Author Topic: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???  (Read 21825 times)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #15 on: May 09, 2014, 11:20:19 PM »
@saka...
Pa daljinac ti je jedna od vrlo bitnih stvari sa RC hobi-bez njega to i nije RC :)...
Kao sto rekoh, 9x  sa frsky modulom je sasvim ok, za sve potrebe...ili 9XR, stvar ukusa...jeftin  i svestran.
Za fpv komplet imas recimo bangood...ima tu svega i svacega...gledaj da ti predajnik bude od 500-600mW, to je sad popularno i jeftino.
Tu kupis i one cloverleaf antene...
Sto se letilica tice-u principu te se HK su sasvim ok....ali ostajem ipak pri stavu iz prvog posta :).

Pa i ja sam veciti pocetnik...i (da ne cije zena...kuku...) davno sam zagazio u cetvorocifreni iznos potrosenih para  u evrima-bavljenjem ovim hobijem...
I nije me zao (:beer:)...

Uf srecom zena ne cita ovo :)
Naravno da je to jakooo lep hobi ali poprilicno skup ,pogotovo zbog naseg trzista jer je to kasnije tesko prodati ,imam dobru varijantu da mi naprave ram u jednoj fabrici ,sigurno ce mi biti zanimljivije da sam pravim quad od početka ,naravno ako jos neko ima neki predlog oko daljinca ,fpv sistema ili kupovine rama ,nek piše ... :D

 (<--)


Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #17 on: May 11, 2014, 01:16:37 PM »
Upravo tako kao sto kazes...taj dji f550 sa tim setupom sasvim pristojna masina za gopro i sl. kamere.
Jeste, nosi to i Nex...ali gubis komociju letenja-jer je sasvim drugacija prica leteti preopterecnu letilicu!
Sa ovim KW@2 motorima nije opterecena u opste  :big smile Leti kao blesav. E sad, ja sam uzeo heli zbog snimanja a ne zbog akrobacija, i zato mi treba masina koja moze da nosi odgovarajucu kameru za snimanje, a snimanje podrazumeva (bar za mene) glatke-fluidne letove sa mirnim kadrovima, osim naravno ako ne juris nekoga :) E sad MC20 ima na ebayetu koliko oces i krece se oko 450-550 nov.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #18 on: May 12, 2014, 09:35:29 AM »
Ovakvo nešto mi je sad otprilike u planu :
Ram : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25884__Dead_Cat_Conversion_Kit_for_SK450_Quadcopter_Frame.html
ili http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__22800__Hobbyking_X525_V3_Glass_Fiber_Quadcopter_Frame_600mm.html

ESC : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25365__Turnigy_Multistar_30_Amp_Multi_rotor_Brushless_ESC_2_4S.html
Motori : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__39036__Turnigy_Multistar_2213_980Kv_14Pole_Multi_Rotor_Outrunner.html
Kontroler : naze32 ili openpilot cc3d
Daljinac : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8992__Turnigy_9X_9Ch_Transmitter_w_Module_8ch_Receiver_Mode_2_v2_Firmware_.html
Baterije i punjac : E to pojma nemam sta bi uzeo .
Ovo bi izaslo negde max oko  150-200 e bez ovih baterija i punjaca .

Sto se tiče fpv sistema u nekoj bliskoj buducnosti posle toga nasao sam ovo da nije skupo a da su ocene ok  :
FPV sistem : http://www.banggood.com/Fat-Shark-Teleporter-V3-FPV-System-With-Pilot-HD-Camera-p-916795.html

Oko cvikera dobro razmisli sta ti treba i obrati paznju na FOV. Najbolje je ako si u mogucnosti da probas neke od cvikera jer imas razlicitih fatshark.
Taj teleporter ima najmanji FOV, ako ti to ne smeta onda ok.
Imas ovde fatshark tabelu.

Sa ovim motorima neces biti u mogucnosti da predjes na 4S baterije ako u jednom momentu budes hteo.

Moj ti je predlog da prosurfujes po rcgroups.com i vidis neki od oprobanih setupu sto se tice kombinacije motora, propelera, esc-a i baterija za konkretan frame.
Za ovaj frame bi ti bilo zgodno da uzmes i power distribution board posto nema integrisan u sebi.

Idi na 500+ mw 5.8ghz predajnik, ne manje. Poruci i neke jeftine antene clover leaf i skew-planar wheel za 5.8ghz ako porucujes sa banggood.

U zavisnosti od toga koliko si spreman da das za RC stanicu idi na Turnigy 9x + frsky (kao sto je neko vec spomenuo) ili Taranis.

S obzirom na stil letenja koji planiras, druga varijanta ti je da napravis jednostavno trikopter od drveta sto je odlicna varijanta za pocetnike a i lako se popravlja.
Plus kad polomis krak neces cekati mesec dana da ti novi stigne iz kine vec ga zakrpis za 1 dan.


Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #20 on: May 12, 2014, 09:22:17 PM »
Fat Shark je prevaziđena a papreno skupa tehnologija... Oculus Rift je u ovom momentu vrh u tom polju...

