Author Topic: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???  (Read 21810 times)

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« on: May 05, 2014, 11:39:56 PM »
Pozdrav ,
Ukratko cu pokušati da objasnim moj problem ,vozim Heli i male qvadove vec 2 godine ,ali to su vecinom kineske male igracke  ,tj sve je kinesko :)
Kao i svemu i tome je došao kraj  ;D ,citao sam vec dosta o ovim pitanjima ali mislim da se moj malo razlikuje ,sad ovako ja ne bih veliki quad sa FPV na domet od 2 km ,snimanje koncerata  za 300 E :) ,ali priblizicu linkom sa Hobija i sa youtube sta bih ja hteo .
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__52863__HobbyKing_Spec_FPV250_Quad_Copter_ARF_Combo_Kit_Mini_Sized_FPV_Multi_Rotor_ARF_.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__54362__Turnigy_SK450_Quad_Copter_Powered_By_Multistar_A_Plug_And_Fly_Quadcopter_Set_PNF_.html

Ovo su u suštini platforme i jednoj i drugoj nedostaje kontrolor ili ti daljinski ,e tu sad imam nedoumicu ,zeleo bih da ulozim u neki jako dobar daljinac jer bi nekad u buducnosti hteo da ga programiram da vozim neki od helija ,avion ili npr jos neki quadcopter .
Sad ovaj qvad sa prvog linka moze da se nadograti fpv ,a ja iskreno nemam pojma sa tim i nemam nikakvog iskustva , domet nije los ali nije u kilometrima ,tako da bi voleo da znam koliko košta takvo nesto :)
Evo otprilike sta bih hteo :

( Na početku je specifikacija )
  ( Ovo poslednje je nesto najblize tome sto bih ja hteo )
Znaci za početak ,moze taj quad bez fpv i daljinac ,ali sa mogućnošću da ga nadogradim na FPV jer naravno teško da ću odmah imati novce za sve ,opet napominjem nemam nikakvog iskustva sa qvadovima i sa nadogradnjom i fpv ali kontam sve i ne bi mi bio problem da se snadjem .
To je bilo kao ukratko ,ako neko ima predlog da sam nešto sastavim ali u tom stilu ,znaci solidno brz quad ,mali kao sto je ovaj evenutalno kao ovaj drugi  ,sa mogućnošcu nadogradnje fpv i ok daljinac ali iskreno da ne prelazi 200 e (naravno bez fpv)
Kameru imam ,imam jednu malu hd koju mogu da skinem sa helija i imam go pro ,tako da mi to nije problem .
Svaka pomoc dobrodošla :D



Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #1 on: May 06, 2014, 10:33:27 AM »
Ispravka, nedostaje ti i kontroler , npr. ovaj, a i daljinski, npr. ovako nesto.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #2 on: May 06, 2014, 01:11:52 PM »
Evo jedan dobar … samo ima jedan mali problem, što ne treba ništa da se sastavlja i sklapa, izvadiš iz kutije i letiš …

Drugi mali problem je što se još nije pojavio u Evropi, ali trebalo bi jako brzo da stigne…početak juna.14  BLADE 200 QX

http://www.bladehelis.com/Products/Default.aspx?ProdID=BLH7780#quickAccessories

Cena u SRB će biti 209.99 Eur za BNF verziju … znači plus recimo DX5e nekih 50-tak Eur…

Ali kao što rekoh ne treba sklapanje, garancija, obezbedjeni rezervi delovi i dobar brend





« Last Edit: May 06, 2014, 01:14:11 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #3 on: May 06, 2014, 06:51:03 PM »
Ispravka, nedostaje ti i kontroler , npr. ovaj, a i daljinski, npr. ovako nesto.

Odlican predlog a ne skup ,znaci oko 150 e bi me izasao quad sa kojim bi mogao da letim ,a koliko sam gledao ona mala govanca prodaju za 80 e ,a ipak je ovo 9 CH daljinac .
A sad me zanima na taj kontroler kacim ostalo(FPV nadogradnja ) ,on sluzi za stabilnost ,za povezivanje sa daljincem vidim da je kompatibilan jako  ?
Kazem u tom svetu sam neiskusan ,lakse mi je kad neko od vas ko je vec stavio neki ili koristio neki od proizvoda kaze da je dobar ,nego kad procitam post da je nesto dobro ili lose .

