Author Topic: Kako napraviti CNC masinu  (Read 72611 times)

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #15 on: April 26, 2014, 03:21:00 PM »
Cupko izbaci to "gospodine". 70cm hoda ce ti biti malo veruj mi, zavisi sta hoces, ali ako vec pravis masinu kada je budes imao porasce ti apetiti, pa dobro razmisli. Naveo sam ti moj primer sa kalupom za DLG...

I ja sam napravio za drvo i aluminijum, imam indukcioni motor sa invertorom od 1,5kw do 20000ob/min. Uzeo sam tu snagu zbog aluminijuma. Ali aluminijum se lepi za glodalo (posebno ova standardna 6061 legura), topi se, potrebna je emulzija, neko hladjenje... To me posle mrzelo da napravim, i mogu ti reci da nikad nisam glodao aluminijum. U ovom hobiju stvarno mi nije trebalo.

Zato ti kazem da razmislis dobro, za sta ce ti trebati u 99% slucajeva, cime planiras da se bavis. Uglavnom je to obrada nekog drveta ili tako nekog mekog materijala, pa ne moras da bacas pare na nepotrebno skupe i jake komponente. Super ce te sluziti i vodjice na onoj sipki na nosacu, veca je verovatnoca da zeznes u dizajnu stola i nosecih komponenti...

Ne znam sta da ti kazem, slikacu i moju masinu pa da pogledas i nase, ko sta ima... Kada izracunas cene i ulozeno vreme i rad, ipak mislim da je bolje kupiti. Ne znam, mozda bih drugacije pricao u tvojoj situaciji…

Ok druze Vaci.

Veoma su mi znacajne tvoje informacije a i ostalih clanova foruma.Poslusacu tvoj savet jer ipak je bolje uciti na tudjim greskama.Danas je tesko naci ljude koji hoce da pomognu u tom smislu da daju savete tog tipa,pogotovo ako su imali nezeljena iskustva. (res)

Danas sam pricao sa jednim Drugom ili Gospodinom koji prodaje metalnu galanteriju sa ove masine i od prilike sam nasao nesto sto bi bilo upotrebljivo i kvalitetno.Proizvodi su od firme REXROTH.
evo nasao sam link pa ako ima neko sta reci.Ovaj gospodin hvali ovu robu kao jako kvalitetnu.

http://de.picclick.com/Bosch-Rexroth-Linearf-hrungen-Gr30-XP-CNC-Frase-251308825248.html

Mislim gledajuci ove skalamerije da to nije neka filozofija napraviti sto nije slucaj sa radom na  softverima i programima.Vidim da ima razlicitih vrsta step motora od obicnih bipolarnih preko unipolarnih pa do servo motora.Neznam koja je razlika i sta je bolje uzeti?Gledam da ipak nadjem instant varijante koje mogu lako uklapati.Mislim na delove kolica,mosta i Z ose.To sad trazim.
Navojne bih kupovao sa kuglicnim lezajevima iliti kuglicna spindla.

Mene sada zanima dali je bitno koji je odnos u dimenzijama sve tri ose ili mogu na primer napraviti masinu pola metra sirine sa osam metara duzine a X osa sa obradnim motorom ubada 20cm i kasnije tu obradnu povrsinu stelujem i trimerujem kalibrisem masinu ili vec kako.
Ovo pitam jer ima raznih dimenzija.

Za dimezije si druze Vaci potpuno u pravu jer nije neka razlika u ceni izmedju 70 centimetarske i one od jednog metra a upotrebna povrsina je daleko korisnija.Nasao sam rextron linearne vodjice za kolica od 110 cm a od mosta 70 cm. Taman ce dobro da legne u radionici u jednom cosku.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #16 on: April 26, 2014, 07:12:50 PM »
Quote
Mene sada zanima dali je bitno koji je odnos u dimenzijama sve tri ose ili mogu na primer napraviti masinu pola metra sirine sa osam metara duzine a X osa sa obradnim motorom ubada 20cm i kasnije tu obradnu povrsinu stelujem i trimerujem kalibrisem masinu ili vec kako.
Ovo pitam jer ima raznih dimenzija.
U upravljačkom softveru se mogu zadati sve karakteristike posebno po osama. Dakle može sve da bude različito kao korak navoja, radna dužina i sl.

