Author Topic: Easy Trainer (6.5 ccm)  (Read 18108 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Easy Trainer (6.5 ccm)
« on: March 24, 2008, 08:22:23 AM »
O ovome modelu kojeg sam jetio proslu sezonu,bilo je rijeci u predhodnom forumu pa evo i ovdje par rijeci o ovome modelu ko se odluci za ovakav model ili slican njemu jer u sustini imaju svi slicne letne karakteristike.Prijeg ovog modela letio sam elektro Wing Dragona i sa njim sam usao u RC vode prije 2 godine.Nakon ovog modela odlucio sam se za ovaj model i naravno nisam se pokajao.

           


           

           
           

           

           

           

Svi dobro znamo kakva je situacija bila prije dvije godine za nabavku modela a pogotovo ovdje u CG,pa sam ovaj model kupio od modelara koji vec leti ove modele i ima svu pratecu opremu.Naravno problerm br.1 za ove modele  ovdje u CG  je gorivo koje smo tesko nabavljali i uspjeli smo ih letjeti jednu sezonu.
Naravno ovaj model sam letio sa stanicom Graupner X-412 koju sam tada nabavio od Laza i Ivana i za nju mogu reci da je perfektna i sada letim sa njom.
Naravno ovdje prenosim neka moja iskustva u vezi modela i stanice jer predpostavljam da ce ovo interesovati pocetnike koji su uvijek u dilemi ??? naravno kao sto sam bio i ja pa su mi ovakvi postovi bili od koristi.

Sta reci za ovaj model nego da ima odlicne letne karakteristike tj.da je stabilan u letu,na malim brzinama reaguje odlicno na komande i naravno jos ako imate nekoga ko je vec letio ove modele pored sebe naravno sa svom pratecom opremom(starteri,pumpe za gorivo,svjecice...) nema problema.
Naravno bez problema izvodi petlju,penjuci valjak ali uz dobar trening,ali posto je ovaj model ipak trener...ostavimo akrobacije za one modele koji su napravljeni za to.
Kao sto sam rekao prjie za gorivo smo se snalazili kao smo znali i umjeli,ali i ti su izvori presusuili :'(,a pored ovoga problema problem br.2 barem za mene je sto sa ovim avionom mozete letjeti samo na odredjenim lokacijam mi smo letjeli 10 km od Podgorice na sporednoj pisti vojnog aerodroma.Uzmemo li tu i jutarnja letenja od 7 do 9h jer poslije od sunca sve se topi...gomilali su se nerjesivi problemi...
Naravno ovaj period sam ipak iskoristio za treniranje i barem za sada je odsluzio svoje.
Posto sam u skorije vrijeme presao u LiPo svijet nadam se da ce u skorije vrijeme i ovaj model dozivjeti upgrade brushless verziju jer sad su se stvorili uslovi da ti motori nisu skupi a i da je sve do 1.5 m isplativije voziti na struju,a naravno nema ni prljanja od ulja,ciscenja,pranja modela...
Eto u kratkim crtama opisao sam ovaj model i prenio neka moja iskustva koja ce vjrovatno nekome biti od koristi.

                                                          Pozdrav.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #1 on: March 24, 2008, 08:31:27 AM »
Evo jos par fotografija ovoga modela...

           
            stariji brat ::)

           

           

           
             mi letimo u nebo...

           
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #2 on: March 24, 2008, 08:41:59 AM »
U medjuvremenu upoznao sam i Sasu  - saxpg koji je u to vrijeme letio Pipera J-3 cub,tako da smo organizovali jos jedno letenje ovoga modela koje je bilo i posljednje,ali zahvaljujuci Sasi i njegovom Fuuuujiiii aparatu sa odlicnim zoomom i naravno vjestom rukom i jos ostrijim okom napravljene su ove fenomenalne slike ovog modela u letu.

           

           

           

           

           

           

           

           
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #3 on: March 24, 2008, 08:46:57 AM »
Nastavak slijedi...

           

           

           

           

           

           

           
              i naravno slijetanje.

                                                          Pozdrav od Fenixa.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #4 on: March 24, 2008, 01:10:18 PM »
Svaka cast fenix na lepom review-u o trenaznim modelima, kao i slikama.

;)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Garavi

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #5 on: June 27, 2008, 10:04:34 AM »
Nisam shvatio zasto i poslednji let ako je tako dobar?

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #6 on: June 27, 2008, 05:40:29 PM »
Pazljivije procitaj pocetak,odgovor je tu...
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #7 on: June 28, 2008, 02:52:38 PM »
Bravo Fenix !!!  ;D

Shvatio si gde lezi buducnost u moselarstvu. Jos vise ces biti zadovoljan sto si presao na elektricni pogon kada ostetis model pa ga popravljas. Nema vise natopljene balze u ulju i lepak lako prihvata polomljene krajeve. Model i nakon vise godina izgleda kao nov a nema vise ciscenja modela pre odlaska kuci (za mene najgori deo hobija).  :)

Puno srece sa novim pogonom.

Pozdrav Zivko.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #8 on: June 28, 2008, 04:28:57 PM »
Hvala,hvala kao sto neko rece struja je zakon ali i tu postoje neke granice tj.dokle je isplativa struja ???za ove modele koje ja letim a bogamai koje cu letjeti i u buduce opet kazem struja je zakon,a ima i ona o ukusima ne vrijedi raspravljati.U sustini ne volim radikalne podjele pogotovo u ovom fantasticnom hobiju,moj slogan je JUST FLY koji sve kaze....Pozdrav svima ;)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline greci

  • Newbie
  • *
  • Posts: 46
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #9 on: April 16, 2009, 10:52:33 PM »
IMAM SLICAN MODEL I PLANIRAM DA MU STAVIM MOTOR OD 4CCM DALI BI ON MOGAO DA POVUCE PO TVOJOJ PROCENI?

