbal, risiver, GPS, i sve ostalo, i vidis kako radi, pa onda razmisljas o FPV. Ima tu dosta posla, radices to do kraja leta.

To si totalno u pravu ,fali mi para za FatShark pa sam hteo neku jeftiniju varijantu iz razloga zato što mi prijatelj ide u Kinu u junu ili julu u Kinu pa sam hteo da narucim na njegovu adresu kad bude tamo , pa da mi on donese sve delove jer cu tako ustedeti na transportu ,carina (ako je skupo nesto ) ,pdv .

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #33 on: May 25, 2014, 10:00:48 PM »
kapiram, pa onda ako vec uzimas, da uzmes it to.. ali neces ustedeti na carini i porezu previse, jer postoji velika verovatnoca da ti za fpv uopste ne naplate carinu. ta oprema je lagana i staje u mali paket koji ce lako biti previdet od strane nasih carinika, pogotovu sto kinezi deklarisu sve na po 10-15 dolara. evo meni je skoro stigao tarot gimbal, nisu ga ni otvorili, i naravno bez carine, pisalo je "metal rc parts". doduse, za punjac koji je kostao troduplo manje su me "odrali" sa skoro 700 dinara, samo zato sto je bio veci i tezi paket.

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #34 on: June 01, 2014, 11:18:59 PM »
Ovo bi za sad bio početak spisak komponenti (kako bude parica tako ce se nadogradjivati ) ,naravno molio bih sve iskusne članove da kazu svoje mišljenje jer mi se naručivanje jako bliži pa bih naravno poslušao nekog ako grešim ili ako mogu da za 10 $ razlike da kupim 4 bolja motora  :
Ram : Dji Flame Wheel F450
Kontrolor :APM 2.6 ArduPilot Mega Flight Controller Board ili DJI Naza-M Lite Multi-Rotor Flight Controller 
Motori :Turnigy Multistar 2213-980Kv 14Pole Multi-Rotor Outrunner
ESCs: Turnigy Multistar 20 Amp Multi-rotor Brushless ESC 2-4S
Daljinac : za početak Turnigy 9X ( domet mu je preko 1 km a meni za početak treba 200 m :D )
Baterija :Turnigy nano-tech 2200mah 3S 45~90C Lipo Pack
Propeleri : Ovo pojma nemam koji bi mi odgovarali ,kupio bi neke jeftine za ali dobre za početak pa bi kasnije prešao na karbon varijantu ,ali nemam pojma razmeru i to ,racunao sam nesto i ove sam kao odabrao 10x5E Carbon Fiber Propellers ,ali to je ono bzv kao gledao sam koliko su dobro ocenjeni.
Bec : HobbyKing Micro UBEC 3A / 5v

Ili ova varijanta
1 x F450 frame kit
4 x DJI 2212 920KV Brushless motor
4 x DYS Simonk 30A Speed Controller i sve ostalo iznad sto fali


Breakout cable ,Mounting foam,Battery alarm ,Battery strap  ,Receiver leads ( ovo sve zajedno smesno košta ali potrebno je kako sam razumeo tako da i to se podrazumeva )

Da opet napomenem početnik sam i znam da koliko god hteo da ovo izadje jeftino a da stvarno imalo valja neće da može ,znam da mogu da kupim sastavljen ali ipak nešto napraviti sam pa makar i zalemiti delove i samo spojiti je neuporedivo bolje :D
   

« Last Edit: June 02, 2014, 12:32:29 AM by Saka »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #35 on: June 02, 2014, 10:17:02 AM »
Bice to sve ok...ali ako filozofiramo ;)
 ja ne bi uzeo ni dji ni multistar motore...uzmi neki sunnysky   2814 ili 2216  sa max 800KV tako da mozes da koristis 4s baterije u kombinaciji sa
10x4.5...ili nekim drugim  10 inch-nim elisama...ili  cak sa 11x5 ili sl.

Jeste da nisu nesto jeftini ti motori-ali su kvalitetni i zaista odlicno napravljeni.
Koriscenjem 4s batt-dobices i duze vreme leta...

One DJI 10x3.8 su sasvim ok elise, sto se tice odnosa cene-kvaliteta ...samo sto imaju taj glupavi usek u hub-u da pasu na dji motore-mada se da to razbusiti i uz pomoc reducir prstena postaviti na bilo koje motore.
Graupner 10x5 je takodje dobar izbor ali nisu jeftine...
Kao low cost varijanta  gemfan 10x4.7 slow fly elise su takodje dobra opcija za pocetak.