Quote
Mislim gledajuci ove skalamerije da to nije neka filozofija napraviti sto nije slucaj sa radom na  softverima i programima.
Ne sme se potcenjivati ni jedna komponenta sistema, jer bez dobrog sklada ni jedan sistem ne radi dobro.

Što se tela mašine tiče ona ima važnu ulogu. Bez dovoljno krute konstrukcije mašine, glodala će da pucaju. Linearne vođice samo vode i prenose opterećenja, i ne nose ih. One se ni ne smeju opterećivati na savijanje, a  što potpora treba da podnese.

Ne može se sa dužinama tek tako bacati, pola metra tamo amo. Dugi tanki delovi mašine se savijaju pa će biti neželjenih vibracija pa se mašina neće moći opterećivati i eto ti neuspeli projekat i džabe velika radna površina 1x1m  :(

Internet je pun loših konstrukcija, pa je bolje da se uzmu primeri sa nekih fabričkih, iza kojih stoje barem neki proračuni i iskustvo. Dakle ne počinje se od šopinga delova, ako se želi dobra konstrukcija da se napravi, već sa papirom i olovkom ili gledanjem već sigurno uspelih konstrukcija. Oblik mašine nema veze sa estetikom šta se kome sviđa, već sa potrebama.

Teoretski, svaka mašina se prvo konstruiše na papiru sa dosta teorije i predznanja koje se prisvajaju godinama i tek onda biraju delovi na osnovu sila koje se očekuju pri postupku obrade. E ovo je ona komponenta koja se ne može kupiti na ebay-u.  Mašine, kao i kuće, se grade od temelja do krova i to po nekom planu.

Najružnije i ne toliko uspele hobi mašine prave elektroničari i softveraši, da ne navodim i ostale struke kao ekonomisti, jer u njihovim zanatima pojam mase i sile sa njihovim zakonitostoma ne postoji i mnogo teže barataju njime.
 ;namig


« Last Edit: April 26, 2014, 08:02:11 PM by tibeteagle »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #17 on: April 26, 2014, 09:44:07 PM »
masina koju sam kupio je
 rucne izrade masina je samogradnja, motori su X,Y NEMA23 3Amp 1,9nm Z, 0,8nm na masini su navojne sipke M16 . Radna povrsina je 700X500mm, drajveri su hoby cnc indjija od 5Amp elektronika podrzava i cetvrtu osu uz dodatak jos jednog drajvera.
radni program masine je max3 sa njom nameravam da radim na stiroduru,medijapanu,drvetu,karbonu...

moje pitanje je sledece u kom progrmu je naj brze nauciti crtati??  autocad,3d max-u ili artcam-u ili ima jos neki???
i jos bolje pitanje gde naci ove krekovane programe??
ex pseudonijum: sova

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #18 on: April 26, 2014, 11:58:46 PM »
Quote
moje pitanje je sledece u kom progrmu je naj brze nauciti crtati??  autocad,3d max-u ili artcam-u ili ima jos neki???
Učiti crtati industrijski 2D CAD standardne komande je dobro i sa manjim besplatnim programima kao

http://librecad.org/cms/home.html

Može da se porba i sa nekim CAD programom starije verzije za grafičare kao Corel Draw. Slični su, i svaki se može koristiti za crtanje za CNC glodanje u 2.5D

Kada sve bude jasno, tek onda vredi da se probaju mnogo jači programi po potrebi.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #19 on: April 27, 2014, 05:24:07 PM »
Jao Chupko... sve sam vise ubedjen da je bolje da kupis masinu. Osim ako nisi beskrajni entuzijasta, i zelis da ucis i radis nesto sto nema veze sa modelarstvom... to zahteva novac, vreme, trud i celicnu volju. Ako mislis da si takav samo napred.