Zajko bez ljutnje ali mi ovo izgleda jako plastično i nekako previse kinesko ,kazem nemam pojma o qvadovima nisam video nisam koristio ali mi se iskreno ne svidja :( ,a takvih helija sam se nagledao bruka ,hvala bogu da sam rasprodo ili podelio te lose sto sam kupovao :)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #4 on: May 06, 2014, 08:57:20 PM »
Znam da cu biti dosadan...ALI...
Bolje ti nesto sam sastavi...imas sad svega i svacega da kupis , lepo prelistas forum pa prelomis.
Em ces nesto(svasta) i da naucis,  em ceo dozivljaj  samogradnje je neuporediv sa kupovinom gotove letilice...

Mada, po meni , nema nesto mnogo ni da  se razmisljas...ispod DJI f450 da li klona ili originala-nemoj da ides...
Opet cu da reklamiram rcsrbiju :)...ali kod Vlade DJI f450  kit izadje oko 190 eur...ceo sistem je sasvim dobar -cak odlican, a ako ti dosadi lakse ces ga prodati nego neku jeftinu kopiju...
Tu dodas, nekakav FC...ako si bas stipsa- kupis KK...ako volis da experimetises-imas APM 2.5/2.6 koji je extra kako za pocetak tako i za high end upotrebu...ili ako te experimetisanje ne zanima- lepo kupis DJI naza lite verziju bez gps  ili sa njim pa nakrivis kapu ...i na livadu :)

Naravno u samogradnji-nije tesko ni napraviti bolji ram od tog plasticnog DJI f450...obicna al. cev 10x10 ili 14x14 je 10x bolja
od tog mekanog plasticnog  DJI kraka :), ali tu se moras malcice vise  potruditi oko izrade...
Mada, recimo imas tarot ironman 680-ful karbonski ram za oko 80eur na bangood-u...od toga bolje ti nikada nista nece ni trebati...

Stanica imas koliko hoces...sad svi beze od 9x i 9xr stanica (prelazi se na TARANIS jelte  8)...)..._ koje su savim dobre-ma odlicne za svakakvu primenu...

Pa ti vidi...

Ps. taj Blade  je sasvim fina masinica-narocito onaj 350...nesto kao DJI fantom...za moj ukus je sve ispod 450mm premalo...
mada nekad bas te male letilice bolje odrade posao od  DJI S800...:) ili vecih pticurina... ;)

 (<--)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #5 on: May 07, 2014, 09:10:12 AM »
E neka si mu rekao  :big smile Slazem se sa tobom u potpunosti.  ()-()
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #6 on: May 07, 2014, 09:02:02 PM »
Odlican predlog a ne skup ,znaci oko 150 e bi me izasao quad sa kojim bi mogao da letim ,a koliko sam gledao ona mala govanca prodaju za 80 e ,a ipak je ovo 9 CH daljinac .
A sad me zanima na taj kontroler kacim ostalo(FPV nadogradnja ) ,on sluzi za stabilnost ,za povezivanje sa daljincem vidim da je kompatibilan jako  ?
Kazem u tom svetu sam neiskusan ,lakse mi je kad neko od vas ko je vec stavio neki ili koristio neki od proizvoda kaze da je dobar ,nego kad procitam post da je nesto dobro ili lose .

Kontroler ti sluzi za stabilizaciju i upravljanje multikoptera i nema veze sa FPV-om.
Evo ti jedna varijanta sheme kvada na kojoj je kontroler "ardupilot board".

Za pocetnu konfiguraciju izbaci gimbal i gps, za close range FPV ti ne trebaju.

Jedan od boljih budzet kontrolera za taj tip letenja (mini quad fpv) je naze32 ili openpilot cc3d.

Ako te zanima "leteci luster" tip letenja, leti sam, stoji u mestu, dosadan, pa ga preprodas za mesec dana, onda ti je definitivno izbor neki od DJI kompleta sa nazom.

Stanica imas koliko hoces...sad svi beze od 9x i 9xr stanica (prelazi se na TARANIS jelte  8)...)..._ koje su savim dobre-ma odlicne za svakakvu primenu...
Covek rece budzet 200eur za komplet.
Razlika u ceni Turnigy 9x i Taranis-a je znatna tako da nije bas poredbeno. Turnigy 9x sa modulom i prijemnikom je "list price" 59$ dok je Taranis bez prijemnika 172$, skoro tri puta je skuplji.
A Taranis da je odlican, stvarno jeste. Upravo testiram ovaj novi high precision vario i radi odlicno.
Ako vec poredimo babe i zabe, bolji je MC-32 PRO HOTT, 999.90eur.