Ja sam preorderovao Oculus Rift 2 za 350 dolara i shipping je očekivan u Julu ove godine.



Tehničke specifikacije su... bezobrazne :)
Resolution: 1920×1080 (960×1080 per eye)
Horizontal FOV: > 90°
Diagonal FOV: > 110°
Head Tracking   1000 Hz absolute 3DOF orientation (gyr/acc/mag)



Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #21 on: May 12, 2014, 11:34:40 PM »
Fat Shark je prevaziđena a papreno skupa tehnologija... Oculus Rift je u ovom momentu vrh u tom polju...

Ja sam preorderovao Oculus Rift 2 za 350 dolara i shipping je očekivan u Julu ove godine.



Tehničke specifikacije su... bezobrazne :)
Resolution: 1920×1080 (960×1080 per eye)
Horizontal FOV: > 90°
Diagonal FOV: > 110°
Head Tracking   1000 Hz absolute 3DOF orientation (gyr/acc/mag)
Odlicna stvarcica ali bojim se da nije za ovaj nas hobi.
Mozda za koju godinu kad budu production ready, a sudeci po prethodnoj brzini razvoja i za godinu je ocekivati optimisticno.
Doduse kupio ih je facebook pa mozda i ubrzaju razvoj.
Radi se o pre-order-u za development kit tj. porucivanje produkta koji jos nije ni gotov cak ni za testiranje.
Primarna namena mu je gaming, nema analogni ulaz i tezak je skoro pola kilograma.

Za sada je na zalost fatshark jedini valjan izbor i to nerazumno preskup, ali tako je.
Prethodno sam se opekao sa cvikerima koje nisu namenje spoljnoj upotrebi (headplay) i realno prakticnost fatshark-a na livadi je nepravazidjena.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=IoXSfpkUEm0
« Last Edit: May 12, 2014, 11:46:50 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #22 on: May 12, 2014, 11:46:30 PM »
Zato sam se i registrovao na forum da vidim misljenja ljudi o tome sta zelim da sastavim jer kao sto rekoh sta meni znaci kad neko ko je nesto narucio iz Nemacke napise da je neki motor najbolji koji je imao do sad  :-\ (svako svoga konja hvali ) ,ovako lepo ljudi koji su ovde dosta tih proizvoda su koristili ili su hteli da koriste .
Zanima me jos ,trajanje leta zavisi od baterije ,od motora ,od tezine rama ,ali sta utice na duzinu koju heli moze da dostigne ?
I kakvu baterije treba da gledam heli koji bi mi leteo 10 min ,naravno kupio bi par komada da ne idem kuci svaki 10 min :D

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #23 on: May 12, 2014, 11:59:00 PM »
ak, probao sam prvu verziju Oculus Rift-a i doživljaj je neverovatan... Ova dvojka može biti samo još bolja (veća rezolucija, manji lag itd.).

Što se tiče težine, jeste da je 3 puta teži od fatsharka, ali isto tako ima i drugačiji sistem kačenja, i ako su ga predvideli za višesatni gaming, cenim da ćemo mi nekako izdržati tih par desetina minuta FPV-ujući sa tim čudom na glavi :)

Offline vlada.bgw

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 161
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #24 on: May 13, 2014, 12:14:19 AM »
Tek sad nista ne znam ...  :sljus 

Ajde da kazemo go pro hero 3 kamera da bude osnova ...

YT1GTI    www.videostudio.rs     vlada@videostudio.rs

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #25 on: May 14, 2014, 07:55:11 PM »
I naravno opet sam u nedoumici :)
Citao sam malo o ovoj kamerici, http://www.banggood.com/Mobius-Full-HD-Sports-Camera-1080P-30FPS-720P-60FPS-For-Multirotor-p-90648.html
I pise da moze ujedno i da snima full hd i da bude fpv kamera ,ako je tako to mi je opet odlicna varijanta ,e sad me zanima ako je tako sta mi onda treba ,samo fpv "cvike" i prijemnik tj kako uopste to funkcionise ?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #26 on: May 15, 2014, 11:55:37 AM »
I naravno opet sam u nedoumici :)
Citao sam malo o ovoj kamerici, http://www.banggood.com/Mobius-Full-HD-Sports-Camera-1080P-30FPS-720P-60FPS-For-Multirotor-p-90648.html
I pise da moze ujedno i da snima full hd i da bude fpv kamera ,ako je tako to mi je opet odlicna varijanta ,e sad me zanima ako je tako sta mi onda treba ,samo fpv "cvike" i prijemnik tj kako uopste to funkcionise ?
Mobius kamera je odlicna za te pare a i lagana je.
Nju kacis direktno  na video predajnik i to je to sto ti treba od FPV opreme na letelici.
Trebace ti i posebna baterija za napajanje video predajnika ili regulator napona i filter ako planiras sa iste baterije da napajas i pogon i FPV opremu.
Na zemlji ti treba video prijemnik i cvikeri.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #28 on: May 19, 2014, 02:57:08 PM »
Ma isto...sve...ionako sve to pravi frsky :)...

 (<--)

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #29 on: May 19, 2014, 04:11:45 PM »
flysky