Evo slika moje masine:









Prasnjava je, sto ne znaci da mnogo radim, vec da me mrzi da cistim :P

Velika je filozofija napraviti CNC masinu. Samo pogresnim izborom motora (sto je VRLO cest slucaj i laka greska za napraviti) dobices ili sporu masinu, ili ce te drajveri kostati mnogo, ili ko zna koja varijanta greske... Spoj vretena i motora ljudi takodje odrade uzasno pa im motor gubi snagu u tom delu, a oni se pitaju dal im treba jaci motor.... Ko sto rece Laslo, ne moze neko tek tako da napravi CNC masinu, treba da covek ima neko iskustvo iza sebe, i da se oseca spremnim za taj poduhvat, i na kraju opet ispadne 3 puta vise truda nego sto se nadao. Kada napravis prvu, posle je mnogo lakse, ali tebi treba samo jedna... Ja sam kupio aluminijum preko neta, u Beogradu sekli i zabusivali rupe na waterjet-u, slali mi u nis, nosio sam na plastifikaciju... Aluminijumske Sigma profile treba neko da isece pod IDEALNO pravim uglom da bi ih koristio. Ozicavanje masine je posebna prica, da kablovi ne smetaju, da se slucajno neki ne ukljesti, usisnik prasine i usisivac, limit prekidaci, podesavanja uglova, kalibracija... i jos 300 cuda.

I znas sta, na kraju koliko god da ti je dobra masina, na osnovu novog znanja koje si stekao videces gomilu mesta na kojima si se zeznuo i koje bi sada mogao bolje, ali kasno je batice. Kada kupis masinu neces znati gde su ONI mogli bolje, pa si postedjen tog prokletstva zvanog "znanje". Koristis masinicu sa osmehom na licu i srecan si...

Roba koju si predstavio linkom izgleda normalno ko i kod svakog drugog, pitanje je samo cene... Vodjice koje sam kupio su neke nemacke, normalnog kvaliteta, ali da bi izbusio samo rupu u njoj i urezao 1 navoj, eto ti filozofije za razmisljanje.... prvo brusilica sa malim brusnim kamenom, pa obrusis  cementirani deo koji je uzasno tvrd i tezak za obradu, to je jedno 1-1.5mm, pa uzmes kvalitetnu burgiju na stubnoj busilici sa stegom i meracem dubine, busis busis busis, pa uzmes KVALITETNE!!! ureznice i krenes polako prvu, drugu, trecu... i molis boga da ne puknu, jer se uvijaju pod opterecenjem. Kada sve to uradis, pod predpostavkom da znas kako i imas iskustva, treba da uradis bez greske to jos jedno 100 puta. Da bi usvrstio vodjice na nosace... a ako ti pukne ureznica... Veruj gospodinu Vaciju ima tu filozofije.

Sve ovo ti pisem dobronamerno da shvatis da lako mozes da se zeznes, da bacis gomilu para i vremena, za koje bi inace cele godine jeo rebarca sa kajmakom i pijuckao vince u hladovini i leteo modele, i da na kraju ne dobijes nista. Nije mi namera da te obeshrabrim, vec da znas da ovo sto hoces JESTE filozofija i predznanje i iskustvo, i da treba da razmislis i filozofiras o tome... Kao i uvek, google ti je najbolji prijatelj sada. A kada sve prostudiras, i budes imao pitanja na koja ce moci da ti da odgovor svega sacica ljudi sa ovog foruma, tada te vise necu ubedjivati da kupis tu masinu.

Samo motor je kostao oko 750e i inverter oko 250e. SAMO TO je 1000e, i to sto sam kupio od lika direktno, bes transporta neke carine il sta vec... Ima raznih klasa i cena, ali kostace te brate samo tako, ako zelis nesto dobro.