Ja sam razumeo da ga zanima ne snimanje svadbi vec letenje, i to FPV, a mini quad-ovi su sad bas popularni upravo za takav tip letenja. Izdrzljivi a delovi jeftini.



« Last Edit: May 07, 2014, 09:16:59 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #7 on: May 07, 2014, 10:22:48 PM »
Stanica imas koliko hoces...sad svi beze od 9x i 9xr stanica (prelazi se na TARANIS jelte  8)...)..._ koje su savim dobre-ma odlicne za svakakvu primenu...

Ak, ako ti je ovo poredbena recenica izmedju taranisa i 9x/9xr...onda nista ;)...

Ne bi da ulazim u diskusiju :)-a vec sam u njoj do guse :) hehehe...ali mikro quad , makro quad-svejedno...sve te letilice  vec na nekih 100m udaljenosti su -micro :hehe

 (res) (pijanoo) (<--)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #8 on: May 07, 2014, 10:31:13 PM »
Stanica imas koliko hoces...sad svi beze od 9x i 9xr stanica (prelazi se na TARANIS jelte  8)...)..._ koje su savim dobre-ma odlicne za svakakvu primenu...

Ak, ako ti je ovo poredbena recenica izmedju taranisa i 9x/9xr...onda nista ;)...

Ne bi da ulazim u diskusiju :)-a vec sam u njoj do guse :) hehehe...ali mikro quad , makro quad-svejedno...sve te letilice  vec na nekih 100m udaljenosti su -micro :hehe

 (res) (pijanoo) (<--)
Sta da ti kazem, zbunile me tackice  mmmm  ;namig
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline vlada.bgw

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 161
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #9 on: May 08, 2014, 01:16:30 AM »


Ja sam razumeo da ga zanima ne snimanje svadbi vec letenje, i to FPV, a mini quad-ovi su sad bas popularni upravo za takav tip letenja. Izdrzljivi a delovi jeftini.


Evo meni treba za snimanje svadbi ... :) 

Ajte stari vukovi ,  ja sam malo ispao iz ovog hobija , tj malo ga zapustio , pomagajte sta da kupim -nabavljam  ?

Go pro bi bila pocetna varijanta , ili odmah nesto teze , tipa canon 650D sa 50mm 1.4 ili 40 mm ...  Treba mi nesto ozbiljnije sa svim mogucim zastitama , ukljucujuci i gromobran  :)aplauz 

S'obzirom da sam ispao iz stosa totalno , malo sam citao ovde o ovim kineskim igrackama , ipak bi nesto vece i ozbiljnije .

Dajte neke predloge    (pijemo)

Veliki pozdrav za sve nove i stare forumase ! 

YT1GTI    www.videostudio.rs     vlada@videostudio.rs

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #10 on: May 08, 2014, 11:03:07 AM »
Za svadbe... možda bolje neki kvad koji manje zuji, i nije toliko primetan, recimo bele/bež boje, taman da se uklopi u atmosferu  (photograf) A i ako padne na nekoga u masi, manje će štete naneti nego hexa od 3.5KG sa kenonom..



Offline Saka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
  • Leteti leteti i samo leteti
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #11 on: May 08, 2014, 10:05:31 PM »
Kontroler ti sluzi za stabilizaciju i upravljanje multikoptera i nema veze sa FPV-om.
Evo ti jedna varijanta sheme kvada na kojoj je kontroler "ardupilot board".
Za pocetnu konfiguraciju izbaci gimbal i gps, za close range FPV ti ne trebaju.

Jedan od boljih budzet kontrolera za taj tip letenja (mini quad fpv) je naze32 ili openpilot cc3d.

Ako te zanima "leteci luster" tip letenja, leti sam, stoji u mestu, dosadan, pa ga preprodas za mesec dana, onda ti je definitivno izbor neki od DJI kompleta sa nazom.