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #10 on: April 16, 2009, 11:28:11 PM »
pitanje si postavio fenixu,evo ja ti mogu odgovoriti moze ito bez problema samo naravno sto ovaj njegov odradi sa pola gasa ti ces morati sa skoro punim!mada ovo i jeste trening model pa ti i brzina i snaga za akrobacije i netreba!pozdrav

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #11 on: April 18, 2009, 08:12:00 PM »
Prije godinu dan  na aero mitingu letio sam ovaj model i imam ovaj snimak pa da bi bio potpun ovaj topik i samim tim zavrsio pricu o ovim motorima, evo i taj video.Naravno ovaj model sam u medjuvremenu prodavao ali je i dalje ostao u mom vlasnistvu.U medjuvremenu elektro motori su toliko napredovali tako da sam nedavno nabavio motor za njega tako da cu ovaj model letjeti u elektro varijanti  :)aplauz a bice pogodan i za trenazu nekih novih  RC pilota.Vec sam postavio motor,cekam ostale komponente (speed control,baterije) O ovoj konverziji uskoro... a u buduce ako budem razmisljao o nekom motoru sa unutrasnjim sagorjevanjem sigurno ce to biti samo 4T.

                                       
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #12 on: April 19, 2009, 11:28:43 PM »
fenix jel ovo na starom aerodromu pored konika!? cini mi seda je tako,ma uzivate onde veliki je prostor ravno a imat i asfalt celom duzinom zavidim vam jer ja samo mogu o tome da sanjam j letim na travi a i neravno je pa imam problema i na poletanju i na sletanju vec sam 1 poljubio nosem kad sam sletao nista na srecu polomljeno osim elisa se pokrivila!ove godine mozda vam se pridruzim na starom aerodromu imam taku zelju ako samo budem uspio naci vremena,videt cu da navratim na par dana!pozdrav

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #13 on: April 21, 2009, 08:18:47 AM »
Enes,  da to je ta lokacija sportski aerodrom Spiro Mugosa..Naravno kad dodjes u PG obavezno se javi pa cemo organizovati letenje.Ovo je moj mob. 069 315 737.Pozdrav.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Trainer (6.5 ccm)
« Reply #14 on: April 21, 2009, 03:06:01 PM »
Iako nije neka filozofija konverzija ovog modela u elektro varijantu evo u slici i rijeci kako sam ja to uradio.Naravno prije svega posto do sada nisam vagao ovaj model to je bilo prvo sto sam uradio da bih znao koji motor izabrati,a poslije toga i sve ostale komponente.
Tezina ovoga modela je 2325 gr .Trup je tezak 1660gr (sa glow motorom) ,krilo je tesko 665 gr.poslije ovoga uslijedilo je skidanje motora i rezervoara za gorivo i naravno njegovo vaganje.Tezina motora i rezervoara je 510 gr.Treba imati u vidu i gorivo  kao i tezinu baterija za prijemnik tako da mozemo dodati jos 100 gr.Na osnovu ovih podataka birao sam motor i ostale komponente speed control a narocito baterije.Znaci imao sam 610 gr. na raspolaganju za kombinaciju motora i baterija da bih dobio istu tezinu modela.
Sto se tice motora izabrao sam ovaj motor  http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=4909 preporucuje se za m odele od 1500gr do 2900 gr.Tezina motora je  163 gr.tako da ostaje 447 gr za baterije mada se ova gramaza moze povecati ako to budu zahtijevale baterije.
Sasa ima isti ovaj motor ugradjen u Mentora samo sto je taj motor od 900kv.Tezina modela je slicna tako gledajuci njegov model kako leti mislim da je ovo dobar izbor.
Sto se tice speed controlera izabrao sam ovaj http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=5498
Baterije nisam jos izabrao tj.jos sam u dilemi da li 3s ili 4s tako da u zavisnosti od ovoga bice elisa 12x6 ili 12x8.
Posto je na ovome modelu bila do sada elisa 10x5 bili su dovoljni tockovi 55mm u elektro varijanti moracu da stavim ili 85mm ili 90mm jest da su dosta veci ali nisam htio prepravljati stajni trap.A imajuci u vidu neravne terene nece mu smetati.
Do sada sam zavrsio montazu motora.Naravno da za svaki el.motor postoji odredjeni nosac motora za ovaj motor je to nesto poput ovoga http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5283  ili ovaj http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5318&Product_Name=HXT_Motor_Mount_for_35-48_size_motor
U mom slucaju nisam narucivao ove nosace nego sam ostavio postojeci nosac od glow motora jer mozda neko ubuduce bude htio da leti sa glow varijantom   :big smile pa ce ga lako prepraviti jer ovaj elektro motor je taman te sirine da moze da se smjesti izmedju ovog nosaca. Naravno postavio sam od Al profila nosace i ojacanja koja su sasvim dovoljna za ovaj motor.
Poslije montaze motora na red je dosla izrada kapotaza.Ovaj dio sam napravio od stirodura i lipova spera.Sada mnogo ljepse izgleda.
Elisa koja je na fotkama je  od glow motora 10x5 statira  ")
Sve u svemu bitno je da ce ovaj model opet da leti .Jednu sezonu vec odmara i ceka da napokon skine prasinu.
Ovo je bilo u rijeci a sada naravno slike... (photograf)

 
 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com