I jos nesto, kad neko ima akumulatorsku busilicu u ulici, koristi je cela ulica dok je ne prej... Neces se spasiti od onoga "Ej jel mozes samo ovo, da napravimo krivinu i ovde rupu i onda..." I niko nece shvatati da za to treba neko posle svega da sedne da crta u nekom programu, napravi program za masinu, stavi glodalo od 30-50e i glodje nekom nesto. Ako ti pukne glodalo.... A to te ceka, zapitaj se i o toj varijanti. Neko ko nema pojma dodje da mu napravis recimo obicnu aluminijumsku kockicu sa rupom. Ako ti krenes da mu objasnjavas da treba da izgubis celo prepodne, i da to ZAISTA kosta, ispasce da nisi drug. A kada stvarno ucinis nekom da mu pomognes, onda ce hteti ponovo, i kad tad ce ispati da nisi drug jer mu zadnji put nisi odradio. A ako mu uradis pitace te i drugi drug, pa moras i njemu da ispadnes drug... E moj druze... samo napred, srecno :P
« Last Edit: April 27, 2014, 05:26:07 PM by Vaci »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #20 on: April 27, 2014, 06:52:38 PM »
Bravo Vaci, mašinica ti je više nego solidna. (thumb)  Možda zaslužuje neki stabilniji stalak, ali možda je i ovaj dobar, jer ne vidim baš potpuno. Za računar je isto dobro imati poseban stalak malo dalje od mašine. Pokrij mašinu ako ne radi i trudi se da klizne delove, kao i vretena što više zaštitiš od prašine. Od toga će pre da stradaju nego od puno rada.

Dobro sam se nasmejao na zadnjim tvojim redovima,  lol gde si spomenuo posao i prijateljstvo. I ja imam mnogo slična iskustva oko toga. Kad daješ, dobar si. Kada tražiš realnu nadoknadu, onda si stipsa. Ja sam se jako začudio, još kao klinac, kada sam video kako nemci idu da jedu, piju i slave zajedno sa prijateljima, a svako na kraju plati svoj račun. Kasnije sam shvatio da takvima prijateljstvo traje do kraja života, jer ne mešaju jare i pare, odnosno posao, novac i drugarstvo.
 ;namig
« Last Edit: April 27, 2014, 06:56:21 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #21 on: April 27, 2014, 10:10:30 PM »
Bravo Vaci, mašinica ti je više nego solidna. (thumb)  Možda zaslužuje neki stabilniji stalak, ali možda je i ovaj dobar, jer ne vidim baš potpuno. Za računar je isto dobro imati poseban stalak malo dalje od mašine. Pokrij mašinu ako ne radi i trudi se da klizne delove, kao i vretena što više zaštitiš od prašine. Od toga će pre da stradaju nego od puno rada.

Dobro sam se nasmejao na zadnjim tvojim redovima,  lol gde si spomenuo posao i prijateljstvo. I ja imam mnogo slična iskustva oko toga. Kad daješ, dobar si. Kada tražiš realnu nadoknadu, onda si stipsa. Ja sam se jako začudio, još kao klinac, kada sam video kako nemci idu da jedu, piju i slave zajedno sa prijateljima, a svako na kraju plati svoj račun. Kasnije sam shvatio da takvima prijateljstvo traje do kraja života, jer ne mešaju jare i pare, odnosno posao, novac i drugarstvo.
 ;namig

Hvala, stalak je vise nego dobar za namenu. Nisu samo one tanke ploce, vec puni sigma profili debljine oko 50mm ako se dobro secam, i sa donje strane su svi spojeni celicnim sinama. Lik od koga sam kupovao obradni motor i invertor je proizvodio slicne masinice, ali mu je sto bio od tankih alu profila, Na kraju mi ukrao foru kao jeftino i jednostavno resenje :P nek je ziv i zdrav.

Masinica ima stvari koje su mogle biti bolje odradjene. Na primer, ne bih stedeo na vretenu i motorima, pa bih na Y osi stavio na obe strane motor i vretena, a ne samo na sredini konstrukcije... Al ko sto reko, posle bitke je lako general biti. Sada bi napravio bolju, al kasno batice. Al da ne budem sitnicar, realno je i ova super, daleko vise nego sto mi je potrebno. Testirao sam je glodalom od 10mm, uhvatio spon dubine 3mm u aluminijumu u punom prolazu sa 1000mm/min, i proslo ko sroz sir. Al mnogo vibrira i cuje se, nije joj to ni namena, ne znam sto sam to radio... Sa glodalom 6 moze da radi lagano i aluminijum, a kroz drvo sta i kako hoces.