Stanica imas koliko hoces...sad svi beze od 9x i 9xr stanica (prelazi se na TARANIS jelte  8)...)..._ koje su savim dobre-ma odlicne za svakakvu primenu...
Covek rece budzet 200eur za komplet.
Razlika u ceni Turnigy 9x i Taranis-a je znatna tako da nije bas poredbeno. Turnigy 9x sa modulom i prijemnikom je "list price" 59$ dok je Taranis bez prijemnika 172$, skoro tri puta je skuplji.
A Taranis da je odlican, stvarno jeste. Upravo testiram ovaj novi high precision vario i radi odlicno.
Ako vec poredimo babe i zabe, bolji je MC-32 PRO HOTT, 999.90eur.

Ja sam razumeo da ga zanima ne snimanje svadbi vec letenje, i to FPV, a mini quad-ovi su sad bas popularni upravo za takav tip letenja. Izdrzljivi a delovi jeftini.



Bas ovakve odgovore trazim :) Snimak bas pokazuje sta bih ja hteo,zato sam i rekao neki dobar daljinac ako mi naprimer quad dosadi shvatim da to nije to ,skupim pare ,sastavim veci ,bolji ali imam daljinac ne moram opet da kupujem drugi,takodje i fpv sistem ,sto se tice fpv ,koliko bi izasla neka jeftinija varijanta tj npr koliko izadje ovakav quad kao sa snimka (ili slicna varijanta),jer sam ja pocetnik i glupo bi bilo i da imam para da grunem 1000 E da bi se igrao i ucio a da mi taj quad ne donosi pare ,nego sluzi samo za zabavu :)
Sto se tice DJI kompleta ,mozda bi takva neka varijanta dolazila u razmatranje za buducnost .

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #12 on: May 09, 2014, 10:28:06 AM »
@vlada.bgw

Hehe, ok...volim te varijante, u pocetku gopro-a onda Canon 650... (work)
99% pravih pitanja o multikopterima ide u tom smeru... mmmm

Tu nemas kompromisa-nazalost, narocito ako insistiras na DSLR kameri, mada jedan-sada vec matori GH2 ili sony NEX ima da ti to odradi samo tako-a mnogo su lakse kamere.

Nesto tipa -DJI s800 je neki minimum-ako ces da koristis gorespomenute kamere, a ako bas mora Canon bilo 650 ili 5D  8), ja bi pravac na okto varijantu sa nekim cinestar clon ramom i podrazumevanim setupom.

Pandan DJI s800 varijanti-i to kao mnogo bolje resenje je da kupis neki  hexa karbonski ram tipa tarot i ostali bakraci, 6S baterije, 350KV motori ...itd.
Kao FC, logicno se namece wookong ili A2, mada ce naza V2 u hexa varijanti odraditi posao...
Eventualno xaircarft surperX?
Mada, ne znam zasto ljudi kod nas bas ne vole mikrokopter elektroniku, nije jeftina, ali je pouzdana
i dokazanih performansi...
Za te velike letilice -ima ovde pametnijih clanova foruma da pomognu sa savetima...
Naravno-sve to kosta....cotvorocifreno ...



@saka...
Pa daljinac ti je jedna od vrlo bitnih stvari sa RC hobi-bez njega to i nije RC :)...
Kao sto rekoh, 9x  sa frsky modulom je sasvim ok, za sve potrebe...ili 9XR, stvar ukusa...jeftin  i svestran.
Za fpv komplet imas recimo bangood...ima tu svega i svacega...gledaj da ti predajnik bude od 500-600mW, to je sad popularno i jeftino.
Tu kupis i one cloverleaf antene...
Sto se letilica tice-u principu te se HK su sasvim ok....ali ostajem ipak pri stavu iz prvog posta :).

Pa i ja sam veciti pocetnik...i (da ne cije zena...kuku...) davno sam zagazio u cetvorocifreni iznos potrosenih para  u evrima-bavljenjem ovim hobijem...
I nije me zao (:beer:)...
 (<--)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #13 on: May 09, 2014, 12:09:13 PM »
@vlada.bgw

Hehe, ok...volim te varijante, u pocetku gopro-a onda Canon 650... (work)
99% pravih pitanja o multikopterima ide u tom smeru... mmmm

Tu nemas kompromisa-nazalost, narocito ako insistiras na DSLR kameri, mada jedan-sada vec matori GH2 ili sony NEX ima da ti to odradi samo tako-a mnogo su lakse kamere.

Nesto tipa -DJI s800 je neki minimum-ako ces da koristis gorespomenute kamere, a ako bas mora Canon bilo 650 ili 5D  8), ja bi pravac na okto varijantu sa nekim cinestar clon ramom i podrazumevanim setupom.