 ;)
 (<--)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #36 on: June 02, 2014, 07:11:36 PM »
ja ne bi uzeo ni dji ni multistar motore...uzmi neki sunnysky   2814 ili 2216  sa max 800KV tako da mozes da koristis 4s baterije u kombinaciji sa
10x4.5...ili nekim drugim  10 inch-nim elisama...ili  cak sa 11x5 ili sl

One DJI 10x3.8 su sasvim ok elise, sto se tice odnosa cene-kvaliteta ...samo sto imaju taj glupavi usek u hub-u da pasu na dji motore-mada se da to razbusiti i uz pomoc reducir prstena postaviti na bilo koje motore.
Graupner 10x5 je takodje dobar izbor ali nisu jeftine...
Kao low cost varijanta  gemfan 10x4.7 slow fly elise su takodje dobra opcija za pocetak.

Dji elise sam izabrao zbog DJI motora ,ali gledam ove sunnysky motore odlicne ocene a kostaju makar ovo sto sam ja našao isto kao i DJI ,znaci cena je tu :)
A elise to mozda najbolje na kraju ,kad odaberem motore ,koji onda ESC da stavim ,mozda Simonk 30A ,ili neki drugi ,na hobbyju svako svoga konja hvali i esc od 10A nekom je najbolji na svetu :)
I taj daljinac 60 $ a transport 30 $ :(,ali dobro za početak za vežbu biće ok .
« Last Edit: June 02, 2014, 07:45:11 PM by Saka »

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #37 on: June 09, 2014, 08:05:42 PM »
Ram : Dji Flame Wheel F450  - to je okej

Kontrolor :APM 2.6 ArduPilot Mega Flight Controller Board ili DJI Naza-M Lite Multi-Rotor Flight Controller - ako te mrzi da se zezas sa podesavanjima, uzmi NAZA, ako ti je vazan svaki dinar, uzmi APM i neki GPS odmah. Ne zaboravi da uzmes i nosac za GPS, tj i sipku na koju ces da ga montiras

Motori :Turnigy Multistar 2213-980Kv 14Pole Multi-Rotor Outrunner - 900-1000KV okej za kvad

ESCs: Turnigy Multistar 20 Amp Multi-rotor Brushless ESC 2-4S - ipak bih preporucio 30A i naravno SimonK

Daljinac : za početak Turnigy 9X ( domet mu je preko 1 km a meni za početak treba 200 m :D )  to je super daljinski za te pare, samo su mu gimbali malo losi ali opet za te pare... smesno, ali nista ti nece faliti, pogotovu kanala. ja ga koristim sa 8 energizer punjivih 1.5V baterija, mada moze i na life pack. instalirao sam mu i backlight, to bi mogao da dokupis isto odmah nije skupo a jako korisno jer mu je LCD veoma loseg kvaliteta. kupi odmah i baterije i punjac, to mnogi previde.

Baterija :Turnigy nano-tech 2200mah 3S 45~90C Lipo Pack - definitivno uzmi veci kapacitet i to dve baterije odmah, jer letenje sa jednom kratko traje. Preporucujem 4000mAh, minimum negde 3500mAh, i to 25-35C, nema potrebe 45-90C ne vuce toliko struje. Turnigy su okej baterije, ja koristim Vortexx imas ih na ebay, jeftine a super rade

Propeleri : Ovo pojma nemam koji bi mi odgovarali ,kupio bi neke jeftine za ali dobre za početak pa bi kasnije prešao na karbon varijantu ,ali nemam pojma razmeru i to ,racunao sam nesto i ove sam kao odabrao 10x5E Carbon Fiber Propellers ,ali to je ono bzv kao gledao sam koliko su dobro ocenjeni. - uzmi odmah najlonske DJI 10x4.5 ako uzimas DJI motore i to mozes u RC Srbija jer su jako povoljni, ako ne uzmias DJI motore, onda sa RCtimera karbonske, 10x5,


Bec : HobbyKing Micro UBEC 3A / 5v - UBEC ja bi ti preporucio jacinu 5A, max 7A, posto ce ti za APM mozda zatrebati malo vise snage od 3A,  a taj jaci UBEC nije previse skuplji
« Last Edit: June 09, 2014, 08:13:12 PM by Ivan Milenkovic »