Losi drajveri su mi pravili mnoooogo problema. NE KUPOVATI iz firme ALCO iz Aleksandrovca, crkla mi 3 drajvera do sada. I to ne od preopterecenja, recimo da se otkaci jedna zica sa motora, drajver odmah rikava. Lose je napravljen sto se toga tice. Jako su bezobrazni i za reklamaciju... Drajver 100e il tako nesto jedan, nije zezanje.
« Last Edit: April 27, 2014, 10:12:08 PM by Vaci »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #22 on: May 03, 2014, 11:55:33 AM »
Super ti je masina drug Vaci.Ja bih bio zadovoljan sa takvom istom nebi se bunio.Ako oces da je prodas samo reci.

Koji je obradni motor,koje motore koristis sa koliko pinova I koje drajvere si sada stavio?

Zvao sam razne firme sto prodaju cnc hardver I izmedju ostalog I ove sto pominjes.Kazu da sada sredili da drajver nerikne.Neznam sad konkretno sta I kako ali bez obzira ja bih kupio nesto sa cim necu imati problema.Jel valjaju sta ovi sa ebay-a kineski?

Inace ovi nasi sto sklapaju udaraju po usima sa cenama.Tursko kineski drajveri kineska mehanika I obradni motori iz radnji sto prodaju kucni alat.

Dobro de profi sprave kostaju ali za te novce koje traze ovdasnji slagaci lego kocki cu pre kupiti polovno ali kvalitetnije.Naravno mora da radi.

Nasao sam servo motore koji imaju u sebi drajvere. Prodaju se sa navojnim vretenima u kompletu.Cjena prava sitnica.

Koja je razlika izmedju servo I step motora?



Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #23 on: May 03, 2014, 02:14:57 PM »
Ima nas koji pratimo temu dosta ali ne ucestvujemo u diskusiji  :)
Bas dobra tema.
Ja sam danas na Bubanj Potoku vidio lika koji ima bas dosta dobre opreme za CNC masine.
U pitanju su vodjice, motori i dosta raznih sitnica...
Evo par slika, uzeo sam broj od tipa ako nekog bude interesovalo.
Cene nisam detaljno ispitivao, jer inace ne pratim to pa mi je dzaba, ali recino da su najduze vodjice oko 70-80 eura.








Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #24 on: May 03, 2014, 07:25:43 PM »
Quote
Koja je razlika izmedju servo i step motora?
Suštinska razlika je u načinu upravljanja. Servo upravljanje je sa povratnom feedback informacijom o položaju osovine motora, dok koračno stepper upravljanje to nema. Ako dođe so preopterećenja motora, sa servo upravljanjem mašina može odmah da stane i da ne napravi štetu u obradivom predmetu. Logika koračnog upravljanja ne može da reaguje na prestanak okretanja motora, jer nema davača položaja koji bi je informisao o tome. Servo upravljane je jedino pravo i sigurno upravljanje u CNC mašinama, ali i složenije i skuplje.

Koračni motori po konstrukciji se najviše razlikuju po tome od servo motora, što imaju ozubljenu geometriju na rotoru i statoru, sa kojim se veštački multipliciraju faze pomeraja po krugu. Dok se strujna faza u namotajima pomeri za 1 period, rotor se pomeri samo za delić faze i to samo 1/50 kruga. Ovako se lakše može upravljati motorom sa jednostavnom elektronikom bez skupih komponenti i složene logike. Namotaji su veoma slični sa servo motorima u zavisnosti od potrebe statičkog- i dinamičkog momenta kao i snage i broja obrtaja, a koji se ispoljavaju u broju faza i omske vrednosti namotaja. Koračni motori su izrazito motori bez četkica, odnosno brushless.

Servo motori nemaju ozubljenje i upravlja se sa složenijom elektronikom i logokom, odnosno softverom  u PLC jedinici. Ima raznih vidova servo upravljanja, čija tema je prava nauka u oblasti automatizacije mašina. Servo sitemi imaju mnogo efikasniji i sigurniji rad nad koračnim i zato se izrazito samo takvi koriste u ozbiljnim CNC mašinama. Pored položaja rotora, logika prati i potrošnju struje namotaja motora, što u velikoj meri daje sigurnost upravljanju. Servo sistemi se samokalibrišu posle ugradnje u mehaničkom sistemu gde je ugrađen i sa time se efikasnost podiže do najvišeg nivoa.
Jeste, modelarski servo mehanizmi su jedan vid servo upravljanja, gde je analogni potenciometar davač položaja, odnosno serviser povratne informacije za logiku upravljanja. Servo motori mogu da budu i motori sa četkicama, niskonaponski brushless motori (do 60V), a najnoviji servo motori rade na visokim naponima i do 400V.