Pandan DJI s800 varijanti-i to kao mnogo bolje resenje je da kupis neki  hexa karbonski ram tipa tarot i ostali bakraci, 6S baterije, 350KV motori ...itd.
Kao FC, logicno se namece wookong ili A2, mada ce naza V2 u hexa varijanti odraditi posao...
Eventualno xaircarft surperX?
Mada, ne znam zasto ljudi kod nas bas ne vole mikrokopter elektroniku, nije jeftina, ali je pouzdana
i dokazanih performansi...
Za te velike letilice -ima ovde pametnijih clanova foruma da pomognu sa savetima...
Naravno-sve to kosta....cotvorocifreno ...



@saka...
Pa daljinac ti je jedna od vrlo bitnih stvari sa RC hobi-bez njega to i nije RC :)...
Kao sto rekoh, 9x  sa frsky modulom je sasvim ok, za sve potrebe...ili 9XR, stvar ukusa...jeftin  i svestran.
Za fpv komplet imas recimo bangood...ima tu svega i svacega...gledaj da ti predajnik bude od 500-600mW, to je sad popularno i jeftino.
Tu kupis i one cloverleaf antene...
Sto se letilica tice-u principu te se HK su sasvim ok....ali ostajem ipak pri stavu iz prvog posta :).

Pa i ja sam veciti pocetnik...i (da ne cije zena...kuku...) davno sam zagazio u cetvorocifreni iznos potrosenih para  u evrima-bavljenjem ovim hobijem...
I nije me zao (:beer:)...
 (<--)

Apsolutno si u pravu za opremu, pogotovu sa zadnjim redovima  :big smile , da zena zna cifre bilo bi svasta  (:sok:)
Ja trenutno imam nabrijan F550 sa KW2 motorima NAZOM V2, H3-2D gimbalom, data linkom, iOSD-om i  FPV-om naravno, i mogu ti reci da je to super resenje za GOPRO. Sa baterijama 4S 10000 mAh imam od 15-20min snimanja/leta u zavisnosti od vetra i nacina voznje. E sad on moze da nosi i recimo NEX bez problema, ali vec GH2/3 je malo problem, morali bi da se razmaknu motori,... a o DSLR-u da ne pricam, mada likovi su i 5D mIII kacili na ovaj frejm  :big smile, ali ja ne bih. U planu je update na nekog TAROT-a i prelazak na GH3.
Sa stanicom je uvek frka, ako uzimas, kao sto sam ja, za pocetak neku malo jeftiniju a dobru (GRAUPNER MX-12 HOTT) imaces stvarno extra stanicu ali malo kanala, ili obrnuto, za te pare mozes imati vise kanala ali losiju stanicu . Kako god, idi odmah na 9+CH, trenutno imam GROUPNER MX-16 sa 8 CH i vec mi fale dva  :sljus. Sledeca ce definitivno biti Graupner MC-20 sa 12 kanal sto ce nadam se biti dovoljno  :big smile
« Last Edit: May 09, 2014, 12:12:36 PM by banbo »
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Koji Quad copter ili multikopter kupiti ili praviti ???
« Reply #14 on: May 09, 2014, 02:50:37 PM »
Upravo tako kao sto kazes...taj dji f550 sa tim setupom sasvim pristojna masina za gopro i sl. kamere.
Jeste, nosi to i Nex...ali gubis komociju letenja-jer je sasvim drugacija prica leteti preopterecnu letilicu!

I ja prelistavam kopterworx i "balim" za mc20...eventualno neka futaba sa min. 10 kanala...nisam neki ljubitelj spectruma, ali kad vidim kako
izgledaju gimbali na dx10 dodje mi da zaplacem... :sljus
Ne bi imao nista protiv ni  jednog taranisa....ali uz uslov da su mu gimbali 100x bolji od 9x/9xr serije!
Koliko volim svoju 9xr zbog opentx  softwera-toliko je i mrzim zboh katastrofalnih gimbala!Fuj!

Naravno, da je i kvalitet samih komponenti-pre svega motora/propelera, vrlo bitna za takve pro letilice...
Recimo HK NTM prop motori i slicna galanterija ,su sasvim solidni-za obicne hoby letilice...ali razlika izmedju njih i recimo AXI,  KW serije ili T-motor...sunnysky je OGROMNA, a i cena je u rasponu x5 x10...ali vrede svaku paru.
 (res) (<--)