Može da se napravi i dovoljno sigurna mašina i sa koračnim motorima, ali onda treba da se posveti više pažnje dobrom dimenzionisanju motora i snazi upravljanja u odnosu na očekivano opterećenje. Ovde se podrazumeva što veći i jači motor, ali sa preterivanjem u dimenzijama, mašina može da košta blizu servo upravljanju. Predimenzionisanje takođe loše utiče na efikasnost u smislu potrošnje struje, pa i gubitku u ubrzanju u praznom hodu, zbog veće inercije rotora.
U novije vreme se pravi servo upravljanje za koračne motore, gde je svakako upotreba davača položaja osovine neizbežan. To je neko među rešenje ali ne najbolje.

« Last Edit: May 03, 2014, 07:49:31 PM by tibeteagle »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #25 on: May 04, 2014, 07:08:53 PM »
Ima nas koji pratimo temu dosta ali ne ucestvujemo u diskusiji  :)
Bas dobra tema.
Ja sam danas na Bubanj Potoku vidio lika koji ima bas dosta dobre opreme za CNC masine.
U pitanju su vodjice, motori i dosta raznih sitnica...
Evo par slika, uzeo sam broj od tipa ako nekog bude interesovalo.
Cene nisam detaljno ispitivao, jer inace ne pratim to pa mi je dzaba, ali recino da su najduze vodjice oko 70-80 eura.









Znam coveka.Cika Boza iz Krusevca.Fine stvari ima.Ima jos jedan cika koji prodaje ove stvarcice iz BG.

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #26 on: May 04, 2014, 07:11:05 PM »
 (res)
Quote
Koja je razlika izmedju servo i step motora?
Suštinska razlika je u načinu upravljanja. Servo upravljanje je sa povratnom feedback informacijom o položaju osovine motora, dok koračno stepper upravljanje to nema. Ako dođe so preopterećenja motora, sa servo upravljanjem mašina može odmah da stane i da ne napravi štetu u obradivom predmetu. Logika koračnog upravljanja ne može da reaguje na prestanak okretanja motora, jer nema davača položaja koji bi je informisao o tome. Servo upravljane je jedino pravo i sigurno upravljanje u CNC mašinama, ali i složenije i skuplje.

Koračni motori po konstrukciji se najviše razlikuju po tome od servo motora, što imaju ozubljenu geometriju na rotoru i statoru, sa kojim se veštački multipliciraju faze pomeraja po krugu. Dok se strujna faza u namotajima pomeri za 1 period, rotor se pomeri samo za delić faze i to samo 1/50 kruga. Ovako se lakše može upravljati motorom sa jednostavnom elektronikom bez skupih komponenti i složene logike. Namotaji su veoma slični sa servo motorima u zavisnosti od potrebe statičkog- i dinamičkog momenta kao i snage i broja obrtaja, a koji se ispoljavaju u broju faza i omske vrednosti namotaja. Koračni motori su izrazito motori bez četkica, odnosno brushless.

Servo motori nemaju ozubljenje i upravlja se sa složenijom elektronikom i logokom, odnosno softverom  u PLC jedinici. Ima raznih vidova servo upravljanja, čija tema je prava nauka u oblasti automatizacije mašina. Servo sitemi imaju mnogo efikasniji i sigurniji rad nad koračnim i zato se izrazito samo takvi koriste u ozbiljnim CNC mašinama. Pored položaja rotora, logika prati i potrošnju struje namotaja motora, što u velikoj meri daje sigurnost upravljanju. Servo sistemi se samokalibrišu posle ugradnje u mehaničkom sistemu gde je ugrađen i sa time se efikasnost podiže do najvišeg nivoa.
Jeste, modelarski servo mehanizmi su jedan vid servo upravljanja, gde je analogni potenciometar davač položaja, odnosno serviser povratne informacije za logiku upravljanja. Servo motori mogu da budu i motori sa četkicama, niskonaponski brushless motori (do 60V), a najnoviji servo motori rade na visokim naponima i do 400V.

Može da se napravi i dovoljno sigurna mašina i sa koračnim motorima, ali onda treba da se posveti više pažnje dobrom dimenzionisanju motora i snazi upravljanja u odnosu na očekivano opterećenje. Ovde se podrazumeva što veći i jači motor, ali sa preterivanjem u dimenzijama, mašina može da košta blizu servo upravljanju. Predimenzionisanje takođe loše utiče na efikasnost u smislu potrošnje struje, pa i gubitku u ubrzanju u praznom hodu, zbog veće inercije rotora.
U novije vreme se pravi servo upravljanje za koračne motore, gde je svakako upotreba davača položaja osovine neizbežan. To je neko među rešenje ali ne najbolje.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #27 on: May 04, 2014, 11:42:30 PM »
Super ti je masina drug Vaci.Ja bih bio zadovoljan sa takvom istom nebi se bunio.Ako oces da je prodas samo reci.

Koji je obradni motor,koje motore koristis sa koliko pinova I koje drajvere si sada stavio?

Zvao sam razne firme sto prodaju cnc hardver I izmedju ostalog I ove sto pominjes.Kazu da sada sredili da drajver nerikne.Neznam sad konkretno sta I kako ali bez obzira ja bih kupio nesto sa cim necu imati problema.Jel valjaju sta ovi sa ebay-a kineski?

Inace ovi nasi sto sklapaju udaraju po usima sa cenama.Tursko kineski drajveri kineska mehanika I obradni motori iz radnji sto prodaju kucni alat.

Dobro de profi sprave kostaju ali za te novce koje traze ovdasnji slagaci lego kocki cu pre kupiti polovno ali kvalitetnije.Naravno mora da radi.

Nasao sam servo motore koji imaju u sebi drajvere. Prodaju se sa navojnim vretenima u kompletu.Cjena prava sitnica.

Koja je razlika izmedju servo I step motora?

Daj kes i tvoja je :P ionako nije nista radila posebno.

Obradni motor je 1,4kw trofazni firme AREL iz Turske, invertor je firme DELTA. Motorcice sam stavio SureStep sa 200 koraka po obrtaju, sa drajverima u mikrostep modu daju vise nego dovoljno rezolucije. Recimo sa 1/4 mikrostepom to je 800 koraka. 5mm po obrtaju bretena mu dodje 5/800=0.00625mm po koraku, sto je stvaaarno dovoljno svakome. Mikrostep je koristan i zbog tiseg i fluidnijeg rada motora...

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #28 on: May 21, 2014, 01:11:16 PM »
Evo da se malo i ja ukljucim ovde. Ovo je jedan super OS projekt koji ce zadovoljiti sve potrebe jednog modelara.

http://www.shapeoko.com/

Naravno dimenzije se mogu prilagoditi po zelji, ali ne treba sad preterivati  ;namig

Obradni motor preporucujem Kress FME 1050, njega je Bojan kupio i zadovoljan je sa njim, npr. ja sam ranije sa takvim obradnim motorom obradjivao Al plocevinu bez problema.

http://www.ebay.de/itm/KRESS-1050-FME-1050FME-Frasmotor-mit-5-Spannzangen-Muttern-/191172740448?pt=DE_Baby_Kind_Baby_T%C3%BCr_Treppenschutz&var=&hash=item2c82c88560
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline deformabilni

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #29 on: July 20, 2014, 06:12:52 PM »
Evo, ja bas projektujem neku CNC masinu za busenje stampanih ploca za svoj diplomski rad. Za namenu masina i ne treba da ima neki otpor rezanja pa sam uzeo konstrukciju od borovine, vodjice fi 12 mm, kuglicno vreteno takodje fi 12 mm itd., pa sam resio da vam pokazem dokle sam stigao sa celim sklopom :). Pozz!